4 czerwca 2023

 

W tym wydaniu :

-Wreszcie dobre wieści w sprawie ratusza
-Nowe oblicze opuszczonego miejsca
-Leksykon Orzegowski
-Dawny Orzegów w kolorze (41)
-Zdjęcie z kalendarza
Zdjęcie tygodnia
-Sport na starej fotografii (18)-
– Ze sportu

 

 

 

Wreszcie dobre wieści w sprawie ratusza 

 

 

 

Szykuje się remont dawnego ratusza

 

Wprawdzie od 2013 roku gmach ratusza jest własnością  Wyższej Szkoły Nauk Stosowanych, to praktycznie od 2010 roku , tj.od momentu likwidacji szpitala który od 1961 roku funkcjonował w tym miejscu, budynek nie jest w żaden sposób użytkowany.

Sytuacja budynku  nie najgorsza,jest właściciel, w 2015 roku na wniosek rektora WSNS obiekt został wpisany do rejestru zabytków. Poza tym w 2006 roku z pomocą miasta udało się  0drestaurować elewację budynku.

Niepokoić jednak musiało to,że od czasu przejęcia budynku minęło 10 lat ,a w jego wnętrzach  nic się nie działo.

Całkiem niedawno  wokół placu należącego do ratusza postawiono ogrodzenie, co mogło zwiastować, że coś pozytywnego  dla ratusza wkrótce nastąpi..

 

Z wielką radością i pewną ulgą w ostatnich dniach z materiału  zamieszczonego w ,,Wiadomościach Rudzkich” dowiadujemy się ,że

 

Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych z Orzegowa ma zamiar poszerzyć swoją działalność poprzez remont i zaadaptowanie budynku

Tymczasowe  wygrodzenie terenu (które zastąpi do końca sierpnia br. od strony ul. Hlonda i ul. Huloka ogrodzenie docelowe) związane jest z przystąpieniem uczelni zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym i uzyskanym pozwoleniem na budowę do jego przebudowy

i adaptacji na potrzeby WSNS wraz ze zmianą sposobu użytkowania ww. obiektu – informuje Adam Sałaniewski, kanclerz Wyższej Szkoły Nauk Stosowanych. – Realizacja przebudowy i adaptacji podzielona została na trzy etapy, a aktualnie rozpoczęte zostały prace przygotowawcze do realizacji pierwszego etapu. Całość prac według przyjętego planu powinna zostać zakończona do 2026 r  . Z uwagi na fakt, że obiekt był użytkowany także jako szpital chorób płuc, był zalany po likwidacji szpitala i nie był dostosowany do dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, wymaga termomodernizacji, zakres remontu jest bardzo szeroki . Budynek dawnego ratusza w Orzegowie zostanie przeznaczony na potrzeby dydaktyczne uczelni (sale wykładowe i seminaryjne), jeżeli chodzi o realizację kształcenia w zawodzie pielęgniarki oraz kształcenia na poziomie licencjatu w innych zawodach medycznych. Zostanie tam przeniesiona także siedziba władz uczelni.

W obiekcie planowane jest ponadto usytuowanie ogólnodostępnej dla mieszkańców Rudy Śląskiej placówki e pielęgniarstwa czynnej całą dobę.
Wygrodzony teren zgodnie z planem
jego zagospodarowania przeznaczony zostanie w przeważającej części na tereny zielone oraz na parking. Ponadto w ramach uzgodnienia ze śląskim wojewódzkim konserwatorem zabytków planowane jest odtworzenie nielicznych elementów architektury wnętrz.

Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych w Rudzie Śląskiej-Orzegowie (obecna siedziba mieści się przy. Królowej Jadwigi 18) prowadzi edukację na kierunku pielęgniarstwo na trzech poziomach kształcenia tj. na studiach pierwszego stopnia (licencjackich), studiach drugiego stopnia (magisterskich) oraz na tzw. studiach pomostowych z prawem uzyskania dyplomu li-cencjata przeznaczonych dla pielęgniarek, które ukończyły liceum medyczne lub szkołę policealną, względnie pomaturalną. W tym roku akademickim w WSNS kształci się 574 studentów. Ze względu na małe zainteresowanie kształceniem się w zawodzie położnej studia te zostały zawieszone. WSNS ma jednak nadzieję na rozwój

działalności. – Oczekujemy od 2019 r. na uchwalenie ustawy o niektórych zawodach medycznych, która ma określić wykaz tych zawodów, ich kwalifi kacje i kompetencje zawodowe. Ustawa jest aktualnie procedowana przez Sejm RP i powinna być uchwalona

do końca tej kadencji Sejmu RP.Od jej ostatecznego brzmienia, szczególnie w zakresie dotyczącym wymogów kwalifi kacyjnych dotyczących wymaganego docelowo poziomu wykształcenia

(studia wyższe czy wykształcenieśrednie), uzależniona jest decyzja o nowej ofercie edukacyjnej

uczelni – informuje kanclerz WSNS.

Źródlo : Joanna Oreł -Wiadomości Rudzkie

 

 

 

 

 

Nowe oblicze opuszczonego  miejsca 

 

Pamiętacie  cieszącą się sporym powodzeniem pod koniec lat 90.Karczmę pod  Bocianem. Podobnie jak wiele innych tego rodzaju lokali na terenie Orzegowa klimatyczna knajpka miała swój dobry czas ale w pewnym momencie tak jak i winnych przypadkach  ten czas się skończył. Siłą rzeczy z upływem lat zarówno budynek gdzie znajdowała się karczma jak i sąsiadujący z nim  opuszczony budynek mieszkalny z częścią parterową o charakterze usługowo handlowym zaczęły popadać w ruinę i miejsce to zaczęło straszyć swym wyglądem.

 

 

Karczma Pod Bocianem lata 90.

 

 

Ogrodzony teren zabudowań oznaczać może ,że nowy właściciel korzystnie wpłynie na jego wygląd .To kolejna dobra wiadomość , bo  miejsce to na całej długości ulicy K.A.Hlonda było jedynym , które popsuło dosyć mocno wizerunek tej ulicy.

 

 

 

 

Kilka lat temu odnowiono parterową część elewacji od strony ul.Hlonda ,jednak przez kilka następnych raziły zabite płytami okna .

 

 

Obecnie całkiem okazale prezentuje się już cała elewacja. Wiele do życzenia  pozostawia natomiast wciąż skwer tuż obok po lewej  stronie budynku . Może w końcu i to miejsce doczeka się  pozytywnej przemiany.

 

 

Leksykon Orzegowski

 

 

 

Kop .Karol Ulica

 

 

Kopalnia Karol – ulica

Ulica Kop.Karol biegnie  od ul.Karola Goduli, aż do terenu byłej kopalni Karol. Liczy 850 metrów i jest trzecią pod względem długości ulicą w Orzegowie .Ulicą  powstała  jako  droga dojazdowa do kopalni. Do dziś zachowała się jej nawierzchnia z betonowych trylinek.

 

Zdjęcie z lat 60. Widok od strony ob.Karola Goduli .Ulica kop.Karol prowadząca do kopalni.W miejscu w ( prawym dolnym rogu na zdjęciu) dziś znajduje się sklep Netto.

 

 

Lampert  Urszula 

 

Pochodząca z Orzegowa  reprezentantka Polski w piłce ręcznej z którą występowała   na przełomie lat 50/60.
Na co dzień zawodniczka Górnika Świętochłowice.

 

 

 

 

Dawny Orzegów w kolorze 41

 

Od  1962 roku  przez blisko  40 lat zawsze z początkiem czerwca do dyspozycji mieszkańców Orzegowa na okres letni było udostępnione piękne kąpielisko z basenem i przyległym stawem kajakowym.
Dom Kultury i kąpielisko właśnie już na zawsze  będą  naszymi obiektami westchnień. Bo to  z nimi wiąże się wiele wspaniałych wspomnień z naszej młodości .To tu najchętniej spędzaliśmy czas.

 

 

 

 

 

Zdjęcie z kalendarza

 

Harcerze to jedna z kilkudziesięciu organizacji jakie aktywnie działały na terenie Orzegowa w latach międzywojennych.Też jedna z nielicznych która swą działalność  kontynuje  po dzień dzisiejszy choć trudno sobie dziś wyobrazić taką jak ta na zdjęciu formację muzyczną stworzoną z harcerzy

 

 

 

 Zdjęcie tygodnia

Festyn Przedszkola Niepublicznego Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety

 

Galeria  ,,Zdjęcie tygodnia “
wejdź tu

 

Sport na starej fotografii 18

Drużyny szkolne

 Dawnych wspomnień czar .Przy czym czar to właściwe określenie dla tych fotografii. Nie chodzi tu wyłącznie ,że są one pewnym dokumentem tamtych lat ,pamiątką ,zapisem odległych wydarzeń. Obecne pokolenie nigdy już nie będzie tamtymi ,,chopcami z placu” .
Kiedyś  fusbal w wydaniu bajtli był ich sposobem na życie .Po szkole torby poszły w kąt , nie było telefonów komórkowych ,a nie trzeba się było umawiać by na boisku zaroiło się od chętnych do grania. Nie było odpowiednich boisk ,a tam gdzie były jakiekolwiek zawsze było gwarno do późnych godzin popołudniowych .
Jak widać na zdjęciach nikt nie potrzebował tak jak teraz  na siebie wkładać  oryginalnych  firmowych koszulek klubowych , na nogach niekoniecznie były założone nawet  zwykłe trampki , czasem grano w sandałach ,a bywało ,że i na bosaka.

Czy dziś jeszcze z obecnej młodzieży wie co oznacza słowo ,,weta”.Wątpliwe. Kiedyś grano je na okrągło.Słynne ,,nasz plac na wasz plac ” obowiązywało na terenie całej dzielnicy.

 

 

Większym prestiżem cieszyły się mecze czy turnieje międzyszkolne. Odpowiednia ranga , często siatki na bramkach , prawdziwi sędziowie ,kibice. Każdy  szkolny sukces sportowy  to splendor i uznanie w oczach pedagogów i kolegów ze szkoły .

 

 

Był czas ,że uczniowie szkoły podst.nr 36 należeli do najlepszych  szkolnych drużyn siatkarskich na terenie naszego miasta

 

 

 

 

 

Ze sportu 

 

Nasi chłopcy najlepsi w województwie w trójboju lekkoatletycznym!!! Areną zmagań młodych lekkoatletów był stadion im. Józefa Pawełczyka w Czeladzi. Do rywalizacji przystąpiło 15 drużyn szkolnych wyłonionych po eliminacjach w powiatach i rejonach. Nasi chłopcy, występujący w składzie: Bartek Poniszowski, Patryk Kleśta, Adam Beck, Tymek Koim i Rafał Theiner, zaprezentowali się doskonale. Nieźle biegali, bardzo dobrze skakali i rewelacyjne rzucali co w ostatecznym rozrachunku dało I miejsce w województwie. Brawa należą sie również drużynie dziewcząt, która uplasowała się na ósmym miejscu.

 

 

Kolejny sukces naszych uczniów na zawodach wojewódzkich. Dziewczynki zajęły III m w czwórboju lekkoatletycznym. Drużyna składała się z 6 osób, były to: Maja Tkocz, Ania Bolik, Oliwia Nowak, Maja Erynkwajt, Ania Beck, Maja Kleśta. Każda dziewczynka biegała na 60 m, skakała w dal, rzucała piłeczką palantową a na koniec biegała 600 m. Wyniki były przeliczane na pkt według tabel wielobojowych

 

***

 Jakub Kamiński

Trener piłkarskiej  reprezentacji Polski  Fernando Santos powołał kadrę na zbliżające się mecze z Niemcami i Mołdawią. Wśród wybrańców znalazł się  mający  dotychczas na swoim koncie  udział w 9-ciu  meczach  w drużynie narodowej  Jakub Kamiński , który właśnie co spędził kilka pierwszych dni czerwca w swoim rodzinnym domu  Orzegowie.
Wprawdzie w sporcie nigdy niczego nie należy z góry przesądzać ale  dwucyfrowa liczba występów w reprezentacji   Polski Kuby Kamińskiego  wydaje się być już niebawem  całkiem realna .

 

 W najbliższy  poniedziałek Jakub Kamiński obchodził będzie swoje 21 Urodziny

 

***

Mistrzostwa Polski U-15, które rozegrane zostały w dniach 26-28.05.2023 w Kielcach, kończymy z trzema medalami.
Na najwyższym stopniu podium stanęła Zuzanna Ptak, która nie miała sobie równych w kategorii do 36 kg i w doskonałym stylu obroniła tytuł mistrzowski sprzed roku.
Srebrny medal wywalczył, w bardzo silnie obsadzonej kategorii do 48 kg, Maciej Sadowik. Brąz dla Kuby Halamy 41 kg.

 

 W sobotę 3.06.2023 ” w naszej hali odbyły się Otwarte Mistrzostwa Rudy Śląskiej w zapasach dzieci (dziewcząt i chłopców ) w zapasach w stylu wolnym i zapasach kobiet – I Memoriał Mariana Skubacza i Bernarda Szczepańskiego”
W zawodach udział wzięły zawodnicy z klubów:
CSiR Dąbrowa Górnicza, Bieżanowianka Kraków, Mazowsze Teresin, Rokytne (Ukraina), Orzeł Namysłów, Platan Borkowice, MOSM Tychy, Nelson Club Ruda Śląska, Akademia Top Team Wodzisław, GKS Piast Wola, ZKS Stal Rzeszów, Znicz Chęciny, Zapasy Gwardia Warszawa, MKZ Unia Racibórz i gospodarz ZKS Slavia Ruda Śląska.