28 stycznia 2024
W tym wydaniu :
-Małgorzata Kuś ,,Rudzianką Roku”
-Piotr Herdzina w ,,The Voice Senior”
-OOO-Skazani na sukces
-Leksykon Orzegowski – pytania
-Fotozagadka z przymrużeniem oka – 17
-Dawny Orzegów na fotografii
-Ferie
Małgorzata Kuś z tytułem ,,Rudzianki Roku „
W Śląskim Teatrze Impresaryjnym im.Henryka Bisty w Nowym Bytomiu ( MCK )w miniony wtorek podczas koncertu kolęd Zespołu Pieśni i Tańca ,,Śląsk” im.Stanisława Hadyny, uhonorowano wyjątkowe postacie i firmy, które swoją działalnością przyczyniają się do rozwoju społecznego i gospodarczego miasta Ruda Śląska oraz naszego regionu.
Z rąk reprezentującej Kapitułę Odznaki Honorowej za zasługi dla Województwa Śląskiego wiceprzewodniczącej Sejmiku Śląskiego p.Urszuli Koszutskiej złote odznaki otrzymały firmy :
-Opa Ekspert SP.z.o.o Grupa Rudpol -OPA Sp.z.o.o
-Antra Sp.z.o.o
Natomiast
Towarzystwo Przyjaciół Rudy Śląskiej po raz pierwszy przyznało tytuły ,,Rudzianina Roku ” i ,,Rudzianki Roku”
Z rąk prezesa TPRŚl Arkadiusza Pilarza zaszczytne wyróżnienia i statuetki otrzymali :
Małgorzata Kuś
Jan Wyżgoł
Bardzo miła to dla nas informacja i to nie tylko ze względu na rodowitą orzegowiankę Małgorzatę Kuś. Jan Wyżgoł ma również wiele wspólnego z Orzegowem choć tu nie mieszka. Często gościł w galerii Czapla , brał udział w kwestowaniu przy starym cmentarzu, ma tu wielu przyjaciół i zawsze ciepło o naszej dzielnicy się wypowiada.
Gratulujemy!
Piotr Herdzina w programie TVP2- The Voice Senior
Śląski artysta estradowy Piotr Herdzina, choć nie mieszka w Orzegowie, często tu bywa w związku z rodzinnym interesem (Burloch Cafe) prowadzonym przez jego córkę Patrycję.
Niejednokrotnie też występował na naszych festynach. Ogólnie każdemu kto słucha lokalnych stacji radiowych postać bardzo dobrze znana. Często okupuje tam najwyższe miejsca na listach szlagierów. Nagrał dwie płyty ze swoimi autorskimi piosenkami .
Swoich sił jako wokalista spróbował mając dopiero 50 lat. Wyróżnia się naturalną chrypą, która stała się jego znakiem rozpoznawczym. Ta charakterystyczna barwa głosu jak się okazało szybko wzbudziła uznanie u jurorów telewizyjnego programu ,,The Voice Senior ”
Zasady programu
W przesłuchaniach w ciemno biorą udział seniorzy (osoby w wieku powyżej 60 lat). Na początku występu trenerzy odwróceni są tyłem do uczestników, a jeśli któryś z trenerów chce przyjąć uczestnika do siebie, odwraca się do niego i śpiewający automatycznie trafia do jego drużyny. Jeżeli odwróci się więcej niż jeden trener, wokalista wybiera trenera, z którym będzie chciał pracować. Etap przesłuchań w ciemno kończy się skompletowaniem 6-osobowej (w pierwszej edycji 4-osobowej) drużyny przez każdego trenera.
.
Już po pierwszych dźwiękach piosenki „Georgia on my mind”, co nie zdarza się tak często odwróciły się dwie jurorki , tym samym dając Piotrowi Herdzinie przepustkę do dalszej fazy programu.
Wokalista wybrał Marylę Rodowicz, pod okiem której będzie się przygotowywał w grupie do następnego etapu programu.
Gratulacje!
OOO
Skazani na sukces
Na bazie dokonań i tradycji orzegowskich gimnastyków z okresu lat 30. i późniejszych już po wojnie , w 1966 roku w momencie powstania hali sportowej w Orzegowie postanowiono nawiązać do sukcesów sprzed lat i ponownie przywrócić uprawianie tej dyscypliny w naszej dzielnicy .Człowiekiem który miał się tym zająć od podstaw był Jerzy Jokiel , srebrny medalista olimpijski z Helsinek(1952 rok) Pomagać mu w tym miała jego żona Dorota,również medalistka w konkurencji drużynowej z olimpiady z 1956 roku z Melbourne. Stać to się mogło jednak dopiero w roku 1968 , gdyż w latach 1967-68 ) Jerzy Jokiel był trenerem olimpijskiej drużyny gimnastycznej Meksyku.
całość czytaj tu
Leksykon Orzegowski – pytania
Nasz Orzegów -Wraz z powstaniem CiSu utworzone zostało stowarzyszenie ,,Nasz Orzegów” Kto był założycielem i został prezesem tej społecznej organizacji?
Niemieckie – Początkowo były to dwa stawy przedzielone groblą, jak się nazywały?
Niesłony – Z kim razem Kamil Niesłony stworzył filmy m.in. ,,Stary Cmentarz w Orzegowie”,,Film o Ratuszu Orzegowskim”,,Rok Sportu Orzegowskiego”
Nita -Jaką dyscyplinę uprawiał w KS 27 Orzegów Ryszard Nita
Nowak-W którym roku do naszej parafii przybył ks.Ryszard Nowak.
Odpowiedzi znajdziesz tu
Dawny Orzegów na fotografii
W 1928 roku postanowiono w istniejącej do tej pory sali balowej mieszczącej się murach Domu Związkowego,później znanego nam jako Dom Kultury, urządzić salę kinową .
W tym momencie konieczne były pewne dosyć poważne prace adaptacyjne sali. W związku z tym, że nie można było dobudować kabiny projekcyjnej od strony ul.Stromej, całą salę obrócono o 180 stopni tak by na drugim jej końcu w jednym z przylegających tam pomieszczeń można było ulokować urządzenia projekcyjne. W miejscu gdzie wcześniej była scena utworzono lożę.
To też wyjaśnia dlaczego od strony ul.Stromej w budynku gdzie powstało kino zamurowane zostały istniejące tam sporych rozmiarów otwory okienne..
Choć wielu z nas nieraz bywało w tym kinie, raczej nie zagłębialiśmy się w to, w jaki sposób odbywa się emisja tych filmów.Tylko nieliczni prawdopodobnie mieli dostęp do pomieszczenia projekcyjnego. W ścianie pomiędzy nim ,a salą znajdowały się małe kwadratowe otworki. Gdy na sali wraz z rozpoczęciem projekcji Polskiej Kroniki Filmowej, która zwykle poprzedzała film zrobiło się ciemno, to z otworu w ścianie wystrzeliła przebijając się przez mrok intensywna smuga światła, w mgnieniu oka wypełniając obrazem biały ekran .
Nikt chyba się nie zastanawiał wtedy na czym polegała tak dokładnie praca operatora obsługującego projektor. Czy oprócz tego, że założył taśmy na szpule i uruchomił urządzenie w trakcie filmu, coś więcej jeszcze należało do jego obowiązków? Przyglądając się zdjęciu zastanawia też ,co robią tam te dwa wiadra w pobliżu projektora.
Dom Związkowy z pierwszego okresu istnienia .Wtedy jeszcze co widać na zdjęciu po lewej stronie były trzy okna , które potem zostały zamurowane.
FERIE
Zimowe ferie bez śniegu już nas aż tak mocno nie zaskakują, bo wychodzi na to ,że te czasy kiedy biały puch spadł w listopadzie i zalegał nieraz do końca kwietnia już bezpowrotnie minęły.
Dzieci i tak się cieszą ,a że mamy u siebie lodowisko to u nas ta zima jest namacalna.
Fotomontaż Bogusława Poważy doskonale ilustruje klimaty beztroskiego pełnego pomysłów i szaleństw okresu ferii.
Poniżej dwie propozycje spędzenia czasu przez dzieci podczas tych ferii.