5 maja 2024 r
W tym wydaniu:
-Świętowanie
-OOO-Czyny społeczne
-Leksykon Orzegowski – pytania
-Fotozagadka z przymrużeniem oka 31
-Dawny Orzegów na fotografii
-Przemysłowy Śląsk
-Nie klapło?
-Ze sportu
Świętowanie
Tegoroczny świąteczny, wyjątkowo długi weekend, przy wymarzonej do tego pogodzie dobiega końca. Czas ten stał bardziej pod znakiem różnych form przyjemnie spędzanego czasu, niż jakiejś szczególnej celebracji tych świąt, choć też jedno nie wyklucza drugiego.
Tak jak tu na stronie odświętnie i biało-czerwono, z roku na rok na ulicach już nie jest. Święto Pracy jakie pamiętamy sprzed kilkudziesięciu lat niemal całkowicie się zdewaluowało, przynajmniej charakter obchodów tego święta. Kiedyś jednoznacznie nam się ono kojarzyło z pochodem pierwszomajowym. Teraz z grillem, wypadem za miasto, odwiedzinami bliskich, spędzaniem czasu z rodziną. Też nie bierzemy go już pod uwagę tak jak kiedyś, jako jeden tylko dzień wolny od pracy.
Od lat pewną niepisaną tradycją staje się planowanie dłuższego niż by to wynikało z tych dwóch zaznaczonych na czerwono w kalendarzu dni świątecznych przypadających na 1 i 3 maja, czasu wolnego od pracy. W tym roku okoliczność nadarzyła się wyjątkowo sprzyjająca. Przy 3 zaledwie dniach urlopu razem ze świętami ,sobotami i niedzielami można było wygospodarować aż 9 dni wolnych od pracy.
Flaga jest znakiem symbolizującym suwerenność państwową lub narodową, więc choć nie jest już tak wszechobecna jak dawniej , to niech powiewa gdzie może , nie zabrakło jej też dziś na orzegowskim portalu.
autor wizualizacji: Bogusław Poważa
Czyny społeczne
Masowe czyny społeczne w Orzegowie, miały miejsce głównie w dekadzie lat 60 i wbrew temu co często się o nich mówi, na pewno nie były pracami zbytecznymi. To w tym czasie Orzegów zmienił diametralnie swe oblicze. Ogromne obszary nieużytków, hałd i dawnych wyrobisk piasku zamieniono na tereny o charakterze sportowo-rekreacyjnym i kulturalnym. Diametralnie swój wygląd zmieniły wtedy też otoczenia budynków, które rękoma mieszkańców przeobrażono w parki i place zabaw.
całość czytaj tu
Lata 60.Czyn społeczny mieszkańców ul.Warszawskiej
Leksykon Orzegowski – pytania
U
Pytania do haseł rozpoczynających się literką ,,U”
UKS ,,Grot” – W jakiej dyscyplinie sportowej specjalizuje się Uczniowski Klub Sportowy ,,Grot”
UKS Szkółka Piłkarska Ruda Śląska – na którym obiekcie odbywają się zajęcia UKS-u
Ulice– Ile ulic znajduje się w Orzegowie ?
Urbisz-Do jakiego klubu I ligowego trafił Henryk Urbisz ,piłkarz KS 27 Orzegów
Urząd Gminy– W którym roku powstał ratusz -siedziba Urzędu Gminy Orzegów
Tu znajdziesz odpowiedzi
Dawny Orzegów na fotografii
Jak widać wpajanie dzieciom wartości patriotycznych miało miejsce już w dalekiej przeszłości . To zdjęcie z przedszkola sióstr Elżbietanek znajdującego się przy ul.Młodego Górnika.
Wkrótce to przedszkole obchodzić będzie swój jubileusz 25 lecia. Może zastanawiać kogoś ,dlaczego w tym roku przypada ten właśnie jubileusz, skoro pamiętamy przedszkole w tym miejscu już od dawien dawna.
Sam klasztor stoi w tym miejscu już od 1896 roku i od samego początku siostry Elżbietanki obok wielu innych funkcji , które wykonywały zajmowały się też opieką nad dziećmi.
Z początkiem II Wojny Światowej siostrom nakazano opuścić klasztor. Powróciły do niego na początku 1945 roku , jednakże już w styczniu 1946 roku budynek przejęło Rudzkie Zjednoczenie Przemysłu Węglowego.W 1948 r. Siostry ponownie zostały zmuszone do opuszczenia klasztoru podając im jako powód bezprawne zajmowanie budynku.
W wyniku skutecznych prób dochodzenia swoich praw siostrom udało się wynegocjować udostępnienie im części budynku na piętrze , jednakże zostały odsunięte od prowadzenia przedszkola. W tym czasie pracowały przy parafii i opiekowały się chorymi. Przedszkole podlegało kop.Karol , a po jej likwidacji na jakiś czas kop.Szombierki , po czym przejęło je Miasto i od tamtej pory funkcjonowało jako Miejskie Przedszkole nr10.
Ostatecznie siostrom udało się w 1998 roku odzyskać przedszkole .W tamtym czasie w budynku przeprowadzono generalny remont.Tym samym po tych wszystkich perturbacjach własnościowych, siostry już na stałe przez ostatnie ćwierćwiecze mogły tworzyć i prowadzić to przedszkole, placówkę o której należy się wyrażać w samych superlatywach.
25 maja na terenie przy przedszkolu sióstr Elżbietanek odbędzie się jubileuszowy festyn. O szczegółach wkrótce.
Przemysłowy Śląsk
Poniżej trzy ujęcia sprzed kilkudziesięciu lat. Jedno Orzegowa i dwa jego bliskiego otoczenia . Takich obrazów jak te i to takich z najbliższego nam sąsiedztwa, można by tu jeszcze dodać sporo innych .
Tak wyglądał kiedyś przemysłowy Śląsk! Niczym nie przypominający obecnego. Wszędzie mnóstwo kominów, wieże szybów górniczych, hałdy i spowite dymem zawsze szare niebo przez które ciężko się było przebić słońcu.
Dzięki przemysłowi, Śląsk się mógł rozwijać, ludzie mieli pracę, bogacił się kraj . Niektórzy nam tego zazdrościli. A tak naprawdę wszystko to okupione zostało wysoką ceną. Szkody górnicze, skażony grunt, zanieczyszczone powietrze, zwiększona w stosunku do innych regionów zachorowalność, czy wypadki i zbiorowe katastrofy pochłaniające wiele istnień ludzkich.
Teren po koksowni
Dziś takie jak to miejsce oddycha już zupełnie innym powietrzem.Wspomiać okres tamtego uprzemysłowionego Śląska można z sentymentem, ale czy tęsknimy za nim? Paradoksalnie gdyby tu u nas nie istniał nie byłoby ani Parku na Koksach ani Burloch Areny nie wspominając Domu Kultury itd. Na pewno zarówno kopalni jak i koksowni zawdzięczamy zbyt dużo by nie odnosić się do historii z nimi związanej z należnym jej głębokim szacunkiem .
Nie klapło!?
Tak jak w sierpniu ubiegłego roku zostaliśmy pozytywnie zaskoczeni niespodziewanym w tym miejscu przedsięwzięciem, tak teraz jeszcze bardziej zaskakuje nas pusty już niestety plac po wydawać się mogło trafionej inwestycji.
Wypożyczalnia samochodów po nawet całkiem rozsądnych cenach to pomysł, który mógł wypalić, ale jak widać nie wypalił.
Po naszymu coś nie klapło !
Dziś znów ten sam jak przed kilkoma miesiącami ponury widok miejsca , które na krótko tylko jak się okazało było z pożytkiem dla innych zagospodarowane.
Wystawa Orzegowskiej Grupy Twórców Kultury ,,Czapla”
Ponad miesiąc wystawa prac Orzegowskiej Grupy Twórców Kultury miała okazję gościć w murach Muzeum Miejskiego im.Maksymiliana Chroboka w Rudzie.
Wkrótce będzie okazja prezentację dokonań obchodzącej w tym roku swe 10-lecie grupy obejrzeć u nas w Orzegowie w galerii Czapla.
Wnętrze galerii niestety, ze względu na swoją dużo mniejszą powierzchnię nie stwarza takich warunków jak muzeum, stąd ekspozycja będzie nieco skromniejsza .
Mimo wszystko warto w dniach 8-31 maja odwiedzić to miejsce i poznać zdolności naszych orzegowskich i nie tylko artystów.
Ze sportu
Indywidualnie medale zdobyły:
Julia Palka-srebro