1 października 2023 r
W tym wydaniu :
– Spotkanie dzielnicowe mieszkańców z prezydentem
-OOO (1) – Orzegowskie perełki
-Leksykon Orzegowski – pytania
-Orzegów na starej fotografii (4)
-Szacun
TMO – inaczej
-Fotozagadka z przymrużeniem oka (2)
-Orzegowska grupa Twórców Kultury zaprasza
-Ze sportu
Spotkanie dzielnicowe mieszkańców z prezydentem
W środę 4 października o godz.17.00 tym razem w szkole podst.nr 40 przy ul.Joanny 13 w Goduli odbędzie się spotkanie prezydenta Miasta Michała Pierończyka z mieszkańcami Goduli i Orzegowa. To kolejna okazja by porozmawiać o problemach Orzegowa zgłosić swoje uwagi i propozycje dotyczące poprawy życia w naszej dzielnicy.
OOO
Osobliwe Opowieści Orzegowskie
Dziś pierwsza z opowieści , które cyklicznie od tej pory będą się ukazywały na orzegowskim portalu. Wszystkie zostaną już na stałe umieszczone w pozycji; Osobliwe Opowieści Orzegowskie, która pod skróconą nazwą OOO znajdować się będzie na pasku górnym strony głównej.
1
Orzegowskie perełki
Takie historie się chce opowiadać! Robię to ze szczególną przyjemnością, bo coś tak fantastycznego zdarzyło się w miejscu, które przez wiele lat krzywdzone było wieloma niesłusznymi stereotypami dzielnicy o złej sławie, mało ciekawej , bez większych perspektyw na lepszą przyszłość.
Oboje przyszli na świat gdy Orzegów rzeczywiście miał swój gorszy czas. Niewiele zostało z okresu świetności naszej dzielnicy z dekady lat 60-tych ,kiedy to powstało na jej terenie wiele obiektów sportowo -rekreacyjnych… Wyjątkowo tętniło wtedy tu życie kulturalne, sportowe i społeczne.
Przetrwała hala sportowa ..I to tu, w miejscu określanym nie bez powodu wylęgarnią talentów, gdzie najpierw gimnastycy, a potem zapaśnicy seryjnie zdobywali medale na krajowych i zagranicznych arenach sportowych, swoją przygodę ze sportem rozpoczęli Natalia Strzałka i Jakub Kamiński. To jednak ani gimnastyka ani zapasy nie były tymi dyscyplinami od których oboje zaczynali.
TU czytaj całość
Leksykon Orzegowski – pytania
Jak co tydzień maleńki sprawdzian tego, w jakim stopniu znane są wam pewne wątki ujęte w opisach dla każdego z tych haseł. Dziś hasła rozpoczynają się na literkę ,,C” i ,,D”
C/D
Cygan
Czapla
Czyn Społeczny
Czyż
Diablice
Dolezich
Dom Kolejowy
Dom Kultury
Cygan – Jan Cygan jest jednym z bohaterów książki ,,Sześciu przeciw wszystkim ” pozycji ze znanej serii wydawniczej ukazującej się w latach 1957-90 jako cykl historyczny Wydawnictwa Ministerstwa Obrony Narodowej. Jak ta popularna seria się nazywała.?
Czapla – Jaki zawód wykonywał Witold Czapla?
Czyn Społeczny – W której dekadzie ubiegłego wieku w Orzegowie masowo na ogromną skalę wykonywane były czyny społeczne?
Czyż – W jakiej konkurencji sportowej specjalizuje się Katarzyna Czyż -nauczycielka wychowania fizycznego w szk.podst.nr 6?
Diablice – Ile zawodniczek, przebywających podczas meczu na murawie liczy zespół diablic?
Dolezich – Jak nazywa się tytuł książki Norberta Dolezicha opisującej poetyckim językiem Orzegów – miejsce dzieciństwa autora?
Dom Kolejowy – to przedwojenny adres nieistniejącego już budynku .Którego dokładnie miejsca dotyczył ten adres?
Dom Kultury – W którym roku wyburzono budynek Domu Kultury?
Odpowiedzi znajdziesz tu
Orzegów na starej fotografii 5
Na pozór zdjęcie nie wzbudza jakiegoś większego zainteresowania. Skrzyżowanie obecnych ulic Orzegowskiej i K.A.Hlonda. Pewien szczegół jednak musi się rzucać w oczy, choć na tym zdjęciu może jest niezbyt wyraźny. Tablica na słupku z napisem Przystanek Autobusowy. Nie było by w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie to, że ten przystanek co dziś jest nie do pomyślenia jak widać znajdował się dosłownie na samym zakręcie obydwu ulic.
Szacun
Przez wiele długich lat to miejsce straszyło swym wyglądem. Opuszczone i zdewastowane szpeciło skutecznie ten jakby nie było mocno uczęszczany zakątek Orzegowa. Podczas gdy nasza dzielnica z roku na rok znacznie poprawiała swój wizerunek ten pustostan wydawać się mogło jest, już nie do odratowania. Raził nas wszystkich swoją brzydotą, a jednocześnie pozostawaliśmy tu bezradni dziwiąc się przy tym nieco, że znalazły się potężne środki na mega inwestycje, a nie można było nic wskórać by pozbyć się tak wstydliwego dla nas miejsca.
Niespodziewanie dwa lata temu ruderę w tak fatalnym stanie przejął pewien przedsiębiorca. Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy kim jest i jaką działalność zamierza tu prowadzić.
Dziś wypada mu tylko wyrazić wdzięczność, że nie tylko radykalnie odmienił wizerunek tego miejsca, zagospodarował je, ale też, że podjął się pewnego ryzyka by w takim wcześniej lekko mrocznym miejscu rozpocząć poważną jak się okazuje działalność.
Jeszcze nie tak dawno raził nas widok tego miejsca
Dziś już na szczęście miejsce to wygląda bardzo przyzwoicie.
Trochę , o tym co dzieje się wewnątrz odremontowanej dziś już parterowej części budynku. Wprawdzie na zewnątrz zainstalowana reklama jakby jasno precyzuje czym zajmuje się powstała tu firma, ale warto trochę bardziej przybliżyć tę działalność .
Ogólnie mieszcząca się tu firma ODGLOSS ,właścicielem której jest p.Dariusz Dyla zajmuje się detailingiem , tak określa się zestaw zabiegów, których celem jest upiększenie, renowacja i zabezpieczenie zewnętrznych i wewnętrznych elementów samochodu tak, aby pozostały jak najdłużej w idealnym stanie .
O szczegółach poniżej w linku.
Na zachętę dla tych którzy chcieliby skorzystać z usług tej firmy kilka słów ze strony jej właściciela
,,Jesteśmy w stanie doprowadzić samochód do takiego stopnia, że wygląda jak z salonu! Ofertę zawsze dostosowujemy do naszych klientów – wszystkie szczegóły są ustalane indywidualnie.”
wejdź tu
TMO – inaczej
Odwiedzamy Muzeum Historii Polski Ludowej
Działalność Towarzystwa Miłośników Orzegowa na co dzień skupia się na na tym co ma jakiś związek z naszą dzielnicą, tu też jego członkowie mają swoją siedzibę , też w Orzegowie realizują swoje inicjatywy, tu również mają swoje spotkania.
Aż tak bardzo jak się okazuje nie jesteśmy jednak przywiązani wyłącznie do tego miejsca i od czasu do czasu niekiedy w ramach podejmowanych przedsięwzięć, a bardziej jednak w ramach integracji członków naszego stowarzyszenia udajemy się w różne ciekawe miejsca. Odwiedzaliśmy Kopice -miejsce dawnej rezydencji hrabiostwa Schaffgotschów ,w różnych celach bywaliśmy niemal we wszystkich dzielnicach naszego miasta, a także w kilku miastach ościennych.
Całą grupą odwiedziliśmy jakiś czas temu odnowione po remoncie Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka. Tak jak wtedy zapoznając się z ekspozycją ,,Czas to pieniądz. Historia cywilizacji i ekonomii na przykładzie Rudy Śląskie” byliśmy pod jej dużym wrażeniem, tak teraz równie pozytywne wrażenie wywarło , chyba jednak trochę niedoceniane przez niektórych z nas wcześniej, dawne Muzeum PRL , od tego roku pod zmienioną nazwą Muzeum Historii Polski Ludowej znajdujące się w Bielszowicach
Po przekroczeniu tej bramy rozpoczyna się wędrówka do przeszłości ,wcale nie tak odległej w czasie, doskonale znanej większości z nas, a jednak każdy mimo, że z ogromnym nieraz sentymentem i towarzyszącym uśmieszkiem na twarzy przypominał sobie tamten skądinąd pod wieloma względami też w tym wszystkim jakiś radosny czas, to przestrzeń która nas przytłaczała klimatami tamtego okresu jakby chciała nam odpowiedzieć z czego wywodzi się pojęcie ,,epoki słusznie minionej”
W mieszczącym się na całkiem sporym obszarze muzeum znajdują się ekspozycje , przedstawiające przede wszystkim wnętrza mieszkań oraz przedmioty codziennego użytku używane w Polsce w latach 1945-89 .Na zwiedzających czeka m.in.kaspsuła czasu (co rok zmieniana jest ekspozycja) zabytkowe samochody ,galeria monumentalnych pomników i socrealistycznych obrazów.Możemy zobaczyć wyposażenie dawnych klas szkolnych, a nawet zasiąść na znanych nam dobrze krzesłach kinowych z tamtego okresu i obejrzeć na ekranie kinowym emitowane kiedyś przed każdym filmem kroniki filmowe.
Atrakcji co nie miara, a w dodatku prywatni właściciele tego obiektu, niesamowici pasjonaci ciągle dokładają starań i pieniędzy by ich obiekt jeszcze bardziej przyciągał do siebie turystów.
Jeżeli ktoś nie był gorąco polecamy!
Imponują wnętrza ,muzeum w większości adaptowane po byłych zabudowaniach gospodarczych PGR-u ,wcześniej będących własnością folwarku Dwór Nowa Ruda, należącego do rodziny von Ballestrem
Ogromne pomieszczenie mogące pomieścić nawet 300 osób, z równie ogromnym potencjałem na organizację różnego rodzaju eventów.Na ścianach ekspozycja obrazów socrealistycznych.
No co? nie pamiętacie ?
Ocet na pólkach, na hakach gdzie powinna wisieć kiełbasa, której nie było wisiał papier toaletowy, 😉którego… też nie było .Waga z odważnikami z której często się nie dało wyznać i kasa fiskalna w postaci ..liczydła .
więcej czytaj tu
Orzegowska Grupa Twórców Kultury ,,Czapla” zaprasza
Ze sportu
Dobre wieści z Chocianowa . Nasze Gryfy od niepamiętnych czasów wygrywają w meczu na wyjeździe .
KS Rugby Ruda Śląska pokonał zespół Miedziowi Lubin 15-5 !
Brawo !
***
To nie jedyne dobre wieści tego dnia jeżeli chodzi o rugby.
….