Tadeusz Kuchar – patron orzegowskiej hali sportowej

 

 

Z chwilą gdy w 1966 roku orzegowska hala sportowa została oddana do użytku, na uroczystym otwarciu nowego, pięknego i  nowoczesnego jak na tamte czasy obiektu, gościem specjalnym miał być  Tadeusz Kuchar, który jako dyrektor GKKFiT -(Główny Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki ) nadzorował budowę hali. Miał być …ale nie doczekał się tej chwili. Zmarł na krótko przed jej ukończeniem.

 

Pamiątkowa tablica powieszona w holu orzegowskiej hali sportowej

 

Bardzo prawdopodobne, że to w związku z tą okolicznością postanowiono nadać hali im.  Tadeusza Kuchara.
Jak powszechna wśród naszych mieszkańców jest dziś wiedza  o tym, kto jest patronem naszej hali? a po drugie, czy ci którzy  taką wiedzę mają   są  w stanie cokolwiek o tej postaci powiedzieć.
A postać to wybitna i chyba niestety  coraz bardziej zapomniana. Jego dorobek w wielu dziedzinach życia  musi imponować.

 

W młodości bardzo dobry piłkarz, grał na poziomie reprezentacyjnym w barwach Pogoni Lwów,  ale był jeszcze lepszym lekkoatletą. Był rekordzistą Polski w biegach płaskich, średnich i długich, a także przez płotki. Do tego startował w wieloboju i chodzie. Poza tym bardzo dobrze  pływał, jeździł na nartach i łyżwach.
Urodził się 13 kwietnia 1891 r. w Krakowie  jako jeden z sześciu braci, wszyscy z powodzeniem uprawiali sport.

Najsłynniejszym z nich był bez wątpienia Wacław, rocznik 1897. Miał wyjątkową smykałkę do sportu, a reprezentantem Polski  co dziś jest nie do pomyślenia, był  w piłce nożnej , ale też w hokeju na lodzie, lekkoatletyce i łyżwiarstwie szybkim! Pojechał na igrzyska w Paryżu w 1924 roku jako piłkarz. Kilka miesięcy wcześniej o mało co nie wystartował w pierwszych zimowych igrzyskach w Chamonix.

 

 

Natomiast Tadeusz okazał się nie tylko wszechstronnym, wybitnym sportowcem lecz po zakończeniu kariery poświęcając całe życie dla sportu maksymalnie zaangażował się w propagowanie sportu, rozwijał struktury olimpijskie w kraju.
Poza zakończeniu kariery zawodniczej, został trenerem reprezentacji Polski w piłce nożnej. W sumie trzykrotnie piastował funkcję selekcjonera – w latach 1923, 1925 i 1928. Był działaczem Polskiego Związku Łyżwiarstwa, współtwórcą Polskiego Komitetu Igrzysk Olimpijskich (dzisiejszy Polski Komitet Olimpijski) oraz pierwszym prezesem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Pełnił krótko funkcję prezesa prezesa PZPN (od 29 czerwca 1945 do 16 lutego 1946)
Po wojnie pełnił funkcję prezesa Polskiego Związku Narciarskiego, a w późniejszych latach dyrektora Głównego Komitetu Kultury Fizycznej.
Przyznać trzeba ,że w środowisku sportowym był postacią absolutnie nietuzinkową.
Prawdziwy człowiek renesansu działający w trudnych czasach, targanych konfliktami zbrojnymi i walkami o niepodległość Polski za udział w których odznaczony został Orderem Wojennym Virtuti Militari za wojny (1918-1920)Krzyżem Kawalerskim (II RP) i Komandorskim (PRL) Orderu Odrodzenia Polski

Z wykształcenia był inżynierem. specjalizował się w budownictwie sportowym. M.in.był współtwórcą Stadionu X -Lecia w Warszawie , twórcą Torwaru oraz hali sportowej w Gliwicach.
Ostatnią budowę ,którą nadzorował  była hala sportowa w Orzegowie.
.
.
.

 

Warto poznać sylwetkę patrona naszej hali. Można powiedzieć ,że nasza hala zasłużyła sobie na takiego patrona. Trudno zliczyć ile  przez te minione pół wieku, chwały i splendoru przynieśli naszemu miastu i dzielnicy sportowcy w niej trenujący. Nie wiadomo, czy w innych miejscach Polski w podobny sposób doceniono tę postać. Z notatki prasowej  ,,Życia Warszawy ” z okresu prawdopodobnie końca lat 60. wynika,że na tamten czas to jedynie Orzegów go należycie potrafił docenić.

Tadeusz Kuchar ur.13 kwietnia 1891 roku w Krakowie .Zmarł 05 kwietnia 1966 roku w Warszawie 

maj 2024

opracował :Jerzy Porada