25 lutego 2024

W tym wydaniu:

– W Orzegowie nie będzie już państwowej straży pożarnej
– Zielone Baraki – chcesz powspominać?
– OOO – Orzegowscy potomkowie romskiego króla
-Leksykon Orzegowski -pytania
-Fotozagadka z przymrużeniem oka 21
-Orzegowianie na szklanym ekranie
-Dawny Orzegów na fotografii
-Koniec sezonu łyżwiarskiego

 

 

W Orzegowie nie będzie już państwowej  straży pożarnej

 

Brak początkowego członu pełnej nazwy jednostki straży pożarnej na budynku, potwierdza wcześniejsze informacje, że po tym jak tutejszy oddział JRG 2 został wcielony do nowo powstałej centralnej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, jednostka orzegowska przestaje pełnić funkcję państwowej straży pożarnej.

 

Z historii straży pożarnej w Orzegowie (źr. internetowa strona 

 

 

W 1889 roku powołano do życia orzegowskie Stowarzyszenie Ochotniczej Straży Pożarnej. Organizacja zrzeszała w 1892 roku 72 osoby. Jednostka korzystała z własnego stawu pożarniczego, z którego czerpano wodę potrzebną do gaszenia pożarów. W roku 1926 liczyła 40 członków, w tym 4 oficerów, 5 podoficerów i 31 strażaków. W Orzegowie funkcjonowała też w tym czasie pięćdziesięcioosobowa straż przymusowa.

 

W roku 1981  w mieście utworzono drugi oddział Zawodowej Straży Pożarnej w  Orzegowie. Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza  2 Ruda Śląska – Orzegów taką funkcję pełniła  do końca roku 2023.

 

7 grudnia 2023 w centrum miasta przy ul.Niedurnego oddano do użytku Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej do której przeniesiono oddział w Orzegowie.

Nieoficjalnie pojawiały się informacje, na razie nie potwierdzone, że w budynku tym ma funkcjonować Ochotnicza Straż Pożarna .

 

 

 

Zielone Baraki
chcesz powspominać?

 

 

Orzegowskie baraki zniknęły z powierzchni ziemi już  prawie pół wieku temu. Zostały po nich wspomnienia,  te bardziej  ciepłe i osobiste zwłaszcza u tych, którzy tam spędzili swoją młodość. Mimo, że cała licząca 29 drewnianych  baraków osada należała do Orzegowa, to jednak jej charakter zabudowy nacechowany wieloma elementami zabudowy wiejskiej sprawił ,że tamtejsza społeczność wyjątkowo ze sobą się zintegrowała, a zielone baraki w równie zielonym otoczeniu,   pozbawione zgiełku miejskiego i  betonu stały się swoistą enklawą,   z którą z upodobaniem utożsamiali się tamtejsi mieszkańcy. Tam życie toczyło się swoim  rytmem,

 

Towarzystwo Miłośników Orzegowa wszystkim tym, którzy tam kiedyś mieszkali, a mieli by ochotę  wspomnieniami wrócić  do tamtych czasów, przy okazji dzieląc się nimi z nami, chciało zaproponować – spotkanie na którym m.in. odbyła by się prezentacja  multimedialna zgromadzonych fotografii związanych z barakami. To w tej chwili  propozycja. Pomysłów na to spotkanie trochę jest, ale czekając na odzew  na razie nie podajemy wiążącej daty co do tego spotkania.
Można nie zobowiązująco już teraz zgłaszać chęć wzięcia udziału w tym  sympatycznym  jak się może wydawać  wydarzeniu.
Nasze działania uskutecznimy wtedy gdy pojawi się jakieś większe zainteresowanie.
Wtedy też  prawdopodobnie do zainteresowanych skierujemy okolicznościowe zaproszenia.
Spotkanie to być może zaowocuje   jakąś pozycją wydawniczą, dotyczącą życia na orzegowskich barakach.( Są sygnały, że  jest ktoś, kto  by tego się  podjął .)  Tym bardziej można  by było  wykorzystać do takiego opracowania każdy ciekawy wątek przekazany podczas takiego spotkania .Pomyślcie … i kontaktujcie się.

W miarę rozwoju sytuacji na portalu orzegowskim pojawią się konkretniejsze informacje .

 

 

 

 

 

OOO

 

 

Orzegowscy potomkowie romskiego króla 

Niewiele dotąd pojawiało się  informacji na temat pochodzenia zamieszkałej w Orzegowie romskiej rodziny Kwieków, a warto się w ten temat zagłębić, bo jak podają pewne sprawdzone  źródła, to bliska rodzina jedynego króla cygańskiego, Janusza Kwieka, który został uroczyście ukoronowany na stadionie Wojska Polskiego w Warszawie w 1937 roku . Koronę na skronie króla nałożył dostojnik kościoła   prawosławnego, protoprezbiter Terencjusz Teodorowicz z cerkwi praskiej

Koronowany Janusz Kwiek jest pradziadem znanej orzegowianom   Izoldy Kwiek  romskiej poetki  od ponad pół wieku zamieszkałej w Orzegowie.

 

 

 

 

Całość czytaj tu 

 

 

Leksykon Orzegowski -pytania

P

Kolejny zestaw pytań do haseł spod literki ,,P”

 

Planty Orzegowskie – Z czyjej inicjatywy  powstały Plantv Orzegowskie?

Pływanie – W którym roku oddano do użytku orzegowskie kąpielisko?

Podgórski –  Adam Podgórski- animator kultury, działacz obywatelski, poeta ,twórca wielu pozycji wydawniczych, zasłużony mieszkaniec Rudy Śląskiej .Czy był rodowitym rudzianinem?

Podnoszenie ciężarów – Do jakiego innego klubu przeszli czołowi sztangiści KS 27 Orzegów ?

Poważa –    Bogusław Poważa, laureat ,,Ambasadora Orzegowa”, członek zarządu TMO, wieloletni aktywny działacz  tego stowarzyszenia, współtwórca i członek prężnie działającej grupy artystyczno-kulturalnej z siedzibą w Galerii Czapla .Jak ta grupa się nazywa.

 

 

Tu znajdziesz odpowiedź

 

 

 

 

 

 

Orzegowianie na szklanym ekranie 

 

Nie tak dawno telewizja zagościła w szkole podstawowej nr 6, tym razem ekipa TVP2 odwiedziła przedszkole Sióstr Św. Elżbietanek. Obydwa nagrania zostały wyemitowane w popularnym programie ,,Pytanie na śniadanie”
Trzeba oddać dzieciakom, że pięknie wypadły przed kamerą, a co najważniejsze odważnie  bez jakiejkolwiek tremy,  swobodnie i rzeczowo  potrafiły się wypowiedzieć.

Wypowiedzi dzieci można obejrzeć na początku nagrania. Pod koniec,  wywiadów udzielają rodzice.

 

 

 

 

Dawny Orzegów na fotografii 

W bogatej kolekcji zdjęć zgromadzonych przez Towarzystwo Miłośników Orzegowa nie brakuje tych sprzed 100 lat. Wspaniały zapis tak odległych czasów. Dziś niestety trudno by było namówić lokatorów z jednej klatki czy domu do wspólnego zdjęcia. A przyznacie, że byłaby to super pamiątka zważywszy, że różne są koleje losu , jedni od nas odchodzą inni zmieniają miejsce zamieszkania.Po latach byłoby kogo wspominać. Pomysł  być może dziś szalony, ale czy nie warto by  było choć spróbować takich wspólnych sesji  z sąsiadami ?  W końcu kiedyś takie wspólne fotografie przed domem były bardzo popularne.

 

 

 

 

Koniec sezonu łyżwiarskiego 

Jak podaje Miejski Ośrodek Sportu i  Rekreacji 29 lutego po raz ostatni w tym sezonie będzie czynne lodowisko. W tym roku obiekt cieszył się wyjątkowym powodzeniem.
Dla przypomnienia lodowisko w tym właśnie roku ma 60 lat. Pomijając już jak mocno się zmienił ten obiekt na przestrzeni lat, to mając na uwadze to lodowisko widzimy też jak zmienia się klimat. Cofając się w ten pierwszy okres jego istnienia wiemy, że  nie agregat mroził  wtedy taflę lodowiska, a  wyłącznie ujemna temperatura, która utrzymywała się niemal przez całą zimę.
Gdybyśmy teraz liczyli wyłącznie na mróz, to niewiele dni by to lodowisko mogło funkcjonować. Tak naprawdę też , nawet   do końca problemu nie rozwiązywał stosowany od 2006 roku system sztucznego zmrażania lodu przez agregat chłodniczy.. Bo tu znów można się zastanowić ,ile było w tym sezonie dni deszczowych? A też i słońce padające bezpośrednio na taflę mocno by uniemożliwiało korzystanie z lodowiska.
Od 2015 roku lodowisko zostało zadaszone ,dzięki czemu zima panuje chociaż tam.

 

 

Ze sportu 

 

Przygotowująca się do rundy wiosennej drużyna KS Rugby Ruda Śląska  w sobotnim meczu towarzyskim pokonała gości z Warszawy 41-34.