19 marca 2023

W tym wydaniu:

-Zmiana lokalizacji sklepu
-Jakub Kamiński z powołaniem
-Leksykon Orzegowski
-Dawny Orzegów w kolorze 31
-Zdjęcie z kalendarza
-Zdjęcie tygodnia
-Orzegowski sport na starej fotografii 7
-Ze sportu

 

 

 

 

 

 

Zmiana lokalizacji  znanego sklepu 

Przetasowań ciąg dalszy.Niedawno ukazała się informacja o tym,że dotychczasowa  cukiernia,,Perełka”  znajdująca się  przy ulicy K.A.Hlonda  tuż obok sklepu ,,Od i do” (na zdjęciu po prawej stronie ) zostaje przeniesiona  do nieco dalej  znajdującego  się lokalu  na tej samej ulicy, wcześniej sklepu TARA -,,101 drobiazgów”.
Poznaliśmy przyczynę.Właścicielem budynku tego mniejszego jest zarazem  właściciel sklepu ,znanego  od kilku dziesiątków lat  mimo innej obowiązującej nazwy jako ,,Rumcajs”.

Nastał moment w którym uznano ,że użytkowanie  swojej własności  obniży znacznie koszty utrzymania wynajmowanej  do tej pory powierzchni sklepu mieszczącego się na parterze kamienicy.

Już wkrótce nastąpi przeprowadzka do lokalu tuż obok. Otwarcie sklepu w nowej odsłonie  ma nastąpić 1 kwietnia .

 

 

 

 

 

 

Jakub Kamiński powołany do reprezentacji Polski

 

W piątek Fernando Santos ogłosił swoje pierwsze powołania na mecze reprezentacji Polski z Czechami i Albanią. Podczas konferencji na PGE Narodowym Portugalczyk zaprezentował kibicom 25 nazwisk.
Wśród wybrańców nie zabrakło  naszego Jakuba Kamińskiego.

W tym miejscu należy podkreślić ,że Jakub Kamiński mimo,że ma dopiero skończone 20 lat do kadry jest powoływany już przez czwartego z rzędu selekcjonera ! co być może jest jedynym takim przypadkiem w całej historii polskiej piłki reprezentacyjnej.

 

 

 

 

 

 

 

Leksykon Orzegowski

 

Gryfy
Hałupka

 

Gryfy

Przyjęło się w  tradycji zespołów  rugby, że   do obowiązującej nazwy klubu jest  przypisywany przydomek, którym określa się zawodników.W przypadku  klubu KS Rugby Ruda Śląska są to Gryfy.Gryf też jest głównym motywem  oficjalnego herbu  klubu.
W szeroko pojętej tradycji (wywodzącej się z heraldyki), gryf symbolizuję siłę i szybkość, które to cechy czerpie od dwóch innych stworzeń – lwa (siła) oraz orła (szybkość). Że są to cechy niezbędne w rugby, więc ten właśnie motyw jest tu uzasadniony.

KS .Rugby Ruda Śląska kontynuując tradycje wcześniej istniejących w naszym mieście klubów  Górnika Kochłowice i GKS Śląsk powstał w 2007 roku

GRYFY swoją przygodę z rugby zaczynały od rugby 7-osobowego. Ich największe sukcesy w tej odmianie rugby to 5 miejsce w EKSTRALIDZE RUGBY 7 w sezonie 2011/12 i 1 miejsce (złoty medal) w turnieju finałowym POLSKIEJ RUGBY 7 w sezonie 2013/14.

W 2013 r. GRYFY zadebiutowały w II lidze rugby w odmianie 15-osobowej. W sezonach 2015/16 i 2017/18 GRYFY grały w I lidze rugby. Od sezonu 2018/19 ze zmiennym szczęściem grają w II lidze rugby..

Domem rudzkiego rugby jest BURLOCH ARENA w Rudzie Śląskiej w dzielnicy Orzegów z pełnowymiarowym boiskiem do rugby ze sztuczną nawierzchnią i sztucznym oświetleniem.

Barwy klubu czarno – złote nawiązują do kolorystyki munduru górniczego (kolor czarny przyozdobiony złotymi haftami i guzikami)

 

 

 

 

Hałupka 

 

Oliwia Hałupka – akrobatka
Swoją przygodę z akrobatyką rozpoczęła w KPKS Halemba , początkowo osiągając sukcesy  występując w  parze mieszanej. Dalszy znaczący progres wyników nastąpił w momencie gdy przechodzi do sekcji akrobatycznej klubu DosiR Sokolnia Chorzów gdzie tworząc ,,żeńską trójkę ” z Magdą Rajtor i Martą Śrutwa  szybko osiąga  wiele spektakularnych sukcesów  na zawodach najwyższej rangi zarówno w kraju jak i zagranicą.Oprócz dominacji w kraju i kilkakrotnym   zdobyciu tytułu mistrzyń Polski  Oliwia Hałupka wraz ze swymi partnerkami  zdobyła m.in złoty medal na otwartych Mistrzostwach Czech, srebrny medal prestiżowego turnieju, jakim jest Puchar Świata MIAC 2015 w Portugalii oraz brązowy medal FIAC 2015 w Belgii, gdzie nasze dziewczyny miały okazję stanąć na podium m.in. z medalistkami Mistrzostw Świata Seniorów Paryż 2014 Dużym osiągnięciem  jest również IV miejsce w ME

Dużym sukcesem zakończył się udział Oliwi Hałupki w popularnym programie telewizyjnym  ,,Mam Talent ” W finałowej stawce znalazła się grupa akrobatyczna Acro Team Silesia.Grupa ta została stworzona z akrobatów kilku  śląskich klubów. Wśród nich znalazła się też nasza Oliwia Hałupka na co dzień uczennica gimnazjum nr 5 przy ul.Bytomskiej. Finałowy występ spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem .Jurorzy tonęli w zachwytach, a publiczność przez kilka minut na stojąco oklaskiwała wykonawców. Ostatecznie grupa Acro team Silesia w wyniku głosowania telewidzów zajęła bardzo dobre 2 –gie miejsce, mimo iż  wielu uznawało ich za zdecydowanych faworytów do zwycięstwa.

Oliwia Hałupka wcześnie skończyła swoją sportową karierę , choć do chwili obecnej jest  wciąż blisko akrobatyki.Zatrudniona w  Freestyle Park ,gdzie  m.in.poprzez park trampolin , ścianę wspinaczkową rozwija się najmłodszych adeptów sportu pod kątem koordynacyjnym , zręcznościowym i sprawnościowym dzięki czemu dzieci mogą zetknąć się z podstawami akrobatyki .
Oliwia Hałupka  dzięki swojej zgrabnej sylwetce i urodzie zyskała uznanie w konkursach piękności , stała się też wdzięcznym obiektem dla fotografów ,którym jako modelka pozowała do zdjęć.

 

 

 

 

 

 

Dawny Orzegów w kolorze 31

Najczęściej z powierzchni ziemi na przestrzeni kilku dziesiątek lat znikały pojedyncze obiekty.W tym przypadku  wyburzono cały ciąg zabudowań przy ulicy Bytomskiej .Po jakimś czasie zlikwidowany  został tzw.Szlafhaus , dawny hotel robotniczy. Tym samym  urwała się na znacznym odcinku tej ulicy zabudowa mieszkaniowa przez co  skurczył się nam trochę Orzegów tym bardziej ,że były to ostatnie budynki na tej ulicy od strony granicy z Szombierkami.

 

 

Zdjęcie z kalendarza 

Zdjęcia szkolne to jeden  z często pojawiających się tematów w orzegowskich kalendarzach. Lubimy powspominać nauczycieli zwłaszcza tych, których pamiętamy z czasów gdy nas uczyli..Ponieważ Ci akurat pedagodzy uczyli w mojej szkole nie mam żadnego problemu z podaniem ich nazwisk .Z imionami gorzej , więc kilku  tu zabraknie .

W dolnym rzędzie od lewej: Regina Wiench,Maria Góral,p.Grochocka,Tadeusz Kuś – dyrektor szkoły, Krystyna Kluge, Adam Janicki
Z tyłu: Włodzimierz Weber,p.Zaszkodna, Róża Schmidt,Agnieszka Morawiec.

 

 

 

Zdjęcie tygodnia 

Kamienica p.Podeszwa, przy ulicy K.A.Hlonda  jedna z najstarszych ,a zarazem najlepiej utrzymanych i okazale się prezentujących kamienic w Orzegowie. Budynek powstał w  1900 roku .Jego właścicielem byl Jan Podeszwa -handlowiec , właściciel warsztatu kowalskiego,organista ,a także wiceburmistrz Orzegowa. Budynek jest obiektem zabytkowym.

 

 

 

 

 Galeria ,,Zdjęcie tygodnia ” – wejdź tu

 

 

Orzegowski sport na starej fotografii (7)

Okres sprawowania władzy  burmistrza   Piotra Tomanka wraz  z prężnie funkcjonującą w tamtym okresie kopalnią Karol był dobrym czasem dla Orzegowa.Poprawiła się znacznie jego infrastruktura, a po latach  niezbyt udanych prób stworzenia w tym miejscu jednego wielosekcyjnego klubu sportowego w końcu to się udało.Jesienią 1927roku do życia powołano KS 27 Orzegów,a już w rok później  u zbiegu dzisiejszych ulic K.A.Hlonda i Joanny wybudowano stadion.

Początkowo obiekt ten był nieco siermiężny, jeszcze bez trybun, zaplecza i solidnego ogrodzenia.Z biegiem lat dzięki wysiłkom kop.Karol  stadion ten stopniowo  modernizowano , wyposażając go w betonowe trybuny , ogrodzenie boiska, bramę z kasami , szatnię .Choć zawsze  mimo to , był to obiekt choć kameralny to bardzo skromny.

Nie przeszkadzało to jednak w tym , by nie odwiedzały go tłumy orzegowian spragnionych sportowych emocji .A te zawsze im towarzyszyły niezależnie od tego ,że występująca tam piłkarska drużyna tego klubu swymi wynikami ich zbytnio nie rozpieszczała.

 

 

Stadion z okresu pierwszych lat istnienia

Stadion lata 60.

Opustoszały stadion nie robi większego wrażenia .Zgoła inaczej było kiedy się wypełniał publicznością.Wtedy  działo się tam, oj działo.

 

 

Ten fotomontaż autorstwa  B.Poważy  wykorzystany do grafiki na pamiątkowych kubkach upamiętniających 90 lecie KS 27 Orzegów  dzięki zestawieniu obecnie istniejących tam bloków mieszkaniowych i bramy stadionu z okresu jego istnienia  ukazuje gdzie ten stadion był zlokalizowany.

 

Ze sportu

 

Zapasy

 

 

13 medali Mistrzostw Śląska Młodzików i Pucharu Śląska Dzieci w zapasach w stylu klasycznym w Katowicach.
4 złote, 7 srebrnych i 2 brązowe medale, a uszczegółowiając:
Złote medale: Karol Halama (29 kg), Kamil Lalik (35 kg), Dominik Kulka (59 kg) – cała trójka w grupie dzieci i Marcel Nowak (75 kg) w grupie młodzików.
Srebrne medale: Tymon Bolik (32 kg), Tomek Bińkowski (42 kg), Kamil Hukiewicz (47 kg), Michał Partuś (53 kg) – wszyscy w grupie dzieci, oraz Przemo Mrozek (41 kg), Kuba Klimas (44 kg) i Bartek Oleś (85 kg) – cała trójka w grupie młodzików.
Medale brązowe: Bartek Klimas (38 kg) i Marcel Żurke (53 kg) – obaj w grupie dzieci.
Wszystkie te wyniki złożyły się na drugie miejsce w klasyfikacji klubowej.

 

 

 

***

Rugby 

W sobotę na Stadionie Burloch Areny odbyły się Polsko -Czesk0-Słowackie  test mecze z udziałem Gryfów i Bajtli .Ich przeciwnikami były kluby Żiliny i Ołomuńca

 

 

 

…A już wkrótce

 

Już 25.03.2023 odbędzie się pierwszy w tym roku Turniej Mistrzostw Polski Kobiet w Rugby 7❗️Drużyny z całej Polski będą rywalizować na Burloch Arenie