20 października 2024

W tym wydaniu:
– Historia Burlocha (1)
– Orzegów bez apteki
– Leksykon Orzegowski -załączniki
– Gdzie Orzegów ,gdzie Godula ?
– Orzegów na starej fotografii
– Z orzegowską faną przez świat
– Ze sportu

 

 

Historia Burlocha 1

Jak tworzył się Orzegów

 

1

 

O tym,  od kiedy się przyjęła i skąd się wywodzi   nazwa – Burloch będzie okazja jeszcze napisać. Najstarsze  fotografie jakie się zachowały, ukazujące to miejsce dają nam  jego dosyć precyzyjny obraz z początku XX wieku. Każdego chyba jednak  ciekawi jak  mógł ten teren wyglądać jeszcze  dużo wcześniej.
Żeby pobudzić naszą wyobraźnię sięgnijmy po mapy z różnych znacznie już odleglejszych okresów. Te mapy być może u niejednego zburzą   ogólne nawet przyjęte  wyobrażenie  o tym, jak kiedyś mogły wyglądać tereny, na których obecnie zamieszkujemy.
Przy okazji   poznamy, choć jedynie w pewnym skrócie   historię  istniejącego już ponad siedem wieków Orzegowa

 

Odc.1 -Jak tworzył się Orzegów

wejdź tu

 

 

 

 

 

 

Orzegów bez apteki ?!

 

Wiele wskazuje, że istniejąca przez wiele lat na osiedlu Powstańców Śląskich apteka, zostanie zlikwidowana. Nic gorszego mieszkańców tego osiedla nie mogło spotkać. Teraz gdy  jego większość,  to ludzie starsi często już  schorowani brak tej placówki będzie mocno odczuwalny. Apteki brakuje też w samym Orzegowie.

Apteka w tym miejscu funkcjonowała 33 lata !

 

 

 

 

 

Leksykon Orzegowski -załączniki

Ze zbiorem haseł zapoznać się można w pozycji ,,Leksykon Orzegowski”(górny pasek) Ich objaśnienia są zapisane w zwartej formie, a ilustruje je jedynie w każdym przypadku jedno  wyłącznie zdjęcie. Tak przyjęta formuła nie wymaga szczególnych zmian, poza tym, że niektóre hasła można aktualizować.

Nic nie stoi na przeszkodzie jednak, aby w takim jak to odrębnym  miejscu, cyklicznie, poza tym co zawarte zostało w hasłach leksykonu, wzbogacać go , poprzez inne   jeszcze  zdjęcia, prezentacje,  czy dodatkowe  pozyskane,  godne uwagi informacje lub  różnego rodzaju  ciekawostki 

 

 

G -Galeria Czapla

Nie sposób opisać zwięźle obiekt, który mimo iż istnieje zaledwie 10 lat, to w jego  krótkiej historii zapisała się  niezliczona ilość wydarzeń, jakie  tam miały miejsce. Przez ten czas, mimo, że samo pomieszczenie nie jest objętościowo zbyt duże,  przewinęło się przez niego  tysiące osób. Wśród nich wielu znamienitych gości, głośne nazwiska, wybitne postacie z różnych dziedzin życia.
Galerię odwiedzały   osoby nie tylko spoza naszej dzielnicy, czy  nawet miasta, ale też niejednokrotnie bywali tu goście zagraniczni i to z kilku kontynentów.Gościli tu m.in  też uczniowie z kilku europejskich państw przebywający w naszym kraju w ramach programu Erasmus.
Odbyło się tu blisko 100 wystaw ,niezliczona ilość innych wydarzeń kulturalnych i spotkań. Galeria Czapla jest też miejscem gdzie spotykają się m.in.członkowie Towarzystwa Miłośników Orzegowa , zrzeszeni w klubie Dors – szachiści, pasjonaci pszczelarstwa, amatorzy gier planszowych czy skata. Regularnie miejsce to odwiedzane jest przez dzieci szkół podstawowych i przedszkoli.
W Leksykonie Orzegowskim cały ten wachlarz wydarzeń i możliwości jakie stwarza to miejsce muszą  być skumulowane w jak najmniejszym zakresie  w zawartym haśle ,a więc temat przedstawiony może być tylko  ogólnikowo. Rozwinięcie go  wypaczyło by sens leksykonu , który w założeniu ma zawierać objaśnienia w zwartej formie .

 

wejdź tu 

 

 

Gdzie Orzegów, gdzie Godula ?

Temat, który nieustannie powraca. Pewnie powróci jeszcze nie raz, bo nie zanosi się na to, by w końcu w jakiś ostateczny sposób problem z właściwym zlokalizowaniem miejsc w obydwu sąsiadujących ze sobą  dzielnicach został rozwiązany.
Kiedy ktoś błędnie określa konkretne miejsce nieświadomie, bo nie ma wiedzy  opartej na właściwych źródłach ,a nikt nie dba o to ,żeby raz na zawsze określić  choćby w przybliżeniu gdzie przebiegają  granice pomiędzy Godulą i Orzegowem, to poniekąd można go zrozumieć.

Zastanawia jednak jak na przestrzeni lat różnego rodzaju instytucje , urzędy czy administracje mogły tak wszystko zagmatwać i pomieszać , że dziś praktycznie  nikt się nie podejmie już  uporządkowania tego.

 

 

Jak dziś mieszkańca osiedla Podlas uświadomić, że mieszka w Orzegowie, a nie w Goduli? Tego rodzaju przekonywanie  byłoby raczej   dziś nieskuteczne, a też może niepotrzebne .
Pytanie jednak pozostaje. Jak to się stało, że do początku lat 70. istniejące w tym miejscu osiedle drewnianych zielonych baraków należało do Orzegowa i wtedy nikt nie miał wątpliwości gdzie mieszka, a z chwilą gdy powstało tam obecne osiedle  ktoś, prawdopodobnie Rudzka Spółdzielnia Mieszkaniowa ,,zrobiła” z tego miejsca Godulę, mimo ,że w dalszym ciągu  chociażby, ulica Podlas należy do dziś, do orzegowskiej parafii.

Nikt tego już obecnie nie odkręci, ale warto o tym przypominać , by zrozumieć  przynajmniej, z czego się taka dezorientacja  jeżeli chodzi o przynależność tej ulicy do którejś z obydwu dzielnic wśród mieszkańców  wzięła.

 

 

 

Dobrze, że ciągle gdzieś tam są zachowane   dosyć mocne argumenty, uzasadniające  te kwestie , które  mimo, że są nie do podważenia , to raczej już niczego nie wniosą .

 

W Informatorze Statystycznym  Rudy Śląskiej z lat 1959-65 , gdzie czerwonymi kropkami zaznaczone zostały ulice znajdujące się w Orzegowie, tam gdzie dodatkowo
znalazł się wykrzyknik, czarno na białym  ulica Podlas przypisana jest dla Orzegowa .

 

ul.Podlas – kiedyś i dziś (fotomontaż E.Talaga)

 

Tu kolejny mocny argument, dotyczący innego może jeszcze bardziej kwestionowanego miejsca, które dla wielu zdecydowanie należy do  Goduli, a nie znajduje się tam , bo należy do Orzegowa. Chodzi tu o adres : Młyn Szombierski oznakowany powyżej czerwonym krzyżykiem. Tu też widzimy wyraźnie ,że miejsce to należy do Orzegowa.

 

Młyn Szombierski, (w tym przypadku widoczne zabudowania) znajduje się na drodze do Szombierek po lewej stronie, tuż przed Bytomką , a tak właściwie ulica o tej nazwie biegnie od widocznych zabudowań – producenta stali ocynkowanej oraz akcesoriów ogrodzeniowych, aż do granicy z  tzw. Kolonią Zgorzelec.

Poruszając się  natomiast w odwrotnym kierunku od strony Szombierek  za Bytomką, wszystko po prawej stronie, aż do ulicy Bytomskiej to zawsze był i jest Orzegów. Już nawet logicznie się temu przyglądając. Skoro  tereny od ulicy kop.Karol do ul.Bytomskiej gdzie znajduje się osiedle Powstańców Śląskich, a wcześniej były to tereny kopalni Karol, należą do Orzegowa, to jaki by miało sens, że wcześniejszy odcinek od Bytomki miałby należeć do Goduli.

 

 

 

Jakiś czas na mapie Orzegowa widniał adres Dom Kolejowy.Był to adres jedynego istniejącego w tym miejscu budynku , w którym mieszkał dróżnik kolejowy  .W tej chwili choć nie ma tam żadnego zabudowania miejsce to przypisane jest przedłużonej od skrzyżowania z ul.Królowej Jadwigi ulicy Emili Plater

 

 

Tego rodzaju dokumentami można choć przedstawić dowody potwierdzające przynależność niektórych miejsc do Orzegowa .Nie wykluczone jednak, że ktoś kiedyś w jakimś trybie urzędowym jednym podpisem czy pieczątką załatwił, że to co historycznie od zawsze należało do Orzegowa nagle zaczęło się na mapach pojawiać jako Godula. Nikt do tego ani nie dochodzi, czy tak było, ani nie zabiega by to uporządkować. A ludzie tracą się w tym wszystkim coraz bardziej.

 

 

Orzegów na dawnej fotografii

Może dlatego nasze babcie potrafiły wszystko. Tego rodzaju praktyki z zakresu prac związanych z gospodarstwem domowym  musiały skutkować tym,że panienki po opuszczeniu podstawówki były już przygotowane do dorosłego życia. Nie wiadomo jak to teraz wygląda w szkołach,ale taka koncepcja przystosowania młodzieży i to zarówno dziewcząt jak i chłopców, którzy też tu mają pole do popisu w zakresie majsterkowania, napraw czy drobnych prac budowlanych, do samodzielnego radzenia sobie  z takimi obowiązkami to z pewnością nauka, która nigdy nie pójdzie na marne.

 

 

 

 

 

 

 

Zdarza się coraz częściej, że nie wszystkie zdjęcia z flagą orzegowską trafiają do stworzonej specjalnie w tym celu galerii ,,Z orzegowską faną przez świat” Galeria ta już jest na tyle rozległa, że wzbogacanie jej kolejnymi ujęciami z podobnych czy tych samych miejsc raczej nic by tu nie wniosło. Teraz ze swoją zawartością  wzbudza zainteresowanie , bo dobrane do niej  zdjęcia nie są monotematyczne, pięknie się od siebie różnią i to nie wyłącznie tym,że  pochodzą z różnych odmiennych zakątków świata, ale też najczęściej zawierają w sobie jakieś dodatkowe smaczki,które mocno podnoszą atrakcyjność galerii.
Tak czy tak każde z takich zdjęć ma swoją wymowę i jakąś historię, każde jest skrzętnie przechowywane w odrębnym archiwum i na pewno nie raz  nadarzy się jakaś okoliczność, że ujrzą światło dzienne jak nie w galerii , to tu na orzegowskim portalu.

Giza – Egipt

Giza – miasto w Egipcie, na zachodnim brzegu Nilu, słynne ze starożytnych piramid

 

 

Kasr Ghilan – palmowa oaza na Saharze w Tunezji

 

Tunezja Matmata

 

Śnieżka najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów (1603 m)

Ze sportu 

***

 

Dobry mecz Kuby 

Nie zawiódł w swoim 16 meczu w barwach narodowych Jakub Kamiński . Po beznadziejnym meczu Polski z Portugalią przegranym w kompromitującym stylu 1-3 , w  następnym spotkaniu  z Chorwacją, Polacy również nie mogli być stawiani w roli faworytów. Kiedy w krótkim czasie Chorwaci zaaplikowali naszym trzy gole, wydawało się, że powtórzy się czarny scenariusz z poprzedniego meczu z Portugalczykami. Nasi jednak tym razem się sprężyli i odrobili straty doprowadzając do cennego remisu 3-3. Mogło być jeszcze lepiej gdyby nasz Kuba wykorzystał sytuację, sam na sam.
Mimo,to Jakub Kamiński należał do wyróżniających piłkarzy, na pewno takich,  którzy rokują na przyszłość i będą w orbicie zainteresowań selekcjonera reprezentacji Polski na najbliższe mecze w listopadzie.

 

 

***

Wieli sportowiec w Orzegowie 

W ramach promocji zapasów wśród dzieci do orzegowskiej hali zawitał trzykrotny medalista olimpijski  Józef Tracz

 

Dorobek Józefa Tracza

Wicemistrz olimpijski (Barcelona 1992), dwukrotny brązowy medalista w zapasach w stylu klasycznym – w kategorii do 74 kg (Seul 1988, Atlanta 1996), trzykrotny wicemistrz świata (1987 w Clermont, 1993 w Sztokholmie i 1994 w Tampere), 9-krotny mistrz Polski w latach 1987–1988, 1990, 1992–1994 i 1997–1998. Następnie trener (m.in. reprezentacji Polski)

 

 

 

***

,,Szóstka”  na szóstkę 

Po raz kolejny uczniowie tej  szkoły podstawowej udowodnili ,że ,,szóstka ” sportowymi sukcesami stoi.

 Tym razem bardzo udany występ naszych uczniów podczas zawodów wojewódzkich na Festiwalu Sztafet.

Chłopcy w kategorii Dzieci Młodszych zdobyli złoty medal.  Rywalizowali w dwóch sztafetach 4 x100 m oraz w sztafecie szwedzkiej 100m+200m+300m+400m. Dziewczynki w tej samej kategorii zajęły XIIIm.
Dziewczynki w kategorii Igrzyska Młodzieży Szkolnej zajęły II m Rywalizowały również w dwóch sztafetach 4 x100 m , oraz sztafeta olimpijska 800m+400m+200m+100m.
Ogromne gratulacje  ! Jesteśmy dumni, że mamy tak wspaniałą młodzież.