29 października 2023

W tym wydaniu
– Kwesta 2023
-Spotkanie urodzinowe Towarzystwa Miłośników Orzegowa
-Kamrat Rudzki
-OOO- Tragiczny zjazd
-Leksykon Orzegowski 3
-Fotozagadka z przymrużeniem oka 6
– Elewacje przy ul.Czapli
-Orzegów na starej fotografii

 

 

Kwesta 2023

 

Jak co roku w dniu 1 listopada członkowie Towarzystwa Miłośników Orzegowa wraz z harcerzami przeprowadzą na obydwu orzegowskich cmentarzach kwestę na rzecz ratowania naszej starej nekropolii.

 

 

 

 

 

 

 Spotkanie urodzinowe Towarzystwa Miłośników Orzegowa 

W czwartek 26 października w Galerii Czapla, Towarzystwo Miłośników Orzegowa  obchodziło swoje 16 urodziny. W spotkaniu wzięło udział ponad 50 osób , wśród nich zaproszeni  goście, prezydent Miasta pan Michał Pierończyk, wice przewodnicząca  Sejmiku Śląskiego pani Urszula Koszutska,  ks.proboszcz Ryszard Nowak. Gościem specjalnym był pan Marian Lorc, jeden z fundatorów nowego cennego nabytku stowarzyszenia. Od tej chwili TMO posiada swój własny sztandar.
W spotkaniu uczestniczyła również 4 osobowa ekipa z niemieckiego oddziału TMO.
Pod adresem naszej  organizacji posypało się sporo pochlebnych słów  ust wyżej wymienionych gości. To jedyne tego rodzaju stowarzyszenie w mieście  w dodatku posiadające swój oddział za granicą.
16 letni dorobek towarzystwa został przedstawiony w  16 minutowej prezentacji multimedialnej, co oczywiście w żaden sposób nie mogło ukazać w pełni działań TMO w tym okresie ale sam pokaz na pewno był  wystarczającym treściwym przekazem  propagandowym i promocyjnym aktywności  grupy miłośników Orzegowa.

 

 

Za nami 16 lat. W kolejny 17 rok działalności wchodzimy z nowymi pomysłami i planami

 

Wieczór uprzyjemniał duet z zespołu ,,Cztery Piąte” z obecną zawsze z nami na każdej urodzinowej imprezie TMO Kasią Sroka.

 

Tak prezentuje się sztandar Towarzystwa Miłośników Orzegowa. W środę w Dniu wszystkich Świętych  podczas mszy św. o godz.10.30 sztandar zostanie poświęcony przez naszego proboszcza.

Równie efektownie sztandar prezentuje się z drugiej strony.

 

 

 

Kamrat Rudzki

 

 Jerzy Kasperek, Zygmunt Siemianowski, Stanisław Mazur i Janusz Urbański zostali w piątek 27 października uhonorowani odznaką “Kamrat Rudzki”.Odznaczenia wręczył  podczas inauguracji Rudzkiej Jesieni Kulturalnej prezydent Miasta Michał Pierończyk.
Nagrodzeni to cztery wyjątkowe dla Rudy Śląskiej postacie, a nadane im “Kamraty” to nie tylko wyróżnienie, ale też nasze podziękowanie za ich działalność na rzecz miasta.
W przypadku Jurka Kasperka to niewątpliwie również docenienie jego ogromnej aktywności na rzecz Orzegowa.
Gratulacje !!!

 

 

OOO

Osobliwe Opowieści Orzegowskie 

 

Tragiczny zjazd

Mimo iż, od zamknięcia kopalni Karol minęło już pół wieku, to wciąż  trudno się nam odzwyczaić od typowo górniczego charakteru Orzegowa.W końcu z górnictwem związani byliśmy przez 200 lat. Pierwsza kopalnia ,,Król Dawid”powstała tu już w 1768 roku .
Czarne złoto jak określano wydobywany węgiel stało się bogactwem, które przez dziesiątki lat wywierało ogromny wpływ na rozwój całego regionu związanego z przemysłem wydobywczym. Z biednej wsi staliśmy się szybko  rozwijającą osadą  górniczą.

Niestety praca w kopalni od samego początku była bardzo niebezpieczna i wielu górników oddawało swe życie na posterunku pracy. Szczególnie tragiczne i zapadające na długo w pamięci były katastrofy zbiorowe.
Pierwsza z nich  w orzegowskiej kopalni miała miejsce w 1879 roku, kiedy to w wyniku zawalenia stropu, śmierć poniosło 10 górników.

Jeszcze bardziej tragiczne żniwo śmierć zebrała w niecałe 10 lat później.

 

 

 

 

całość  czytaj tu 

 

 

 

Leksykon Orzegowski – pytania 

 

 

F/G

 

Fronczek– Jaki przydomek nosił ten jeden z bardziej znanych   piłkarzy KS 27 Orzegów?

Futsaal – Kto był założycielem, sekcji halowej piłki nożnej  KS 27 Orzegów Bocian

Futbol amerykański -Czy na obiekcie Burloch Areny rozegrany był kiedykolwiek mecz futbolu amerykańskiego?

Galeria Czapla– W którym roku powstała Galeria Czapla

Garmulewicz – W ilu igrzyskach brał udział obecny prezes ZKS Slavia Marek Garmulewicz

Gimnastyka – Które z podopiecznych Jerzego Jokiela brały udział w igrzyskach olimpijskich

Gliwicka– Jak wcześniej nazywała się ulica Gliwicka

Gluch– Przy jakiej ulicy znajdowała się w latach międzywojennych restauracja ,właścicielem której był Gluch.

 

 

Tu znajdziesz odpowiedzi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elewacje na ul. Czapli

Rusztowania w Orzegowie to widok towarzyszący nam od wielu ostatnich lat. Zawsze zwiastują ,że czeka nas jakaś kolejna korzystna poprawa wizerunku miejsca w którym się znajdują. Obecnie napotkać je możemy przy elewacji adaptowanego na potrzeby nowej poradni zdrowia dawnego  budynku telekomunikacji ,obok  powstałego budynku mieszkalnego przy ul.Tomanka,czy też  przy kamienicy stojącej na rogu ulic Królowej Jadwigi i Witolda Czapli. Tu prawdopodobnie tak jak to miało miejsce przy ulicach warszawskiej i odcinka ul.K.Jadwigi reperowane są ubytki tynku na elewacji. Czy jest to wstępny etap do odnowienia fasad  tych budynków w przyszłości ,oby!

 

Czy to raczej tylko pobożne życzenia? niekoniecznie. Warto przypomnieć ,że w momencie gdy zaczęto prace przy powstawaniu rynku w 2017 roku , w ramach których gruntownej przemianie uległa również nawierzchnia ulicy Czapli w projekcie ujęto też opcjonalne propozycje odnowienia wszystkich elewacji kamienic znajdujących się przy tej ulicy. Po uroczystym otwarciu rynku w 2018 roku z ust ówczesnej p.prezydent padła deklaracja ,że te kamienice doczekają się  takiej odnowy.

Ostatecznie odnowiona została jedna i to ta, która jest akurat własnością prywatną.Przyznać trzeba, że przywrócenie blasku tym budynkom mocno by wpłynęło na  wizerunek tego miejsca , bo otoczenie kościoła wraz z rynkiem już wygląda całkiem przyzwoicie. Orzegów w ostatnich latach przeszedł naprawdę ogromną metamorfozę. Żeby jednak mówić pełnym zrewitalizowaniu naszej dzielnicy , nie można się zatrzymywać w połowie drogi .

 

 

 

 

 

Orzegów na starej fotografii

Zdjęcie z początku lat 30. Formowanie konduktu żałobnego, który za chwilę uda się w kierunku starego cmentarza parafialnego.Zdjęć z pogrzebów ,podobnie jak z komunii czy ślubu co nie dziwi jest w naszych zbiorach zdecydowanie najwięcej , oczywiście mając na myśli  tradycyjne fotografie wykonywane aparatem analogowym. Najczęściej uwiecznione są na nich te wymienione wydarzenia i na nich skupiamy uwagę. To akurat zdjęcie jest bardzo dobrej jakości ,stąd rzucają się w oczy pewne szczegóły w tym przypadku nie licujące z powagą sytuacji.

Nie wiadomo o co chodziło tym młodym krewkim orzegowianom ,ale jakby zapomnieli gdzie się znajdują i jak wypadałoby się zachować.

 

 

 

 

 

 

Ze sportu 

27-28.10.2023r. W Miliczu odbył się Ogólnopolski Turniej Młodziczek i Młodzików w zapasach 🤼🤼‍♀️ – XIII Memoriał Zdzisława Rokity.
Nasi podopieczni wywalczyli III miejsce drużynowo, zdobywając pięć medali w rywalizacji indywidualnej.
Na drugim stopniu podium stanęli:
🥈Bartosz Klimas
🥈Jakub Klimas
🥈Kamil Lalik
Brązowe medale wywalczyli:
🥉Tomasz Bińkowski
🥉Dominik Kulka