26 lutego 2023

W tym wydaniu:

– Burloch Arena im.Grażyny Dziedzic
– Zmiana adresu
– Leksykon Orzegowski
– Dawny Orzegów w kolorze (28)
– Zdjęcie z kalendarza
– Zdjęcie tygodnia
– Spotkanie z Jerzym Mazurkiem
– Orzegowski sport na starej fotografii (4)
– Koniec sezonu łyżwiarskiego

 

 

Burloch Arena im.Grażyny Dziedzic 

 

Kompleks sportowy Burloch Arena w Orzegowie będzie nosił imię śp. Grażyny Dziedzic! Taką decyzję podjęli rudzcy radni podczas ostatniej  sesji Rady Miasta. Zmarła prezydent nie tylko zainicjowała modernizację i rozbudowę tego obiektu, ale także starała się spędzać tam każdą wolną chwilę.

Zbędny w tym miejscu jest jakiś dodatkowy komentarz, który by próbował uzasadniać tę decyzję. Każdy  z nas orzegowian  musi doceniać to, że w czasie sprawowania urzędu prezydenta w naszym mieście ś.p.Grażyny Dziedzic nasza dzielnica doczekała się  wielu wyjątkowych   inwestycji ,wśród których to właśnie Burloch Arena jak się okazało stała się  tą inwestycją  najbardziej spektakularną .

Grażyna Dziedzic doprowadziła do tego  ,że Orzegów po latach zapomnienia,   dzięki  jej działaniom  odzyskał swój dawny  blask. Wsłuchując  się w głos przedstawicieli tutejszych środowisk sportowych   spowodowała, że powstał tu  kompleks obiektów sportowych , którego  dziś zazdroszczą nam inne miasta. Obiekt co trzeba zawsze mocno podkreślać służący z pożytkiem mieszkańcom nie tylko naszej dzielnicy. Poprzez swoją funkcjonalność  i ogólnodostępność , unikatowy w skali całego regionu.

Decyzja Rady Miasta o tym by Grażyna Dziedzic patronowała obiektowi , który był od samego początku jej oczkiem w głowie , gdzie  też aktywnie sama spędzała czas  była oczekiwana i z pewnością przez wszystkich przyjęta  zostanie z pełną aprobatą.

 

 

 

 

 

 

Zmiana adresu

Na przestrzeni lat tylko nieliczne lokale usługowe czy placówki handlowe  od początku niezmiennie  zachowują  swój charakter i przeznaczenie. Większość takich lokali niejednokrotnie przebranżowiło się, zmieniało właściciela czy ulegało likwidacji.
Zdjęcie z początku lat 70. (poniżej ) .Tam gdzie  dziś jest sklep Rumcajs w tamtym okresie znajdowała się  księgarnia .W mniejszym budynku zaś  w tym czasie znajdował się sklep rybny.

 

K.A.Hlonda 36

W tym czasie  w parterowej części niższego budynku obok sklepu rybnego co widać po oknach,   znajdowało się mieszkanie.

 

Na tym z kolei zdjęciu po mieszkaniu już nie ma śladu ,całą część parterową zajmowały  sklepy

Kolejna przeróbka części parterowej , jak się okazuje nie ostatnia

Już nawet trudno przypomnieć sobie jak różne sklepy znajdowały się w tym budynku.Obecnie  znajdująca się tu do tej pory  cukiernia ,,Perełka”,zostaje w najbliższym czasie przeniesiona kawałek dalej  pod numer 28 . A co będzie w nieistniejących wnętrzach po byłej cukierni ?…czas pokaże.

 

K.A.Hlonda 28  kiedyś  sklep 101 drobiazgów, wkrótce przeniesiona w to miejsce cukiernia ,,Perełka”

 

 

Leksykon Orzegowski

 

 

Gołąb Krzysztof
Kręglarstwo

 

Gołąb Krzysztof 

Obecny dyrektor Muzeum Miejskiego im.Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej. Z placówką związany jest od 1997 roku. Swe doświadczenie zdobywał na różnych stanowiskach, początkowo jako pracownik biurowy, póżniej jako historyk, następnie na stanowisku kierownika Działu Naukowo-oświatowego muzeum. Nauczyciel historii w szkole podstawowej nr 36.Członek stowarzyszenia ,,Nasz Orzegów”

Mgr Krzysztof Gołąb  stanowisko dyrektora muzeum piastuje  od 3 lutego 2016 roku.

W swej pracy poprzez prelekcje ,wykłady edukacyjne, lekcje historii , opracowania historyczne, a także organizowanie  spacerów historycznych po mieście  propaguje i odkrywa wiele, czasem  mniej znanych wątków historycznych związanych głównie z Rudą Śląską i naszym regionem.

Jest autorem kilku publikacji i wydań książkowych m.in.pozycji:

Mój Orzegów  2015 –Krzysztof Gołąb

Historia KS 27 Orzegów
 – Krzysztof Gołąb, Jerzy Porada, Ernest Talaga (2018)

Historia kościoła i parafii pw. św. Michała Archanioła w Rudzie Ślaskiej – Orzegowie Krzysztof Gołąb (2018)

 

 

.

Kręglarstwo 

Kręglarstwo w Orzegowie istniało  jako forma rekreacji jeszcze przed wojną . Można powiedzieć ,że był to sport elitarny bo miejsca gdzie go uprawiano dostępne były wyłącznie dla urzędników kopalni Karol. Jedna z tych kręgielni  znajdowała się przy dawnej ul.15 Grudnia , obecnie Hlonda ,ta druga  przy ul.Bytomskiej w dawnym gościńcu Glueck Auf  – Gabrieli Proschke . Później już w  latach 90-ych  również rekreacyjnie można było grać  w kręgielni na terenie Burlocha  w tym czasie administrowanym przez Rudzką Spółdzielnię Mieszkaniową

 

.

Dawny Orzegów w kolorze (28)

Tym razem obiekt doskonale nam znany, wciąż dobrze się prezentujący  budynek naprzeciwko kościoła.  Niewiele się zmienił zewnątrz , natomiast zmieniło się jego przeznaczenie. Dodatkową wartością tego koloryzowanego zdjęcia są  obecne  na pierwszym planie osoby w ubraniach z tamtego okresu (1915 rok)

Hotel Victoria , którego właścicielem był jeden z zasłużonych i długoletnich urzędników gminnych , również członek zarządu rady gminnej Orzegowa Victor Pyka , powstał u schyłku  XIX wieku w nowej części Orzegowa w okresie kiedy nie było wówczas jeszcze ani kościoła, ani ratusza,ani wielu innych zabudowań w tej części wtedy jeszcze gminy wiejskiej .

Hotel  na tle innych istniejących w tamtym czasie budynków   wyróżniał się okazałą fasadą  z licznymi ozdobnikami i detalami architektonicznymi.
Cały obiekt hotelowy składał się z budynku głównego z  20 miejscami hotelowymi , restauracji i sali bufetowej.W bocznej części budynku znajdował się sklep Adolfa Richtera.

Na terenie przylegającym od wschodniej strony budynku znajdowała się sporych rozmiarów sala koncertowo – balowa , ogród i willa Pyki , budynek do dziś istniejący, wtedy zamieszkiwany przez właściciela hotelu.

Po śmierci Viktora Pyki  w 1931 roku hotel przejął Edmund Smerczek .Z  tego okresu  zachowało się wiele wspomnień i pamiątkowych zdjęć  zwłaszcza związanych z salą koncertowo- balową .Przez wiele lat sala ta była miejscem dziesiątek  masowych imprez kulturalnych , społecznych i sportowych .

W okresie międzywojnia na terenie Orzegowa funkcjonowało kilkadziesiąt organizacji kulturalno- społecznych.Wśród nich takie jak Stowarzyszenie Katolickiej Młodzieży Męskiej z silnie rozwiniętą sekcją kulturalną  czy Chór ,,Chopin” zrzeszający liczną  grupę miłośników muzyki, choć podobnie jak inne stowarzyszenia wystawiano też sztuki teatralne i operetki.
Ponadto odbywały się tu liczne spotkania z mieszkańcami, miały tu miejsce projekcje filmów i zabawy.Sala też gościła wiele znanych gwiazd polskiej estrady.

Odbywały się tu również cieszące się dużym zainteresowaniem walki pięściarskie i zapaśnicze tutejszej sekcji KS27 Orzegów.

 

 

Zdjęcie z kalendarza

Sala u Smerczka przez kilkadziesiąt lat była miejscem wielu wydarzeń  o różnych formach i znaczeniu.Odbywały się tu zarówno zabawy ,koncerty , przedstawienia, a nawet walki bokserskie ale też często obszerna sala służyła do spotkań naszych mieszkańców. Jak widać mieścić się mogło tu kilkaset osób , możliwości więc miał ten obiekt ogromne , tym bardziej ,że sala ta posiadała jeszcze zaplecze z innymi mniejszymi pomieszczeniami.

 

 

 

 

Zdjęcie tygodnia

8 metrowa piramida  linowa  to jedna z wielu dodatkowych atrakcji o jakie na przełomie roku wzbogacił się obiekt Burloch Areny.Pozostałe urządzenia wzbudzają  niemniejsze zainteresowanie. Choć pogoda temu jeszcze za bardzo nie sprzyja ta nowo wykreowana strefa zabaw już cieszy się dużym powodzeniem .

 

 

Spotkanie z Jerzym Mazurkiem 

Centrum Inicjatyw Społecznych  zaprasza do biblioteki wszystkich miłośników sztuki, na spotkanie z Jerzym Mazurkiem autorem wierszy, prozy i niezwykłych fotografii

 

 

 

 

 

Orzegowski sport na starej fotografii (4)

Ostatnie dwa wydania tej pozycji odnosiły się do obozów treningowych orzegowskiej drużyny piłkarskiej KS 27 Orzegów. Młodzi zawodnicy innej sekcji tego klubu , która od początku lat 70.już pod szyldem Slavii, również co roku w okresie wakacji korzystali z takich obozów.
Mowa o gimnastykach.  Sekcja skazana na sukces. Nie dość ,że od 1968 roku przejęło ją małżeństwo byłych medalistów olimpijskich Jerzego i Doroty Jokielów, duetu trenerów z ogromnym doświadczeniem i równie wielkimi ambicjami , to jeszcze w nowo oddanej hali sportowej stworzono im wymarzoną   bazę treningową  i wiele odpowiednich warunków ku temu by liczyć się w rywalizacji  czołowych klubów w kraju.Do tego sekcja ta była objęta pełną opieką kop.Karol.

 

 

Obozy szkoleniowe były jedną z wielu form zadbania o rozwój i wyniki sekcji.Te przyszły wyjątkowo szybko.

 

 

 

 

Wisła w Beskidach i nadmorskie Grzybowo były miejscami zgrupowań  młodziutkich gimnastyków i gimnastyczek. Choć spoglądając na to zdjęcie z końca lat 6o. widzimy dzieciaków to już wtedy była to absolutna czołówka gimnastyków w kraju. Coraz mniej się o tym już pamięta ale robota którą robił w Orzegowie Jokiel była godna  najwyższego podziwu  i uznania.W krótkim okresie stworzył sekcję , o której było głośno w całej Polsce.

 

 

 

 

 

Koniec sezonu łyżwiarskiego

Zgodnie z zapowiedzią Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji już  w najbliższy wtorek ,w ostatni dzień lutego kończy się sezon łyżwiarski na orzegowskim lodowisku .