14 stycznia 2024

W tym wydaniu:
-Tablica ku pamięci Józefa i Norberta Dolezicha
-OOO- Masakra w Miechowicach
-Leksykon Orzegowski -pytania
-Ruda Śląska ma 65 lat
-Fotozagadka  z przymrużeniem oka 15
-Koncert kolęd
– Dawny Orzegów na fotografii
-W rugby graj

 

 

 

Tablica ku pamięci Józefa  i Norberta Dolezicha

W miniony czwartek na ścianie budynku szkoły podstawowej nr 36 odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą Józefowi i  jego synowi Norbertowi – Dolezichom.
Józef  Dolezich w latach 1910-1920 był kierownikiem tej placówki. Jego syn Norbert Ernst Dolezich znakomity malarz, grafik i literat studiował w Akademii Sztuki w Królewcu i w Berlinie. Za swoją  twórczość artystyczną był wielokrotnie nagradzany. W 1977 roku otrzymał literacką  nagrodę Eichendorffa.
Norbert Dolezich jest autorem autobiograficznej książki ,,Ich kam aus Orzegow” (Pochodzę z Orzegowa) w której w pięknych słowach wspomina  nostalgicznie czasy swojego dzieciństwa. To także historyczny zapis żywych obserwacji i refleksji nad przemianami jakie zachodziły w Orzegowie .

 

Dom przy obecnej ulicy Królowej Jadwigi 31  w którym  przez ponad 10 lat mieszkała rodzina Dolezich

Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali Prezes TMO, dyrektor szkoły podstawowej nr 36 Iwona Skrzypczyk – Sikora oraz prezydent Miasta Michał Pierończyk.

W ceremonii odsłonięcia tablicy brała udział liczna grupa   członków Towarzystwa Miłośników Orzegowa, która wraz z niemieckim oddziałem tego stowarzyszenia ufundowała tę tablicę.

 

 

11 stycznia 2024 roku na ścianie szkoły podstawowej nr 36 zawisła tablica poświęcona  jednemu z pierwszych kierowników tej szkoły Josephowi Dolezichowi  i  jemu synowi Norbertowi ,twórcy wielu dziedzin sztuki, autora książki ,,Ich kam aus Orzegow”

 

Odsłonięcie tablicy zbiegło się z pierwszym w tym roku  spotkaniem członków Towarzystwa Miłośników Orzegowa. W związku z tym wyjątkowym wydarzeniem,  tym razem odbyło się ono w murach naszej   najstarszej w tej chwili placówki oświatowej w Orzegowie.
Nie tylko z tego powodu miało ono szczególnie podniosły charakter. Uczczono też podczas niego jubileusz 65-  lecia naszego miasta.

Gościliśmy też w tym dniu panią Joannę Madeję wraz z córką Agnieszką ,prawnuczką  Piotra Tomanka, niezwykle zasłużonego dla rozwoju Orzegowa burmistrza ,pełniącego  u nas ten urząd w latach 1927 -1939. Była to okazja do podziękowań za przekazane nam  pamiątki rodzinne po Piotrze Tomanku, wśród których znalazły się m.in popiersie burmistrza, a także  wcześniej ofiarowany niezwykle cenny Album ,zawierający unikatowe zdjęcia inwestycji dokonanych na terenie naszej gminy w czasach urzędowania burmistrza Tomanka.

 

Popiersie Piotra Tomanka

 

To wyjątkowe spotkanie TMO było ostatnim w kolejnej mijającej kadencji tego stowarzyszenia. W lutym odbędzie się zebranie wyborcze podczas którego zostanie wybrany nowy zarząd tej organizacji.

 

 

 

 

OOO

 

Masakra w Miechowicach

 

 

Był styczeń 1945 roku. Orzegowianin Wiktor Greiner udał się na kilka dni  do Miechowic,  by pomóc w pochówku swojego teścia, Wincentego Mazura. Nie wrócił już stamtąd …
W dniach 25-28 stycznia 1945 roku w miejscu do którego przybył doszło do jednej z największych w historii Górnego Śląska zbrodni wojennej przeciwko ludzkości

 

więcej czytaj tu 

 

 

 

 

Leksykon Orzegowski – pytania

M

Kolejny zestaw pytań ,tym razem do haseł zaczynających się na literę ,,M”

 

Machnik– Skąd się wywodzi nazwa  znajdującego się  w płn.-zach.części Orzegowa , obszaru łąk ,pól i nieużytków  – ,,Machnik”

Majza – Na których igrzyskach olimpijskich wystąpiła gimnastyczka Małgorzata Majza

Majzel – Irena Majzel -gawędziarka, aktorka nieprofesjonalna, miłośniczka śpiewu i tańca . Jaką rolę zagrała  w filmie ,,Grzeszny żywot Franciszka Buły”

Mateusza– Czy ulica Mateusza jest dłuższa niż 100 metrów?

Matura– Czy proboszcz ks.Andrzej  Matura pełnił swoją posługę w Orzegowie w okresie stanu wojennego?

 

Odpowiedzi znajdziesz tu 

 

Ruda Śląska  ma już 65 lat 

Od 1 stycznia 1959 roku z połączenia dwóch odrębnych miast Rudy i Nowego Bytomia utworzono jeden wspólny organizm miejski.W ten sposób powstało  Miasto Ruda Śląska.
Wcześniej od 1951 roku Orzegów wraz z Godulą i Rudą stanowili miasto Ruda.

Obecnie Ruda Śląska wg.Spisu Powszechnego z 2021 roku liczy ok. 133.379 mieszkańców .Od lat podobnie jak we wszystkich miastach naszej aglomeracji następuje wyraźny spadek ludności  .
Najwięcej było nas w mieście w roku 1991.Odnotowano wtedy ,że Rudę Śląską zamieszkuje 171.645 osób.
Miasto składa się z  11 dzielnic Najmłodszy jest Czarny Las , który w 2006 roku został wydzielony z dzielnic Wirek i Nowy Bytom.

Liczba mieszkańców poszczególnych dzielnic :

26.993 – Halemba
23.134 – Ruda
20.119 – Wirek
19.730 – Bykowina
14.261 – Nowy Bytom
13.212 – Kochłowice
12.390 – Godula
9970 – Bielszowice
8890Orzegów 
1157 -Chebzie

dane UM Ruda Śląska

 

 

 

 

 

 

 

 

Koncert kolęd   

W święto ,,Trzech Króli ” w naszym parafialnym kościele odbył się  koncert kolęd i pastorałek. Po dyrekcją Tomasza Ptoka wystąpił chór kościelny ,,Michael”. To była prawdziwa uczta dla ucha.
Następnego dnia z mini koncertem  wystąpiła przed mszą świętą, parafialna schola.  Obie te muzyczne formacje  zasługują na uznanie. Cieszy, że podtrzymują wielopokoleniowe tradycje muzycznych opraw parafialnych wydarzeń.

 

 

 

Dawny Orzegów na starej fotografii

Orzegów w okresie międzywojennym liczył kilkadziesiąt różnych prężnie działających organizacji, w tym wiele parafialnych.Niektóre z nich  w swej działalności znalazły miejsce dla wystawiania  przedstawień. A, że było gdzie takie występy organizować, to w tamtym okresie odbywały się one dosyć często .Były to nie tylko sztuki teatralne ale też wystawiano operetki i musicale. To był czas intensywnej działalności m.in Chóru ,,Chopin” który liczył w najlepszym okresie nawet ponad  400 członków.

 

 

 Zdjęcie z lat 30. Orzegowianki w przedstawieniu o tematyce religijnej

 

 

W rugby graj 

 

K.S. Rugby Ruda Śląska zaprasza na darmowe treningi rugby. Uczestnikiem wydarzenia może zostać każdy, kto chce spróbować swoich sił w tym sporcie. Treningi są dedykowane mężczyznom od 17 roku życia.

 

 

Dobra wiadomość dla miłośników aktywności fizycznej, którzy chcą spróbować czegoś nowego. K. S. Rugby Ruda Śląska organizuje darmowe treningi rugby, podczas których będzie można spróbować swoich sił w tym wymagającym sporcie. Na uczestników czekają zajęcia ogólnorozwojowe z elementami rugby, podczas których będzie można potrenować z seniorską grupą rudzkich rugbystów.

W sezonie zimowym treningi będą odbywać się w każdy poniedziałek i środę o godzinie 20:30 w Rudzie Śląskiej na Hali Zapaśniczej zlokalizowanej przy ulicy Bytomskiej 13. Wydarzenie jest skierowane do mężczyzn od 17 roku życia. Organizator podkreśla jednak, że jeśli znajdą się panie chętne do udziału w takich treningach, zostanie utworzone wydarzenie dedykowane grupie żeńskiej.