11 lutego 2024

W tym wydaniu:

-Spacer po Orzegowie
-OOO-Światowa siatkówka
-Leksykon Orzegowski – pytania
-Fotozagadki z przymrużeniem oka  19
– Orzegów na dawnej fotografii
-Disco-lodowisko
– Coś dla duszy,coś dla ciała
-Walentynki

 

Spacer po Orzegowie

W ramach obchodów 65 -lecia nadania praw miejskich Rudzie Śląskiej  w najbliższym czasie odbędą się spacery historyczne po wybranych dzielnicach naszego miasta.Wydarzenie to organizowane jest przez Muzeum Miejskie.
Pierwszy z takich spacerów odbył się  w sobotę  u nas w Orzegowie. Po ulicach naszej dzielnicy grupę oprowadzał dyr.muzeum  Krzysztof Gołąb.
Dopisała  wyjątkowo pogoda, bo rzadko się zdarza by w samym środku zimy temperatura wynosiła +13 stopni!  Dopisała również frekwencja, bo  w wycieczce uczestniczyło aż 80 chętnych do  tego by poznać bliżej  Orzegów ! Znacząca większość to mieszkańcy innych dzielnic, a nawet, miast. Jak się okazało wielu z nich było w Orzegowie po raz pierwszy.

 

O godz.11 grupa spotkała się w parku  na terenie dawnej koksowni, to stamtąd rozpoczęło się zwiedzanie naszej dzielnicy. Na trasie kolejno potem znajdowały się : budynek straży pożarnej , teren po byłej kopalni Karol, ulica Bytomska,  obydwie szkoły znajdujące się w starszej części Orzegowa. Każdy z tych obiektów  został przedstawiony  w ujęciu  historycznym, choć ze względu na zaplanowane kolejne etapy zwiedzania każdemu z tych miejsc  nie dało się poświęcić większej ilości czasu.

Park przy dawnej koksowni zapoczątkował zwiedzanie Orzegowa

Wnętrze kościoła zawiera  sporo  ciekawych wątków do przekazania. Jego wystrój stanowi wiele  interesujących sakralnych,a przy tym   artystycznych zdobień ,witraży, rzeźb i malowideł .Zachwyca  ołtarz ,stacje drogi krzyżowej i zabytkowe organy.

 

Galeria Czapla była nie tylko miejscem do zwiedzenia ale też krótkim miejscem odpoczynku przed wyruszeniem na dalszą trasę. W tym momencie  warto zaznaczyć, że wśród uczestników wycieczki był również pan prezydent Michał Pierończyk wraz z małżonką, która jak przyznała też chciała skorzystać z okazji  by dokładniej poznać  Orzegów, o którym tak wiele dobrego wcześniej słyszała.
Nadarzyła się też okoliczność  by skierować kilka słów do uczestników wycieczki. Krzysztof Gołąb kolejno udzielił głosu p.prezydentowi ,gospodarzowi obiektu, zarządzającej  Centrum Inicjatyw Społecznych  Agnieszcze Płaszczyk oraz przedstawicielowi TMO Jurkowi Kasperkowi.
To kolejny moment gdzie było wiele do przekazania, a trzeba było to wszystko omówić w wielkim skrócie.

Wykreowana całkiem nie tak dawno przestrzeń wokół kościoła z ryneczkiem  oraz budynek okazale się prezentującego ratusza były następnym etapem spaceru po Orzegowie.

Stary parafialny cmentarz to kolejny obiekt do zwiedzenia  gdzie można by spędzić znacznie więcej czasu, bo to ogrom historii ,przede wszystkim historii zawartej w życiorysach tu spoczywających orzegowian.

 

Ostatni odcinek trasy wycieczki poprowadził przez orzegowskie planty na obiekt Burloch Areny. Obiekt ten wywołał duże wrażenie zwłaszcza na tych , którzy tu byli tego dnia po raz pierwszy. Co tu dużo mówić to niekwestionowana wizytówka naszej dzielnicy.
Lodowisko, jedyny taki obiekt w mieście  też zachwyca.

Siłą rzeczy nie udało się obejść całego Orzegowa,a i tak przemierzono niemal 6 km. Myślę, że nie tylko się już nie musimy  aż tak mocno jak kiedyś wstydzić pewnych miejsc, ale wręcz możemy z wielu innych być dumni.

 

 

W ostatnich kilkunastu latach była  to już kolejna wycieczka po Orzegowie . Jak się okazuje cieszą się one powodzeniem .W planach są następne.

 

 

OOO

 

 

Światowa siatkówka 

 

 

Wielka siatkówka w Orzegowie 

 

Przed Igrzyskami Olimpijskimi 1968r. w Meksyku reprezentacja tego właśnie kraju w siatkówce kobiet przyjechała do Europy,żeby rozegrać kilkanaście spotkań z zespołami europejskimi. W Polsce miała się spotkać m.in. z zespołem Kolejarza Katowice, który w tym czasie należał do polskiej czołówki siatkarskiej kobiet. Zadecydowano, że mecz odbędzie się w naszej orzegowskiej Hali Sportowej.

Mecz siatkarek Kolejarza z reprezentacją Meksyku stał się wydarzeniem , o którym długo jeszcze rozpowiadali obecni na nim orzegowianie i to nie tylko  ze względu na rangę tego widowiska, jego poziom i emocje.

Otóż w trakcie meczu przydarzyła się sytuacja , która nie powinna mieć miejsca, a jednak się przytrafiła i mocno skomplikowała sprawne przeprowadzenie tego spotkania...

 

cały artykuł czytaj tu 

 

 

 

 

Leksykon Orzegowski – pytania

 O/P

 

Orzegów – Który rok podaje się jako początek Orzegowa ?

Osiedle Ogrodnicze – Jakie dwie ulice znajdują się na terenie Osiedla Ogrodniczego?

Osiedle Powstańców Śląskich – W którym roku oddano do użytku pierwsze bloki na os.Powstańców Śląskich?

Panic – Kim był Ryszard Panic?

Parafia-W którym roku powstał pierwszy w naszej parafii kościół ?

 

 

 

Tu znajdziesz odpowiedzi 

 

 

 

 

 

 

 

 

Orzegów na dawnej fotografii

O tym, że społeczeństwo Orzegowa ufundowało żołnierzom polskim 3 ciężkie karabiny maszynowe ogólnie było wiadomo chociażby z tego zdjęcia, które uwieczniło moment przekazania ich wojsku w trakcie odsłonięcia Pomnika Strzelców Bytomskich 4 czerwca 1939 roku.
Natomiast mniej znany raczej jest  inny fakt, zaczerpnięty  ostatnio z jednego z artykułów prasowych z 26 maja 1938 roku.

,,Załoga kopalni Karol funduje samolot dla armii!
-Załoga opodatkowała się dobrowolnie na rzecz budowy samolotu dla armii. Równocześnie społeczeństwo Orzegowa  ufundowało dla wojska 3 ciężkie karabiny maszynowe.”

O ile potwierdziła się informacja o  przekazaniu ckm-ów, tak co można przypuszczać  na samolot załoga    prawdopodobnie ze względu  na zbyt duże koszty w jakimś stopniu jedynie się   dorzuciła.

 

 

Disco lodowisko

Na zakończenie ferii Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zorganizował dyskotekę na lodzie. W piątek między godzina 18-20.00 przy udziale
d-ja na tafli orzegowskiego lodowiska bawiła  się  w rytmie wyjątkowo w tym dniu głośnej muzyki spora  grupa młodzieży w ten sposób żegnając  się z dwutygodniową przerwą od nauki. Świetny pomysł ,choć po prawdzie ta muzyka od   niepamiętnych czasów zawsze towarzyszyła amatorom łyżwiarstwa

 

 

 

zdj.Mosir

 

Coś dla ducha , coś dla ciała

 

 

 

 

 

 

 

 

Walentynki 

Romantycznie, klimatycznie jak na święto zakochanych przystało

Walentynki tuż,tuż…

 

autor; Bogusław Poważa