11 czerwca 2023

W tym wydaniu

– 15 lecie niemieckiego oddziału TMO
– Leksykon Orzegowski
– Dawny Orzegów w kolorze 42
– Zdjęcie z kalendarza
– Zdjęcie tygodnia
– Sport na dawnej fotografii 19
– Ze sportu

 

15 lecie oddziału niemieckiego Towarzystwa Miłośników Orzegowa 

 

W sobotę 3 czerwca w  niemieckim Leverkusen świętowano 15 -lecie tamtejszego oddziału TMO.
To już trzecie tego rodzaju spotkanie. Pierwsze odbyło się w 2008 roku. To wtedy właśnie, w rok po tym jak tu u nas utworzono Towarzystwo Miłośników Orzegowa, z inicjatywy mieszkającego  w Leverkusen  Josefa Schopy zawiązała się grupa , która od tamtego czasu oficjalnie stała się oddziałem  istniejącej wcześniej  w Orzegowie organizacji.
Po raz drugi  spotkano się na okoliczność 10 lecia  istnienia tej prężnie działającej i współpracującej z naszym rodzimym TMO grupy.Minęło kolejnych  5 lat  i w ten sposób  nadarzyła się ponownie    okazja by to minione 15 lecie w jakiś szczególny sposób uczcić.

 

 

 

Obszerna relacja ze spotkania w Leverkusen

czytaj tu 

 

 

 

 

 

Leksykon Orzegowski

Ambona

 

 

Ambona – kazalnica, w budownictwie sakralnym miejsce służące duchownym do czytania tekstów liturgicznych, głoszenia kazań. Obecna w naszym kościele kilkadziesiąt lat .Z czasem gdy we  wnętrzach  kościoła instalowano coraz bardziej profesjonalne nagłośnienie ambony przestały spełniać swoją rolę, a ich funkcję sprawować  zaczęły mównice w prezbiterium w pobliżu ołtarza.
W wielu kościołach mimo to tradycyjne ambony przetrwały ,często dzięki  prezentowanym przez nie formom  architektonicznym , co korzystnie wpływało na wystrój świątyni .
Być może i ambona w kościele św.Michała Archanioła przetrwała by również , jednak w tym przypadku powodem jej likwidacji był jej kiepski stan techniczny spowodowany nadmiernym zasiedleniem się w jej drewnianej konstrukcji kornika.
Ambona w orzegowskim kościele wpisywała się  w tradycyjny kształt i formę większości tego rodzaju kazalnic. Wsparta na kolumnie z wejściem po schodkach.Miejsce z którego wygłaszane były kazania to korpus mównicy z  pulpitem ,zapleckiem  i baldachimem  zdobionym na podniebieniu przez gołębicę ,góra   zwieńczona była krzyżem.
Charakterystycznym zdobieniem naszej ambony były wyeksponowane na  jej ściankach od zewnątrz płaskorzeźby czterech ewangelistów.

Płaskorzeźby te zostały odzyskane , odrestaurowano je  i obecnie zdobią ścianę pod  chórem

 

 

 

 

 

Budomont

Znajdująca się przy  ulicy K.A.Hlonda 50  firma PPU BUDOMONT-7  to spółka z o.o. świadcząca  usługi w zakresie prac elektrycznych i elektroenergetycznych na terenie Śląska oraz poza, szczególnie na obszarze działalności  głównego klienta, którym jest TAURON Dystrybucja S.A. z siedzibą w Krakowie.

PPU BUDOMONT-7wykonuje także roboty elektryczne jako podwykonawca firm budowlanych, które realizują inwestycje infrastruktury budowlanej, kubaturowej, deweloperskiej, przemysłowej i drogowej dla gmin i miast na obszarze całego kraju.

Zakres świadczonych  usług obejmuje budowę, modernizację i remonty:

sieci napowietrzne i linii kablowe średniego i niskiego napięcia,

sieci oświetlenia zewnętrznego, – stacji transformatorowych,

automatyzacja sieci sN w stacjach transformatorowych oraz w liniach napowietrznych,

rozdzielnic SN i nN,

kanalizacji teletechnicznych,
instalacji wewnętrznych silnoprądowych i słaboprądowych.

 
PPU BUDOMONT-7wykonuje również usługi projektowe w zakresie sieci elektroenergetycznych i instalacji elektrycznych i oświetleniowych. Firma prowadzi eksploatację sieci niskiego napięcia na jednym z obszarów Tauron Dystrybucja S.A. Oddział w Gliwicach oraz eksploatację oświetlenia ulicznego dla Miasta Ruda Śląska,  wykonuje prace pod napięciem na sieciach niskiego napięcia. Wykonuje prefabrykację elektryczną tablic mieszkaniowych, rozdzielnic nN, szaf oświetleniowych i złącz kablowo ? pomiarowych oraz prowadzi hurtownię z materiałami elektrycznymi.

 

 

 

 

 

 

 

Dawny Orzegów w kolorze (42)

 

Orzegów przez znaczną część swojej ponad 700 letni historii był wioską. Nawet po tym jak  od 1875 roku otrzymał status gminy wiejskiej, a od 1895 roku stał się  już gminą robotniczą ,a  w wyniku rozwoju przemysłu gwałtownie  nastąpił  tu przyrost ludności i równocześnie  wraz z tym rozwinęła się mocno tutejsza infrastruktura mimo ,że stopniowo zaczął wykazywać charakter małomiasteczkowy, to transformacja przekształcenia  tradycyjnej wsi w miejską osadę robotniczą przebiegała  bardzo wolno. Jeszcze  nawet do lat 70. ubiegłego stulecia, a w kilku przypadkach i późniejszym czasie  przetrwało tu kilka gospodarstw, uprawiano  wciąż pola, a widok furmanki na ulicach Orzegowa nie był czymś wyjątkowym.
Z biegiem czasu pola uprawne pozostały wyłącznie na obrzeżach Orzegowa,vgłównie na terenie  Machnika i  dalej na wschód w stronę  ulicy Karola Goduli.
Wcześniej jednak  znajdowały się one w bardziej centralnych miejscach Orzegowa, jak to na zdjęciu  przy ulicy Puszkina w okolicy obecnego Domu Opieki Społecznej. Nieopodal baraków (kolonia Podlas) Przy ulicy Hlonda naprzeciwko  nowej części cmentarza.

 

 

 

Lata 30.Herman Lukasczyk .Okolice ob.ulicy Puszkina

 

 

 

 

Zdjęcie z kalendarza

Mimo, że przez ostatnie dziesięciolecia trasa Bożego Ciała ulegała pewnym modyfikacjom, doszły trasy na os.Powstańców Śląskich i os.Podlas,  to od  samego początku najbardziej takim wyróżniającym   ołtarzem podczas ceremonii Bożego Ciała był   ołtarz stawiany przed kamienicą p.Podeszwów przy ulicy K.A.Hlonda. Zawsze okazały ,pieczołowicie przygotowany i wystrojony. Charakteryzował się swoją wysokością ,sięgał bowiem aż  do drugiego piętra kamienicy.
Na zdj.początek lat 60. Chór w procesji Bożego Ciała przed ołtarzem pod kamienicą p.Podeszwy

 

 

 

 

Zdjęcie tygodnia

 

Powstały na przełomie roku plac zabaw  znajdujący się na terenie Burloch Areny od samego początku jest oblężony. Powodują to nieco inne niż tradycyjne urządzenia do zabaw .Choć z założenia miejsce to przeznaczone jest dla dzieci starszych to z powodzeniem korzystają z niego i ci najmłodsi. Miejsce to powstało w ramach Budżetu Obywatelskiego jako projekt Burloch -Arena -dokładamy atrakcji

 

 

 

Sport na dawnej fotografii (19)

Tableau

 

Przyznać trzeba, że taka forma upamiętnienia sylwetek  zawodników grających w jednym zespole ,zwłaszcza  wykonana na okoliczność jakiegoś znaczącego sukcesu to świetny pomysł. Dziś przy szerokim dostępie do  graficznych programów komputerowych z pewnością tego rodzaju  pamiątkowe obrazy  byłyby o wiele efektowniejsze, choć po prawdzie akurat ten pierwszy poniżej to prawdziwe artystyczne cacko. Jego oryginał przetrwał do dziś i skrzętnie przechowywany jest przez jednego z orzegowian.

 

 

 

Prezent dla klubu od jego prezesa ,ówczesnego dyrektora Koksowni inż.Szymona Bojanowskiego z okazji zdobycia mistrzostwa klasy ,,A” w sezonie 1938/39

 

 

Tableau (tablo) z najlepszego w historii klubu okresu , kiedy KS 27 Orzegów awansował do III Ligi .

 

Pamiątka na 30 lecie klubu

 

 

Ze sportu

 

W minionym tygodniu   na Burloch Arenie  odbyło się kilkudniowe zgrupowanie kadr młodzieżowych w rugby 7 🇵🇱
Do naszego miasta przybyły zawodniczki występujące w kategorii do lat 16 i 18, oraz zawodnicy do lat 18.
Dodatkowego smaczku dodaje fakt, że w kobiecych zespołach mamy  przedstawicielki ,,Diablic” : Dominika Kozik (u16) i Laura Borowska (u18). 🤗
Treningi na Burloch Arena poprzedzą wyjazd drużyn na Turniej Nadziei Olimpijskich , który odbył  się w sobotę  na Węgrzech 🇭🇺
W ten sposób Burloch Arena staje się niekwestionowanym najbardziej rozpoznawalnym obiektem sportowym naszego miasta daleko poza jego granicami.