17 września 2023 roku

W tym wydaniu:

-Kalendarz Orzegowski  2024
-Finał wakacyjnej gry miejskiej
-Leksykon Orzegowski -pytania(B)
-Plus -minus .Zielono pod oknami
-Orzegów na starej fotografii (3)
-Z orzegowską faną przez świat
-Ze sportu

 

 

Kalendarz Orzegowski  2024  

 

 

 

 

W doborze zdjęć, które zamieszczamy w wydawanych przez nas kalendarzach mamy często na uwadze przypadające w danym roku okrągłe rocznice różnych istotnych wydarzeń mających miejsce w naszej dzielnicy. To zawsze jakaś sprzyjająca okoliczność, by przypomnieć o pewnych wartych większej uwagi, faktach z przeszłości.
Nie inaczej jest w tym kolejnym wydaniu kalendarza. Spośród kilku, akcentujemy szczególnie trzy wydarzenia.

Okładka kalendarza to przywołanie w pamięci naszego Domu Kultury. W tym roku mija 20 lat od momentu gdy obiekt ten został zrównany z ziemią.

10 lat temu zaś, oddano do użytku dwa wyjątkowe dla nas ośrodki kultury i sportu:

– Centrum Inicjatyw Społecznych oraz

– zmodernizowany stadion Burloch -Arena .

Nieodżałowanej pamięci Dom Kultury przyciągał do siebie kilka pokoleń orzegowian, którzy mogli w jego murach nie tylko realizować swoje pasje i zainteresowania, ale też pożytecznie spędzać tam swój czas. W momencie gdy obiekt legł w gruzach przez dłuższy czas zostaliśmy pozbawieni podobnego miejsca, w którym mogłoby toczyć się życie kulturalne czy nawet towarzyskie. Miejsca, w którym przede wszystkim mogliby się spotykać mieszkańcy.
Obydwa powstałe w 2014 roku obiekty z perspektywy minionego czasu pokazały nam jak bardzo naszej dzielnicy stały się one potrzebne. Obecnie zdjęcia z wydarzeń jakie się odbywają w CIS, czy na stadionie Burloch Areny są wykorzystywane do każdego z kalendarzy jakie się ukazały w ostatnich latach.

Jak zwykle i w tym roku w wydanym przez nas kalendarzu staramy się prezentować fotografie o różnorodnej tematyce i z różnego okresu, tak by każdy oglądający mógł odnaleźć coś dla siebie.

Cieszy nas, że mamy od lat wielu stałych nabywców orzegowskich kalendarzy, a jednocześnie pozyskujemy wciąż nowych, którzy chętnie chcą poznawać Orzegów jakiego wcześniej nigdy nie znali.

Towarzystwo Miłośników Orzegowa

 

 

Już do nabycia! tradycyjnie  jak co roku na odpustowym straganie TMO, przed kościołem przez całą odpustową niedzielę .

 

W tej chwili do nabycia również w komisie odzieżowym ,,Betina” znajdującym się przy ul.Królowej Jadwigi 2

 

 

 

Finał wakacyjnej gry miejskiej 

 

 

Zakończona została wakacyjna gra ,,BO idę w to”
 W miniony czwartek w Centrum Inicjatyw Społecznych “Stary Orzegów” MBP odbyło się wręczenie nagród. W grze wzięło udział prawie 70 osób. Gracze musieli odwiedzić kilkanaście obiektów, które powstały w ostatnich latach z inicjatywy mieszkańców, zrealizować zadania, odpowiedzieć na pytania i zrobić zdjęcia.
Gra “BO idę w to” nie tylko dostarczyła uczestnikom rozrywki, ale także podkreśliła ważność partycypacji obywatelskiej w kształtowaniu otoczenia miejskiego. Inicjatywa ta stanowiła doskonały sposób na zainteresowanie mieszkańców budżetem obywatelskim oraz pokazanie konkretnych efektów działań podejmowanych przez społeczność lokalną

 

 

 

info.portal rudaslaska.com.pl

 

 

Leksykon Orzegowski – pytania (B)

 

B

To druga część zawartych w Leksykonie Orzegowskim  haseł na literę ,,B”. Jak co tydzień  maleńki sprawdzian tego ,w jakim stopniu znane są wam  pewne wątki ujęte w opisach do każdego z tych haseł.

Boks
Bogusławskiego
Boriński
Borowicz
Budomont
Burloch
Bytomka
Bytomska

 

 

 

Boks –  Kto spośród bokserów orzegowskich zdobył w 1936 roku tytuł wicemistrza Polski ?

Bogusławskiego – Kim był Wojciech Bogusławski -patron jednej z orzegowskich ulic ?

Boriński – Którym z kolei proboszczem w naszej parafii był ks.Karol Boriński?

Borowicz –   Czym jako osobowość telewizyjna zasłynął Adam Borowicz?

Budomont -Przy jakiej ulicy mieści się firma Budomont ?

Burloch – W którym roku powstał zmodernizowany obiekt  Burloch Arena?

Bytomka -Do jakiej większej rzeki wpływa Bytomka?

Bytomska – jak nazywała się przez 3 miesiące 1939 roku ulica Bytomska?

 

 

 

Tu znajdziesz odpowiedzi 

 

 

 

Plus minus – zielono pod oknami 

 

Tonący w zieleni Orzegów to niewątpliwie jeden z największych atutów naszej dzielnicy. Przyczyniają się do tego liczne parki, przydomowe skwery  czy ogródki działkowe. Wyjątkowo zielone jest również osiedle Powstańców Śląskich. Tam nie dość, że zieleń jest wszechobecna i do tego  dobrze zadbana, to często sami mieszkańcy mają wpływ na to jak wygląda otoczenie ich budynków.

 

 

Dzięki pomysłowości i dbałości o takie miejsca  pięknie zaaranżowana i utrzymana zieleń pod oknami osiedlowych budynków potrafi w wielu przypadkach zachwycać.

Czasem jednak wyraźnie zawodzi wyobraźnia.

Sadząc drzewka bezpośrednio pod oknami jakby nie zdawano sobie sprawy, że kiedyś w przyszłości staną się one uciążliwym i do tego narastającym problemem dla wielu mieszkańców. Kiedy na początku wyrastają ledwie ponad poziom podłoża nikt się nimi  nie przejmuje. Cieszą oczy, a ich wzrost jest zbyt powolny by mógł kogoś niepokoić. Mijają lata. Ludzie się oswajają już z tym, że  tuż przy ich oknach z roku na rok tego drzewa przybywa .
Niektórym to nie przeszkadza, inni udają, że to nie żaden problem. Ci z górnych pięter przez jakiś czas nie próbują zrozumieć tych z parteru ,bo póki co  na razie ich to nie dotyczy. Często  zdarza się, że drzewo takie zasadził ktoś mieszkający na wyższym piętrze i w pewnym momencie ten ktoś reflektuje się , że przysporzył sąsiadowi z niższego piętra pewnych kłopotów. Sytuacja mało komfortowa. Ten z parteru ma prawo się  wściekać, bo musi przez większość dnia zapalać światło w mieszkaniu ,ale też  zarówno on jak  każdy  z nas mimo to ma zakorzenione w głowie, że  drzewa nie wolno ruszać.
I tak zdarza się, że gałęzie takich drzew wdzierają się  już niektórym do okien, praktycznie do środka nie przedostaje się najmniejszy nawet promyk słońca ale  jakoś żal pozbywać się drzewa, które jakby nie było pod oknami rosło w wielu przypadkach od samego początku zamieszkania w tym miejscu.

 

Mimo, że możliwość usunięcia drzew obwarowana jest wieloma restrykcyjnymi przepisami, zakazami i uregulowaniami prawnymi, to zgodnie z obowiązującą ustawą Rudzka Spółdzielnia Mieszkaniowa dostrzegając problem , prawdopodobnie też w porozumieniu z lokatorami mieszkań, które zostały pozbawione dostępu światła do ich wnętrza  poinformowała  mieszkańców o zamiarze złożenia wniosku do Urzędu Miasta ,a ściślej do Wydziału Ochrony Środowiska celem wydania decyzji na usunięcie 9 drzew pod wskazanymi adresami.

 

To nie odkrywcze ,że należy być w bliskim kontakcie z naturą, sprzyja to wyłącznie naszemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Ale… nie należy z tą bliskością aż tak przesadzać.😉

 

 

 

Orzegów na starej fotografii (3)

Na przestrzeni lat w Orzegowie z powierzchni ziemi znikło wiele budynków. Na samej ulicy Bytomskiej wyburzono ich blisko 20!
Jednym z nich to widoczny na zdjęciu budynek znajdujący się kiedyś tuż obok istniejącego dziś  domu, w którym znajdowała się  kiedyś lodziarnia u Tukaja.

Zdjęcie z 1916 roku. Często z tamtego  okresu zachowują  się zdjęcia na których przed budynkiem fotografowani są jego mieszkańcy.Być może ktoś rozpozna tam kogoś ze swoich przodków?

 

 

 

 

 

 

 

 

Z orzegowską faną przez świat

 

 

 

Orzegowska fana powędrowała tym razem  na Warmię i Mazury, a ściślej w rejony znane nam z historii z którymi byli kojarzeni  Krzyżacy. W takich okolicznościach wypadałoby aby  orzegowska fana na ten czas zaistniała tam  bardziej jako chorągiew, tym bardziej, że chorągwi takowych  było tam ci  pod dostatkiem.

 

 

 

Chorągiew orzegowska pośród wielu innych znajdujących się w muzeum ,,Bitwy Pod Grunwaldem” wywodzących się z oddziałów wojsk biorących udział  w tej  słynnej bitwie

Ekipa orzegowska  na polu bitewnym Grunwaldu.

Malbork . Przed największym ceglanym zamkiem  na świecie.

 

 

Ze sportu

 

Gryfy górą