7 kwietnia 2024

W tym wydaniu:

-Wybory samorządowe
-OOO-Sportowe gwiazdy w Orzegowie
-Słownik polsko@polski
-Leksykon Orzegowski-pytania
-Fotozagadka z przymrużeniem oka (27)
-Wiosenna aktywność
-Dawny Orzegów na fotografii
-Ze sportu

 

 

Wybory Samorządowe

 

 

 

 

 

 

 

Sportowe gwiazdy w Orzegowie 

Trudno  by było wymienić wszystkich  sportowców  tego największego formatu, których mieliśmy okazję gościć w Orzegowie.Trudność sprawiało by też zastosowanie jakichkolwiek kryteriów wskazujących na to, która z tych gwiazd jakie się u nas pojawiły świeciła najjaśniej.

Powodów jest kilka. Niektórzy wielcy sportowcy  mieli tu sposobność być  już  jako spełnieni zawodnicy znajdując się  na sportowej emeryturze, inni  znaleźli się tu  u progu swojej rozpoczynającej się  kariery,  kiedy dopiero musieli pracować na swoje nazwisko, jedni przybyli do nas w związku z jakimś wydarzeniem sportowym, inni prywatnie. A skoro prywatnie, to też nie sposób o  wszystkich  tego rodzaju wizytach  wiedzieć.

 

 

Dowiedz się kto ze sportowych gwiazd tego największego formatu miał kiedyś sposobność przebywać w Orzegowie 

Całość czytaj tu 

 

 

Słownik polsko@polski

 

 

Edward Jon – członek Zarządu Towarzystwa Miłośników Orzegowa  23 marca wziął  udział w nagraniu  do dobrze znanego chyba  każdemu programu telewizyjnego – Słownik polsko@polski

Program ten  emitowany na TVP Polonia cieszy się ogromną popularnością głównie ze względu na to, że od samego początku jego  nadawania  w roli eksperta i gospodarza występuje w nim prof.Jan Miodek, niezwykle lubiana osobowość telewizyjna.

Formuła programu polega  na tym, że z różnych miejsc  Polski ale  też i  wielu zakątków całego świata przy pomocy wideokonferencji, z profesorem kontaktują się zaproszeni do programu goście. Każdy z nich w swym krótkim wejściu zadaje pytanie profesorowi z zakresu etymologii słów czy poprawności językowej.

 

 

 

 

 

Słownik polsko@polski – Od samego początku emisji programu w roli eksperta i gospodarza możemy oglądać profesora Uniwersytetu Wrocławskiego – Jana Miodka

 

***

W klimatycznym wnętrzu galerii Czapla, Edek Jon zwrócił się do profesora z dwiema kwestiami.

Co to jest lata wie każdy z nas mieszkający na Śląsku, zwłaszcza  ci, którzy  się interesują piłką nożną.Wiemy, że to słupek lub poprzeczka i wiemy, że wywodzi się to słowo z  języka niemieckiego.
W ostatnim czasie wręcz nagminnie w relacjach z meczów piłkarskich, komentatorzy z  upodobaniem używają określenia  ..Strzelił pod ladę „ Należy mieć podejrzenie graniczące z pewnością, że ktoś kiedyś podsłyszał  nieraz  u nas na śląsku, że napastnik strzelił w lata, po ,,ichniejszemu” w latę ..I tak ktoś to przemycił  do i tak barwnego  już zasobu kwiecistych przenośni i zwrotów  w terminologii używanej podczas komentowania meczu.
To taka nasza teoria, bo mało prawdopodobne by ktoś wplatając tę ,,ladę” do  telewizyjnych przekazów spotkań piłkarskich mógł jakoś logicznie uzasadnić dlaczego strzał pod poprzeczkę może się komuś kojarzyć strzałem pod ladę (innej jak sklepowa nie znamy)

Sam prof.Miodek mimo, że jest zapalonym pasjonatem piłki nożnej, a do tego doskonale zna gwarę śląską, często zaskakiwany takimi kolejnymi,,kwiatkami wzbogacającymi nasz język” też nie do końca mógł  się odnieść do pochodzenia tego zwrotu.

 

To drugie z zagadnień skierowanych do profesora.

Słowo ubikacja, którego dziś używamy do określenia pomieszczenia służącego do załatwiania potrzeb fizjologicznych, dla naszych przodków oznaczało po prostu osobne pomieszczenie w domu. Mógł to być zarówno zwykły pokój, jak i salon, sypialnia czy choćby komórka bez okien przeznaczona do trzymania sprzętów gospodarczych.

 

 

 

Program zostanie wyemitowany w TVP Polonia prawdopodobnie 20 kwietnia. Jeżeli ten termin się potwierdzi, dam znać.

 

Nie wiadomo na ile zaspokoiliśmy naszą ciekawość, natomiast  na pewno gdzieś na świecie choć na krótko przy okazji zaistniał Orzegów.

 

 

 

Leksykon Orzegowski – pytania 

Spółdzielnia Mieszkaniowa – Początki spółdzielni związane są z Orzegowem i Godulą.W którym roku powstała Spółdzielnia Mieszkaniowa, która stała się zalążkiem obecnej Rudzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej?

Strzałka – Czy zapaśniczka Natalia Strzałka wielokrotna medalistka w ME i w MŚ w kategoriach młodzieżowych zdobyła kiedyś medal w zawodach tej rangi w kategorii seniorek?

Szachy – Jak brzmi nazwa szachowego klubu z siedzibą w Orzegowie?

Szkoły – W którym roku powstała w Orzegowie  pierwsza szkoła podstawowa ?

Szlafhaus – Jaką podstawową funkcję od początku pełnił nieistniejący już dziś,,Szlafhaus”

Szretter  – trenerką jakiej dyscypliny w KS 27 Orzegów była Elżbieta Szretter

 

 

Tu znajdziesz odpowiedzi 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wiosenna aktywność 

 

Wiosna budzi nie tylko przyrodę do życia, ale też pobudza do wzmożonej aktywności na świeżym powietrzu.

 

 

Po kilku miesiącach jesienno-zimowej aury, szybko zapadającym zmroku, niesprzyjającej najczęściej do spacerów pogodzie, do tego przy otaczającej nas w tym okresie zewsząd, ponurej szarości, każdy z utęsknieniem oczekiwał pierwszych symptomów wiosny.
Ta trochę nawet nieoczekiwanie  bez chwili zawahania, wdarła się do nas  z całym swoim dobrodziejstwem  i póki co ani na moment nie ma zamiaru nas opuścić.
Ostatnie ciepłe tygodnie spowodowały, że gwałtowniej i szybciej niż zwykle po zimowej przerwie obudziła się do życia przyroda, zazieleniła się trawa ,liście obficie pokryły  korony drzew.

Równie szybko do aktywności na świeżym powietrzu powrócili spragnieni już tych cieplejszych dni, nasi mieszkańcy.  Budujący  to widok, jak obiekty, które powstały w ostatnich latach znów po dłuższej przerwie   tętnią życiem od rana do wieczora.

A, że są zadbane i pięknie się prezentują tym bardziej chętnie są przez nas odwiedzane.

Burloch Arena to obiekt ,  którym możemy się szczycić  i wielu  odwiedzających, tych spoza Orzegowa nam go zazdrości. A w czasie świąt wielu z nich miało okazję na nasz stadion zaglądnąć.

Poniżej krótka impresja filmowa. Zaledwie   ulotna migawka bez jakiegokolwiek komentarza, z niewiele znaczącej chwili, a jednak mogąca  wywołać  określone emocje, wrażenia i refleksje. Wraz z nastrojowym podkładem muzycznym całkiem inaczej choć na moment postrzegamy otaczającą nas na co dzień  nie zawsze tak beztroską rzeczywistość.

 

 

 

 

 

 

Dawny Orzegów na fotografii

Temat nieodżałowanej pamięci Domu Kultury na orzegowskim portalu pojawiał się już niejednokrotnie i nieraz  do niego  będzie się jeszcze pewnie  powracać. W tym roku minie 20 lat od momentu gdy budynek  zrównano z ziemią. Pozbawiono nas obiektu, który tak wiele dla Orzegowa znaczył. Ciężko się było nam pogodzić z bezduszną decyzją o wyburzeniu tego budynku. Pod koniec, owszem  był już mocno zaniedbany, ale też nikt nie miał wątpliwości, że był do uratowania. Że było warto,  powinna  przekonać nie tylko  historia tej placówki, jej znaczenie czy dorobek środowisk z nią związanych, ale też sama jego  wartość architektoniczna, bo przyznać trzeba, co widać na zdjęciu  obiekt ten prezentował się bardzo okazale. Żal….

 

Gasthaus (Gościniec ,zajazd) Orzegów rok 1914

 

Ze sportu 

Budowlani Lublin na zakończenie rundy zasadniczej pokonali KS Rugby Ruda Śląska  …a niech tam trzeba takie wyniki też podawać 109-0 .