10 września 2023r.

W tym wydaniu :
-Kalendarz Orzegowski
-Leksykon Orzegowski
-Kolejne place zabaw
-Orzegów na starej fotografii
-Tak mianujom swoje geszefty
-To ta chwila na którą czekał
-Ze sportu

 

 

Kalendarz Orzegowski

Już wkrótce, jak co roku w odpustową niedzielę ukaże się kolejny  wydany przez Towarzystwo Miłośników Orzegowa Kalendarz Orzegowski. Pierwsze wydania ukazały się  w formie jednostronnej. Od 2010 każdy następny był już wielostronicowy.
Oprócz strony tytułowej na poszczególnych stronach przypisanych każdemu z miesięcy, obok kalendarium zamieszczane są zdjęcia z bliższej i bardziej odległej przeszłości Orzegowa. Zwykle tematyka prezentowanych  w kalendarzu zdjęć jest bardzo zróżnicowana, tak by każdy kto do niego zajrzy mógł znaleźć interesujące go wątki. Niekiedy są to bliskie osoby, czasem ważne wydarzenia z historii Orzegowa,a w wielu przypadkach przypominamy miejsca, których już dziś  nie ma.
Kalendarz stał się pewną rozpoznawalną marką, ma stałych już od lat nabywców.  Wiele z kalendarzy   wędruje poza naszą dzielnicę. Dużym powodzeniem cieszą się w Niemczech, gdzie co roku  trafia  ich  spora ilość  do rąk  dawnych mieszkańców Orzegowa od lat tam zamieszkałych.

To z tamtej perspektywy wiele zdjęć w szczególny sposób przywołuje w ich pamięci  miejsce  ich młodości.
Od pewnego czasu kładziemy  dużą wagę do  wyglądu okładki kalendarza, staramy się  by była atrakcyjnym elementem całości i w jakiś sposób zachęcała do nabycia kalendarza.

Poniżej wszystkie dotychczasowe okładki  kalendarzy. Za tydzień w tym miejscu ukaże się okładka z nowego kalendarza na 2024 rok.

 

 

 

 

Leksykon Orzegowski

B

Haseł Leksykonu Orzegowskiego rozpoczynających się  niektórymi spółgłoskami, takimi jak chociażby,, B” jest o wiele więcej niż tych rozpoczynających się samogłoską, stąd też tym razem  hasła na tę literę  zostały podzielone na dwie części .Dziś 9 takich haseł ,za tydzień pozostałe 8.

 

Banisz
Barchański
Baron
Basen
Bednarz
Bez Nazwy
Bieg przełajowy
Bobrecka
Bojanowski

Tak jak w poprzednim wydaniu zachęcam do sprawdzianu swojej wiedzy dotyczącej niektórych zagadnień ujętych w każdym z haseł.Nie zajmuje to dużo czasu, a pozwoli utrwalić niektóre informacje związane z Orzegowem.

 

Banisz – w sezonie 1962/63 był trenerem KS 27 Orzegów. Jako piłkarz reprezentował nasz kraj na olimpiadzie w 1952 roku w Helsinkach. Z jakiego pierwszoligowego klubu się wywodził ?

Barchański – Na jakiej uczelni studia ukończył prof.zw.dr hab.inż Bronisław Barchański ?


Baron
– jakie imię nosił ten związany z Orzegowem w latach międzywojennych ,muzyk, organista, dyrygent?

 

Basen -W którym roku powstało orzegowskie kąpielisko?

 

Bednarz -W jakiej dziedzinie sukcesy odnosi Agnieszka Bednarz ?

 

Bez Nazwy – Na jakim instrumencie gra najczęściej w zespole lider i wokalista grupy, Mateusz Szymczyk?

 

Bieg przełajowy – Jak brzmi imię i nazwisko znanego rudzkiego ultramaratończyka, który zorganizował w latach 2014-2016 kilka biegów długodystansowych ulicami Orzegowa?

 

Bobrecka –  Jak nazywała się wcześniej ta ulica?

Bojanowski – Jaką znaczącą funkcję w Orzegowie pełnił w latach 1934-39 Szymon Bojanowski?

 

 

 

 

odpowiedzi znajdziesz tu 

 

 

 

Kolejne place zabaw 

Orzegów wzbogacił  się o kolejne place zabaw. Przy szkole podstawowej nr 6 w ramach Budżetu Obywatelskiego powstały aż 2 takie miejsca Jeden w części szkolnej , drugi w przedszkolnej.

Część przedszkolna

Część szkolna

 

Obydwa te obiekty  przeznaczone będą dla wychowanków szkoły, przedszkola oraz wszystkich dzieci z okolicznych domów mieszkalnych. Urządzenia będą wykorzystywane przez dzieci uczęszczające do Szkoły Podstawowej nr 6 im. Marii Skłodowskiej-Curie, w czasie godzin pracy placówki, a po godzinach funkcjonowania szkoły będzie otwarty dla wszystkich zainteresowanych tą formą spędzania czasu na Świeżym powietrzu w godzinach:

1. w sezonie wiosenno-letnim do godziny 21
2. w sezonie jesienno-zimowym do godziny 19:00

 

Kolejny plac zabaw  powstaje na osiedlu Powstańców Śląskich.

 

Nowy plac zabaw powstaje w okolicy skrzyżowania ulic Ziętka i ul. Kop.Karol,w rejonie bloków położonych przy ul.Piechy.

 

 

Orzegów na starej fotografii 2

Rok 1968, szkoła podstawowa nr 36 .wnętrze pracowni fizyko-chemicznej. Dla pamiętających tamte czasy musi nasuwać się spostrzeżenie, że uczniowie nie mają na sobie obowiązujących wtedy mundurków szkolnych z tarczami i białym kołnierzykiem. Poza tym  za ławkami zasiadają wyłącznie chłopcy. Ktoś może to wyjaśnić.?

 

 

 

Tak mianujom swoje geszefty

 

 Oddany do użytku w ostatnim czasie Modny Szrank  to kolejny geszeft w Łorzegowie kaj nazwa wywodzi sie z gwary ślonski..i dobrze!😊  ,tu mieszkamy większość z nas posługuje się gwarą, dlaczego nie? Z drugiej strony to całkiem niezły zabieg marketingowy.W gąszczu wielu innych placówek handlowych o podobnym profilu trudno wymyślić taką nazwę, która by się gdzieś  już nie powtarzała. 

 

Modny Szrank

Wychodzi na to ,że tego rodzaju pomysł  trafia na podatny grunt. Nazwy sklepów w gwarze śląskiej to jeszcze nie jakieś masowe zjawisko ale pojawiają się coraz częściej . Tuż obok  sklepu z odzieżą na osiedlu Powstańców Śląskich od kilku już lat funkcjonuje kwiaciarnia pod sympatyczną nazwą Gryfno Bluma 

 

 

Na tym samym osiedlu też już od kilku lat znajduje się restauracja ,,Karminadel “

Szlajfka – to nazwa sklepu przy ul.K.A.Hlonda ,a co ma do zaoferowania …zobacz poniżej 

 

 

 

Mało kto dziś już wie ,ale  nazwa restauracji przy Centrum Inicjatyw Społecznych też na początku brzmiała bardziej swojsko  i funkcjonowała jako Staro Wozownia. Może gdyby nazwa ta była jakoś mocniej wyeksponowana na widocznym szyldzie czy na szybach lokalu ,wtenczas by się  przyjęła na dłużej .A tak , raz po raz ktoś przy ,,staro”zmieniał ,,o” na  ,,a” .. i tak dziś już raczej to Stara Wozownia  

 

 

 

To ta chwila na którą czekał…

Jasiu Dyrda zaczynał swoją ą przygodę z owalną piłką  jako mały chłopiec. Szybko stał się ulubieńcem całego  tutejszego środowiska rugby. Mały wzrostem,wielki sercem. Osobowość na boisku  i to już od samego początku gdy tylko zetknął się z tym sportem. Ambitny i waleczny, typowy wojownik, który wie o co chodzi w tej dyscyplinie sportu. Zaczynał od miniżaka.
I oto nadeszła  ta chwila kiedy przyszło mu wybiec w pierwszej drużynie seniorów. Długo na nią  czekał .. w końcu stał się jednym z gryfów w swym pierwszy meczu na poziomie II ligi seniorów.

Debiut być może nie wypadł, tak jak by sobie to wymarzył, bo nasi rugbyści przegrali swój pierwszy mecz tej rundy, ale jak to się mówi pierwsze koty za płoty .Trzymamy kciuki za Janka !!!

 

 

 

Rok 2016 Janek Dyrda na czele ekipy rugbystów podczas przemarszu w trakcie centralnej imprezy  Roku Sportu Orzegowskiego na stadionie Burloch -Areny

 

 

 

 

 

 

Ze sportu

Szkoła podstawowa nr 6 sportową potęgą jest ..i basta 

 

 Jeszcze na krótko przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego zawodnicy klasy 5c wrócili z czterodniowego pobytu w Toruniu, gdzie rywalizowali w dwuboju lekkoatletycznym.
W zawodach wzięło udział ponad 1000 dzieci z całej Polski.!
Patryk Kleśta wygrał w dwuboju (600 m i rzut piłeczką palantową), a Paweł Duda uplasował się tuż za podium na czwartym miejscu (bieg na 600 m i skoku wzwyż).
Brawa dla wszystkich reprezentantów szkoły, którzy dzielnie walczyli o jak najlepsze wyniki i miejsca dla województwa śląskiego.

 

 

 

Patryk Kleśta zdobywca 1 miejsca

 

 

***

Nabór do sekcji zapasów 

 

 

 

 

***

Mecz Rugby