Lato 2023 

 

W okresie wakacyjnym nie pojawią się cykliczne dotąd bloki informacyjne ,,Od niedzieli do  niedzieli”
Warto jednak  od czasu do czasu tu zajrzeć , bo pewne materiały tu będą zamieszczane.

5 sierpnia 2023 r

Ktoś wie?

 

Zakończył się Tour de Pologne – wieloetapowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Polski, będący jedną z najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych w Polsce organizowanych regularnie. Od 1. edycji w 1928 r.

Wyścig odbył się po raz 80.

To zdjęcie gdzieś pozyskałem 3 lata temu.  Parking przed  Centrum Inicjatyw Społecznych .Nie ukrywam ,że pożerała mnie wtedy ciekawość kto tym samochodem zatrzymał się w tym miejscu .Dalej tego nie wiem, może ktoś zaspokoi moją ciekawość .

 

5 sierpnia 2023 r

 

Budżet Obywatelski na 2024 rok 

Zakończył się kolejny etap realizacji  Budżetu Obywatelskiego na przyszły rok, podczas którego zespół weryfikacyjny zakwalifikował projekty , na które już za miesiąc będą mogli głosować mieszkańcy naszego miasta.

 

Głosowanie
mieszkańców

Od 04.09.2023 do 10.09.2023

 

 

Na oficjalnej stronie Miasta

https://rudaslaska.budzet-obywatelski.org/  

można zapoznać się z wszystkimi projektami zgłoszonymi do Budżetu Obywatelskiego Rudy Śląskiej na rok 2024

 

 

 

Zapraszam do zapoznania się z projektami ,które dotyczą Orzegowa jednocześnie zachęcam do głosowania na nie .

Wykorzystajmy to, że mamy wpływ na to co możemy zmienić w naszej dzielnicy.

 

Zapoznaj się z projektami dotyczącej naszej dzielnicy 

wejdź tu 

 

 

 

 

29 lipca 2023

Zawalczmy o wodny plac zabaw dla Orzegowa

W całym kraju przybywa ich jak grzybów po deszczu. Nic dziwnego, bo  szczególnie w upalne dni podbijają serca dzieciaków i ich rodziców.  Cieszące się ogromną popularnością wodne place zabaw  to wydzielone strefy wyposażone w przemyślne kolorowe urządzenia: zjeżdżalnie ,młynki, armatki, kurtyny ,natryski ,węże. To niesamowita frajda, a przede wszystkim  prawdziwa ulga dla dzieci w letnie upalne dni.

Coraz częściej pomysł na budowę wodnego placu zabaw jest inicjatywą obywatelską.To idealny projekt  pod zgłoszenie go do corocznego Budżetu Obywatelskiego. Tak się dzieje już w wielu miastach.

Tego rodzaju  projekt do Budżetu Obywatelskiego na 2024 rok  złożyli mieszkańcy Bykowiny. Niestety podczas  weryfikacji  wniosku stwierdzono, że koszt realizacji zadania został oszacowany na kwotę przekraczającą limit środków określony dla zadania dużego. ( inwestycja ta mogła być zgłoszona wyłącznie tylko jako projekt duży)

Fakt jednak, że w wielu innych miastach to takie właśnie wodne place zabaw powstawały w ramach Budżetu Obywatelskiego .Np.w Katowicach ,Chorzowie ,Piekarach Śląskich ,Rydułtowach.

Skoro nie udało się Bykowinie, może i nie udać się nam ,ale z drugiej strony jeżeli  za pieniądze z Budżetu Obywatelskiego takie obiekty powstają w wielu polskich miejscowościach , to dlaczego u nas nie można spróbować o  taką inwestycję zawalczyć ?! nie w tym roku, ale na przyszły.

Wodny Park Zabaw to alternatywa zabawy nad wodą w dzielnicy , która nie ma kąpieliska miejskiego.To miejsce dla spędzenia czasu dla dzieci i całych rodzin.

Skutki ocieplenia klimatu są coraz bardziej odczuwalne. Tymczasem całe 140 tysięczne miasto dysponuje zaledwie  jednym basenem otwartym w Nowym Bytomiu. Skoro cała północna część naszego miasta nie może się doczekać podobnego obiektu, to myślę ,że  taki wodny plac zabaw tym bardziej  mógłby u nas powstać .

A miejsce ku temu jest IDEALNE. Park Koksy ! Pięknie utrzymany park ,ogromne  tereny zielone ,chętnie odwiedzany przez dzieci i ich rodziców. Super miejsce, do tego z pełnym monitoringiem,  choć  z jednym poważnym jednak mankamentem. W upalne dni to prawdziwa  rozgrzana patelnia.Trudno tam schronić się w cieniu i czymkolwiek się schłodzić. Park wodny  to wręcz wymarzony pomysł na rozwiązanie tego rodzaju uciążliwości.

Poza tym tak piękny park zasługuje  na to by tchnąć w niego trochę więcej życia . Aż się prosi by, chociażby w okolicy zakładu ,,Admar” producenta waty cukrowej postawić jakiś kiosk z napojami ,lodami ,że nie wspomnę o przysmaku tam produkowanym. To też idealne miejsce na imprezy plenerowe.

 

Poniżej przykładowe ilustracje wodnych parków zabaw.

 

 

 

Park Koksy – idealne miejsce w którym mógłby powstać  wodny plac zabaw. Co o tym sądzicie.

 

 

 

 

25 lipca

PLUS  MINUS – to powrót do przedstawianych tu już jakiś czas temu sytuacji,  zjawisk czy wydarzeń mających miejsce w naszej dzielnicy, które z jednej strony są przez nas odbierane pozytywnie i przychylnie, z drugiej natomiast towarzyszą im elementy niepożądane, mniej lub bardziej irytujące, które najzwyczajniej nie powinny mieć miejsca.
Nie rzutują one może aż tak bardzo na ogólny wizerunek, jednak warto czasem  w myśl zasady, że nigdy nie jest tak dobrze żeby nie mogło być lepiej, starać się je jakoś  wyeliminować.

Krytykując  cokolwiek czy kogokolwiek ,trzeba znać od podstaw przyczyny takiej czy innej sytuacji, by w sposób niezamierzony kogoś  nie przedstawić w złym świetle odnosząc się do czegoś subiektywnie, nie znając przyczyn tych pewnych zaistniałych nieprawidłowości.

Zamieszczone tu sytuacje, w żadnym wypadku nie mają na celu obarczanie kogoś  jakąś odpowiedzialnością .  Ukazywane tu przypadki w większości  sygnalizowane są przez wielu mieszkańców naszej dzielnicy, stąd warto od czasu do czasu je tu prezentować, by ktoś władny mógł ewentualnie w przyszłości w jakiś sposób pozytywny się do nich odnieść.

 

+

Zieleń to niewątpliwie jeden z największych atutów naszej dzielnicy.Liczne  parki ,ogródki działkowe czy skwery są ozdobą Orzegowa.

Po tym jak jesienią ubiegłego roku przystąpiono do szeroko zakrojonych prac związanych z realizowaniem kolejnego etapu projektu miejskiego pod nazwą ,,Trakt Rudzki” wydawało się, że obydwa nasze parki ,,Park Młodzieży” i ,,Planty Orzegowskie” mocno zyskają na swej urodzie i  wkrótce spacerując tamtejszymi alejkami będziemy mogli  nacieszyć swoje oczy nowym atrakcyjniejszym  obliczem tych miejsc.

Wiele na korzyść oczywiście się zmieniło  i z tym nie ma co dyskutować, a jedynie można być wdzięcznym, że obydwa parki doczekały się rewitalizacji .Czy  jednak pełnej? I tu należy mieć wątpliwości.
W tym przypadku kilka słów o Parku Młodzieży. O ile  mocno poprawił się wizerunek centralnej alei parku, gdzie m.in zlikwidowano  pozostałości po skalniaku, z nieużyteczną od dłuższego czasu niszą wodną, kiedyś  z fontanną, a w miejscu tym powstał ciąg klombów z efektownymi kompozycjami roślin ozdobnych ,tak wiele do życzenia pozostawia  pozostała część parku.
Przestrzeń między drzewami dawno przestała być trawnikiem i stanowi raczej dzikie tereny  porośnięte  chaszczami, a do tego rażą nadmiernie wystające już tam  korzenie drzew. Próbowano je bezskutecznie nawet zlikwidować, choć w wielu przypadkach wystarczyło by na znacznym obszarze tego parku nawieźć ziemi i zniwelować pozapadany teren jednocześnie zakrywając te korzenie.
Ostatnio   naprawiono tam schody znajdujące się w centralnej części parku,teraz prosi się by do  biegu stopni schodzących w kierunku nowo powstałego boiska do koszykówki na terenie Burloch Areny poprowadzić utwardzony chodnik.

Nie poruszam spraw niemożliwych do wykonania. Urządzić park to jedno. Utrzymanie go to drugie. Że to się da pogodzić świadczą parki na dawnych koksach i w parku przy Placu Niepodległości na Goduli gdzie jest na czym zawiesić oko. Zawsze zadbane i czyste, aż miło tam przebywać.

Nie utyskuję tu nad ogólnym stanem Parku Młodzieży i Plant , bo to wciąż piękne miejsca , tyle ,że trzeba tam dążyć do tego by wyeliminować ich pewne niedoskonałości. Skoro my je dostrzegamy ,może dostrzegą je Ci , którzy mogą coś z nimi korzystnego zrobić.

 

 

 

24 lipca

Piotr Duda, o którym wspomniano tu niedawno, absolwent orzegowskiej ,,szóstki” obecnie lekkoatleta Pogoni Nowy Bytom    otrzymał powołanie na Mistrzostwa Europy Juniorów w lekkoatletyce. To efekt fantastycznego występu zawodnika podczas Mistrzostw Polski U18 w Chorzowie na dystansie 400 m. Młody zawodnik rudzkiego klubu nie dość, że wgrał, to jeszcze osiągnął rewelacyjny wynik: 48:02

 

 

21 lipca 2023 r

Chodnik biegnący od ulicy Bytomskiej w kierunku ulicy Ziętka po 60 latach doczekał się gruntownego remontu. !!!
Wcześniej było to niemożliwe, bo podobnie jak do biegnącego  w tym miejscu odcinka drogi ul. Ziętka nikt się nie przyznawał. Spór o to do kogo należy ten fragment jezdni  trwał od lat i kto wie jak długo by jeszcze potrwał gdyby nie postępujący  katastrofalny stan  jej nawierzchni   zagrażający bezpieczeństwu kierowców.
W 2019 roku było już wiadomo,że  coś  w tej sytuacji trzeba robić. Przejeżdżający tu codziennie kierowcy wzięli sprawy w swoje ręce. Przy licznie występujących na drodze  dziurach postawiono pachołki dodatkowo wyposażając je w plansze z napisem ,,dziury wstydu”.Sprawę nagłośniono medialnie .Pomogło ! 

Odcinek tej drogi nie miał statusu drogi publicznej.Dopóki  dało się nią przejeżdżać nikt chyba tak naprawdę nawet się nie interesował kto odpowiada za jej stan. Na pewno nie spółdzielnia mieszkaniowa, bo kiedy powstawało w latach 80. osiedle Powstańców  Śląskich ta droga  tam już od dawna istniała. Ustalono, że jej właścicielem była kopalnia Karol.Ale wiadomo też jak potoczyły się losy administrowania wielu obiektów w naszej dzielnicy odkąd ta kopalnia przestała istnieć.Własność przejmowała najpierw kop.Szombierki ,potem inne twory pod różnymi szyldami związane z kolejno upadającymi kopalniami.

Wyszło  w końcu na to, że ten odcinek drogi jest własnością Bytomskiej Spółki Restrukturyzacji Kopalń.Miasto w 2019 roku wystąpiło do spółki o załatanie dziur. BSRK raczej nie miało pojęcia ,że mają na stanie u siebie ten fragment drogi i też nie poczuwało się do jej naprawienia.

 

Droga wstydu.Rok 2019.

Ostatecznie w 2022 roku po tym jak Miasto przejęło tę drogę od BSRK , odcinek prowadzący na osiedle Powstańców Śląskich został wyremontowany .

 

 

W końcu w lipcu 2023 roku wzdłuż drogi położono również chodnik.

 

13 lipca

Sympatyków Jakuba Kamińskiego zapraszam do obejrzenia i wysłuchania programu TVP Sport ,,Odliczanie do Euro” W nim m.in wypowiedź Kuby,a także wiele pochlebnych opinii na jego temat gości w studio .

wejdź tu

 

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży 

11 lipiec 2023

W  miniony weekend na Burloch Arenie odbył się finałowy turniej rugby 7 w ramach XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach letnich, których gospodarzem jest województwo śląskie. Przez dwa dni gościliśmy na naszym obiekcie Burloch Arena  zdolnych, młodych rugbystów z całego kraju.

W finale rozgrywek drużyna RC Orkan Sochaczew pokonała RC Lechia Gdańsk, a trzecie miejsce wywalczył zespół Ogniwo Sopot. Ponadto rywalizowały drużyny: KS Budowlani Commercecon Łódź, Juvenia Kraków, EDACH Budowlani Lublin, Rugby Club Arka Rumia i AZS AWF Warszawa RUGBY.

 

 

 

 

Sukces młodego lekkoatlety 

Kolejny wart odnotowania sukces sportowy! Tym razem za sprawą  lekkoatlety Piotra Dudy. Absolwent ,,szóstki”, uczeń klasy sportowej o profilu -lekkoatletyka pod okiem swej trenerki Katarzyny Czyż rozwijał swój nieprzeciętny talent, specjalizując się w biegach, choć równolegle pasjonowała go również  koszykówka, którą w pewnym momencie już po ukończeniu szkoły podstawowej zaczął uprawiać w SMS Bytom. Dostrzegająca w nim  jednak ogromny potencjał  w biegach, szczególnie na przedłużonym sprincie, trenerka namówiła go w pewnym momencie do powrotu do tej właśnie konkurencji.
O tym ,że był to trafny wybór świadczyć mogły stałe postępy i wyniki. W ubiegłym roku Piotr Duda  na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży  zdobył bardzo dobre V miejsce.

W ostatnim czasie Piotrek osiągnął swój najlepszy dotąd sukces. Został najlepszym w Polsce juniorem młodszym na dystansie 400 metrów. !

Do tego swe mistrzostwo Polski zdobył w rewelacyjnym stylu .Wynik , który uzyskał jest na chwilę obecną najlepszy w kraju w tej kategorii wiekowej U18 .

 

 

Młodzieżowy mistrz Polski w biegu na 400 metrów  Piotr Duda w obecności swej trenerki Katarzyny Czyż

 

Skoda Superb 

Jeszcze niedawno zastanawialiśmy się w jakim sposób zagospodarowany  zostanie wcześniej zaniedbany skwer przy ul. Hlonda. W tej chwili to już wiemy.

 

W miejscu skweru powstaje plenerowy salon wystawowy (komis) Skody Superb. Samochód luksusowy, miejsce odpowiednie. Tylko podłoże pod samochody siermiężne, lekko nie przystające do funkcji tego miejsca.