17 grudnia 2023

W tym wydaniu:

-Grudniowe spotkanie niem.oddziału TMO
-OOO-Surowy wymiar kary
-Leksykon Orzegowski – pytania
-Ostatnie prace przy nowej placówce zdrowia
-Fotozagadka z przymrużeniem oka 13
-Orzegów na starej fotografii
-Święta tuż,tuż …

 

Grudniowe spotkanie niemieckiego oddziału TMO

Grudniowe spotkanie niemieckiej grupy Towarzystwa Miłośników Orzegowa to tradycyjnie połączenie górniczego święta Barbórki, Mikołaja, a poniekąd i Świąt Bożego Narodzenia. Nie dziwi więc w jednym miejscu  mundur górniczy i Mikołaj, o choince nie wspominając. Nie mogło przy tym wszystkim też  zabraknąć orzegowskiej fany.
A  jak świętowanie, to odpowiedni nastrój, poczęstunek, no i  przednia zabawa przy dobrej  muzyce. Tego wieczoru gości zabawiał duet muzyczny ,,Ich dwoje” Ewelina i Edward Widok, oboje również członkowie TMO.

Grupa złożona z dawnych mieszkańców Orzegowa od lat mieszkających w Niemczech w kończącym się roku obchodziła 15 lecie swego istnienia .To prawdziwa bratnia dusza naszego rodzimego stowarzyszenia .Wzajemna współpraca zaowocowała już  nieraz wspólnie podejmowanymi działaniami na rzecz naszej ,,małej ojczyzny” W nadchodzącym  2024 roku   wypada im życzyć  nowych pomysłów, wytrwałości i aktywnych przedsięwzięć ku chwale Orzegowa .

 

 

 

 

 

 

 

 

OOO – Surowy wymiar kary

 

 

 

Najczęściej wspominając  dawne czasy najprawdopodobniej kierując się sentymentem  czy beztroskimi latami młodości wmawiamy sobie, że było kiedyś  jakoś  lepiej, całkiem inaczej niż teraz.

Może pod wieloma względami było  lepiej, na pewno  inaczej, ale też z całą pewnością   nie było  bezpieczniej. Skala różnego rodzaju wykroczeń i przestępstw kilkadziesiąt, a nawet dużo więcej  lat temu  była zatrważająca. Skąd taka pewność?….

 

 

 

Całość czytaj tu 

 

Leksykon Orzegowski –  pytania

 

 

 

 

Kop.Karol -ulica .Czy ulica Kop.Karol jest dłuższa niż 500 metrów?

Król Dawid– w którym miejscu znajdowała się kop.Król Dawid?

Królowej Jadwigi – Jak wcześniej nazywała się obecna ulica Królowej Jadwigi

Krudysz – Jaką dyscyplinę sportową uprawiał Zdzisław Krudysz

KS 27 Orzegów – W jakiej najwyższej klasie rozgrywkowej swe mecze rozgrywali piłkarze KS27 Orzegów

Kultowa dzielnica – Kto był organizatorem plebiscytu nanajbardziej kultową dzielnicę Śląska

Kurka – Jaki medal na mistrzostwach Polski zdobył bokser Jan Kurka

 

 Odpowiedzi znajdziesz tu

 

 

Ostatnie prace przy nowej placówce zdrowia 

Na ostatniej prostej trwają prace związane z przysposobieniem dawnego budynku centrali telefonicznej na użytek  nowej placówki zdrowia. Wkrótce pojawią się szczegółowe informacje odnośnie funkcji jaki ten obiekt będzie spełniał. Powszechnie już wiadomo jednak , że ma tu powstać ośrodek rehabilitacji. Placówka ma zastąpić m.in  istniejącą do tej pory poradnię rehabilitacyjną Szpakmed przy ul.Podlas.

 

 

Trwają prace na zewnątrz budynku

 

 

 

 

Fotozagadka z przymrużeniem oka 13

Fotozagadka z poprzedniego tygodnia

Nieżyjący już aktorzy Roman Wilhelmi i Witold Pyrkosz niezapomniani odtwórcy ról gospodarza domu, Anioła i lokatora Balcerka   z cieszącego się ogromną popularnością serialu komediowego ,,Alternatywy  4″

 

 

 

 

 

 

Fotozagadka z przymrużeniem oka 12

Staś i Nel znani każdemu z powieści , a także filmu ,,W pustyni i  w puszczy “.Bardziej  odpowiedniego tak egzotycznego  miejsca jak ten skwer  przy ulicy Grunwaldzkiej w Orzegowie nie dało się dla nich znaleźć. Znamy głównych bohaterów i tytuł powieści Henryka Sienkiewicza a jak nazywał się pies , który im towarzyszył .Pamiętacie?

 

 

 

 

Zdjęcia – fotomontaże tylko na wyłączność portalu www.orzegow.pl

 

 

 

Orzegów na starej fotografii

Zdjęcie pochodzące z okresu okupacji o czym świadczą drogowskazy Z niemieckimi napisami  umieszczone na  obecnej ulicy K.A.Hlonda i Orzegowskiej.Drogowskaz z prawej wskazuje kierunek  na Hindenburg jak wtedy nazywało się Zabrze .Tablica z lewej informuje prawdopodobnie o objeździe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Święta tuż ,tuż…

Wchodzimy w tak oczekiwany  klimat zbliżających się  Świąt Bożego Narodzenia. Trochę zawodzi aura,  po białym  śnieżnym puchu który jeszcze niedawno cieszył nasze oczy, ani śladu. Po za tym jednak  tradycyjnie jak co roku  powoli wkręcamy się w to wszystko, wpadamy znów w ten  szalony  wir porządków ,zakupów, strojenia choinek, całej tej otoczki związanej z  przygotowaniami do radosnego spędzania czasu świątecznego.
To też okres gdzie  w różnych środowiskach odbywają się  Spotkania Opłatkowe.
Jedno z takich zorganizowało Centrum Inicjatyw Społecznych podlegające na co dzień Miejskiej Bibliotece Publicznej. W spotkaniu uczestniczyli m.in. pracownicy biblioteki , dyrektor MBP Krystian Gałuszka , wiceprezydent Miasta Jacek Morek, czytelnicy , dyrektorzy instytucji kultury , przedstawiciele stowarzyszeń, z którymi na co dzień współpracuje CIS.

Spotkanie rozpoczęło się od powitań , ciepłych słów i życzeń organizatorów i przedstawicieli Miasta.Po czym nastąpiło tradycyjne dzielenie się  opłatkiem związane ze składaniem sobie wzajemnych życzeń na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia.Na stole nie zabrakło poczęstunku z wigilijnymi potrawami.W części artystycznej wystąpiły wokalistki zespołu Cut Beat oraz Marian Brzoza śpiewając przepiękne pastorałki i kolędy. Spędzony  w serdecznej i przyjemnej atmosferze czas zawdzięczać należy pracownikom orzegowskiej filii MBP ,a także właścicielom restauracji ,,Stara Wozownia ” gdzie odbyło się spotkanie

 

 

 

 

 

 

Dla przypomnienia jeden z odcinków prowadzonego przez orzegowianina Edwarda Jona cyklicznego programu TV Zabrze ,,Jo sie ino pytom”
W nagraniu tym dowiemy się jak na wigilijny stół przygotować tradycyjną  śląską potrawę Siemiotkę .