18 lipca 2023

W tym wydaniu:

– Wdzięczność
-Pozytywnych zmian ciąg dalszy
– Leksykon Orzegowski
– Dawny Orzegów na kolorowej fotografii 43
– Zdjęcie z kalendarza
– Zdjęcie tygodnia
– Sport na starej fotografii 20
– Ze sportu

 

Wdzięczność 

16 czerwca minął rok od dnia kiedy odeszła od nas ś.p. Grażyna Dziedzic. W latach 2010-2022 prezydent naszego miasta. Jeszcze zanim  objęła ten  urząd w swojej kampanii wyborczej zapowiadała, że jednym z najważniejszych celów jej prezydentury  będzie rewitalizacja Orzegowa.
Deklaracje to jedno, a możliwości i moc wykonawcza  to drugie. Obietnice wyborcze niekoniecznie się muszą spełniać.
Orzegów pod koniec pierwszej dekady nowego stulecia stał się zupełnie nieciekawym, od lat zaniedbanym miejscem. Proces popadania w ruinę wydawać się mogło  nie miał końca. Od złotej dekady lat 60. z każdą następną  było już tylko gorzej. W momencie gdy likwidacji uległa kop.Karol,dla naszej dzielnicy nastał ciężki czas. Na naszych oczach kolejno z powierzchni ziemi znikały sala u Smerczka, boisko KS 27 Orzegów, kąpielisko i Dom Kultutry.Wiele do życzenia pozostawiały budynki administrowane przez ,przekształcające się kopalnie.

Niewiele zostało po powstałych w latach 60. pięknie zagospodarowanych podwórkach i  przydomowych placach zabaw. Również obiekty sportowo rekreacyjne na Burlochu przestawały się  w pewnym momencie nadawać do użytkowania. Ogólnie  nasza dzielnica zaczęła odstraszać swym wyglądem.

Bardzo więc ostrożnie , choć jednak mimo wszystko z jakąś nadzieją podchodziliśmy do zapowiedzi pani prezydent dotyczącej inwestycji na terenie Orzegowa.Ostrożnie  dlatego, że przez poprzednie 30 lat oprócz wybudowanych w tym czasie osiedli mieszkaniowych nic znaczącego  ,co w jakiś sposób poprawiło by wizerunek coraz gorzej postrzeganej przez innych naszej dzielnicy u nas się nie wydarzyło. Z nadzieją, dlatego ,bo wierzyliśmy, że skoro już opadliśmy na dno , to kiedyś od niego musimy się odbić.

 

 

Dziś przywykliśmy już na dobre do tego co zmieniło Orzegów w przeciągu ostatnich 10 lat ,zaciera się już obraz naszej dzielnicy z poprzedniego okresu.Warto  przypomnieć te wszystkie zmiany ,które tak mocno odmieniły nasze otoczenie po to by docenić wkład  śp.Grażyny Dziedzic w  to wszystko , co dziś  nie dość ,że  cieszy nasze oko , ale  przede wszystkim pożytecznie nam służy .

 

Członkowie TMO nie zapominają komu Orzegów zawdzięcza przeobrażenia naszej dzielnicy w ciągu ostatnich lat .W przededniu pierwszej rocznicy śmierci p.Grażyny Dziedzic podczas comiesięcznego zebrania stowarzyszenia w prezentacji multimedialnej przypomniano jak wyglądała nasza dzielnica zanim pani prezydent objęła swój urząd , a jaki Orzegów zostawiła po sobie w momencie gdy od nas odeszła.

Następnego dnia przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Orzegowa złożyli wiązankę kwiatów pod pamiątkową tablicą  na stadionie Burloch Areny im.Grażyny Dziedzic

 

Zobacz jak zmieniał się Orzegów podczas kadencji prezydenckiej Grażyny Dziedzic

 

Wejdź tu 

 

 

 

 

Pozytywnych zmian ciąg dalszy 

Dosyć sporo miejsca poświęciłem w ostatnim czasie miejscu przy ulicy K.A.Hlonda .Miejscu przez ostatnie lata nieciekawym ,z opuszczonymi  zabudowaniami i wiecznie zaniedbanym położonym obok nich  skwerem. Jak na centralną część  Orzegowa ,trochę wstydliwy obrazek , tym bardziej ,że pozostała część tej ulicy prezentuje się całkiem okazale.
Zanosi się, że wreszcie i to miejsce w końcu korzystnie zmieni swój wygląd. Po latach też skończy się  dla niektórych stałych bywalców przesiadywanie na murkach i delektowanie się różnymi trunkami.
Wspomniałem o remontowanych   budynkach i powstałym w ich sąsiedztwie ogrodzeniu, a obecnie co widać na zdjęciu skwer został pokryty warstwą kamienia , najprawdopodobniej stanowiącego podłoże pod  utwardzoną nawierzchnię  być  może parkingu .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leksykon Orzegowski 

 

Podgórski

Adam Podgórski ur. w 1951 roku w Łowiczu od 1976 mieszkaniec Rudy Śląskiej dziennikarz , animator kultury, działacz obywatelski, poeta autor 55 książek wielu publikacji prasowych. W swoich publikacjach wiele miejsca poświęcił Rudzie Śląskiej,również dzielnicy Orzegów.

Ważnym aspektem aktywności Adama Podgórskiego była działalność w stowarzyszeniach pozarządowych. Był założycielem i prezesem Rudzkiego Stowarzyszenia Pomocy Ofiarom Przestępstw oraz Rudzkiego Towarzystwa Przyjaciół Drzew, a także członkiem wielu innych. Należał m.in. do Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego. Zainicjował też wiele akcji edukacyjno-ekologicznych, np. „Zielona Ruda Śląska”.

Od samego początku był związany z Towarzystwem Miłośników Orzegowa, z którym ściśle współpracował . Naszej dzielnicy poświęcił miejsce w wielu swoich publikacjach

Zmarł 18 sierpnia 2021 roku

 

 

 

 

Zimniowski

 

Józef Zimniowski

Bokser KS 27 Orzegów
1929 rok –  mistrz Śląska w wadze półciężkiej
1930 rok – wicemistrz Śląska w wadze półciężkiej

 

 

 

 

 

Orzegów na dawnej fotografii 43

 

Obiekt który wielu z nas ma jeszcze świeżo w pamięci .Brama wjazdowa do kosowni Orzegów wraz zabudowaniami administracyjnymi tego zakładu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcie z kalendarza 

Na terenie Sokolni znajdował się staw, który powstał w wyniku wybierania z tego miejsca glinki do pobliskiej cegielni.W latach międzywojennych utworzono tam kąpielisko , które cieszyło się ogromnym powodzeniem wśród mieszkańców Orzegowa.Oprócz kąpieli, można tam było skorzystać  z trampoliny i popływać kajakiem.Gdy koksownia zaczęła korzystać z wody z tego stawu, budując na brzegu stację pomp , kąpielisko zlikwidowano.

 

 

 

Zdjęcie tygodnia 

 

Klimatyczne miejsce ,przestrzeń zamknięta ,sąsiadująca z jednej strony z kościołem , z drugiej z urokliwą kamienicą  znajdującą się  na rogu  ulicy Czapli i K.A.Hlonda.Miejsce wielu wydarzeń organizowanych przez Centrum Inicjatyw Społecznych i Towarzystwo Miłośników Orzegowa.

 

Galeria ,,Zdjęcie tygodnia “
wejdź tu 

 

 

 

Sport na starej fotografii 20

 

Przynależność do klubu KS 27 Orzegów , to nie tylko wspólne przebywanie na boisku , wspólne treningi czy obozy szkoleniowe ale też przyjaźń, a co za tym idzie wspólne spędzanie czasu również poza obiektami sportowymi ,często przy małym co nieco ,cokolwiek ono może znaczyć.

 

 

 

 

 

 

Ze sportu 

10 mecz Kuby Kamińskiego w reprezentacji kraju

Kiedy żegnający się w piątkowy wieczór z karierą reprezentacyjną, Kuba Błaszczykowski  po raz pierwszy wystąpił z orzełkiem na piersi Kuba Kamiński miał  wówczas 4 latka.Gdy w kilka lat później  zaczął swoją przygodę z piłką  to właśnie Jakub Błaszczykowski stał się jego idolem. Podziwiał go i chciał grać kiedyś tak jak on. Różnica wieku między nimi była zbyt duża , by nawet po cichu marzyć ,że kiedyś przyjdzie im zagrać wspólnie w jedenastce reprezentacyjnej. A jednak się to ziściło ..

16 czerwca w swoim 10 meczu reprezentacyjnym Jakub Kamiński wraz  z Jakubem Błaszczykowskim zagrał od pierwszej minuty w meczu towarzyskim przeciwko Niemcom. Po zwycięskim 1-0  w licznych wywiadach opiniach i pomeczowych komentarzach nawiązując do pożegnania się Kuby Błaszczykowskiego z reprezentacją Polski przewijało się często pytanie, kto po odejściu tego doskonałego pomocnika może  zostać jego następcą w drużynie narodowej. Jednym głosem wskazywano na Kubę Kamińskiego.
Jakby też wiele okoliczności jakoś tak naturalnie jest powiązanych z tymi dwoma piłkarzami.Obydwaj noszę to samo imię ,Błaszczykowski grał z  numerem 16 czyli takim samym z jakim gra w  VFL Wolfsburg  Jakub Kamiński.Zresztą w  tym samym  niemieckim klubie  grał przed laty również Błaszczykowski.
Najcenniejszą dotychczasową pamiątką z boisk piłkarskich jakie w swej kolekcji ma Kamiński  co chętnie  powtarza w wywiadach  to koszulka jego idola z dzieciństwa, którą Błaszczykowski  mu podarował po meczu kiedy Kamyk rozpoczynał dopiero swoją karierę w ekstraklasie w barwach Lecha ,a Błaszczykowski  powoli kończył w Wisle Kraków. A  takie bardziej już czysto sportowe  podobieństwa ? Są! Błaszczykowski , o czym mogliśmy się przekonać w piątkowy wieczór w opini wielu ludzi ze środowiska piłkarskiego uchodził za prawdziwy wzór sportowca , który nigdy nie sprawiał żadnych problemów , pod wieloma względami jako człowiek był i jest wzorem do naśladowania .Jakub Kamiński co prawda ma dopiero 21 lat ,ale już teraz z każdej strony mówi się o nim wyłącznie dobrze .

A piłkarsko ?Tu też podobieństw jest wiele. Dynamika, szybkość , nieustępliwość,walka na całej długości boiska. To cechy nieobce również i Kamińskiemu. Jedna z jego  efektownych akcji na pełnej szybkości z równie efektownym dryblingiem  jaką przeprowadził w drugiej połowie meczu była pisz wymaluj podobną do tego typu akcji w wykonaniu  Kuby Błaszczykowskiego  w wielu  jego meczach w reprezentacji .

Nie mamy nic przeciwko temu . Kuba podążaj śladami twego idola .

 

 

 

 

 

 

Sukces szkoły podst.nr 6

 

Sportowy rok szkolny 2022/2023 zakończony !!!
III m w województwie dla SP 6 w Turnieju Gier i Zabaw Ruchowych!!!
Ostatnim startem naszych uczniów w tym roku szkolnym był finał wojewódzki Turnieju Gier i Zabaw Ruchowych, który odbył się w dniu 15 czerwca w Rudzie Śląskiej.
Do rywalizacji przystąpiły cztery najlepsze, wyłonione na drodze eliminacji, szkoły w województwie, a mianowicie: Szkoła Podstawowa Nr 33 w Dąbrowie Górniczej, Szkoła Podstawowa Nr 15 w Raciborzu, Szkoła Podstawowa w Suszcu i Szkoła Podstawowa Nr 6 w Rudzie Śląskiej. Po niezwykle wyrównanej sportowej walce, na pierwszym miejscu uplasowała się SP 33 Dąbrowa Górnicza, drugie miejsce dla SP w Suszcu, trzecie dla SP 6 w Rudzie Śląskiej a czwarte miejsce dla SP 15 w Raciborzu.
Gratulacje i Brawa dla wszystkich!!!