28 maja 2023

W tym wydaniu:
– Po kilkudziesięciu  latach znów pochówki na starym cmentarzu
-Małgorzata Kuś – Rzemieślnikiem Roku
-Karczma Bocian 27 Orzegów
-Leksykon Orzegowski
-Dawny Orzegów w kolorze (40)
– Zdjęcie z kalendarza
-Zdjęcie tygodnia
-Sport na starej fotografii (17)
-Ze sportu

 

 

 

Po kilkudziesięciu  latach ,znów pochówki na starym cmentarzu 

To historyczna chwila ! Po kilkudziesięciu latach  wznowione zostaną pochówki na starym cmentarzu.Od teraz decydując  o  miejscu pochówku naszych  bliskich,można wskazać także cmentarz przy ulicy Orzegowskiej .
Administratorem tego cmentarza jest Firma Pogrzebowa Hofman, zatem ustalenia dotyczące wskazania odpowiedniej ,,kwatery ” i zabezpieczenie samego pochówku należy ustalać w biurze tej Firmy, zaś liturgię i rezerwację miejsca grobowego w parafii.

źródło : parafia

 

więcej czytaj tu 

 

 

 

 

Małgorzata Kuś -,,Rzemieślnikiem Roku”

 

W piątek, 26 maja 2023 roku w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbyła się   XXVIII Wielka Gala Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach.

Wielka Gala to doroczna impreza, która integruje ponad 2000 rzemieślników oraz przedsiębiorców regionu śląskiego i jest jedną z najważniejszych uroczystości środowiska gospodarczego w Polsce południowej. Na uroczystej gali organizatorzy goszczą również osobistości ze świata polityki, gospodarki, nauki i życia społecznego naszego kraju i regionu.

Wśród kilku kategorii wyróżnień  ,tradycyjnie jak co roku uhonorowana została jedna osoba niezwykle prestiżowym i zaszczytnym tytułem ,,Rzemieślnika Roku ”

Tytuł ten  otrzymała :

Małgorzata Kuś 

 

 

 

 

 

 

Gratulacje !

 

Karczma Bocian 27 Orzegów 

 

 

W historii orzegowskiej piłki nożnej należne miejsce powinno się znaleźć nieco pomijanemu, a  i w pewnym sensie  już zapomnianemu klubowi o nieco oryginalnej dwuczłonowej nazwie –  Karczma Bocian 27 Orzegów. Sama nazwa nawiązuje do najbardziej zasłużonego dla naszej dzielnicy KS 27 Orzegów. Karczma Bocian to  istniejący w tamtym okresie lokal należący do Romana Jarzombka -założyciela, prezesa,kierownika drużyny i piłkarza zarazem w jednej osobie .
Wprawdzie ten jednosekcyjny klub specjalizował się w piłce halowej, ale w niczym to nie umniejsza faktu, że dyscyplinę tę uprawiali z powodzeniem  zawodnicy w wielu przypadkach z przeszłością w klubach piłkarskich na otwartych boiskach.

Poza  tym w bogatej przeszłości orzegowskiej piłki nożnej  gdzie swoje piłkarskie sekcje miały m.in. kluby takie jak Turn und Sportverein założony w 1906 roku pierwszy na terenie Rudy Śląskiej w obecnym kształcie klub piłkarski,następnie Towarzystwo ,,Sokół ” ,,Stowarzyszenie Katolickiej Młodzieży Męskiej “kluby ,,Siła ” i ,,Wolność”  sam legendarny  ,,KS 27 Orzegów “czy istniejący na przełomie lat 1970/80 Zryw Orzegów, to właśnie klub  Karczma Bocian 27 Orzegów był tą ostatnią sekcją , która w naszej dzielnicy uprawiała piłkę nożną .

 

 

 

 

 

Zespół Karczma Bocian 27 Orzegów z powodzeniem występował przez kilka lat w miejskiej halowej lidze piłki nożnej.Powstała w 1995 roku drużyna w krótkim czasie osiągnęła spore sukcesy. Jako pierwszy zespół z naszego miasta dotarł do finału Mistrzostw Polski piłki halowej .W gronie 16 drużyn  zajął bardzo dobre 4 miejsce.

Najważniejsze osiągnięcia:

-Zdobycie Pucharu Ligi w Rudzie Śląskiej w 2000 roku
– Mistrzowski tytuł w halowej piłce nożnej w Bytomiu w sezonie 1998/99
-I miejsce w turnieju z okazji 80-lecia Szombierek Bytom
-I miejsce w turnieju o puchar Prezydenta Piekar Śląskich 1996 rok
-II miejsce w turnieju o puchar Prezydenta Piekar Śląskich 1997 rok
-II miejsce w lidze ,,piątek” na boiskach otwartych w Chorzowie 1996 rok
-II miejsce na spartakiadzie Mosir w Chorzowie w 1996 roku
-I miejsce w turnieju halowym organizowanym przez Pogoń Zabrze

-Mistrzowski tytuł Halowej Ligi Piłki Nożnej w Rudzie Śląskiej 1996 rok
-I miejsce w Turnieju Kupców Rudzkich 1997 rok
-I miejsce w Turnieju o Puchar Lata 1998 i 1999rok

 

 

 

Karta zgłoszeniowa do amatorskiej Ligi Piłkarskiej.W takiej formie udało się ją pozyskać .Nazwiska jednak tu umieszczone nie są nazwiskami piłkarzy tej drużyny.Starsi kibice z łatwością dopatrzą się tu nazwisk dawnych piłkarzy i to jeszcze przedwojennych KS 27 Orzegów.

Przy okazji : jeżeli ktoś z dawnej ekipy Bociana ,lub w jakiś sposób z nią związany jest wstanie mi dostarczyć nazwiska z Karczmy Bocian to chciałbym je do tego materiału dodać.

 

 

 

-Największy sukcesem drużyny był udział w międzynarodowym Turnieju w Niemczech Novartis Cup w styczniu 2000 roku .W zawodach  brały udział drużyny z Niemiec i Szwajcarii.
Turniej zakończył się sensacyjnym zwycięstwem zespołu z Orzegowa ! Zespół otrzymał Puchar przechodni i zaproszenie do ponownego udziału w następnym roku.

 

 

 

 

 

 

Leksykon Orzegowski

 

-Loewe Mainrady
-Spółdzielnia Mieszkaniowa

 

***

Loewe Mainrady

Współzałożyciel i pierwszy prezes KS 27 Orzegów.  W latach 30.kierownik sekcji pięściarskiej,członek zarządu i kapitan Śl.OZB .
W 1945 roku był jednym z pierwszych działaczy sportowych organizujących rozbity przez wojnę klub Za udział w walce niepodległościowej -odznaczony Śląskim Krzyżem Powstańczym.

 

 

Spółdzielnia Mieszkaniowa

Początki Rudzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej związane są z dzielnicami ; Orzegów i Godula.To tu z inicjatyw kop. Karol i Paweł w 1959 roku zawiązał się Komitet Organizacyjny , który oficjalnie wystąpił o utworzenie Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej .Pierwszym prezesem Rudzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej był Antoni Sokół.
Powołana do życia spółdzielnia od samego początku dobrze prosperowała i wkrótce zaczęły do niej dołączać inne mniejsze przyzakładowe spółdzielnie , w tym czasie zmieniały się też jej nazwy.Obecna Rudzka Spółdzielnia Mieszkaniowa swą nazwę otrzymała 23 maja 1978 roku.

 

Budynek przy ul.Królowej Jaadwigi był jednym z najwcześniej powstałych budynków należących do Rudzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej

 

 

 

 

Dawny Orzegów w kolorze (40)

 

Gasthaus czyli zajazd lub  gospoda nazwana ,,Glück auf ”w tłumaczeniu – na szczęście lub powodzenia.
Obiekt znajdował się za tunelem przy ulicy Bytomskiej,tuż przed jedynym istniejącym w tej chwili na tym odcinku  ulicy budynkiem mieszkalnym.

 

W latach 1897 – 1927 zajazd  dzierżawili Vincent i  Gabriela  Proske. Następnym właścicielem był Emanuel Brol, a po wojnie już jako gospodę górniczą prowadził Kuśka. Sam budynek posiadał sporą kubaturę, wiele pomieszczeń w tym dużą salę o powierzchni ponad 100 metrów kwadratowych. Przy budynku znajdował się sporych rozmiarów ogród, miejsce wielu imprez sportowych i muzycznych.W 1905 roku na terenie ogrodu powstała kręgielnia.Odbywały się tam koncerty muzyczne, a szczególnym powodzeniem u Orzegowian cieszyły się zawody bokserskie jakie często tam miały miejsce po roku 1928.W tym ogrodzie już później na początku lat 60 .zimą urządzano ślizgawkę dla łyżwiarzy

 

Po wojnie w lewej części  budynku  znajdowała się  na krótko szkoła górnicza. Pod koniec lat 50. W miejscu restauracji urządzono świetlicę harcerską, a następnie przykopalniany klub N.O.T.-u ,(Naczelna Organizacja Techniczna) istniejący tam do połowy lat 60.

 

 

 

 

 

 

Zdjęcie z kalendarza

Parafia św.Michała Archanioła w Orzegowie od początku swego istnienia zawsze masowo uczestniczyła w corocznych  pieszych pielgrzymkach do Piekar -duchowej stolicy Śląska .W okresie lat 1922-39 ,a więc w czasie w którym do Matki Boskiej Piekarskiej podążała ta pielgrzymka poniżej na zdjęciu wierni byli zmuszeni do dwukrotnego przekraczania granicy państwowej , ponieważ trasa pielgrzymkowa prowadziła przez  niemiecki wtedy Bytom..Omijano też granicę udając się do Piekar drogą okrężną prowadzącą przez Łagiewniki,Brzeziny, Brzozowice, Kamień i Szarlej.

 

 

 

 

 

Zdjęcie tygodnia

 

Uroki Parku ,,Koksy”

 

 

Galeria ,,Zdjęcie tygodnia”

więcej tu

 

 

Sport na starej fotografii (17)

To nie tak, że gra w niższych klasach rozgrywkowych była zwykłą amatorszczyzną przypadkowych kopaczy, których nikt specjalnie nie chciał oglądać, ani też mało kogo obchodziły ich wyniki. Było wręcz przeciwnie, o czym świadczą poniższe fotografie. Obrazki znane nam obecnie wyłącznie z wielkich  stadionów przy udziale topowych  klubów.

Rok 1968.Piłkarze KS 27 Orzegów awansują do klasy okręgowej. Po meczu spod stadionu  do ogrodu przy Domu Kultury ulice Orzegowa przemierza radosna defilada fetujących awans kibiców,piłkarzy i działaczy. Przemarszowi towarzyszą dźwięki orkiestry górniczej kopalni Karol.

Prawdziwa feta odbywa się  już  tam na miejscu. Transparenty ,owacje kibiców, orkiestra , kwiaty ,przemówienia i gratulacje przedstawicieli kopalni oraz innych zaproszonych na uroczystość oficjeli.

 

 

 

 

Z przodu z transparentem  Marian Lizurek  i Jerzy Krzykawski,obaj obecnie są członkami TMO.

 

 

 

Ze sportu 

 

 

 

Zapaśniczki Slavii z medalami Mistrzostw Polski 
XXXI Mistrzostwa Polski Seniorek w zapasach kobiet przeszły do historii.Po raz kolejny nasze zapaśniczki potwierdziły swoją przynależność do ścisłej czołówki polskich zapasów kobiet.

W dniach 19-20 maja  na sieradzkich matach królowała Paulina Danisz, która w pięknym stylu zdobyła złoty medal !!!

 

Srebrne medale wywalczyły:
Natalia Kubaty
Natalia Strzałka
Patrycja Cuber
Medal brązowy zdobyła Angelika Mytkowska, a o medal otarła się debiutantka Magdalena Smołka.
W klasyfikacji klubowej zajęliśmy 2 miejsce!!!
Brawo dziewczyny
Gratulujemy tak wielkiego sukcesu.
A już w najbliższą sobotę :
***
Rugby
MISTRZOSTWA POLSKI 2022/23 KOŃCZYMY NA 4 MIEJSCU TABELI GENERALNEJ!!! 
Wiele poświeceń i trudnych momentów.. jednak ostatecznie doprowadziły nas one do miejsca w którym teraz jesteśmy. Czujemy sie silniejsze i wzbogacone o nowe doświadczenia, a wspólny rozwój to nasz cel! 🥹

Dziękujemy wszystkim drużynom, trenerom oraz kibicom za ten rok! ❤️

***
NIEDZIELA, 4 CZERWCA 2023 O 09:00

IX ŚLŌNSKI TURNIYJ BAJTLI we RUGBY

 

 

 

Grająca już na stałe w drużynie seniorskiej- Laura Borowska oraz nasza młodsza koleżanka grająca jeszcze w Bajtle Rugby Ruda ŚląskaDominika Kozik otrzymały powołanie na konsultację szkoleniową ( na Burloch Arena   oraz Turniej Nadziei Olimpijskich, który odbędzie się 10.06.2023 w Budapeszcie

 

 

 

***

Gol Kamińskiego

W ostatnim meczu sezonu Jakub Kamiński zdobył  kolejnego gola w niespodziewanie niestety przegranym meczu na swoim stadionie ze zdegradowaną już wcześniej Herthą Berlin .Uzyskany już w 2 minucie meczu gol był czwartą bramką  w jego pierwszym sezonie w Bundeslidze.