UKS Grot
Uczniowski klub sportowy – szczególny rodzaj klubu sportowego, który m.in. zajmuje się szkoleniem młodzieży.
Członkami uczniowskiego klubu sportowego mogą być w szczególności uczniowie, rodzice i nauczyciele
Pierwsze UKS powstały w 1994 roku. Ich pomysłodawcą był prezes PKOl, Stanisław Stefan Paszczyk.
Sekcja łucznicza UKS (Uczniowski Klub Sportowy ) ,,Grot” powstała w 2009 roku .Jej założycielami byli Jakub Wyciślik oraz Paweł Kieruzel , orzegowianin przez długi okres Prezes tego klubu , kiedyś jako zawodnik osiągnął wiele cennych wyników na szczeblu ogólnopolskim szczególnie w Łucznictwie Terenowym.
Początkowo zajęcia odbywały się w Orzegowie , w ówcześnie istniejącym gimnazjum nr 5 przy ul.Bytomskiej
Obecnie baza treningowa znajduje się w Kochłowicach ,
Kilkudziesięciu zawodników skupionych w UKS Grot od lat odnosi liczne sukcesy w młodzieżowych kategoriach zarówno w sezonach na torach otwartych , jak i w sezonach halowych zdobywając medale m.in na Ogólnopolskich Olimpiadach Młodzieży , jak i w halowych i otwartych Mistrzostwach Polski
UKS Szkółka Piłkarska Ruda Śląska
Uczniowski Klub Sportowy, drugi obok UKS Grot rodzaj stowarzyszenia zajmującego się szkoleniem młodzieży szkolnej , który bazę treningową ma w Orzegowie na obiektach Burloch -Areny.W przypadku szkółki piłkarskiej zajęcia odbywają się również na boisku lub w sali ZSP nr 6 w Rudzie Śląskiej -Wirku.
Szkółka współfinansowana jest przez Urząd Miasta Ruda Śląska .
W zajęciach udział biorą najmłodsi uczniowie szkół podstawowych dopiero zaczynający przygodę ze sportem .Początkujący piłkarze na tym etapie uczą się rywalizacji i systematyczności połączonej ciężką pracą na treningach , w tym wszystkim towarzyszy im jednak również zabawa.
źr.(1)(2)
Ulice
W Orzegowie znajdują się obecnie 32 ulice. W całej Rudzie Śląskiej jest ich 645. Najdłuższą w Orzegowie jest ulica Bytomska. Ma 1765 metrów , najkrótsza Stroma liczy 100 metrów. Na przestrzeni lat poszczególne ulice zmieniały swoje nazwy .Najczęściej zmieniano nazwę obecnej ul.Królowej Jadwigi (7 razy)Ostatnia zmiana nazwy ulicy miała miejsce w roku 2009 .Wówczas ul.Małą zmieniono na ul.Piotra Tomanka.
Zestaw ulic w Orzegowie
Bobrecka .
Bogusławskiego
Bytomska
Czapli
Gliwicka
Grunwaldzka
Fojkisa
Hlonda
Huloka
Janty
Jaracza
Joanny
Kop. Karol
Królowej Jadwigi
Latki
Mateusza
Młodego Górnika
Modrzejewskiej
Orzegowska
Piaseczna
Piechy
Plater
Podlas
Przelotowa
Puszkina
Stroma
Tomanka
Warszawska
Waniora
Wysockiej
Zielińskiego
Ziętka
* W przypadkach gdzie występuje patron ulicy nie uwzględniono imion .
Urbisz
Urbisz Henryk ur. 10 marca w 1950 roku , w latach 60. jeden z wyróżniających piłkarzy KS 27 Orzegów. W sezonie 1969/70 pozyskany do pierwszoligowego klubu GKS Szombierki , w którym rozegrał 5 meczy. Karierę następnie kontynuował w Odrze Opole gdzie grał w napadzie m.in z Józefem Klose , ojcem późniejszego wybitnego reprezentanta Niemiec Miro Klose.
Urząd Gminy
Cały obszar Orzegowa na podstawie ustawy pruskiej w 1875 roku otrzymał status gminy wiejskiej. Po ekspansji przemysłu w tym regionie od 1895 roku stał się już gminą robotniczą.
Orzegowski ratusz został wybudowany w 1906 roku z inicjatywy ówczesnego naczelnika gminy Orzegów Brunona Flacha.
Budynek pełnił funkcję Urzędu Gminy Orzegów. Mieścił się tu m.in. Wydział Spraw Społecznych, Urząd Stanu Cywilnego,znajdowały się działy: rachunkowości ,opieki społecznej , dział podatkowy , wojskowy ,urzędu meldunkowego. Najważniejsze zaś dla gminy decyzje i rozporządzenia zapadały w sali sesyjnej, która mieściła się na pierwszym piętrze budynku. Na tym samym piętrze w innym skrzydle znajdowało się mieszkanie naczelnika.Część parterowa w całości przeznaczona była dla obsługi petentów.
Byt samorządności Orzegowa zakończył się w roku 1951 , kiedy został jako dzielnica przyłączony do Rudy.
*źr (1)(3)
***
– oznaczenia pod hasłami podają ( * …cyfra w nawiasie) numer pod którym w zakładce głównej Leksykonu Orzegowskiego znajduje się lista z przypisanymi pod te numery źródłami informacji wykorzystanymi całkowicie lub częściowo do utworzenia hasła.