1 października 2023 r

W tym wydaniu :

– Spotkanie dzielnicowe  mieszkańców  z prezydentem
-OOO (1) – Orzegowskie perełki
-Leksykon Orzegowski – pytania
-Orzegów na starej fotografii (4)
-Szacun
TMO – inaczej
-Fotozagadka z przymrużeniem oka (2)
-Orzegowska grupa Twórców Kultury zaprasza
-Ze sportu

 

 

Spotkanie dzielnicowe  mieszkańców  z prezydentem 

W środę 4 października o godz.17.00 tym razem w szkole podst.nr 40 przy ul.Joanny 13 w Goduli odbędzie się spotkanie prezydenta Miasta Michała Pierończyka  z mieszkańcami Goduli i Orzegowa. To kolejna okazja by porozmawiać o problemach Orzegowa zgłosić swoje uwagi i propozycje dotyczące poprawy życia w naszej dzielnicy.

 

 

 

 

 

 

 

OOO

 Osobliwe  Opowieści Orzegowskie

 

Dziś pierwsza z opowieści , które cyklicznie od tej pory  będą się ukazywały na orzegowskim portalu. Wszystkie   zostaną już na stałe umieszczone w pozycji; Osobliwe Opowieści Orzegowskie,  która pod skróconą nazwą OOO znajdować się będzie na pasku górnym strony głównej.

 

 

1

Orzegowskie  perełki

Takie historie się chce opowiadać! Robię to ze szczególną przyjemnością, bo  coś tak fantastycznego zdarzyło się w  miejscu, które  przez wiele lat  krzywdzone było  wieloma niesłusznymi stereotypami dzielnicy o złej sławie, mało ciekawej , bez większych  perspektyw na lepszą przyszłość.

Oboje przyszli na świat  gdy Orzegów rzeczywiście  miał swój gorszy czas. Niewiele zostało z okresu świetności naszej dzielnicy z dekady lat 60-tych ,kiedy to powstało na jej terenie   wiele obiektów sportowo -rekreacyjnych… Wyjątkowo tętniło  wtedy tu życie kulturalne, sportowe i społeczne.

Przetrwała  hala sportowa  ..I to tu, w  miejscu określanym nie bez powodu  wylęgarnią  talentów,  gdzie najpierw gimnastycy, a potem zapaśnicy seryjnie  zdobywali medale na krajowych i zagranicznych arenach sportowych,  swoją przygodę ze sportem rozpoczęli Natalia Strzałka i Jakub Kamiński. To jednak ani gimnastyka ani zapasy nie były tymi dyscyplinami od których oboje zaczynali.

 

TU czytaj całość 

 

 

Leksykon Orzegowski – pytania 

 

Jak co tydzień  maleńki sprawdzian tego, w jakim stopniu znane są wam  pewne wątki ujęte w opisach dla każdego z tych haseł. Dziś  hasła rozpoczynają się na literkę ,,C” i ,,D”

 

C/D

 

Cygan
Czapla
Czyn Społeczny
Czyż
Diablice
Dolezich
Dom Kolejowy
Dom Kultury

 

Cygan – Jan Cygan jest jednym z bohaterów książki ,,Sześciu przeciw wszystkim ” pozycji ze znanej serii wydawniczej  ukazującej się w latach 1957-90 jako cykl historyczny Wydawnictwa Ministerstwa Obrony Narodowej. Jak ta popularna seria się nazywała.?

Czapla – Jaki zawód wykonywał Witold Czapla?

Czyn Społeczny – W której dekadzie ubiegłego wieku w Orzegowie masowo na  ogromną skalę  wykonywane były czyny społeczne?

Czyż – W jakiej konkurencji sportowej specjalizuje się Katarzyna Czyż -nauczycielka wychowania fizycznego w szk.podst.nr 6?

Diablice – Ile  zawodniczek,  przebywających podczas meczu na murawie liczy zespół diablic?

Dolezich – Jak nazywa się tytuł książki Norberta Dolezicha opisującej  poetyckim językiem Orzegów – miejsce dzieciństwa autora?

Dom Kolejowy – to  przedwojenny adres nieistniejącego już budynku .Którego dokładnie  miejsca dotyczył ten adres?

Dom Kultury – W którym roku wyburzono budynek Domu Kultury?

 

 

Odpowiedzi znajdziesz tu 

 

 

 

 

 

 

Orzegów na starej fotografii 5

Na pozór zdjęcie nie wzbudza jakiegoś większego zainteresowania. Skrzyżowanie obecnych ulic Orzegowskiej i K.A.Hlonda. Pewien szczegół jednak musi się rzucać w oczy, choć na tym zdjęciu może jest niezbyt wyraźny. Tablica na słupku z napisem Przystanek Autobusowy. Nie było by w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie to, że ten przystanek co dziś jest nie do pomyślenia  jak widać znajdował się dosłownie na samym zakręcie obydwu ulic.

 

 

 

 

 

Szacun

Przez wiele długich lat to miejsce straszyło swym wyglądem. Opuszczone i zdewastowane szpeciło skutecznie ten jakby nie było mocno uczęszczany zakątek Orzegowa. Podczas gdy nasza dzielnica z roku na rok znacznie poprawiała swój wizerunek ten pustostan wydawać się mogło jest, już nie do odratowania. Raził nas wszystkich swoją brzydotą, a jednocześnie pozostawaliśmy tu bezradni dziwiąc się przy tym nieco, że znalazły się potężne środki na mega inwestycje, a nie można było  nic wskórać by pozbyć się  tak wstydliwego dla nas miejsca.

Niespodziewanie dwa lata temu ruderę w tak fatalnym  stanie przejął pewien przedsiębiorca. Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy kim jest i jaką działalność  zamierza tu prowadzić.
Dziś  wypada mu tylko wyrazić wdzięczność, że nie tylko radykalnie odmienił wizerunek tego miejsca, zagospodarował je, ale też, że podjął się pewnego  ryzyka  by w takim wcześniej lekko mrocznym miejscu rozpocząć  poważną  jak się okazuje działalność.

 

 

Jeszcze nie tak dawno raził nas widok tego miejsca

 

Dziś już na szczęście miejsce to wygląda bardzo przyzwoicie.

Trochę , o tym co dzieje się wewnątrz  odremontowanej dziś już  parterowej części budynku. Wprawdzie na zewnątrz zainstalowana reklama  jakby jasno precyzuje czym zajmuje się  powstała  tu firma, ale warto trochę bardziej przybliżyć tę działalność .

Ogólnie  mieszcząca się tu firma ODGLOSS ,właścicielem której jest p.Dariusz Dyla zajmuje się detailingiem , tak określa się  zestaw zabiegów, których celem jest upiększenie, renowacja i zabezpieczenie zewnętrznych i wewnętrznych elementów samochodu tak, aby pozostały jak najdłużej w idealnym stanie .

 

 

O szczegółach poniżej w linku.

Na zachętę dla tych którzy chcieliby  skorzystać  z usług tej firmy kilka słów ze strony  jej właściciela

 

,,Jesteśmy w stanie doprowadzić samochód do takiego stopnia, że wygląda jak z salonu! Ofertę zawsze dostosowujemy do naszych klientów – wszystkie szczegóły są ustalane indywidualnie.”

 

 

wejdź tu

 

 

TMO  – inaczej

Odwiedzamy Muzeum Historii Polski Ludowej

 

Działalność Towarzystwa Miłośników Orzegowa na co dzień   skupia się na na tym co ma jakiś związek z naszą dzielnicą,  tu też  jego członkowie mają swoją siedzibę , też w Orzegowie   realizują  swoje inicjatywy,  tu również mają  swoje spotkania.
Aż tak bardzo  jak się okazuje nie jesteśmy jednak przywiązani  wyłącznie do tego miejsca i od czasu do czasu niekiedy  w ramach podejmowanych przedsięwzięć, a bardziej jednak w ramach integracji  członków naszego stowarzyszenia udajemy się w różne ciekawe miejsca.  Odwiedzaliśmy Kopice -miejsce dawnej rezydencji hrabiostwa Schaffgotschów ,w różnych celach bywaliśmy niemal we wszystkich dzielnicach naszego miasta, a także w kilku miastach ościennych.

Całą grupą odwiedziliśmy jakiś czas temu odnowione po remoncie Muzeum Miejskie  im. Maksymiliana Chroboka. Tak jak wtedy  zapoznając się z ekspozycją ,,Czas to pieniądz. Historia cywilizacji i ekonomii na przykładzie Rudy Śląskie”  byliśmy pod  jej dużym wrażeniem, tak teraz równie  pozytywne wrażenie wywarło , chyba jednak trochę niedoceniane  przez niektórych z nas wcześniej, dawne Muzeum PRL , od tego roku pod zmienioną nazwą  Muzeum Historii Polski Ludowej znajdujące się w Bielszowicach

 

Po przekroczeniu tej  bramy rozpoczyna się wędrówka do przeszłości ,wcale nie tak odległej w czasie, doskonale znanej  większości  z nas, a jednak każdy mimo, że z ogromnym nieraz sentymentem i towarzyszącym uśmieszkiem na twarzy  przypominał sobie tamten  skądinąd pod wieloma względami też  w tym wszystkim jakiś  radosny czas, to przestrzeń  która nas przytłaczała klimatami tamtego okresu jakby chciała nam odpowiedzieć  z czego wywodzi się pojęcie ,,epoki słusznie minionej”

 

W mieszczącym się na całkiem  sporym obszarze muzeum znajdują się ekspozycje , przedstawiające przede wszystkim wnętrza mieszkań oraz przedmioty codziennego użytku używane w Polsce w latach 1945-89 .Na zwiedzających czeka m.in.kaspsuła czasu (co rok zmieniana jest ekspozycja) zabytkowe samochody ,galeria monumentalnych pomników i socrealistycznych obrazów.Możemy zobaczyć wyposażenie dawnych klas szkolnych, a nawet zasiąść na znanych nam dobrze  krzesłach kinowych z tamtego okresu i obejrzeć na ekranie kinowym emitowane kiedyś przed każdym filmem kroniki filmowe.

Atrakcji co nie miara, a w dodatku prywatni właściciele tego obiektu, niesamowici  pasjonaci ciągle dokładają starań i pieniędzy  by ich obiekt jeszcze bardziej przyciągał do siebie turystów.

 

Jeżeli ktoś  nie był gorąco polecamy!

 

 

 

Imponują wnętrza ,muzeum w większości adaptowane po byłych zabudowaniach gospodarczych PGR-u ,wcześniej  będących własnością folwarku Dwór Nowa Ruda, należącego do rodziny von Ballestrem

Ogromne pomieszczenie  mogące pomieścić nawet 300 osób, z równie ogromnym potencjałem na organizację różnego rodzaju eventów.Na ścianach ekspozycja obrazów socrealistycznych.

 

No co? nie pamiętacie ?

 

 

Ocet na pólkach, na hakach gdzie powinna wisieć kiełbasa, której nie było wisiał papier toaletowy, 😉którego… też nie było .Waga z odważnikami z której  często się nie dało  wyznać  i kasa fiskalna w postaci ..liczydła .

 

 

 

więcej czytaj tu 

 

 

 

 

 

 

Orzegowska Grupa Twórców Kultury ,,Czapla” zaprasza

 

 

 

 

Ze sportu

Dobre wieści z Chocianowa . Nasze Gryfy od niepamiętnych czasów wygrywają w meczu na wyjeździe .

KS Rugby Ruda Śląska pokonał  zespół Miedziowi Lubin  15-5 !

Brawo !

 

***

To nie jedyne dobre wieści tego dnia jeżeli chodzi o rugby.

Mistrzostwa Polski Kobiet do lat 16!
Po ponad 4 letniej przerwie Diablice znów występują w Mistrzostwach Polski do lat 16!
Młode Diablice w swoim dzisiejszym debiucie zgarniają brąz na turnieju w Lublinie
Diablice 14 : 5 Rugby Kobiet KS Budowlani Łódź
D. Kozik 14 pkt
Diablice 5 : 26 Venol Atomówki Łódź
P. Grzyb 5 pkt
Diablice 5 : 29 Amazonki Budowlani Lublin W. Kalota 5 pkt.
Diablice 26:5 Rugby Rzeszów
W. Romańczyk 5 pkt, W. Kalota 5pkt, D. Kozik 16 pkt

….