14 kwietnia 2024

W tym wydaniu :
-Wybory samorządowe -wyniki
-OOO- Uskrzydlona pasja
-130 lat temu w Orzegowie powstała poczta
-Leksykon Orzegowski – pytania
-Ocalić od zapomnienia
-Fotozagadka z przymrużeniem oka 28
-Dawny Orzegów na fotografii
-Ze sportu

 

 

Wybory samorządowe – wyniki

 

Za nami wybory samorządowe , w wyniku których wyłoniono 25 radnych nowej 5-letniej kadencji.

21  kwietnia czeka nas   jeszcze dodatkowa tura gdzie w dogrywce w walce o fotel prezydenta miasta staną dotychczasowy prezydent Michał Pierończyk oraz Marek Wesoły

W pierwszej turze obaj uzyskali:

 • Michał Pierończyk – 19 312 głosów
 • Marek Wesoły – 10 775 głosów

 

Rada Miasta Ruda Śląska

Lista radnych, którzy dostali się do Rady Miasta Ruda Śląska w okręgu nr 1: Chebzie, Godula, Ruda, Orzegów 

 • Wioletta Nowak – 1 592 głosy – PiS
 • Krzysztof Piechaczek – 663 głosy – PiS
 • Jarosław Drożniewicz – 277 głosów – PiS
 • Marcin Stiller – 906 głosów – PO
 • Krzysztof Mejer – 425 głosów – PO
 • Aleksandra Skowronek – 645 głosów – KW Michała Pierończyka
 • Agnieszka Płaszczyk – 484 głosy – KW Michała Pierończyka
 • Magdalena Szpotan – 257 głosów – KW Wyborców Współpraca i Rozwój

Lista radnych, którzy dostali się do Rady Miasta Ruda Śląska w okręgu nr 2:

 • Dariusz Wesoły – 1 381 głosów – PiS
 • Stefania Krawczyk – 270 głosów – PiS
 • Arkadiusz Pilarz – 995 głosów – PO
 • Michał Pierończyk – 831 głosów – KW Michała Pierończyka
 • Piotr Topolski – 199 głosów – KW Wyborców Współpraca i Rozwój

Lista radnych, którzy dostali się do Rady Miasta Ruda Śląska w okręgu nr 3:

 • Kazimierz Myszur – 1 729 głosów – PiS
 • Katarzyna Irena Korek – 550 głosów – PiS
 • Łukasz Wodarski – 1 401 głosów – PO
 • Marian Makula – 326 głosów – PO
 • Anna Krzysteczko – 1 331 głosów – KW Michała Pierończyka
 • Witold Hanke – 487 głosów – KW Michała Pierończyka
 • Arkadiusz Grzywaczewski – 417 głosów – KW Śląska Rodzina

Lista radnych, którzy dostali się do Rady Miasta Ruda Śląska w okręgu nr 4:

 • Mariusz Pakuza – 1 165 głosów – PiS
 • Marcin Pierończyk – 685 głosów – PiS
 • Rafał Wypior – 1 772 głosy – KW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe
 • Krzysztof Rodzoch – 971 głosów – PO
 • Ewa Chmielewska – 961 głosów – KW Michała Pierończyka

 

 

 

 

OOO

 

Uskrzydlona pasja 

 

Trudno zliczyć ile różnego rodzaju sekcji sportowych czy  kulturalnych przewinęło się w Orzegowie przez ostatnie kilkadziesiąt lat .To niesamowite jak kiedyś zwłaszcza w tych odleglejszych czasach sięgających do międzywojnia tutejsi mieszkańcy z upodobaniem, a przede wszystkim z  wielkim  zapałem i namiętnością  przystępowali do różnych kół zainteresowań, gdzie mogli pożytecznie spędzać czas i rozwijać nabyte pasje.
W   pokaźnym zestawieniu takich  organizacji, klubów  czy sekcji nie należy pominąć sekcji modelarstwa.   Istniała ona  u nas w Orzegowie  jeszcze wiele lat przed wojną i przetrwała …do dziś!

 

 

 

Historia sekcji modelarstwa 

 

całość czytaj tu 

 

 

 

130 lat temu w Orzegowie powstała poczta 

 

(Dziennik Urzędowy Królewskiej Rejencji w Opolu) 1894, nr 15 z13 kwietnia 1894) w ogloszeniu nr 360 z 9 kwietnia 1894 roku podaje do wiadomości, że z dniem 15 kwietnia 1894 roku w miejscowości Orzegow oddaje się do użytku Kaißerlichen Poßtagentur (Cesarską Agencję Pocztową), podając jednocześnie godziny urzędowania tej placówki, oraz wyszczególnia miejscowości, na które składa się obwód Cesarskiej Agencji Pocztowej Orzegow: Gotthardschacht, Kopanina Vw. oraz Neu=Orzegow Kol. Tak samo podaje się wiadomości o dziennych kursach posłańca pocztowego pomiędzy Orzegowem i Morgenroth (dzisiejsza Ruda Śląska- Chebzie).

Leksykon Orzegowski – pytania

Ś

W Leksykonie Orzegowskim obok haseł rozpoczynających się na te najbardziej popularne spółgłoski, których udało się zebrać w niektórych przypadkach ponad 20,są też takie jak te zaczynające się na literę ,,Ś” ,których uzbierało się ledwie cztery. Dziś więc nieco skromnie, choć wszystkie hasła dotyczą i szczególnego kiedyś dla nas  miejsca, a także  wyjątkowych postaci. Pytania ich dotyczące   mogą sprawić niejednemu  problem.

 

Ślósarek -Bracia Ślósarkowie  jako sportowy klan rodzinny przysporzyli Orzegowowi wiele znaczących  sukcesów.W jakiej dyscyplinie odnosili  te swoje największe sukcesy?

Światowid– Każdy kto pamięta kino w Orzegowie z pewnością pamięta jego nazwę ,,Światowid ” Wcześniej kino miało przez jakiś czas inne nazwy .Czy znacie choć jedną z nich?

Świerc – Henryk Świerc  był  w latach 70. jednym z najlepszych gimnastyków w kraju. Obecnie jest renerem. W jakim klubie jest szkoleniowcem  i w jakiej dyscyplinie?

Świtała – Wojciech Świtała  jest wybitnym polskim muzykiem. W jakiej specjalności ?

 

 

 

Odpowiedzi znajdziesz  tu 

 

 

 

Ocalić od zapomnienia

Chciałoby się takie jak to miejsca ocalić od zapomnienia. Brama po dawnej kopalni ,,Karol” z tym szyldem i z budynkiem wartowniczym byłyby symboliczną, właściwie wyeksponowaną pozostałością zakładu , który przez prawie 100 lat tak mocno był związany z Orzegowem.
Niestety obiekt ten był skazany na taki, a nie inny los. Oddalony od zabudowań, schowany na uboczu ulicy Bytomskiej został na kilkadziesiąt lat pozostawiony samemu sobie, z  biegiem czasu  został rozszabrowany, potem jeszcze na dach powaliło się drzewo uszkadzając  poważnie jego konstrukcję. Zniknął szyld znad bramy, a na domiar złego ktoś w jego obrębie  od dłuższego czasu urządza sobie dzikie wysypisko śmieci. Przykry to widok.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotozagadka z przymrużeniem oka 28

 

Fotozagadka z poprzedniego tygodnia

Gdyby stworzyć ranking najbardziej negatywnych postaci seriali- ,,Leoncio” bez problemu byłby na  jego szpicy. Czarny charakter to chyba najdelikatniejsze określenie tego znienawidzonego przez miliony telewidzów bohatera niezwykle popularnego serialu brazylijskiego.
Nasz ,,gizd ” też jeszcze brzmi tu niewinnie , bo sypały się  podczas emisji tego serialu w połowie lat 80.pod jego adresem o wiele gorsze obelgi.
Z drugiej strony ogromną  sympatią darzono Isaurę. Serial ten był tak popularny, a jego główna bohaterka do tego stopnia lubiana ,że po jego emisji, po jakimś czasie  ustalono, że  w  naszym kraju  27 dziewczynkom nadano imię Isaura ,a kolejnym 41- Izaura. Przypadku by ktoś dał dziecku imie Leoncio …nie odnotowano. 😉

 

 

Fotozagadka z przymrużeniem oka 28

 

Bohaterowie jakiego filmu znaleźli się  pod jedną z pergoli na orzegowskim rynku

 

 

 

Fotomontaże wyłącznie na użytek www.orzegow.pl

 

 

 

 

Dawny Orzegów na fotografii

Początek lat 30. Okres wyjątkowego rozkwitu rzemieślnictwa na terenie Orzegowa. -W 1931 roku istniały w Orzegowie 34 warsztaty rzemieślnicze, które zatrudniały 71 osób Byli to piekarze, cukiernicy, rzeźnicy, krawcy, fryzjerzy, szewcy.
Przy ob. ul.Hlonda 28 znajdowała się rzeźnia Owczarka. Bydło widoczne na zdjęciu sprowadzano na miejsce raz w tygodniu z Mysłowic.

 

 

Pierwszy z prawej strony Arnold Owczarek, obok niego brat Emil (zginął podczas II wojny światowej.

 

Ze sportu

 

To informacja dotycząca zawodów sprzed tygodnia ,warta jednak przypomnienia.

II Puchar Polski Kadetów i Kadetek Chęciny. W grupie dziewcząt złoty medal wywalczyła Julia Palka 43 kg. W grupie chłopców złote medale dla Przemka Mrozka 45 kg i Maćka Sadowika 55 kg, srebro dla Kuby Halamy 45 kg i Kajtka Szewczyka 51 kg, brąz dla Adasia Twardocha 51 kg. W klasyfikacji klubowej chłopców zaskakujące pierwsze miejsce! Teraz czekamy na potwierdzenie dobrej dyspozycji w finałach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży!!!