19 listopada 2023

W tym wydaniu:
-Smutna wiadomość
-Przybędzie nam terenów zielonych
-OOO-Pomnik powstańców śląskich wciąż w Orzegowie
-Sukces OGTK na  ,,Rudzkiej Jesieni”
-Leksykon Orzegowski -pytania
-Fotozagadka z przymrużeniem oka (9)
-Orzegów na starej fotografii
– …Żal
-Ze sportu

 

Smutna wiadomość

 

 

 

 

Z Krakowa nadeszła  smutna wiadomość. W środę 15 listopada w wieku 73 lat  zmarł Orzegowianin Marian Wagner

Prof.dr hab.inż. Marian Wagner przez wiele lat był związany pracą w Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska -Katedry Geologii Akademio-Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
23 lutego w 2016 roku został mianowany tytułem profesora zwyczajnego. To najwyższy stopień naukowy , jest ukoronowaniem kariery zawodowej pracowników uczelni , wiąże się z największym prestiżem i jest przyznawany szczególnie zasłużonym dla uczelni wyróżniającym się naukowców z tytułem naukowym profesora.
W latach 1999-2002 kierownik Zakładu Geologii Złóż Węgla, członek – założyciel Sekcji Petrologii Węgla Polskiego Towarzystwa Geologicznego, członek International Committee for Coal Petrology (ICP)

W Orzegowie spędził 19 lat. Tu skończył szkołę podstawową nr 36. Potem w latach 1964-68 naukę kontynuował w I Liceum Ogólnokształcącym w Rudzie. W 1969 roku wyjechał na studia  do Krakowa gdzie został już do końca swoich dni.

Pochodził z  śląskiej  górniczej rodziny. Na kopalni Karol pracowali jego dziadkowie, ojciec i brat Czesław. On sam zanim wyjechał na studia też zetknął się  na krótko z pracą pod ziemią w orzegowskiej kopalni.

Mimo, że większość życia spędził w Krakowie , Orzegów  był zawsze mu bliski. Wychował się na Sandstrassie (Młodego Górnika )Często wracał pamięcią  do czasów swojej młodości. Wspominał Burloch ,Machnik , Fazaniec czy Kolaniję,  którą często  przemierzał  udając się do liceum.Zaglądał czasem na orzegowską stronę zawsze ciekawy tego co dieje się w jego Orzegowie.

Z uznaniem trzeba się odnieść do jego kariery zawodowej i dorobku naukowego. To kolejny wybitny orzegowianin z którego musimy być dumni .

Cześć Jego Pamięci !

 

 

Msza święta żałobna zostanie odprawiona w dniu 22 listopada o godz.11.00 w kaplicy na Cmentarzu  Parafii Matki Boskiej Zwycięskiej w Borku Fałęckim przy ulicy Zawiłej w Krakowie, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce spoczynku 

 

 

Przybędzie nam terenów zielonych 

Zapowiadając na początku roku inwestycje jakie przewidziano w naszej dzielnicy  na najbliższy czas zaznaczyłem, że niemal co roku zdarza się tak, że dodatkowo  jesteśmy zaskakiwani czymś niespodziewanym. Z jakąś więc nadzieją można było oczekiwać, że  stanie się tak  i w tym 2023 roku. No i stało się !
Wprawdzie nie znamy na razie dokładnego okresu realizacji inwestycji, które   dotyczą również pozostałych dzielnic i jeszcze  nie padają żadne  konkretne daty , to jednak  cały projekt oparty na dotacjach z Unii Europejskiej  wchodzi powoli w pierwszy okres wdrażania. Ten pierwszy etap to wstępne oględziny lokalizacji  wytypowanych terenów, które mają zostać poddane renowacji .

Przedsięwzięcie to w zasadzie kontynuacja realizowanego kilka lat wcześniej Programu Renowacji Podwórek.Wtedy  gruntownej, a co najważniejsze korzystnej  przemianie uległa przestrzeń pomiędzy ulicami Bytomską , Grunwaldzką i K.A.Hlonda.

Wraz z wytypowaniem miejsc w poszczególnych dzielnicach , powstają wstępne koncepcje i  przeprowadzane są konsultacje z mieszkańcami. Pierwsze z takich konsultacji  odbywały  się na miejscu przyszłej renowacji terenu , te drugie  to  spotkania z mieszkańców ,z zespołem współpracującej ze sobą grupy  przedstawicieli urzędu Miasta i specjalistów od aranżacji i zaprojektowania terenów zielonych z uwzględnieniem pozostałej infrastruktury w wyznaczonych miejscach. Podczas tych spotkań przedstawiana jest już  gotowa  choć jeszcze nie końcowa wizualizacja wytypowanych  inwestycji.

Taki wstępny projekt dotyczący miejsca w Orzegowie , konkretnie w najbliższym sąsiedztwie starego cmentarza został przedstawiony  w czwartek 9 listopada w Inkubatorze Przedsiębiorczości w Goduli.

 

 

 

 

 

Projekty zagospodarowania terenów zielonych przy starym cmentarzu parafialnym.

 

 

 

OOO

 

 

Pomnik powstańców śląskich wciąż znajduje się w Orzegowie

 

Ponad 100 lat  już temu, dokładnie w latach 1919-21   miały miejsce  powstania śląskie – trzy konflikty zbrojne na Górnym Śląsku,  między ludnością polską i niemiecką.
We wszystkich trzech powstaniach uczestniczyli  orzegowianie przyczyniając się do formowania Państwa Polskiego na tych ziemiach  tuż po zakończeniu I Wojny Światowej.Niektórzy z nich przypłacili to życiem. To z myślą o nich w dniu 2 maja 1937 roku odsłonięto pomnik postawiony na cześć poległych powstańców.Wraz z wybuchem wojny z nakazu okupanta pomnik został rozebrany.
Pomnik ten jednak wciąż jest w Orzegowie…

 

 

 

Całość  czytaj tu 

 

 

 

Orzegowska Grupa Twórców Kultury na Rudzkiej Jesieni

Członkowie Orzegowskiej Grupy Twórców Kultury znów mieli okazję nie tylko spotkać się we własnym gronie, ale też  zabłysnąć  podczas 53.Rudzkiej Jesieni Kulturalnej .Tym razem do Konkursu  Plastyki Nieprofesjonalnej przystąpili  Bernadetta Riedel, Jerzy Gajewski i Jerzy Kasperek.W sposób szczególny został wyróżniony Jerzy Gajewski , który zdobył I nagrodę w kategorii Rzeźba i II nagrodę w kategorii Malarstwo.

 

 

 

,,Strajk w 1924 roku w kopalni Gotthard” – obraz Jerzego Kasperka

 

 

Jerzy Gajewski – obraz

 

Jerzy Gajewski -rzeźba

 

 

I nagroda: Jerzy Gajewski
“Spotkanie pod krzyżem”, rzeźba
“Szopka” , rzeźba
“Ożywienie Centaura”, rzeźba

 

ÌI nagroda: Jerzy Gajewski
“Sen”, akryl-płótno i “Ikar” , akryl- płótno

 

Orzegowska Grupa Twórców Kultury ,,Czapla”

 

 

Leksykon Orzegowski – pytania

 

 

I

,,Ich kamm aus Orzegow”– kto jest autorem książki o tym tytule?

Idziaszek – Jaką techniką malarska posługuje się w swej twórczości Marek Idziaszek

Igrzyska olimpijskie – Kto z obecnych mieszkańców Orzegowa był uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich

Industrializacja – Jak nazywała się pierwsza kopalnia na terenie Orzegowa

Inkowie – W jakiej dekadzie ubiegłego wieku powstał zespół muzyczny ,,,Inkowie”

 

Tu znajdziesz odpowiedzi

 

 

 

 

 

 

Orzegów na starej fotografii

Zawsze zamieszczając tu fotografie sprzed kilkudziesięciu lat zdaję sobie sprawę, że o ile dla orzegowian tych bardziej zaawansowanych wiekowo nie nastręcza wiele trudności zlokalizowanie miejsca, w którym to zdjęcie było zrobione, tak co nie może zresztą dziwić dla młodszego pokolenia musi to być jeden wielki znak zapytania. W tym przypadku jedynie coś co w małym stopniu może   podpowiedzieć, to  unoszący się nad dachem jednego z budynku  wysoki komin.

Nie przypadkiem pojawia się tu to zdjęcie.  Dokładnie w tym samym miejscu już niebawem do użytku zostanie oddany budynek mieszkalny przy ulicy Tomanka. Z pewnością dla nowych lokatorów , to zdjęcie też będzie interesujące.

 

 

 

 

Lata 60. Zabudowania na wprost- ob.ul K.A.Hlonda
z lewej strony – ob. ul.Tomanka

Można wręcz powiedzieć ,że obecny budynek stoi niemal w tym samym miejscu gdzie te , które widzimy na zdjęciu.

 

 

 

Żal…

 

To niedobra  choć jeszcze nie oficjalna wiadomość . Ze sportowej mapy Rudy Śląskiej zniknął jedyny w tym mieście klub hokejowy !!!

To właśnie u nas  w Orzegowie z chwilą gdy  powstało lodowisko ze sztucznie zmrażaną taflą pojawił się pomysł na to by utworzyć na tym obiekcie sekcję hokeja.

Sztuczne lodowisko powstało w 2006 roku . W 2 lata później znacznie je zmodernizowano wyposażając   m.in. w wydajniejszy agregat chłodniczy, zamontowano bezpieczniejsze bandy, wzmocniono oświetlenie, wyremontowano zaplecze.
W maju 2007 roku Jerzy Sobera były reprezentant Polski w hokeju , olimpijczyk – zwołał zebranie założycieli Rudzkiego Towarzystwa Hokejowego ,,Zryw” Ruda Śląska .Wkrótce po uruchomieniu zmodernizowanego lodowiska w 2008 roku ogłoszono nabór do  jedynej w mieście młodzieżowej sekcji hokeja .Od samego początku funkcję prezesa klubu RTH Zryw  pełnił Jerzy Sobera.Klub zajmował  się wyłącznie szkoleniem młodzieży , a najzdolniejsi wychowankowie próbowali często swych sił w innych klubach z sekcjami seniorów. Wychowanek klubu Igor Augustyniak został  najpierw zawodnikiem czołowego klubu ekstraklasy  Comarch Cracovia,obecnie gra w Poloni Bytom.
Gdzieś jeszcze tli się w głowach tych najbardziej związanych z klubem działaczy by reaktywować zajęcia z młodzieżą, żal trochę ich wkładu w to jak  sekcja ta  się rozwinęła , szkoda przede wszystkim młodych adeptów hokeja , którzy krok po kroku podnosili swe umiejętności i gdzieś tam jak każdy sportowiec marzyli ,że w przyszłości przyjdzie im grać o wyższe cele w jakimś dobrym klubie  hokejowym już na szczeblu seniorskim.Dziś zresztą część z nich kontynuuje swoje kariery w śląskich klubach.

W historii sportu orzegowskiego takich przykładów upadłości wielu innych sekcji jest niestety  sporo. Marne to pocieszenie, bo niestety najczęściej sekcje takie czy nawet kluby już nigdy potem się nie pozbierały. Nie znamy dokładnie przyczyny, dlaczego sekcja  hokeja się rozpadła, znając życie powodów mogło być wiele i tak po prawdzie nie ma co wnikać  w to wszystko. Środowisko hokeja skupione wokół RTH Zryw to pasjonaci, którzy poświęcili tej sekcji wiele czasu i serca. Oprócz szkoleniowców i działaczy , to również rodzice dzieciaków uprawiających hokej .Wszystkim na pewno zależało by klub przetrwał…

W okresie istnienia klubu na tafli orzegowskiego lodowiska przez kilka lat rozgrywano Turniej Barbórkowy z udziałem wielu polskich i zagranicznych klubów

2015 rok.Uroczyste otwarcie zadaszonego lodowiska .Przecięcia wstęgi dokonują Prezydent Miasta Grażyna Dziedzic oraz olimpijczycy hokeista Mariusz Czerkawski oraz łyżwiarz figurowy Przemysław Domański.

Na tafli orzegowskiego lodowiska odbywały się pokazowe mecze ligowej Polonii Bytom

Igor Augustyniak – wychowanek RTH ZRYW Ruda Śląska, obecnie hokeista Polonii Bytom ,wcześniej Cracovii Comarch  Kraków

 

Młodzi hokeiści ,działacze , trenerzy, rodzice zawodników wraz z prezesem Jerzym Soberą tworzyli przez wiele lat jedną wielką rodzinę

 

…Oficjalnie nie ogłoszono likwidacji  klubu, więc być może wszystko da się jeszcze jakoś odkręcić. Tego życzymy klubowi.

 

 

Ze sportu

 

Mistrzostwa Śląska Dzieci i Turniej z Okazji “70-cio lecia” istnienia LKS Dąb Brzeźnica w zapasach w stylu wolnym i zapasach kobiet trzeba  zaliczyć  do udanych.  Wracamy z workiem medali i w to dosłownym znaczeniu tego  określenia.
Medale w grupie dzieci zdobyli:

🥇Emilia Juraszek
🥇 Karol Halama
🥇Tymon Bolik
🥇Kamil Lalik
🥇Marcel Kotyrba
🥇Rafał Hajde
🥇Dominik Kulka
🥇Kamil Kowalewski
🥈Agata Chyłek
🥈Milena Betenia
🥈Kamil Tkocz
🥈Bartosz Depta
🥈Filip Gawron
🥈Bartosz Klimas
🥈Tomasz Bińkowski
🥈Marcel Żurke
🥈Fabian Czyżewski
🥈Kacper Cieńkowski
🥉Maksymilian Teichman
🥉Magdalena Piontek
Medale w mini zapasach wywalczyli:
🥇Alan Polczyk
🥈 Miłosz Grzegorczyk
🥈Nataniel Miździoł
🥉Weronika Paprotny
🥉Alan Danisz
🥉Błażej Styczyński
🥉Dagmara Kocznur
🥉Wiktor Gryc
🥉Denis Ceklarz