Hala sportowa 

W momencie  kiedy Orzegów przechodził okres wielu pozytywnych przeobrażeń, dzięki którym nasza dzielnica korzystnie poprawiała  swój wizerunek, z początkiem roku 1963. rozpoczęto szeroko zakrojone prace na Burlochu. Powstałe tam  obiekty wykonywano mniej więcej w jednym czasie, stąd też odnosząc się do tamtego okresu  mniej istotna wydaje się być chronologia dotycząca kolejności oddawania każdego z nich  do użytku.  Te najważniejsze ukończono  w latach 1963-66

 

Zakres inwestycji na całym terenie Burlocha  obejmował kilka  znaczących obiektów. Spośród nich z pewnością hala sportowa była tym szczególnie przez wszystkich   oczekiwanym. Na zdjęciu, pierwszy etap budowy hali ,roboty ziemne i fundamenty.

 

 

 

 

 

 

Wyznaczony termin oddania do użytku  całego  kompleksu sportowo -rekreacyjnego na  Burlochu   planowany na  1966rok , nie był  przypadkowy. W tym  roku właśnie  przypadało tysiąclecie państwa polskiego.
Poza tym przymierzano się powoli do obchodów jubileuszu 40-lecia KS 27 Orzegów .
Ten  niezwykle zasłużony dla Orzegowa klub sportowy  wyjątkowo czekał na swoją upragnioną bazę treningową . Niejeden ze sportowców tego klubu  zatrudniony w kopalni Karol wraz z jej  załogą przepracował niezliczone ilości godzin przy budowie hali i  na innych pobliskich obiektach sportowych  zmotywowany tym, że w przyszłości będzie z nich mógł korzystać.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wraz z tym jak rosły  w górę mury i  powoli wyłaniał się  kształt zabudowy hali, coraz  częściej mieszkańcy Orzegowa i Goduli  zaglądali  na budowę śledząc postępy prac.

Termin przekazania hali do użytku nie był ani na chwilę zagrożony. Praktycznie mając na uwadze to, że ekipa zatrudniona przy jej budowie mogła być   liczbowo nieograniczona , a  w razie potrzeby można było ją jeszcze wzmocnić, kopalnia Karol nie szczędziła środków finansowych, a sami budowniczy z pełnym  zaangażowaniem krok po kroku realizowali kolejne etapy prac,  zaplanowane na wiosnę  1966 roku  zakończenie robót  stało się realne.

Wnętrze hali w trakcie jej  wykończenia

Dziś gdy nasza hala jest   nieco wiekowa, być może  nie sprawia  już takiego wrażenia jak w tamtym okresie lat 60. kiedy uważano ją za jedną z najnowocześniejszych  hal sportowych na Śląsku.
Dzięki staraniom m.in.Jerzego Jokiela , który od 1968 roku rozpoczął w tej hali  swoją pracę trenerską z sekcją gimnastyczną,  obiekt został  wyposażony w    funkcjonalne i nowoczesne jak na tamte czasy zaplecze. Obok sali ćwiczeń, znajdowała się tu sala baletowa, siłownia, sauna, mały basen, prysznice, gabinety odnowy, szatnie, pokoje do nauki i odpoczynku, pokoje dla szkoleniowców, klubowa kawiarenka, która w początkowej fazie była zarazem stołówką dla trenujących tam zawodników sekcji gimnastycznej.
Jedynym mankamentem obiektu to widownia przeznaczona zaledwie na 100 miejsc znajdująca się na tarasie nad salą. Późniejsze wydarzenia w hali , które zapisały jej niezwykle bogatą historię świadczą o tym, że  tak skromna pojemność widowni pozbawiła okazji uczestniczenia  przez wielu tutejszych mieszkańców  w licznych atrakcyjnych widowiskach sportowych ,jakie tam miały miejsce.

 

Przez te blisko 60 lat istnienia, obiekt ten zapracował sobie na miano ,,Kuźni sportowych talentów ” A, że halę w tym czasie użytkowali przedstawiciele wyjątkowo medalodajnych dyscyplin, gimnastyki sportowej i zapasów, pod trofeami zdobytymi przez zawodników tych sekcji uginają się  półki w przeznaczonym do tego jednym z pomieszczeń.

O tym co działo się w   hali w całym okresie jej istnienia w jednym z następnych odcinków historii Burlocha.Warto jednak  wrócić do momentu gdy uroczyście ją przekazano mieszkańcom Orzegowa.

Z chwilą gdy w 1966 roku orzegowska hala sportowa została oddana do użytku, na uroczystym otwarciu nowego obiektu, gościem specjalnym miał być  Tadeusz Kuchar, który jako dyrektor GKKFiT -(Główny Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki ) nadzorował budowę hali. Miał być …ale nie doczekał się tej chwili. Zmarł na krótko przed jej ukończeniem.
Prawdopodobne,  to w związku z tą okolicznością postanowiono nadać hali im.  Tadeusza Kuchara.

Dziś gdyby nie  wywieszona  w przedsionku   hali tablica pamiątkowa,  być może niewielu by potrafiło się przyznać do tego ,że nie ma większego pojęcia  czyim imieniem jest nazwana hala, a również kim był za życia  jej patron.

Warto poznać sylwetkę Tadeusza  Kuchara chociażby po to, by nie utwierdzać się w  przekonaniu, że tylko ten  pewien splot  nieszczęśliwych okoliczności spowodował ,że to jego imieniem nazwana została orzegowska hala, by  w ten sposób uczcić jego śmierć .

 

 

 

Patron hali Tadeusz  Kuchar -postać ,którą warto poznać 

więcej czytaj tu 

 

 

Widok hali, początek lat 70. Łatwo zauważyć, że trochę się różni obecny wygląd od tego początkowego. Uwagę zwracają o wiele większe niż obecnie przeszklenia okienne. Dolna część została zmurowana jeszcze w okresie istnienia sekcji gimnastycznej.

 

W oczy też rzuca się piękna  jak to widać na poprzednim zdjęciu kolorowa mozaika z wizerunkiem sportowców powstała wg.projektu Stefana Suberlaka . Druga bardzo też taka charakterystyczna była wykonana od strony wtenczas  głównego wejścia na halę, tu na zdjęciu z lewej strony. Było to 5 dużych  kolorowych kół  olimpijskich umieszczonych  na czarnym tle.
W tej części opisującej ten pierwszy okres kiedy  powstawała hala sportowa warto wspomnieć o pierwszym bardzo ważnym dla tego miejsca wydarzeniu.W 1967 roku w sali na górnym piętrze  wystawiona była przez dłuższy czas ekspozycja związana z  przypadającą w tamtym okresie 40 rocznicą  KS 27 Orzegów. Przedstawiono na niej nie tylko bogatą historię klubu, ale też równie bogaty dorobek tego wielosekcyjnego klubu.

 

 

W następnym odcinku ; Lodowisko

*******************

Jerzy Porada

* Materiały, które są wykorzystane do opracowania historii Burlocha, z różnych względów mogą być niepełne, nieścisłe lub niezgodne z  niektórymi faktami. Nie wszystkie informacje tu zawarte można  zweryfikować. Nie zawsze źródła, z których pochodzą, są gwarancją, że  ich przekaz jest  w stu procentach wiarygodny.
W tym miejscu  zachęcam wszystkich  do kontaktu ze mną  w przypadku, gdy ktoś będzie  w stanie uzupełnić niektóre  opisywane wątki o swoje uwagi oparte na wiedzy  własnej lub zaczerpniętej z pewnych źródeł. 
Publikacje w internecie mają tę zaletę, że można na bieżąco je prostować i uzupełniać o nowe pozyskiwane informacje.
* Większość prezentowanych tu zdjęć jest własnością Towarzystwa Miłośników Orzegowa