24 września 2023 roku

W tym wydaniu:

– Odpust
– Towarzystwo Miłośników Orzegowa -docenione !
– Wyniki głosowania na Budżet Obywatelski 2024 rok
– Leksykon Orzegowski  – pytania
– Osobliwe Opowieści Orzegowskie
– Orzegów na starej fotografii (4)
– Kolejny kwiatek
– Żabka w Orzegowie
– Z orzegowską faną przez świat
– Fotozagadka – z przymrużeniem oka
– Ze sportu

 

 

 

 

 

 

Odpust

 

 

Kochamy ten dzień. Jak co roku w ostatnią  niedzielę września przypada nasz – odpust parafialny, który jest nie tylko przeżyciem duchowym święta patronalnego parafii, lecz również świętowaniem w gronie rodzinnym, dniem szczególnej radości dla dzieci oblegających odpustowe stoiska, korzystających z lunaparkowych atrakcji. Odwiedzamy bliskich, bądź gościmy ich u siebie. W tym dniu wyjątkowo  czujemy Orzegów, wiele o nim rozmawiamy wspominając stare dobre czasy.

 

 

Kalendarz Orzegowski 2024 – do na nabycia na stoisku TMO przy kościele podczas odpustowej niedzieli !!!

 

 

 

 

Towarzystwo Miośników Orzegowa  – docenione

 

 

 21 września 2023 roku podczas sesji Rady Miasta, Towarzystwo Miłośników Orzegowa zostało w sposób szczególny docenione i wyróżnione !

Kapituła Sejmiku Województwa Śląskiego przyznała naszej organizacji ZŁOTĄ ODZNAKĘ HONOROWĄ za Zasługi dla Województwa Śląskiego

 

Tak zaszczytne i prestiżowe wyróżnienie z rąk wiceprzewodniczącej Sejmiku Województwa Śląskiego pani Urszuli Koszutskiej odebrała Iwona Skrzypczyk – Sikora prezes Towarzystwa Miłośników Orzegowa
W obecności zacnego grona przedstawicieli Rady Miasta, m.in. ze strony Pana Prezydenta Rudy Śląskiej Michała Pierończyka z tej okazji padło wiele ciepłych słów pod adresem naszego stowarzyszenia dziękując mu m.in. za budowanie społeczeństwa obywatelskiego troszczącego się o wspólne dobro.
W tej niezwykle dla nas ważnej i miłej uroczystości wzięli udział  przedstawiciele TMO: Iwona Skrzypczyk Sikora, Beata Malik, Agnieszka Płaszczyk, Czesław Kuś, Jerzy Kalus, Jerzy Krzykawski. Orzegów reprezentował również nasz proboszcz ks.Ryszard Nowak, jeden z wnioskodawców przyznania tego wyróżnienia.
.
.
.
.
.

 

 

 

 

 

Wyniki głosowania na Budżet Obywatelski 2024

 

 

 

Zapadły rozstrzygnięcia dotyczące przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Wśród projektów dużych największą ilość głosów uzyskał projekt zakładający wykonanie nowego boiska i modernizację infrastruktury kompleksu sportowego przy ul. Górnośląskiej / Karskiego w dzielnicy Bykowina.

Mieszkańcy naszego miasta wybrali również 10 zadań małych (koszt realizacji do 380 złotych)

Wśród nich znalazł się projekt dotyczący naszej dzielnicy :

-Zagospodarowanie i upiększanie terenu ośrodka  rekreacyjno – sportowego Burloch Arena
(4718  punktów)

 

 

 

Tu poznasz szczegóły projektu 

 

 

 

Leksykon Orzegowski – pytania 

Jak co tydzień  maleńki sprawdzian tego, w jakim stopniu znane są wam  pewne wątki ujęte w opisach dla każdego z tych haseł. Dziś pierwsza część haseł rozpoczynających się na literkę ,,C”

 

C

 

Cena
Centrum Inicjatyw Społecznych
Chór Chopin
Chrobok
Ciężka Atletyka
Cmentarz Komunalny
Cmentarz Parafialny
Cuber

 

Cena – Mieczysław Cena -polski uczony i działacz społeczny. Swą pracę zawodową rozpoczął przed wojną w Orzegowie.Jaki wtedy zawód wykonywał?

Centrum Inicjatyw Społecznych – Kto od samego początku kieruje tą placówką ?

Chór Chopin – Kto w 1909 roku założył ten Chór?

Chrobok – Jaki znany mieszkańcom naszego miasta obiekt jest nazwany imieniem Maksymiliana Chroboka?

Ciężka Atletyka -Jakie dwie dyscypliny wchodziły w skład ciężkiej atletyki?

Cmentarz Komunalny – Którzy z proboszczów naszej parafii spoczywają na cmentarzu komunalnym?

Cmentarz Parafialny – w którym roku powstał cmentarz parafialny?

Cuber – Jaką dyscyplinę uprawia Patrycja Cuber

 

 

Tu znajdziesz odpowiedzi 

 

 

 

 

 

 

OOO

Osobliwe opowieści orzegowskie

nowa pozycja !

To nowa pozycja, choć w większości przypadków jej zawartość stanowić będą materiały wcześniej  już publikowane. Chodzi  o to by znaleźć też   dla  nich tu na stronie   jakieś  swoje już stałe miejsce.
Informacje podawane  dotychczas w cyklu cotygodniowym  bywają  ulotne,  do tego nieraz mało istotne, a też najczęściej  się dezaktualizują. Nie może jednak ich tu zabraknąć  choćby ze względu na orzegowian dziś rozsianych po całym kraju, a często i świecie, zwłaszcza tych zamieszkałych w Niemczech. Z wieloma z nich mam kontakt i wiem jak cennym źródłem wiedzy na aktualne zwłaszcza tematy  jest  dla nich ten portal. Jednym kliknięciem myszki choć na chwilę mogą zajrzeć  do miejsca gdzie kiedyś spędzili swą młodość, a które wciąż jest im bliskie.

W natłoku wszystkich prezentowanych tu materiałów, tych już o nieco bardziej rozbudowanej treści, a było ich tu przez cały okres istnienia strony naprawdę sporo, wiele z nich  z różnych powodów  poszło w pewnym momencie  gdzieś ..w odstawkę”, ugrzęzło  pomiędzy innymi publikowanymi materiałami, a w wielu przypadkach   zostało usunięte.

Formuła strony przez ten miniony czas wielokrotnie się zmieniała. Po to głównie by nie stała się ona zbyt  monotematyczna mimo, że i tak dotyka ciągle  wyłącznie spraw orzegowskich. Aby od tego uciec i nie powielać w nieskończoność przerabianych tu wielokrotnie tematów pora by tym właściwym najistotniejszym miejscem tego portalu stały się  pozycje stałe, umieszczone  na górnym  pasku strony głównej. Dla przypomnienia są to  obecnie przede wszystkim:

Historia Orzegowa, Galeria, Filmoteka i Leksykon Orzegowski 

To w tych pozycjach zawiera się tak naprawdę wszystko to,  co o Orzegowie warto by było wiedzieć.

Nowa pozycja Osobliwe opowieści  orzegowskie to wielowątkowy zapis  materiałów, które ukazały się bądź ukażą na orzegowskiej stronie. Dlaczego   osobliwe ? Bo  najczęściej do tej pory  pojawiają się tu  materiały  zaczerpnięte z różnych źródeł  oparte na  informacjach i wiedzy takiej trochę encyklopedycznej.

Tym razem postaram się tchnąć w nie swoje  emocjonalne odniesienie do tego wszystkiego co  może sprawić, że każdy będzie mógł nasz Orzegów postrzegać jako miejsce  jeżeli nie wyjątkowe to na pewno interesujące i pod wieloma względami fascynujące. Nie stanie się tak po jednej czy nawet kilku opowiastkach. Ma to być większy zbiór  i dopiero wtedy, już  poprzez całość  wielowątkowych różnorodnych zdarzeń i sytuacji  będziemy mogli się przekonać jak  bogatą przeszłość ma miejsce z którym jesteśmy związani.

Mimo, że materiały tu zamieszczone nie będą jakoś mocno ze sobą spójne, a wręcz każdy z nich będzie poświęcony innemu wątkowi, postaciom mniej lub więcej znanym czy zasłużonym dla Orzegowa, dotyczyć będą nieraz znaczących zdarzeń ,a czasem  tylko drobnych epizodów jakie działy się  do tego w  bardzo dużej rozpiętości czasowej, to z pewnością pozycja ta powinna przybliżyć każdemu jeszcze bardziej to miejsce, któremu poświęcona jest ta strona.  Jego historię, charakter ,tradycje i wielopokoleniowy dorobek.

W tym wszystkim   może odnajdziemy odpowiedź na pytanie. Co ma w sobie takiego Orzegów, że  tak wielu z nas mówi  o nim i wspomina go zawsze   ciepło.

Podobnie jak w przypadku Leksykonu Orzegowskiego ,Osobliwe Opowieści Orzegowskie mimo,że będą tu na stronie pozycją stałą, to ich zawartość wciąż będzie modyfikowana, przede wszystkim zaś  wzbogacana o kolejne materiały.

 

Pierwsza opowieść już za tydzień

 

 

 

 

 

 

 

Orzegów na starej fotografii 4

 

Od jakiegoś czasu dużym powodzeniem cieszą się wycieczki autokarowe organizowane przez naszą parafię. Kiedyś  takie wyprawy były równie popularne czego dowodem jest wiele zachowanych zdjęć z takich wycieczek parafialnych.

 

1935 rok .Wycieczka parafialna do Częstochowy.Wśród uczestników: W.Dehn, Pająk, Rother, E.Pietras, M.Pietras, A.Bednarek, Poloczek, Żur, H.Klos ,E.Mróz

 

 

 

Kolejny ,,kwiatek”

Który to już tego rodzaju ,,kwiatek” zadziwia nas mieszkańców Orzegowa. Wcześniej   na stronie było ich już naprawdę wiele. Ze zdumieniem wtedy dowiadywaliśmy się jak różne miejsca znajdujące się w naszej dzielnicy  przypisywane są Goduli. Często  wtedy przymrużaliśmy oko na tego rodzaju  pomyłki. Ale też już od jakiegoś czasu  zaczęło się to dziać na taką skalę, że łatwo było przewidzieć, że nie będzie z tym już nigdy lepiej, a jedynie coraz gorzej. I jest.
W błąd już wprowadzają wszyscy. Począwszy od instytucji miejskich , poczty ,administracji RSM,ZTM skończywszy na publikacjach medialnych.
Opadają ręce gdy dodatkowo robią to zawodowo firmy zajmujące się sporządzaniem planów i map miasta.

Nie wymienię tu autorów tej mapy, a nawet miejsca gdzie ona wisi. Nie jest też ona należytej rozdzielczości, stąd dla lepszej orientacji zaznaczyłem na pomarańczowo ulicę K.Goduli , na niebiesko ul.Bytomską.Dokładnie gdzie  na tej mapie umieszczono Godulę znajduje się orzegowskie osiedle Powstańców Śląskich .

Co istotne ! Na mapie naniesione są przecinające się  linie wyznaczając kwadraty. Każda z nich odpowiednio jest zaznaczona w pionie cyfrą , w poziomie literą. Ma to być pomocne przy zlokalizowaniu różnego rodzaju obiektów usługowych, sklepów itp. Nad mapą wymienione są wszystkie ulice Rudy Śląskiej z oznaczeniami. I tak.np. odszukując ulicę Fojkisa , Latki czy Piechy dowiadujesz się ,że znajdują się one w (kwadracie)  strefie B-7 czyli ….na Goduli !

 

I jak zwykle w takim przypadku, zapewniam, że nic nie mam do Goduli. Poza tym  też nie mnie pouczać innych i robić w sumie z błahostek tzw.wielkie haloo , ale przyznacie chyba, że właściwe zlokalizowanie  niektórych miejsc znajdujących się w Orzegowa czy  Goduli dawno się już wymknęła wszystkim spod kontroli. Nikt kolejnych tego rodzaju pomyłek nie prostuje, a też odnosi się wrażenie, że  nie ma kogoś takiego w mieście kto by mógł  jakoś to  uporządkować i być tym jedynym odpowiedzialnym i władnym  udzielania informacji na ten temat. Brniemy w ten chaos  coraz bardziej. To może zróbmy  z tych dwu dzielnic jedną i problem rozwiąże się sam.

 

 

 

Od zawsze tereny ciągnące się od Bytomki aż do ulicy Bytomskiej należały do Orzegowa. Tym samym osiedle Powstańców Śląskich w całości należy do Orzegowa , choć niektórzy w jakiś niezrozumiały dziwaczny sposób wymyślają ,że część tego osiedla należy do Goduli.

 

 

Z czegoś jednak te wszystkie błędne informacje się wywodzą. Na skądinąd bardzo dobrze wydanym  w 2003 roku albumie promującym nasze miasto, zabudowania osiedla Powstańców Śląskich, jak widać przypisano Goduli.

 

To tylko nieliczne z bardzo wielu przypadków gdzie ktoś się mocno pogubił przy określaniu lokalizacji pewnych miejsc. To zdjęcia jak widać pochodzące z różnych okresów.W miejscu Tesco dziś znajduje się sklep Netto. Usilnie wmawia się w różnych miejscach, że to placówka znajdująca się w Goduli. Już pomijając, że podaje się adres tego sklepu jako ul.Goduli ,choć zarówno wjazd na parking sklepu jak i wejście główne do sklepu znajduje się od ulicy kop.Karol, która ciągnie się  od ulicy Goduli aż do dawnej kopalni Karol ,co tym bardziej  powinno utwierdzać w tym, że to teren Orzegowa.

 

 

Żabka w Orzegowie 

20 września  w miejscu po znanym nam od wielu lat sklepie Rumcajs otwarto nowy obiekt handlowy  popularnej sieci ,,Żabka” Wcześniej sklep ,,Rumcajs ” przeniesiony został do lokalu obok (na zdjęciu z lewej strony)

 

W latach 70. pod adresem wtedy jeszcze ul.15 grudnia w miejscu tym była księgarnia

 

 Ul.A.K.Hlonda 40 .Dziś Żabka , przez wiele lat popularny sklep ..u Rumcajsa”

 

 

 

Z orzegowską faną przez świat

 

 

Z greckiej wyspy Kos pozdrowienia od Georga i Eli

 

 

Zdjęć z faną orzegowską uzbierało się już tak dużo , że nie każde mieści  się w galerii. Wszystkie jednak są gromadzone i w jakiś sposób będą kiedyś  na pewno wykorzystane.  Dla przypomnienia  poniżej link do galerii. Kilka prawdziwych perełek tam już jest,  a sądzę, że niejedna tam jeszcze się ukaże. Jeżeli ktoś planuje jakiś ciekawy wyjazd  w równie ciekawe miejsce i chce brać udział w tej naszej wspólnej zabawie to flagę orzegowską można nabyć w TMO (kontaktować się można  ze mną ,)

 

Galeria – Z faną orzegowską przez świat 

wejdź tu

 

 

 

 

 

Ze sportu

Natalia Strzałka z piątym miejscem Mistrzostw Świata !

Po zwycięstwie w repesażu z Bułgarką Georgievą w walce o brązowy medal Natalia uległa reprezentantce Kazachstanu  Zhamili Bakberbenovej. Nie udało się zdobyć medalu ,ale V miejsce to też spory sukces zważywszy ,że jakby nie było w zawodach udział wzięły najlepsze zapaśniczki świata .

Gratulacje !!!

 Tu zobacz rozmowę z Natalią Strzałka 

 

 *****

Mamy dwie mistrzynie Polski 

Podczas zapaśniczych mistrzostw Polski do lat 23  wielki sukces odniosły dwie nasze zapaśniczki .

Angelika Mytkowska w wadze do 57 kg
Paulina Danisz w wadze 68 kg

zostały MISTRZYNIAMI Polski

 

Brawo!!!

Złote medalistki z trenerką Elżbietą Garmulewicz