Sportowe gwiazdy  w Orzegowie

 

Trudno  by było wymienić wszystkich  sportowców  tego największego formatu, których mieliśmy okazję gościć w Orzegowie. Trudno by też było zastosować pewne  kryteria wskazujące na to, która z tych gwiazd jakie się u nas pojawiły świeciła najjaśniej.
Powodów jest kilka. Niektórzy wielcy sportowcy   mieli tu sposobność być  już  jako spełnieni zawodnicy znajdujący się  na sportowej emeryturze, inni  znaleźli się tu  u progu swojej rozpoczynającej się  kariery  kiedy dopiero musieli pracować na swoje nazwisko, jedni przybyli do nas w związku z jakimś wydarzeniem sportowym inni prywatnie.
A skoro prywatnie, to też nie sposób o  wszystkich  tego rodzaju wizytach  wiedzieć. Całkiem przypadkiem  dowiedziałem się chociażby ,że  w Orzegowie w mieszkaniu  u jednego ze znajomych gościł swego czasu
Andrzej Szarmach.

Akurat tych piłkarskich gwiazd pojawiało się  u nas  znacznie więcej.

 Częstym bywalcem u nas   był  wywodzący się  z Rudy,( ściślej z  sąsiadującej z nami kolaniji)   Ernest Pohl  który miał tu w Orzegowie  bliską  rodzinę i  wielu znajomych .

 

W 1967 roku z okazji 40 lecia KS 27 Orzegów rozegrano towarzyski mecz oldbojów naszej drużyny z Ruchem Chorzów. Komplet widzów zgromadzony na orzegowskim stadionie mógł  podziwiać grę legendarnego Gerarda Cieślika .

 

 

W 2018 roku w galerii Czapla odbyło się spotkanie z Antonim Piechniczkiem jednym z najwybitniejszych trenerów reprezentacji Polski mającym na swym koncie  brązowy medal Mistrzostw Świata.
Na zdjęciu podczas składania autografu  dokładnie na fotografii  przedstawionej powyżej z drużyną Ruchu, w barwach którego nasz były selekcjoner dłuższy czas występował.  O wymienionych tu piłkarzach z pewnością można powiedzieć ,że są gwiazdami piłki nożnej .Długo by też było wymieniać wielu innych piłkarzy z bogatym dorobkiem , których w różnym charakterze tu u nas mogliśmy również gościć.

Piłkarze KS 27 Orzegów  choć grali w niższych klasach rozgrywkowych  to niejednokrotnie spotykali się z rezerwami pierwszoligowych klubów, a tam bywało ,że w ich  składach z różnych powodów  grali znani piłkarze. Nasi piłkarze grali  też m.in w 1/16 Pucharu Polski z naszpikowaną wieloma wartościowymi piłkarzami  drużyną Cracovii. W spotkaniu towarzyskim tuż przed wybuchem II wojny światowej pomiędzy KS 27 Orzegów a WKS Bytomiak sensacyjnie wygranym przez orzegowian 5-2 w drużynie gości występowało wielu znakomitych piłkarzy w tym reprezentanci kraju ,Gerard Wodarz , Ryszard Piec czy Edward Dytko .Jakiś czas trenerem naszych piłkarzy był Hubert Banisz -olimpijczyk ,reprezentant kraju.
Kilka razy prywatnie, a także jako zaproszony  gość podczas turnieju z okazji 90 lecia KS 27 Orzegów zawitał do nas z pobliskiego Nowego Bytomia srebrny medalista z Igrzysk Olimpijskich z Montrealu z 1976 roku Jan Beniger. Z reprezentacyjnych piłkarzy byli też tu m.in bracia Wilimowie ,Roman Szewczyk, Jan Banaś. Było tu kilku napastników z tytułem Króla strzelców ; Bogusław Cygan, Grzegorz Kapica ,Adam Kompała.

Na pewno sportowymi gwiazdami są wielkie  postacie związane z naszą halą sportową . Trener sekcji gimnastycznej Jerzy Jokiel był srebrnym medalistą olimpijskim w Helsinkach w 1952 roku, jego żona Dorota Horzonek Jokiel  brązową medalistką z IO w 1956 roku w Melbourne   zaś Marek Garmulewicz obecny prezes ZKS Slavia trzykrotnym mistrzem Europy i  wicemistrzem świata w zapasach. Czterokrotnie też reprezentował nasz kraj na igrzyskach olimpijskich.

 

 

Warto też wspomnieć ,o pewnym wydarzeniu sportowym dużej rangi jakie odbyło się w orzegowskiej hali.  Przed Igrzyskami Olimpijskimi 1968r. w Meksyku reprezentacja tego  kraju  w siatkówce kobiet przyjechała do Europy, żeby rozegrać kilkanaście spotkań z zespołami europejskimi. W Polsce miała się spotkać m.in. z zespołem Kolejarza Katowice, który w tym czasie należał do polskiej czołówki siatkarskiej kobiet.
Zadecydowano, że mecz odbędzie się w naszej orzegowskiej Hali Sportowej.  Było to prawdziwe siatkarskie święto w Orzegowie. Bardzo zacięty mecz zakończył się ze względu na awarię oświetlenia  grubo po północy wynikiem 3:2 dla reprezentacji Meksyku. Było to nie tylko przetarcie przed zbliżającymi się igrzyskami  dla ekipy z Meksyku , ale też  był to sprawdzian  formy  wielokrotnej reprezentantki Polski (228 występów) występującej w barwach Kolejarza Katowice prawdziwej gwiazdy żeńskiej siatkówki  
Krystyny Czajkowskiej –Rawskiej , która też została powołana do reprezentacji na te igrzyska.

Jak się okazało zresztą Meksykanki  były jednymi z przeciwniczek Polek podczas olimpijskiego turnieju .W tym meczu padł wynik 3-2 , taki sam jak w Orzegowie  z tą różnicą ,że zwyciężyły reprezentantki naszego kraju.To był ogólnie bardzo dobry występ naszych zawodniczek. Polki zdobyły na olimpiadzie w Meksyku brązowy medal .Dla Krystyny Czajkowskiej –Rawskiej był to już drugi brązowy krążek zdobyty na olimpiadzie Wcześniej wywalczyło  go wraz z koleżankami na olimpiadzie w Tokio (1964)

 

w 1974 roku na krótko prze pamiętnymi mistrzostwami świata w piłce nożnej , w kawierence w hali sportowej odbyło się spotkanie z legendarnym komentatorem sportowym Janem  Ciszewskim

 

Kawiarenka w hali pękała w szwach podczas spotkania z będącym u szczytu sławy redaktorem Janem Ciszewskim.Dla przypomnienia działo się to w najlepszym w historii polskiej piłki nożnej okresie ,kiedy to Polacy najpierw na olimpiadzie w Monachium w 1972 roku zdobyli złoty medal, a potem dokonali sensacyjnego awansu na MŚ po legendarnym remisie z Anglią na Wembley. Wkrótce po spotkaniu Polacy zachwycili cały świat i to nie tylko 3 miejscem na mundialu,ale też pięknym ,a przede wszystkim skutecznym ofensywnym stylem gry.

 

Modernizacja  stadionu  Burloch Areny , spowodowała ,że coraz częściej przybywali do nas inni wielcy sportowcy .W 2014 roku  otwarcia  nowego obiektu dokonał Jan Szymański łyżwiarz szybki, wielokrotny triumfator zawodów pucharu świata, wielokrotny mistrz Polski seniorów, brązowy medalista mistrzostw świata w łyżwiarstwie szybkim (2013) i Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi (2014).

 

Kolejna gwiazda wielkiego formatu  najwybitniejszy polski hokeista Mariusz Czerkawski przybył do Orzegowa w listopadzie  2015 roku. Wraz z p.prezydent Grażyną Dziedzic  i innym dużej klasy sportowcem Przemysławem Domańskim olimpijczykiem wielokrotnym mistrzem Polski w łyżwiarstwie figurowym dokonali uroczystego otwarcia nowo zadaszonego lodowiska .

 

Dzięki nowemu obiektowi pojawiali się tu inni wielcy sportowcy polscy

 

W 2016 roku na centralnej imprezie  Roku Sportu Orzegowskiego całkiem niespodziewanie pojawiła się czwórka braci Cofalików .W latach 80-90 tych za sprawą podnoszenia ciężarów było o nich głośno w całym kraju. Odnosili wiele sukcesów zdobywając medale na mistrzostwach Polski. Najstarszy z braci – Marian – w 1976 roku został wicemistrzem świata i Europy juniorów, a w 1983 roku kolejny brat Hilary osiągnął podobne   rezultaty. Do najwyższych tytułów doszedł Andrzej Cofalik, który w 1996 roku na olimpiadzie w Atlancie zdobył brązowy medal, a rok później został mistrzem świata.

>W pierwszym rzędzie z prawej strony , kolejno od lewej ;bracia, Hilary , Bogdan ,Andrzej Cofalikowie .W tym dniu razem z nimi na stadionie   był rσwnież czwarty z braci Marian (nieobecny na zdjęciu)

 

 

Dzięki nowoczesnemu boisku do rugby do Orzegowa udało się zaprosić na mecz pokazowy reprezentację Polski w rugby .

 

 

Nie jest ogólnie rzeczą łatwą określenie kogoś gwiazdą ,żeby więc już kogoś nie pominąć , bo sportowców wielkiej naprawdę klasy na naszych obiektach pojawiało się co nie miara na koniec jeszcze o dwóch ale  za to jakich.

 

 

Z urządzeń siłowni Tytan znajdującej się przy ulicy Bytomskiej korzystała Anita Włodarczyk polska lekkoatletka, dwukrotna złota medalistka igrzysk olimpijskich, czterokrotna mistrzyni świata oraz wielokrotna rekordzistka świata, Europy i kraju w rzucie młotem.

 

 

 

 

 

>Na koniec prawdziwa legenda  światowego sportu. Z pewnością największa sportowa gwiazda jaka kiedykolwiek się pojawiła w Orzegowie. Tu od razu jednak pewna istotna uwaga. Zawodniczka  ta wraz z ekipą rumuńską brała udział w  międzynarodowych zawodach gimnastycznych w naszej hali  na początku lat 70-tych, dopiero zaczynała swoją wielką karierę i  choć błysnęła już wtedy nieprzeciętnym talentem nikt wtedy z nas nie mógł przewidzieć, że  jesteśmy świadkami narodzin  nie tylko światowej gimnastyki ale i sportu.

 

 

 

Nadia  Comăneci, – rumuńska gimnastyczka, zdobywczyni pięciu złotych medali olimpijskich, dwukrotna mistrzyni świata, dziewięciokrotna mistrzyni Europy. Została mistrzynią Europy w wieloboju już w wieku 13 lat, w 1975,. Jako pierwsza w dziejach gimnastyki, dostała maksymalne noty – 10 pkt. (siedem razy). W ankiecie agencji Associated Press w 1976 i 1977 przyznano jej miano najlepszej sportsmenki świata.Przez wielu do ej pory uważana za jednego z najwybitniejszych sportowców wszech czasów na świecie.

 

 

 

 

Wymienione zostały te postacie , o których mam całkowitą pewność ,że  gościły u nas w Orzegowie . Przy różnych okolicznościach z pewnością mieli tu okazję być inni równie wielcy sportowcy.
Na inauguracji Roku Sportu Orzegowskiego w 2006 w orzegowskiej hali gościliśmy  Engelberta Szolca olimpijczyka z Monachium z 1972 roku , uczestnika mistrzostw świata i Europy wielokrotnego reprezentanta Polski w piłce ręcznej .
Z pewnością w orzegowskiej hali nieraz  startowali czołowi gimnastycy , a obecnie zapaśnicy kraju. Napewno występował u nas  na ringu w latach przedwojennych niejeden klasowy bokser.

Pominięte tu są nazwiska   utytułowanych i  znaczących sportowców wywodzących się z naszej dzielnicy, bo tym na orzegowskim portalu poświęcono już wystarczająco dużo m miejsca  i z pewnością niejednokrotnie będą tu jeszcze wspominani.

Kwiecień 2024
opracował; Jerzy Porada