2 lipca 2023

W tym wydaniu:

-Przerwa wakacyjna
-Historyczny pochówek na starym cmentarzu
-Leksykon Orzegowski
-Dawny Orzegów w kolorze (45)
-Zdjęcie z kalendarza
-Sport na starej  fotografii (22)
-Ze sportu. Wicemistrzostwo Europy w zapasach do lat 20 Patrycji Cuber ! 

 

Przerwa wakacyjna 

 

 

 

Wakacje to również odpoczynek dla komputera. Dla mnie to okres uporządkowania zawartości strony orzegowskiej. Nie jest to miejsce  o nieograniczonej pojemności, więc trzeba też pousuwać część materiałów.
Portal w okresie wakacyjnym może  nie do końca będzie zawieszony, ale znacznie ograniczone będzie publikowanie na nim  nowych materiałów. Zaglądać tu można tak czy tak. Jest wiele tematów stałych, a też warto zajrzeć do zarchiwizowanych bloków informacji zawartych w pozycji ,,Od niedzieli do niedzieli”.

 

 

 

Informacja nic nie wnosząca , ale mając na uwadze podobną sytuację w ubiegłym roku, tym razem chcę uprzedzić pewne fakty. Chodzi o to by nie doprowadzić do podobnej sytuacji gdy w momencie kiedy  było już ,,pozamiatane” i strona zniknęła z przestrzeni internetowej zewsząd otrzymywałem  pytania co się stało ,a jednocześnie różnymi drogami dochodziły do mnie apele i prośby by przywrócić tę stronę.  Strona powróciła ,ale jej tworzenie od nowa to naprawdę nie takie proste.

Nie ukrywam ,że przez wiele ostatnich lat otrzymywałem wsparcie pozwalające mi pokryć koszty utrzymania tej naszej strony .Z naciskiem na ,, naszej” , bo od początku choć jestem jej autorem i administratorem zawsze ją traktowałem jako nasza orzegowska. Poświęcając jej niezliczoną ilość godzin  do swojego zajęcia podchodziłem w ten sposób ,że robię ją dla kogoś ,a nie dla siebie.
Dziękując z góry za  dotychczasową pomoc w utrzymaniu tej strony zwłaszcza przyjaciołom  z Niemiec w tym miejscu publikując  ten artykuł nie oczekuję od nikogo dalszej pomocy , ani też o nią  nie proszę. Przedstawiam jedynie sytuację , która może wpłynąć na dalsze losy tej strony.Czas pokaże  co przyniosą dwa miesiące wakacji .Kolejna podwyżka usług każe głęboko się zastanowić czy warto takie pieniądze na nie  wydawać.

 

Na razie życzę wszystkim tu zaglądających słonecznych , pełnych przygód wakacji.

 

 

 

Historyczny pochówek  na starym cmentarzu 

Orzegowski cmentarz parafialny powstał tuż po tym jak wybudowano w 1895 roku w Orzegowie pierwszy kościół. Z powodu zbyt wysokiego poziomu wód gruntowych  w pewnym okresie zaprzestano pochówków w tym miejscu. Ostatnie  miały  tu miejsce  przed II wojną światową, choć  później  lecz już  bardzo  sporadycznie jeszcze też  ich dokonywano. Dotyczyło to głównie tych zmarłych osób, u których wcześniej  pochowany był współmałżonek. Ostatni pogrzeb na parafialnym cmentarzu  miał miejsce w 1957 roku.
Wtedy  zatrzymał się czas dla tego miejsca. Nie przybywało nowych grobów, wobec czego te starsze często pochodzące  jeszcze nawet z końca XIX wieku przetrwały niejednokrotnie  do dziś ,co spowodowało, że z  upływem lat  nekropolią tą coraz bardziej interesowały się  różne media,  nabrała ona też charakteru miejsca zabytkowego.

Miniony  czas jednak musiał też  skutecznie wpłynąć na stan tego cmentarza. Z wielu względów mogiły pozostały bez opiekunów, zniszczeniu uległo sporo nagrobków, które nie tylko nie przetrwały próby czasu, ale też często zostały poważnie uszkodzone  w wyniku wichur przez powalone, wysokie drzewa czy nawet   spadające z nich  gałęzie.

Pod koniec pierwszej dekady nowego stulecia od całkowitej zagłady i zapomnienia orzegowski cmentarz uchroniło Towarzystwo Miłośników Orzegowa, które od tamtego czasu opiekuje się w miarę swoich możliwości tym cmentarzem. Corocznie  pozyskane datki z przeprowadzanych kwest na terenie obydwu cmentarzy  przeznaczone są w całości na ratowanie tego cmentarza.
Koszona jest trawa, sprzątane nagrobki, Za pieniądze z kwest udało się m.in zrekonstruować  w całości zniszczony pomnik tragicznie zmarłych górników, odnowiono i naprawiono wiele nagrobków, powstała droga dojazdowa do cmentarza ,wymieniono zniszczoną bramę, odtworzono aleję z grobami dzieci. Na kilkudziesięciu bezimiennych dotąd grobach umieszczono tablice z nazwiskami i datami urodzin i śmierci tam spoczywających.
Te wszystkie działania jednak nie mogą  z różnych powodów do końca zapobiec stopniowej postępującej  degradacji tego miejsca.

Kiedy  okazało się ,że cmentarzem sukcesywnie zajmować się będzie przedsiębiorstwo pogrzebowe ,,Hofman ” było też wiadomo, że zatraci się pewna wyjątkowość tego cmentarza, a z biegiem czasu znikną też, co już się stało, znajdujące się tu niekiedy  ponad 100 lat groby.

Upłynie z pewnością  jeszcze dużo czasu zanim nowe groby wyprą całkowicie te stare.  Wiele z nich przetrwa tak czy tak bo są zbyt ważną dla Orzegowa cząstką jego historii.

Proces transformacji cmentarza właśnie ruszył .Pojawiają się  słuszne, mniej słuszne czy czasem i bezzasadne opinie na temat ingerencji nowych miejsc pochówków w miejsca gdzie były wcześniej stare mogiły naszych przodków. Wszystkie te opinie trzeba uszanować, bo z każdego punktu widzenia sytuacja może przedstawiać się  inaczej.

Fakty są takie, że po pierwsze kończą się miejsca pochówków  powoli  na cmentarzu komunalnym, po drugie zbierane fundusze  na ratowanie cmentarza są niewspółmierne do tego jakie środki by trzeba było wyłożyć na jego utrzymanie i konserwację, po trzecie większość istniejących mogił jest bądź anonimowa ,bądź nie posiada od lat żadnego opiekuna, który by się nimi zajmował.Po czwarte, nie można liczyć na żadną szeroko zakrojoną pomoc znikąd, bo generalnie poza bardzo nielicznymi wyjątkami  w kraju takie podobne cmentarze jak nasz tej pomocy nie otrzymują.  Wszędzie cmentarze muszą na siebie zarobić same .

Przejęcie cmentarza przez Hofmana jest dla niego jedynym ratunkiem, to trzeba przyjąć do wiadomości .Naszą powinnością   być może jedynie jest dopilnować , by przetrwało w dobrym stanie jak najwięcej pozostałości starego cmentarza i to jak najdłużej. Niektóre z tych miejsc   wręcz muszą zyskać status nietykalności. Tak szczerze to nie jakiś nasz odzew oddolny może o tym zadecydować, ale pewne urzędowo ustalone  warunki na jakich powinien  funkcjonować ten cmentarz zawarte między przedsiębiorstwem ,,Hofmana” a np.  miejskim konserwatorem zabytków  w porozumieniu  z parafią i chociażby TMO. Być może one są .Jeżeli tak to dobrze by było ,aby zostały upublicznione. Z konkretami,  a nie ogólnikami typu.- Zostanie zachowana cześć starego cmentarza z istniejącymi tam dotychczas mogiłami.-

Z takich powierzchownych ustaleń można się nie tylko łatwo wycofać, ale też można je interpretować na wiele korzystnych dla siebie sposobów. Powinna być sporządzona ,,żelazna ” lista grobów nie do ruszenia. Jeżeli jej nie ma ,to możemy się spodziewać wielu zaskakujących sytuacji.

Powyższe przemyślenia są wyłącznie moje ,ani nie  są oparte na pozyskanych informacjach z właściwych źródeł ,ani też z nikim przedyskutowane . Nie są tu kierowane  jakiekolwiek zarzuty do kogokolwiek, nawet oczekiwania. To raczej  moje osobiste może niczym nawet nieuzasadnione obawy o dalsze losy tego wyjątkowego miejsca.

 

Mam nadzieję , że rodzina zmarłej nie będzie miała nic przeciwko temu by ogłosić tu na orzegowskiej stronie, że to dla  ś.p.Małgorzaty Kołodziej ,stary cmentarz orzegowski    po 66 latach  od ostatniego pochówku  stał się ponownie miejscem wiecznego spoczynku.

 

 

 

Leksykon Orzegowski 

To co na początku wydawało się wyzwaniem , któremu mogę nie sprostać okazało się, zadaniem do wykonania. Choć  Leksykon Orzegowski to projekt niedokończony, to  już nawet w obecnej formie jest materiałem całkiem bogatym. Składa się bowiem  z kilkuset haseł,w większości z pełną i sprawdzoną  informacją ,do tego w zbiorze tym znalazły się w znaczącej większości hasła dotyczące  tych najistotniejszych  miejsc ,nazw wydarzeń i postaci związanych z Orzegowem.

Co powtórzę po raz któryś podobne zestawienia mógł opracować ktoś z większym zasobem wiedzy niż moja , ktoś lepiej wykształcony….tyle ,że nie robi .Podobna rzecz ma się ze stroną orzegowską.Też jestem świadomy tego, że wiele osób było by w stanie poprowadzić ją lepiej ,tyle ,że nie próbuje tego.
Szkoda by było ,gdyby te umieszczone w Leksykonie hasła gdzieś przepadły. Kopiujcie je i gdzieś tam archiwizujcie, bo za jakiś czas być może następne pokolenia będą chciały się czegoś więcej dowiedzieć o Orzegowie .Dzisiaj tam te hasła jeszcze są, ale kto wie jak długo. Zdaję sobie sprawę ,że zawsze można gdzieś tam czegoś się doszukać o Orzegowie,ale czy zawsze wiadomo gdzie tego czegoś szukać? Poza tym zapewniam  też ,że wiele objaśnień  haseł jest niedostępnych w internecie.

Czy takie poszukiwania haseł jest łatwe? Może ,ale tak z ciekawości spróbujcie  sobie wymienić choć 15- 20 haseł na jedną z liter np.P,K,S czy W.Takich by cokolwiek szło na ich temat sensownego powiedzieć i żeby wiązały się z czymś lub kimś istotnym dla Orzegowa.

 

Leksykon na razie nie będzie uzupełniany , natomiast będę wdzięczny za każdą wniesioną poprawkę w zamieszczonych tam tekstach czy uzupełnienie niektórych haseł.

 

 

 

Dawny Orzegów w kolorze 

Może i jakość zdjęcia, jak i samych kolorów nie jest tu najlepsza ,ale warto było temu akurat zdjęciu tych barw trochę nadać. Co jak co,ale to jarmark zawsze się musi kojarzyć z bogactwem kolorów. Przed wojną takie cotygodniowe targi w Orzegowie cieszyły się ogromną popularnością. Na początku XX wieku  targ znajdował się w okolicach obecnych Plant Orzegowskich  przy ulicy ob.K.A.Hlonda tuż przed skrzyżowaniem z ul.Orzegowską.Później przeniesiono go na tereny wzdłuż ob.ul Plater. Obszar targowiska był spory bo do dyspozycji kupców  był plac rozciągający się od ul.Kr.Jadwigi aż, do  ogrodzenia budynku straży pożarnej,wtedy znajdującego się znacznie bliżej od budynku straży pożarnej.
Zdjęcie bardzo klimatyczne,ł atwo poczuć tu całą tę otoczkę związaną z targami , które zwykle odbywały się raz w tygodniu, za to przyciągały do siebie wielu mieszkańców Orzegowa.

 

 

Zdjęcie z kalendarza 

Boisko  na Burlochu odkąd powstało w pierwszej połowie lat 60. służyło głównie do rekreacyjnej formy rywalizacji sportowej.Poza krótkim stosunkowo epizodem  kiedy to w latach 1978 -91 z płyty boiska korzystała drużyna piłkarska Zrywu Orzegów jeżeli chodzi o piłkę nożną  obiekt ten służył wyłącznie mieszkańcom dzielnicy. Często też jednak organizowano tu różnego rodzaju spartakiady zakładowe , zawody szkolne i różne inne mniej oficjalne mecze piłkarskie.

 

 

 

 

 

 

Sport na starych zdjęciach 

 

Klubu KS27 Orzegów nie ma już ponad pół wieku ,prawie tyle ile nie  istnieje stadion na którym piłkarze rozgrywali swoje mecze . Niestety między nami pozostała już też tylko garstka tych którzy kiedyś tworzyli historię i dorobek tego wielce zasłużonego dla naszej dzielnicy klubu.Na szczęście też jednak   wciąż  tam gdzieś głęboko w szufladach ,w albumach  rodzinnych czy  w wielu  innych zakamarkach domowych zachowały się  pamiątki z tamtego okresu .

To tylko niektóre z nich, a jest ich naprawdę wciąż jeszcze bardzo dużo, dobrze, że są i niech nigdy nikomu nie przychodzi do głowy by się pozbyć czegoś ,co skrzętnie przechowywały  dla swych potomków poprzednie pokolenia.To nasze wspólne dziedzictwo, do którego zawsze się możemy odnosić i czerpać z niego.

 

Proporczyk  z barwami klubowymi KS 27 Orzegów wykonany z okazji 40 lecia klubu

 

 

Odznaka KS 27 Orzegów na 40 lecie klubu

 

Plakat zapowiadający spotkanie KS 27 Orzegów z RKS Pafawag Wrocław

 

Trofeum za zdobycie mistrza Śląska dla Pawła Lizurka

 

Prawdziwa skarbnica wiedzy o klubie KS 27 Orzegów .Wydana z okazji 40 lecia broszura przedstawiająca  niezwykle bogatą historię i dorobek sportowców tego klubu

 

Karta wolnego wstępu na imprezy sportowe organizowane przez KS 27 Orzegów

 

 

 

Wycinki prasowe z lat60/70 poświęcone sukcesom sekcji gimnastycznej z Orzegowa

 

 

Ze sportu

Patrycja Cuber Wicemistrzynią Europy!!!

 

Ogromny sukces na rozgrywanych Mistrzostwach Europy w zapasach do lat 20 w hiszpańskim Santiago de Compostela odniosła nasza zapaśniczka Patrycja Cuber .

Reprezentująca Polskę  w wadze do 72 kg zapaśniczka ZKS Slavia po zaciętej i wyrównanej walce przegrała w finale minimalnie 1-2  z reprezentantką Ukrainy i zdobyła tytuł wicemistrzyni Europy!!!

Patrycja Cuber wcześniej zdobyła również wicemistrzostwo Europy kadetek U-17 , coraz lepiej radzi sobie już w gronie seniorek zdobywając medale na mistrzostwach Polski.

 

GRATULACJE !!!

 

 

 

 

 

,,Szóstka ” wymiata !!!

 

Szkoła Podstawowa Nr 6 w Rudzie Śląskiej -Orzegowie została  sklasyfikowana na IV m wojewódzkich Igrzysk Dzieci o Puchar Śląskiego Kuratora Oświaty!!!
Aby w pełni pokazać skalę tego sukcesu, należy dodać, że w roku szkolnym 2022/2023 w województwie śląskim funkcjonowało 1242 szkoły podstawowe, sklasyfikowanych zostało 167 szkół, czyli wszystkie te, które wykazały się wynikami powyżej szczebla rejonowego.
Naszymi atutami w tym roku szkolnym były konkurencje lekkoatletyczne (biegi przełajowe, czwórbój i trójbój), koszykówka dziewcząt oraz `gry i zabawy ruchowe!
Duże brawa i gratulacje dla wszystkich uczestników zawodów z systemu sportu szkolnego w zakończonym roku szkolnym 2022/2023!!!a także dla trenerów ,nauczycieli Wf  i dyrektor szkoły.
Cieszy  nie tylko tegoroczny sukces orzegowskiej ,,szóstki”. Może jeszcze bardziej cieszy to, że ta  absolutna przynależność do ścisłej czołówki szkół podstawowych na Śląsku jeżeli chodzi o sport trwa już od wielu lat.To potwierdza jedynie, że w osiąganych wynikach nie może być mowy o przypadku, a jest to efekt zaangażowania środowiska szkoleniowców i nauczycieli WF, właściwie obrany profil szkoły i realizowanie wytyczonych  przez siebie celów , chęć uprawiania sportu przez uczniów tej szkoły, zapewnienie im odpowiednich warunków do tego. I na sam koniec Orzegów najzwyczajniej od niepamiętnych lat jest skazany na sport i zawsze w tym się dobrze odnajduje!