23 kwietnia 2023

W tym wydaniu:

-Na ukończeniu ,kolejny etap prac przy budynku na ul.Tomanka
-Leksykon Orzegowski
-Dawny Orzegów w kolorze – 35
-Zdjęcie z kalendarza
-Zdjęcie tygodnia
-Sport na starej fotografii (11)
– Ze sportu

 

Na ukończeniu , kolejny etap prac przy budynku na ul. Tomanka

Kończy się kolejny istotny etap prac przy budynku na ul.Tomanka. Stan surowy  otwarty,to ten moment gdy możemy podziwiać bardzo  konkretne już  efekty prac budowlańców.Przede wszystkim budynek osiągnął już swoją docelową wysokość – 4. kondygnacji co możemy porównać z zaprezentowaną poniżej wizualizacją tego budynku.

Następnym etapem będzie stan surowy zamknięty ,który obejmuje

  • ławy fundamentowe;
  • ściany fundamentowe;
  • ściany na parterze;
  • strop nad parterem;
  • ściany piętra;
  • ściany działowe;
  • więźba dachowa;
  • pokrycie dachowe;
  • drzwi zewnętrzne;
  • okna.

Po wykonaniu dachu  najbliższe prace skupiać się będą na ściankach działowych drzwiach zewnętrznych i oknach .W późniejszym czasie ruszą prace instalacyjne,a następnie tynkarskie i wykończeniowe .Mieszkania mają być oddane do użytku z początkiem przyszłego roku

 

Tak wyglądało to miejsce pół roku temu

 

To widok dzisiejszy

Widok od strony firmy ,,Budomont”

 

Wizualizacja budynku

 

Leksykon Orzegowski

 

Shirmeisen
Zagłoba

 

 

Schirmeisen

ks. Reinhold Schirmeisen

 

Zanim powstał pierwszy kościół w Orzegowie , tutejsi mieszkańcy podlegali parafiom bytomskim .Już w 1366 roku pojawiła się pierwsza wzmianka o przynależności Orzegowa do parafii Św.Małgorzaty ,Do tej parafii bytomskiej należeliśmy najdłużej. W późniejszym czasie Orzegów należał do Najświętszej Marii Panny a od 1888 roku do parafii Trójcy Świętej.
Ks. Reinhold Schirmeisen był pierwszym proboszczem wybudowanego w 1886 roku w Bytomiu kościoła pw. Świętej Trójcy W tym czasie parafii tej podlegały podbytomskie wsie Szombierki i Orzegów .W związku z tym na księdzu Reinholdzie Schirmeisenie  spoczął nałożony przez biskupa Georga Koppa obowiązek utworzenia w tych miejscowościach samodzielnych parafii. W 1893 roku podczas posiedzenia zarządu kościelnego w Bytomiu pod przewodnictwem księdza Schimerseina zapadły decyzje w sprawie budowy pierwszej orzegowskiej świątyni.

Głównymi fundatorami orzegowskiego kościoła, jak też jego późniejszej rozbudowy, byli hrabiostwo Joanna i Hans Ulrich Schaffgotschowie.

Świątynia została zbudowana w 1895 roku, ale już po kilku latach, wobec stale zwiększającej się liczby wiernych, okazała się za ciasna. W latach 1911-1915 nastąpiła więc rekonstrukcja i rozbudowa kościoła według projektu budowniczego Maksymiliana Giemsy z Katowic. Dobudowano wtedy dwie okazałe wieże od strony wschodniej oraz prezbiterium z zakrystią od strony zachodniej, co w konsekwencji doprowadziło do istotnej zmiany usytuowania ołtarza głównego, który w pierwotnej świątyni, z roku 1895, był ustawiony w kierunku wschodnim.

 

 

 

 

Zagłoba

Zagłoba – Istniejący w latach 60-90 bar mieszczący się w budynku przy ulicy Orzegowskiej 62.Budynek ten powstał tuż przed wojną i był przeznaczony dla bezdomnych

 

 

Projekt budynku z 1938 roku .W części parterowej znajdowały się lokale z przeznaczeniem na sklep , fryzjera i pokój na śniadania ,co z pewnością miało związek z tym ,że miał to być budynek dla bezdomnych .Czy był , a jeżeli tak ,to jak długo nie wiadomo .Z pewnością wybuch wojny mógł mieć tu jakieś znaczenie jeżeli chodzi o funkcję tego budynku.

 

 

Dawny Orzegów w kolorze (35)

Koniec lat 20.Sklep przy rogu ulic Gliwickiej i Puszkina.Właścicielka sklepu Agnieszka Grys (w środku po prawej stronie) Pierwsza z lewej Regina Przybylska (zd.Bujoczek)

 

 

 

 

 

 

Zdjęcie z kalendarza

 

Ulica obecnie K.A.Hlonda (naprzeciwko kościoła) Kiosk ,,Ruchu”- jeden z wielu w tamtym okresie na terenie Orzegowa,skrzynka pocztowa umocowana  na ścianie budynku, no i przede wszystkim najbardziej rzucająca się w oczy , ogromna plansza propagandowa zawieszona na szczytowej elewacji  przylegającej do restauracji ,,Górnicza”,co mogło być zamierzeniem celowym ,bo była widoczna zarówno dla licznych bywalców tego lokalu  jak i dla wiernych wychodzących z kościoła. Wymienione  obiekty muszą się  kojarzyć  nam z  latami 70.
Charakterystyczny obraz (w dominującym  kolorze czerwonym ,jak się można domysleć) to nie jakieś przypadkowe dzieło lokalnego artysty, a projekt powstały na zamówienie Wydziału Propagandy Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Krakowie ,wykonany przez grafika ,malarza Włodzimierza Zakrzewskiego, jednego z czołowych twórców socrealizmu w powojennym malarstwie i plakacie.

Obrazy takie  jak ten można było spotkać w wielu innych miejscach w kraju.Obraz przedstawia robotnika ,dzierżącego koło sterowe .Wymowa symboliczna przekazu -ster władzy w rękach partii -wydaje się tu być jasna i czytelna. Dziwić nie może tu  brak nazwy   tej partii  , bo jak wiemy w tamtych latach istniała jedna , jedyna licząca się ,,przewodnia siła narodu -PZPR.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcie tygodnia

Prawdziwa obfitość wiosennych tulipanów w Parku Młodzieży , tu wzdłuż ulicy Podlas..Piękna oznaka wiosny, budzącej już na dobre  przyrodę do życia.Zachęcam do spacerów po naszych parkach .

 

 

 

Sport na starej fotografii 11

W lipcu 1928 roku przy prężnie działającym  SMP- Stowarzyszeniu Młodzieży Polskiej ,powstało koło sportowe ,.Już wcześniej utworzono tu silną drużynę piłki nożnej kierowaną przez Piotra Bytoma, który był również zawodnikiem tego klubu.Z chwilą gdy utworzono w 1927 roku KS 27 Orzegów wielu piłkarzy sekcji SKMM przeszło do tego klubu .

Od początku istnienia Stowarzyszenie wyznaczyło sobie za cel wychowanie młodzieży w duchu katolickim i narodowym, pomijając w swej działalności wszelkie sprawy polityczne i wpływy partyjne, a nastawiając się na działalność religijną, kulturalno-oświatową, charytatywną i społeczno-patriotyczną

Ksiądz wśród piłkarzy  na zdjęciu nie może dziwić ,gdyż SMP było zalążkiem późniejszego Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Męskiej

 

 

 

Orzegowskie derby

 

Dziś kiedy od wielu lat nie ma w naszej dzielnicy sekcji piłki nożnej , trudno w to uwierzyć ale był czas ,że były u nas nawet 3 kluby z sekcjami piłkarskimi ,stąd też odbywały się tzw. lokalne derby .Był to KS 27 Orzegów , S.MP. – Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej , ale też co pomijane jest często w historii sportu na Śląsku z powodzeniem funkcjonowały tu kluby niemieckie. Powstały w 1905 roku TUS Orzegów – Turn und Sportverein tak nawiasem mówiąc był pierwszym klubem piłkarskim na terenie Rudy Śląskiej w jej obecnym kształcie.

 

 

O tym  jak zacięte  były pojedynki derbowe świadczy opis jednego z takich meczy pomiędzy SMP Orzegów ,a KS27 Orzegów

 

 

Ze sportu

 

 

Zapasy

W Zagrzebiu odbyły się Mistrzostwa Europy w zapasach.Uczestniczyły w nich dwie utytułowane zapaśniczki naszego klubu ZKS Slavia

Natalia Strzałka wygrała w pierwszym pojedynku z reprezentantką Niemiec Eyleen Sawiną przez przewagę techniczną 10:0.

następnie  uległa Koumbie Larroque z Francji 1:5

 

Natalia Kubaty wygrała również na początek  z Elmą Zeidlere z Łotwy 5:0 i awansowała  do ćwierćfinału kategorii do 65kg.

Uległa jednak w tej fazie walk  reprezentantce Ukrainy Tatianie Sovie Rizhko przez położenie na plecy.

Natalia Strzałka ( na zdjęciu ) i druga z naszych zapaśniczek Natalia Kubaty , choć bez medali  to wciąż potwierdzają swą przynależność do europejskiej czołówki

Sukcesy juniorek

 

W dniach 15-16.04.2023 w Lublinie odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorek w zapasach kobiet.
Nasze dziewczęta zaprezentowały doskonałą formę:
🥇Patrycja Cuber w kategorii wagowej do 72 kg, zwyciężyła wszystkie swoje pojedynki przed czasem, zdobywając przy tym 30 punktów technicznych!! nie tracąc ani jednego.
Zdominowała swoje rywalki i zdobyła swój pierwszy tytuł mistrzowski w tej grupie wiekowej.
🥉Magdalena Smołka w kategorii wagowej do 76 kg, również pokazała się z bardzo dobrej strony i zdobyła brązowy medal.
Gratulujemy
Magdalena Smołka ,Patrycja Cuber i ich trenerka Elżbieta Garmulewicz.
*

Rugby

 

*
*
*
Goście …to my😒
*

***

Jakub Kamiński

Jakub Kamiński na dobre wydaje się już być podstawowym piłkarzem VFL Wolfsburg .W kolejnym z rzędu meczu Bundesligi wystąpił od pierwszej minuty , do tego strzelił swojego drugiego gola w tych rozgrywkach.Jego drużyna pokonała wysoko na wyjeździe  Bohum 5-1.

 

 

Następny mecz zespół  Kuby rozegra 30 kwietnia  na swoim obiekcie z klubem Mainz .

I będzie to z pewnych względów mecz  wyjątkowy!!!
Więcej informacji na ten temat już za tydzień .

Zdradzę jedynie ,że takich koszulek jest przygotowanych 25 ! 😉