16 kwietnia 2023 r
w tym wydaniu:
-W trosce o ratusz
-Pub Valhalla
-Cyrk z cyrkiem
-Leksykon Orzegowski
-Dawny Orzegów w kolorze 34
-Zdjęcie z kalendarza
-Sport na starej fotografii 10-
-Ze sportu
W trosce o ratusz …
Nie tak dawno głosem wielu orzegowian wyrażono w tym miejscu troskę o losy ratusza. Obawy niebezpodstawne, bo oparte o przykre doświadczenia z Domem Kultury, który jak pamiętamy pozostawiony bez należytej opieki i właściciela ,rok po roku popadał w ruinę, aż w końcu nie było już dla niego żadnego ratunku i ostatecznie zniknął z powierzchni ziemi. Wydawać się może, że w przypadku ratusza podobny scenariusz byłby niemożliwy. Ale przyznamy ,że takiej pewności co do tego mieć nie możemy.
Ogrodzenie wokół terenu przylegającego do ratusza , jakie pojawiło się tam w ostatnich dniach być może zwiastuje ,że coś pozytywnego z tym miejscem w końcu zacznie się dziać .
Pub Valhalla
Znany przez wiele lat pod nazwą ,,Drewutnia ” bar znajdujący się u zbiegu ulic Bytomskiej i Podlas jakiś czas temu zmienił właściciela .Zmieniło się nieco wnętrze lokalu,a przede wszystkim zmieniła się jego nazwa. W tej chwili jest to PUB VALHALLA. Mocno zagadkowa trzeba przyznać nazwa.Ale jak każda inna z czegoś musi się ona wywodzić. Należy przypuszczać ,że odwiedzającym pub niekoniecznie jego nazwa się z czymś konkretnym kojarzy,ale też po prawdzie nie musi.
Z czystej ciekawości postanowiłem dociec tego co lub kogo oznacza tajemniczo brzmiąca Valhalla. Zaglądając do internetu natknąłem się na 3 różne objaśnienia tego znaczenia
1.Walhalla, Valhalla (staronord. Valhöll – komnata, pałac poległych) – w mitologii nordyckiej miejsce przebywania poległych w chwale wojowników (tzw. Einherjerów), których z pola bitwy zabierały walkirie, a na progu Walhalli witał ich Bragi. Walhalla to kraina wiecznego szczęścia.
2.Walhalla – niemieckie mauzoleum w Donaustauf, pod Ratyzboną w Bawarii. Gmach wzniesiono na wzgórzu Bräuberg nad rzeką Dunaj w latach 1830-1842. Jest jednym z najbardziej znanych miejsc pamięci w Niemczech.
3. Tłumaczenie z języka angielskiego–Vikings: Valhalla, lub po prostu Valhalla, to tytuł historycznego serialu telewizyjny stworzonego przez Jeba Stuarta dla Netflix.
Co prawda wariant 1 , gdzie Walhalla to kraina wiecznego szczęścia , biorąc pod uwagę ,że po kilku głębszych można się poczuć szczęśliwym, byłby tu najbardziej odpowiedni , to jednak jak udało mi się dopytać na miejscu akurat ta nazwa wywodzi się od wikingów, więc może to mieć związek z tytułem historycznego serialu telewizyjnego,tak jak podane to jest w pozycji 3.
Cyrk z cyrkiem
Podawanie błędnych lokalizacji …ciąg dalszy.Z uporem maniaka będę pastwił się nad tego rodzaju przypadkami.Tym bardziej,że akurat cyrk ten po raz kolejny zaskakuje nas w ten sposób.Kiedy ten pierwszy raz podał na plakatach , ulotkach i biletach Godulę jako miejsce przedstawienia ,zaznaczając jednocześnie lokalizację -jako Burloch Arena , administracja cyrku tłumaczyła to tym ,że taką lokalizację podał im właściciel terenu. Czyli kto? Miasto czy Mosir?
Jeżeli tak było,a mogło tak być to rzecz jasna nie można mieć pretensji do cyrku ,a dziwić może jedynie ,że ktoś w naszym mieście nie orientuje się gdzie znajduje się stadion Burloch Areny.Inna sprawa,że z tego co wiadomo ,to zwracano się z tym do Cyrku zarówno teraz, ale też i przy poprzednich występach . Jak widać nie przywiązują do tego żadnej wagi. Też oczywiście można powiedzieć ,że się nie stało nic złego , bo każdy kto udał się na to przedstawienie doskonale wiedział, gdzie ten namiot cyrkowy się znajduje.
Kolejna błahostka , tyle ,że każdy się zgodzi ,że skala tego rodzaju pomyłek dotyczących podawania lokalizacji miejsc znajdujących się w Orzegowie,a przypisywnych Goduli już zaczyna irytować. Nikt tych pomyłek nie prostuje i wszyscy w to brną. Doświadczamy tego chociażby na orzegowskim osiedlu Powstańców Śląskich, gdzie nawet jego administracja zdaje się ,że już nie wie czy to osiedle w całości znajduje się w Orzegowie czy może jego jakaś część należy do Goduli.A skoro administracja RSM nie wie ,że to osiedle leży wyłącznie w Orzegowie , to tym bardziej nie wiedzą tego jego mieszkańcy , którzy tu mieszkają 😉 ponad 30 lat !!
Leksykon Orzegowski
Matura – proboszcz
Parafia
Matura Andrzej
Ks.proboszcz
Urodził się 6 sierpnia 1932 w Wirku. Był synem górnika Jana i Marii z d. Świerczyna. Po ukończeniu szkoły powszechnej uczęszczał do gimnazjum w Wirku. W 1951 roku zdał egzamin dojrzałości. W tym samym roku wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po zlikwidowaniu tego Wydziału przez polskie władze komunistyczne, od 1954 roku kontynuował studia w ramach „studium domesticum” w Seminarium. Święcenia kapłańskie z rąk bpa Zdzisława Golińskiego przyjął 24 czerwca 1956 w katowickiej katedrze Chrystusa Króla.
Po święceniach przebywał na zastępstwie wakacyjnym w parafii św. Mikołaja w Bielsku. Następnie jako wikariusz duszpasterzował w parafiach: NSPJ w Czerwionce, NSPJ w Piotrowicach, św. Jana Chrzciciela w Rudzicy, Opatrzności Bożej w Gaszowicach, św. Klemensa w Ustroniu i św. Michała Archanioła w Michałkowicach. W 1971 roku otrzymał nominację na wikariusza-ekonoma, a następnie proboszcza w parafii św. Jerzego w Puńcowie (9 października 1971). W 1978 roku bp H. Bednorz mianował go proboszczem w parafii św. Michała Archanioła w Orzegowie. Pięć lat później, w 1983 roku został mianowany wikariuszem-ekonomem, a następnie proboszczem w parafii św. Michała Archanioła w Skrzyszowie. Zmarł 16 czerwca 1984 w szpitalu w Wodzisławiu Śląskim. Został pochowany w Skrzyszowie.
Parafia
Zanim powstał pierwszy kościół w Orzegowie , tutejsi mieszkańcy podlegali parafiom bytomskim.Już w 1366 roku pojawiła się pierwsza wzmianka o przynależności Orzegowa do parafii Św.Małgorzaty, w której czytamy ,że w Orzegowie w tym czasie w czterech zagrodach mieszka 17 osób, które płacą tzw. świętopietrze, rodzaj podatku na rzecz papiestwa. Do tej parafii bytomskiej należeliśmy najdłużej. W późniejszym czasie Orzegów należał do Najświętszej Marii Panny, a od 1888 roku do parafii Trójcy Świętej.
W 1858 roku w Orzegowie powstała pierwsza szkoła, w której utworzono kapliczkę..
05.10.1859 w budynku tej szkoły odprawiona została pierwsza msza św. , którą odprawił ksiądz Józef Szafranek.
Wkrótce potem jak Orzegów przydzielono parafii Trójcy Świętej w Bytomiu jej proboszcz ks. Reinhold Schirmeisen został zobowiązany do budowy kościoła w Orzegowie.
Głównymi fundatorami orzegowskiego kościoła, jak też jego późniejszej rozbudowy, byli hrabiostwo Joanna i Hans Ulrich Schaffgotschowie.Pierwszym proboszczem naszej parafii został ks.Paweł Sigulla
Świątynia została zbudowana w 1895 roku, ale już po kilku latach, wobec stale zwiększającej się liczby wiernych, okazała się za ciasna. W latach 1911-1915 nastąpiła więc rekonstrukcja i rozbudowa kościoła według projektu budowniczego Maksymiliana Giemsy z Katowic. Dobudowano wtedy dwie okazałe wieże od strony wschodniej oraz prezbiterium z zakrystią od strony zachodniej, co w konsekwencji doprowadziło do istotnej zmiany usytuowania ołtarza głównego, który w pierwotnej świątyni, z roku 1895, był ustawiony w kierunku wschodnim.
Tak powiększony i rozbudowany kościół jest budowla neoromańską, murowaną z cegły, wzniesioną na planie krzyża łacińskiego. Charakteryzuje się neoromańskimi portalami na fasadzie i w północnym ramieniu transeptu oraz bogatymi fryzami ozdobnymi ścian zewnętrznych. Jednonawowe wnętrze kościoła i transept są nakryte stropem belkowym, prezbiterium zaś – zamknięte ścianą prostą – sklepieniem beczkowym.
We wnętrzu kościoła na uwagę zasługują: piękny szafiasty ołtarz główny z reliefowanymi scenami ewangelicznymi, płasko rzeźbione kapitele kolumn, organy z 1929 roku, jedne z większych na Górnym Śląsku, oraz witraże w ramionach transeptu, kaplicach bocznych, a zwłaszcza w prezbiterium, gdzie okno rozetowe jest wypełnione witrażem przedstawiającym w intensywnych barwach postać patrona świątyni.
W 1905 roku do parafii przybyły siostry Elżbietanki, które zamieszkały w klasztorze ufundowanym dla nich przez Spółkę Schaffgotschów. W 1915 roku założyły przedszkole, które prowadzą także dzisiaj. Na terenie parafii usytuowany jest również Dom Pomocy Społecznej „Senior” posiadający swoją kaplicę i kapelana.
Co roku w ostatnią niedzielę września przypada odpust – święto patrona parafii św.Michała Archanioła
Wybudowana w 1895 roku pierwsza orzegowska świątynia
Dawny Orzegów w kolorze 34
Zanim powstał w 1964 roku obecny Park Młodzieży, wcześniej, bo z początkiem lat 60. niedaleko, po przeciwległej stronie ul.Bytomskiej w miejscu gdzie obecnie znajduje się szkoła podstawowa nr 6, utworzono Plac Gier i Wypoczynku. I to tam całe rodziny mogły wtedy odpoczywać. Do dyspozycji orzegowian był nie tylko piękny kompleks rekreacyjny, ale też pobliskie kąpielisko i staw kajakowy.To zdjęcie jest o tyle wymowne, że obok sielskiego obrazka odpoczywających orzegowian w tle pokazuje nam industrialne oblicze naszej dzielnicy .Kopalnia Karol w całej okazałości.
Zdjęcie z kalendarza
Wnętrze przedszkola prowadzonego przez siostry Elżbietanki w przededniu pierwszej po wojnie Wielkanocy.
Sport na starej fotografii 10
Najczęściej, wspominając okres istnienia zespołu piłkarskiego KS 27 ORZEGÓW na prezentowanych zdjęciach mogliśmy ujrzeć piłkarzy przyodzianych w kostiumy bądź dresy sportowe i to głównie podczas zmagań sportowych ,ewentualnie pozujących do grupowej fotografii..
Warto jednak też pokazać tych młodych ludzi szczególnie z okresu przedwojennego jak prezentowali się na co dzień .Można powiedzieć ,że wyróżniali się w tłumie swoją nienaganną elegancją.
Piłka nożna nawet na takim poziomie i w takim miejscu jak Orzegów to jak się okazuje był pewien styl bycia.
Lata 30.Przed zaporą w Porąbce .Piłkarze KS 27 Orzegów w drodze na mecz z ,,Sołą” Żywiec.
To u sportowców KS 27 Orzegów najszybciej pojawiały się najnowsze trendy mody. Moda często powraca .Czy założymy kiedyś na siebie jeszcze takie bufiaste pumpy?
Nie każdy klub dysponował odpowiednim zapleczem. Bywało tak ,że nie było się gdzie przebrać .Czasem odzieży piłkarzy pilnowali działacze lub koledzy z klubu.
Ze sportu
XVIII Memoriał Radnego Jana Koniecznego
16 kwietnia na Burloch Arenie im. Grażyny Dziedzic miłośnicy zdrowego stylu życia już po raz 18. upamiętnią Jana Koniecznego, zmarłego w 2005 roku radnego Rudy Śląskiej. W tym roku memoriał połączony jest z biegami o Paterę Śląskiego TKKF. Biegowa rywalizacja rozpocznie się o godz. 11:00, tradycyjnie na dystansie 5 km. Trasa biegu wynosi cztery crossowe pętle o długości 1250 m.
O godz. 10:00 odbędzie się bieg dzieci na dystansach 200-800 m na bieżni Burloch Areny, o 11:00 oraz 11:30 na dystansie 5 km startować będą dorośli. Pełnoletni uczestnicy biegu będą konkurować w siedmiu kategoriach wiekowych, z kolei dzieci w czterech.
Kategorie wiekowe (roczniki) i dystanse:
- kategoria I dziewczęta – rocznik 2010 młodsze – 800 m,
- kategoria II chłopcy – rocznik 2010 młodsi – 800 m,
- kategoria III dziewczęta – rocznik 2009 – 2007 – 1200 m,
- kategoria IV chłopcy – rocznik 2009 – 2007 – 1200 m,
- kategoria V kobiety – rocznik 2006 – 1988 – 3000 m,
- kategoria VI kobiety – rocznik 1987 – 1974 – 3000 m,
- kategoria VII kobiety – rocznik 1973 i starsze – 3000 m,
- kategoria VIII mężczyźni – rocznik 2006 – 1988 – 5000 m,
- kategoria IX mężczyźni – rocznik 1987 – 1974 – 5000 m,
- kategoria X mężczyźni – rocznik 1973 – 1964 – 5000 m,
- kategoria XI mężczyźni – rocznik 1963 i starsi – 3000 m,
- bieg przedszkolaka – rocznik 2016 i młodsi – 200 m.
Trzy pierwsze osoby we wszystkich kategoriach wiekowych otrzymają puchary i drobne nagrody rzeczowe. Co więcej, wszyscy uczestnicy na mecie dostaną pamiątkowe medale. Statuetki, upominki i medale otrzymają także dzieci, które wezmą udział w zawodach.
Ciekawym elementem zawodów będzie rywalizacja drużynowa, w której sumowane są wyniki ze wszystkich dystansów. Każdy zawodnik zbiera punkty dla drużyny, którą reprezentuje w dniu biegu.
***
Porażka Gryfów
Po ostatniej wyjazdowej porażce 5 -60 z Klubem Rugby Miedziowi Lubin , tym razem u siebie kolejna przegrana z o wiele wyżej notowanym rywalem, zespołem Budowlanych II Lublin .