25 czerwca 2023

W tym wydaniu:

-Ostateczne rozstanie z dawną siedzibą TMO
-Zmiany personalne w naszej parafii
-Leksykon Orzegowski
-Dawny Orzegów w kolorze 44
-Zdjęcie z kalendarza
-Zdjęcie tygodnia
-Sport na starych fotografiach 21

 

 

 

 Ostateczne rozstanie z dawną   siedzibą TMO

Towarzystwo Miłośników Orzegowa  w chwili gdy  powstawało w październiku 2007 roku nie miało swojej siedziby. Przez pierwszy niemal  dwu letni okres korzystając z gościnności Klubu Inteligencji Katolickiej  spotykano się w ich salce znajdującej się w Domu Katechetycznym przy naszej parafii.
Z początkiem roku 2009 udało się pozyskać lokal mieszczący się przy ulicy Czapli 4. Jego pomieszczenia jednak były w opłakanym stanie i trzeba było kilku miesięcy na ich wyremontowanie.

 

 

Przygotowanie lokalu do użytkowania  pochłonęło kilka miesięcy .

Czerwiec 2009 rok. Lokal TMO po gruntownym remoncie. Przez  najbliższe 5 lat  to  tu odbywały się comiesięczne zebrania TMO.

 

 

Kąt ciasny, ale własny.Warunki trochę uciążliwe lecz znośne. Nieporównywalne jednak do tego co do zaoferowania miała stworzona w 2014  roku galeria Czapla. O wiele obszerniejsze wnętrze, centralne ogrzewanie, znacznie większe możliwości poszerzenia działalności  spowodowały, że dzięki przychylności właściciela galerii- Miejskiej Bibliotece Publicznej postanowiono się przenieść w to właśnie miejsce.
Jakiś sentyment do pierwszej i do tego jedynej własnej siedziby pozostał, ale myśli o powrocie do tego miejsca nie ułatwiało nam postępujące zagrzybienie ścian, które stało się zmorą dla innych mieszkańców tego  niemal całkowicie opuszczonego  z tego powodu  dziś  budynku.
Przez kilka następnych lat  dawna siedziba służyła już wyłącznie jako zaplecze TMO, trochę jako archiwum , trochę magazyn. Wszechobecna wilgoć maksymalnie ograniczała korzystanie z pomieszczenia , które ostatecznie definitywnie przekazaliśmy administratorowi budynku.

 

 

2022r. Lokal od dłuższego czasu  nie nadawał  się już do użytkowania.

 

Pod tym adresem od 2009 roku istniała siedziba TMO

 

 

19 czerwiec 2023 rok.Po ściągnięciu ze ściany elewacji  tablicy z herbem Orzegowa i nazwą stowarzyszenia   ostatecznie zamknęła się historia tego miejsca

 

 

 

 

 

Zmiany personalne w naszej parafii 

 

W kurialnej kaplicy w Katowicach w ubiegłym tygodniu kilkudziesięciu wikariuszy otrzymało z rąk biskupa dekrety kierujące na nowe parafie.
Zmiany personalne zajdą również w naszej parafii .

 

Pełniący posługę kapłańską w naszej parafii od 2020 roku ks.Adam Palion zostaje w najbliższym czasie przeniesiony do parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach

 

 

 

 

 

W  miejsce ks.Adama przybędzie do nas ks.Patryk Dąbrowski z parafii Św.Stanisława Biskupa i Męczennika w Bytomiu

***

ks. Patryk Dąbrowski – wikariusz
ur. 17 lipca 1985 w Tychach
Data święceń: 14 maja 2011

 

 

 

 

 

 

 

Leksykon Orzegowski

Na okres wakacji Leksykon Orzegowski zostaje zawieszony, co nie znaczy,że w tym czasie  można nie  zaglądać do niego.Uzbierała się już całkiem pokaźna liczba haseł dotyczących uporządkowanego alfabetycznie zbioru objaśnionych nazw i terminów ściśle powiązanych z Orzegowem. Poszerzenie tego zbioru w tej chwili jest już tylko możliwe przy waszym udziale. Opracowywanie dotychczasowych haseł polegało na sięganiu do różnych źródeł ,z których czerpałem najistotniejsze informacje.Źródła mają to do siebie jednak ,że często wysychają. Te wydawać się może , też się już  powoli wyczerpują , co też jednak nie znaczy,że kończy się tematyka związana z Orzegowem. Nie może się skończyć, bo Orzegów to historia bez końca .W przypadku Leksykonu Orzegowskiego  chodzi jednak o to by następne hasła tu się pojawiające  nie były tylko jakimiś szczątkami niepełnych informacji ,a przekazem materiałów w miarę rzetelnie przygotowanych.

O czym wspomniałem na samym początku tworzenia leksykonu,jego  największą wartością ma  być  jego nieustanny rozwój. Ma to być i jest  projekt , który ewoluuje .W następnych etapach  jego tworzenia  w wielu przypadkach poszerzana  zostanie  treść przy każdym z haseł,  całość też będzie wzbogacana większą ilością fotografii.

Czy tak się stanie ?! Co w ogóle z dalszymi losami orzegowskiej strony ? więcej … w następnym ostatnim przedwakacyjnym wydaniu ,,Od niedzieli do niedzieli”

 

 

 

Dawny Orzegów w kolorze (44)

 

W kończącej się powoli serii dawnego Orzegowa zaprezentowanego w kolorze, istna perełka. Nieprezentowane dotąd nigdzie wcześniej publicznie miejsce z okresu przedwojennego. Nie istniejące od dawna w takiej formie choć ze względu na widoczne w tle dwa charakterystyczne budynki przy ulicy bytomskiej stosunkowo łatwe do zlokalizowania, choć może aż nie tak do końca precyzyjnie. Na pewno pierwszy plan to okolice Parku Młodzieży, gdzieś niedaleko obecnej hali sportowej.Na innym zdjęciu z podobnego okresu w tym samym mniej więcej miejscu znajdował się sporych rozmiarów staw.Jakiś akwen wodny z całą pewnością jest w niewielkiej części co prawda ukazany też na tej fotografii. W dolnym lewym rogu jeden z chłopaków się z niego wynurza , dwóch innych roznegliżowanych też być może z niego skorzystało.Ta dwójka w przyszłości to znani zawodowi  fotografowie .Z prawej strony znany starszemu pokoleniu Gołąbek , długoletni właściciel zakładu fotograficznego przy ob.ulicy K.A.Hlonda .

 

 

Zdjęcie z kalendarza

 

Wprowadzenie Piotra Tomanka  na urząd burmistrza Orzegowa -styczeń 1927 rok

 

 

Zdjęcie to ważny zapis historyczny Orzegowa .Orzegów w tamtym czasie jako samodzielna Gmina ze swoim ratuszem ,pełniącym Urząd Gminy , burmistrzem i radnymi mógł sam decydować o inwestycjach i kierunku rozwoju Orzegowa. Piotr Tomanek w latach 1927-1939  jako naczelnik Gminy z prawem używania tytułu burmistrza w okresie sprawowania swojego urzędu uczestniczył w  procesie wielu pozytywnych przeobrażeń Orzegowa ,poprawiając warunki życia tutejszych mieszkańców.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcie tygodnia 

Od tej wiosny w Plantach Orzegowskich przybyło wiele nasadzeń zdobiących to miejsce. Przybyło …ale też niestety ubyło.

Złodzieje -patrzcie tam jako…!!!

 

 

 

 

 

 

Sport na starych fotografiach (21)

Gimnastyka sportowa , która była przez wiele lat była  tą sztandarową dyscypliną sportową w Orzegowie  zawsze przynosiła naszej dzielnicy wiele chwały i splendoru.Dziwić też nie może,że zachowało się wiele zdjęć dotyczących gimnastyki zwłaszcza tej uprawianej w naszej hali pod okiem wytrawnego trenera  byłego medalisty olimpijskiego Jerzego Jokiela.
Zdjęcia te pokazują jak wiele elementów wiąże się z tą dyscypliną.
Ogólnie konkurencja polega na tym ,że gimnastycy sportowi wykonują krótkie układy ćwiczeń na różnych przyrządach.  Kobiety wykonują ćwiczenia w 4 układach ,a mężczyźni w 6 .

Konkurencje w gimnastyce sportowej kobiet :

-skok przez stół gimnastyczny (kozioł)
-poręcze asymetryczne
– równoważnia
-ćwiczenia wolne na planszy

Konkurencje w gimnastyce sportowej mężczyzn
-ćwiczenia wolne na planszy
-koń z łękami
-kółka
-skok przez stół gimnastyczny (kozioł)
– poręcze symetryczne
-drążek

 

 

 

 

 

Poręcze asymetryczne kobiet. Sekcja gimnastyczna w hali sportowej istniała kilkanaście lat,ale tylko od 1968 roku przez dwa lata funkcjonowała jako sekcja KS 27 Orzegów (na zdjęciu herb klubu na fladze)Po tym jak kop.Karol przestała istnieć przez następne lata gimnastycy występowali pod szyldem Slavii Ruda Śląska.

 

Ćwiczenia wolne na planszy mężczyzn.

 

 

Poręcze symetryczne mężczyzn

 

Równoważnia

Drążek.Z boku po prawej stronie Jerzy Jokiel

 

Kółka