28 stycznia 2024
W tym wydaniu :

-Małgorzata Kuś ,,Rudzianką Roku”
-Piotr Herdzina w ,,The Voice Senior”
-OOO-Skazani na sukces
-Leksykon Orzegowski – pytania
-Fotozagadka z przymrużeniem oka – 17
-Dawny Orzegów na fotografii
-Ferie

 

 

Małgorzata Kuś z tytułem ,,Rudzianki Roku “

W Śląskim Teatrze Impresaryjnym  im.Henryka Bisty w Nowym Bytomiu ( MCK )w miniony wtorek podczas  koncertu kolęd Zespołu Pieśni i Tańca ,,Śląsk” im.Stanisława Hadyny, uhonorowano wyjątkowe postacie i firmy, które swoją działalnością przyczyniają się do rozwoju społecznego i gospodarczego miasta Ruda Śląska oraz naszego  regionu.
Z rąk reprezentującej  Kapitułę Odznaki Honorowej za zasługi dla Województwa Śląskiego wiceprzewodniczącej Sejmiku Śląskiego p.Urszuli Koszutskiej złote odznaki otrzymały firmy :

-Opa Ekspert SP.z.o.o Grupa Rudpol -OPA Sp.z.o.o
-Antra Sp.z.o.o

 

Natomiast

Towarzystwo Przyjaciół Rudy Śląskiej po raz pierwszy przyznało tytuły ,,Rudzianina Roku ” i ,,Rudzianki Roku”

Z rąk prezesa TPRŚl Arkadiusza Pilarza zaszczytne wyróżnienia  i statuetki otrzymali :

Małgorzata Kuś 
Jan Wyżgoł 

Bardzo miła to dla nas informacja i to nie tylko ze względu na   rodowitą orzegowiankę Małgorzatę Kuś.   Jan Wyżgoł  ma  również wiele wspólnego z Orzegowem choć tu nie mieszka. Często gościł w galerii Czapla , brał udział w kwestowaniu przy starym cmentarzu, ma tu wielu przyjaciół i zawsze ciepło o naszej dzielnicy się wypowiada.

Gratulujemy!

 

 

 

 

 

Piotr Herdzina w programie TVP2- The Voice Senior 

Śląski artysta estradowy Piotr Herdzina, choć nie mieszka w Orzegowie,  często tu bywa  w związku z rodzinnym interesem (Burloch Cafe) prowadzonym przez jego córkę Patrycję.
Niejednokrotnie też występował na naszych festynach. Ogólnie każdemu kto słucha  lokalnych stacji radiowych postać bardzo dobrze znana. Często okupuje  tam najwyższe miejsca na listach szlagierów. Nagrał dwie płyty ze swoimi autorskimi piosenkami .
Swoich sił jako wokalista spróbował mając dopiero  50 lat. Wyróżnia się naturalną chrypą, która stała się  jego znakiem rozpoznawczym. Ta  charakterystyczna barwa głosu  jak się okazało szybko wzbudziła uznanie u jurorów telewizyjnego programu ,,The Voice Senior ”

Zasady programu

W przesłuchaniach w ciemno biorą udział seniorzy (osoby w wieku powyżej 60 lat). Na początku występu trenerzy odwróceni są tyłem do uczestników, a jeśli któryś z trenerów chce przyjąć uczestnika do siebie, odwraca się do niego i śpiewający automatycznie trafia do jego drużyny. Jeżeli odwróci się więcej niż jeden trener, wokalista wybiera trenera, z którym będzie chciał pracować. Etap przesłuchań w ciemno kończy się skompletowaniem 6-osobowej (w pierwszej edycji 4-osobowej) drużyny przez każdego trenera.

.

 

Już po pierwszych dźwiękach piosenki “Georgia on my mind”, co nie zdarza się tak często odwróciły się dwie jurorki , tym samym dając Piotrowi Herdzinie przepustkę do dalszej fazy programu.

Wokalista  wybrał Marylę Rodowicz, pod okiem której będzie się przygotowywał w grupie do następnego etapu programu.

Gratulacje!

 

pozwoliłem sobie zapożyczyć to nagranie .

OOO

 

Skazani na sukces

 

Na bazie dokonań i tradycji orzegowskich gimnastyków z  okresu lat 30. i późniejszych  już po wojnie , w 1966 roku w  momencie powstania hali sportowej w Orzegowie postanowiono nawiązać do sukcesów sprzed lat  i ponownie przywrócić uprawianie tej dyscypliny w naszej dzielnicy .Człowiekiem który miał się tym zająć od podstaw był Jerzy Jokiel , srebrny medalista olimpijski z Helsinek(1952 rok) Pomagać mu w tym miała jego żona Dorota,również medalistka w konkurencji drużynowej z olimpiady z 1956 roku z Melbourne. Stać to się mogło jednak dopiero w roku 1968 , gdyż  w latach 1967-68 ) Jerzy Jokiel był  trenerem olimpijskiej drużyny gimnastycznej Meksyku.

 

 

 

 

całość czytaj tu 

 

 

 

Leksykon Orzegowski – pytania

 

 

Nasz Orzegów -Wraz z powstaniem CiSu  utworzone zostało stowarzyszenie ,,Nasz Orzegów” Kto był  założycielem i został  prezesem tej społecznej organizacji?

Niemieckie – Początkowo były to dwa stawy przedzielone groblą, jak się nazywały?

Niesłony – Z kim  razem Kamil Niesłony stworzył filmy m.in. ,,Stary Cmentarz w Orzegowie”,,Film o Ratuszu Orzegowskim”,,Rok Sportu Orzegowskiego”

Nita -Jaką dyscyplinę uprawiał w KS 27 Orzegów Ryszard Nita

Nowak-W którym roku do naszej parafii przybył ks.Ryszard Nowak.

 

 

Odpowiedzi znajdziesz tu

 

 

 

 

Fotozagadka z przymrużeniem oka 17

Fotozagadka z poprzedniego tygodnia

 

Ubrany w biały garnitur Józef Toliboski  to postać z filmu ,,Noce i Dnie” ” w którą wcielił się Karol Strasburger. Akcja przeniesiona na oczko wodne znajdujące się w latach 60.na podwórku pomiędzy ulicami,Huloka, Przelotową,Królowej Jadwigi i Orzegowską .
W pytaniu pozakonkursowym chodziło  podanie nazwiska przyglądającego się tej scence.
Jest to ś.p. już niestety Norbert Fiolka, dzięki któremu zachowało się wiele takich jak to zdjęć kolorowych z tamtego okresu, co   wtedy w czasach fotografii czarno białej, było rzadko spotykane.

 

 

 

Zadaszony obiekt  na Burloch Arenie pełniący w okresie letnim funkcję kortów tenisowych, a zimą  lodowiska, okazuje się też być  świetnym miejscem  na festyny.
Festyn w Orzegowie to zawsze gwarancja dobrej zabawy.Wśród  uczestników tej akurat zabawy  znalazła się jedna szczególna para. Nie mielli  tego dnia sobie równych w poruszaniu się w rytm śląskich szlagierów.  Jeżeli nie przypomnicie sobie nazwisk ,to tytułu filmu, w którym wystąpili nie wypada nie znać.

 

 

Fotomontaże wyłącznie na użytek portalu www.orzegow.pl

 

 

Dawny Orzegów na fotografii

W 1928 roku postanowiono w istniejącej do tej pory sali balowej  mieszczącej się   murach Domu Związkowego,później znanego nam jako Dom Kultury, urządzić salę kinową .

W tym momencie konieczne były pewne dosyć poważne prace  adaptacyjne sali.  W związku z tym, że nie można było dobudować kabiny projekcyjnej od strony ul.Stromej, całą salę obrócono o 180 stopni tak by na drugim  jej końcu  w jednym z przylegających tam pomieszczeń  można było  ulokować urządzenia projekcyjne. W miejscu gdzie  wcześniej była scena utworzono lożę.

To też wyjaśnia dlaczego od strony ul.Stromej w budynku gdzie powstało kino  zamurowane zostały  istniejące tam sporych rozmiarów  otwory  okienne..

Choć wielu z nas nieraz bywało  w tym kinie, raczej  nie zagłębialiśmy się w to, w jaki sposób odbywa się emisja tych filmów.Tylko nieliczni prawdopodobnie mieli dostęp do pomieszczenia projekcyjnego. W ścianie pomiędzy nim ,a salą znajdowały się małe kwadratowe otworki. Gdy na sali wraz z rozpoczęciem projekcji  Polskiej Kroniki Filmowej, która  zwykle poprzedzała film zrobiło się ciemno, to   z  otworu w ścianie  wystrzeliła przebijając się przez mrok intensywna  smuga światła, w mgnieniu oka wypełniając obrazem biały ekran .

Nikt chyba się nie zastanawiał wtedy na czym polegała tak dokładnie praca  operatora obsługującego projektor. Czy oprócz tego, że założył taśmy na szpule i uruchomił urządzenie  w trakcie filmu, coś więcej jeszcze należało do jego obowiązków? Przyglądając się zdjęciu zastanawia też ,co robią tam te dwa wiadra w pobliżu projektora.

 

 

 

Dom Związkowy z pierwszego okresu istnienia .Wtedy jeszcze co widać na zdjęciu po lewej stronie były trzy okna , które potem zostały zamurowane.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FERI

Zimowe ferie bez śniegu już nas aż tak mocno nie zaskakują, bo wychodzi na to ,że te czasy kiedy biały puch spadł w listopadzie i zalegał nieraz do końca kwietnia już bezpowrotnie minęły.

Dzieci i tak się cieszą ,a że mamy u siebie lodowisko to u nas ta zima jest namacalna.

Fotomontaż Bogusława Poważy doskonale ilustruje klimaty beztroskiego pełnego pomysłów i szaleństw okresu ferii.

 

 

Poniżej dwie propozycje spędzenia czasu przez dzieci podczas tych ferii.