19 lutego 2023

W tym wydaniu:

-Mury pną się do góry
-Leksykon Orzegowski
-Dawny Orzegów w kolorze (27)
-Zdjęcie z kalendarza
-Zdjęcie tygodnia
-Małpki na skwerze
-101 Urodziny
-Orzegowski sport na dawnej fotografii(3)
-Ze sportu -Medale MP zapaśniczek!

 

 

Mury pną się do góry 

Przy ulicy Tomanka coraz bardziej widoczne są  efekty prac przy budowie powstającego tam domu mieszkalnego. Zasiedlenie budynku przewidywane jest na początek przyszłego roku. Praca wre niezależnie od pogody.

 

 

Powoli wyłania  się 1  piętro

 

To mniej więcej ten fragment zwizualizowanego budynku

Dla budowlańców temperatura -5 stopni ,a tyle było akurat  podczas wykonania tego zdjęcia nie jest niczym nadzwyczajnym.

 

 

 

Wernisaż wystawy Ewy Ambroziak

W środę 15 lutego w Galerii  Czapla odbył się wernisaż wystawy malarstwa Ewy Ambroziak .

Ewa Ambroziak – absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie (wydział plastyczny )Nauczycielka plastyki w IV LO im.H.C.Hoovera w Orzegowie.Członek Orzegowskiej Grupy Twórców Kultury. Swe prace wystawiała w kilku miejscach, m.in w Krakowie ,Siemianowicach Śląskich , Chorzowie ,Zabrzu i Rudzie Śląskiej .

 

Należąca do Miejskiej Biblioteki  Publicznej ,podlegająca Centrum Inicjatyw Społecznych ,Galeria Czapla już na dobre stała się ważnym ośrodkiem kultury w mieście.  Trudno zliczyć jak wiele od momentu jej powstania w 2014 roku odbyło się tu wydarzeń o charakterze kulturalnym. Wiele z nich powstało z inicjatywy prężnie od lat tu działającej  Orzegowskiej Grupy Twórców Kultury. Często są to wystawy prac członków tej grupy.Wystawy te poprzedzone są tak jak to było i tym razem  uroczystym wernisażem.

Tego wieczoru wnętrze galerii wypełniło się  po brzegi. Gości powitała kierownik Centrum Inicjatyw Społecznych Agnieszka Płaszczyk oraz Jerzy Kasperek -lider Orzegowskiej Grupy Twórców Kultury.O swych obrazach i pasji tworzenia opowiedział Ewa Ambroziak.
O oprawę muzyczną wernisażu zadbał mąż artystki  Paweł Ambroziak -gitarzysta  zespołu ,,Ścigani”.To fakt równie godny podkreślenia i odnotowania bo gościliśmy w murach naszej galerii członka zespołu, który m.in. został zwycięzcą Grand Prix Sopot Blues Festiwal, laureatem Bluess Top 2005 jako ,,odkrycie roku”, dwukrotnym laureatem nagrody Hit Generator w 2009 roku, jak również dwukrotnym laureatem festiwalu im.Ryśka Riedla.

Gitarzyście towarzyszyli  muzycy równie  znanej formacji ,,Gang Olsena”

 

 

 

 

 

Galeria Czapla miejsce ,przez które przetoczyło się wielu twórców  o różnorodnych pasjach , talentach z  różnym dorobkiem i bagażem dokonań. Niezwykle klimatyczne,    nie znoszące  próżni,  do tego chętnie przez wszystkich odwiedzane. Rozpoznawalne w mieście i coraz częściej poza jego granicami.
Wszystko to  się nie dokonuje samo, bo to właściwi ludzie tchnęli życie w to miejsce  i zapracowali  na to ,że dziś Galeria Czapla jest znaczącym punktem   na kulturalnej mapie miasta
.

 

 

Leksykon Orzegowski

 

DPS Senior
Folwark Kopanina

 

DPS ,,Senior”

Dom Pomocy Społecznej  „Senior” w Rudzie Śląskiej  -Orzegowie mieści się przy ul.Puszkina 7 i  jest przeznaczony dla osób przewlekle somatycznie chorych, wymagających całodobowej opieki i pielęgnacji. Zakres usług świadczonych przez Dom uwzględnia indywidualne potrzeby i możliwości psychofizyczne mieszkańca.

 

 

Historia Domu Pomocy Społecznej „Senior” w Rudzie Śląskiej rozpoczęła się 1 czerwca 1986 roku, kiedy to na mocy zarządzenia Wojewody został utworzony Państwowy Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych.
Dom znalazł swoją siedzibę w wybudowanych w latach 1985-86 budynkach mieszkalnych, w których zgodnie z wcześniejszymi planami, miały powstać mieszkania spółdzielcze dla emerytów. Jednak gdy okazało się, iż wysokość kaucji za mieszkanie przekroczyła możliwości emeryckich kieszeni, nowo-wybudowany obiekt przejął od Rudzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej Narodowy Fundusz Ochrony Zdrowia oraz Urząd Wojewódzki w Katowicach, przeznaczając go na dom pomocy społecznej dla osób przewlekle somatycznie chorych.

Dom zaczął praktycznie funkcjonować już od 23 września 1986 roku, kiedy do pierwszego wykończonego budynku przy ul. Puszkina 7, przeniesiono grupę ok. 50 pensjonariuszy Państwowego Domu Pomocy Społecznej, którzy wcześniej zamieszkiwali stary i niesprawny technicznie budynek w Rudzie Śląskiej przy ulicy Kościelnej 33. Uroczyste otwarcie Domu nastąpiło 30 października 1986 roku. W lutym 1992 roku Dom otrzymał nową nazwę: Dom Pomocy Społecznej „Senior” w Rudzie Śląskiej – Orzegowie.

W czasie swego istnienia przechodził liczne metamorfozy .

W pewnym  okresie Dom liczył nawet 220 mieszkańców. Od roku 1992 było ich około 200, a od 1999 roku liczba ta zmniejszyła się do 150, w związku z oddaniem w dzierżawę dwóch ostatnich kondygnacji w budynku 2B NZOZ Ośrodkowi Pielęgniarstwa „Pomoc w zdrowiu i w chorobie” Sp. z o.o. na prowadzenie Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego. Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy, przejął najciężej chorych mieszkańców, wymagających pełnej, całodobowej opieki pielęgniarskiej w ilości około 50 osób.

Obecnie liczba miejsc w DPS ,,Senior” wynosi 180

 

 

 

 

 

Kopanina

 

Folwark Kopanina – to dawny rodzaj gospodarstwa rolnego a także rolno-hodowlanego  utworzony przed 1648 rokiem we wschodniej części ówczesnego Orzegowa,(okolice dzisiejszej części Goduli -Paryża )  Obszar obejmujący pola, pastwiska i lasy.

Początek społeczności Orzegowa był związany z rolą i lasem co doprowadziło do ukształtowania się gospodarki  folwarczanej .Z kolei węgiel kamienny doprowadził do powstania gminy robotniczej chłopskiej W XVII wieku Orzegów na obszarze ok.591 ha rozpadł się na dwie części tj.wieś oraz obszar na którym powstał przysiółek Kopanina .Ten z kolei podzielił się na dalsze przysiółki .Obok osady folwarczanej powstała osada Chebzie .Rejencja opolska z pismem z 22 października 1858 roku zezwoliła na nazwanie osady hutniczej ,,Huty Godula” –Godullahuette.Całemu obszarowi Orzegowa służył na podstawie ustawy pruskiej z 1856 roku status gminy wiejskiej .
Rozporządzeniem z dn.26 czerwca 1875 roku wyłączono z dn,.1 lipca 1875 roku z gminy Orzegów obszar dworski hrabiostwa Schaffgotschów i utworzono odrębną jednostkę administracyjną pod nazwą ,,Obszar Dworski Orzegów”Na siedzibę tego obszaru została przeznaczona miejscowość ,,Huta Godula”W skład tego obszaru weszły; Kopanina w Orzegowie wraz z polem przemysłowym o powierzchni 40ha ,miejscowość Huta Goduli   ,Chebzie z dworcem kolejowym , ,,Morgenroth,” , ,,Gutehoffnung”, kopalnia ,,Paweł” , szyb ,,Zofia” , szyb ,,Schlegel”i folwark Kopanina .

 

 

 

Dawny Orzegów w kolorze (27)

Znajdowała się na rogu dzisiejszych ulic Warszawskiej i K.A.Hlonda i była  to jedna z najbardziej okazałych kamienic w Orzegowie.W części parterowej  jeszcze przed wojną mieścił się sklep ,a w pewnym czasie również biblioteka. Niestety najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych poważnie  uszkodzona została konstrukcja tego budynku. W połowie lat 60. wysiedlono tutejszych mieszkańców. Ściany kamienicy przez dłuższy czas  od strony ul.Warszawskiej były zabezpieczone drewnianymi konstrukcjami podporowymi. W końcu budynek został rozebrany.Cegłę wykorzystano m.in. do powstającej w tym czasie w Orzegowie hali sportowej .Na miejscu budynku pod koniec lat 60 powstał obecnie tam istniejący pawilon handlowy.

 

Kamienica własności p.Nosiadek tuż przed rozbiórką

 

 

 

 

Zdjęcie z kalendarza

Lata międzywojenne to czas rozkwitu rzemiosła i handlu na terenie Orzegowa.Warto przypomnieć chociażby sklep Jana i Emy Konderli , którzy produkcję i handel wyrobami wędliniarskimi rozpoczęli jeszcze w 1914 roku. Dziś tradycje rzemieślnicze  swych dziadków z powodzeniem kontynuuje ich wnuczka obecna właścicielka ZPM ,,Kuś” -Małgorzata Kuś

 

 

 

Sklep mięsny Jana Konderli 1938 rok

 

 

 

Zdjęcie tygodnia 

Tradycje balów karnawałowych w Orzegowie ciągną się już od zamierzchłych czasów. Świadczy o tym wiele zachowanych zdjęć  z dalekiej nieraz przeszłości .Nie brakuje takich pamiątkowych zdjęć  gdy bawią się dorośli  ,ale w przeważającej części są to fotografie  najmłodszych orzegowian.Co roku bale karnawałowe najczęściej w przebraniach organizowały i nadal organizują  szkoły i przedszkola.

 

Karnawałowe ostatki w przedszkolu św.Elżbiety

 

Galeria ,,Zdjęcie tygodnia” 
wejdź tu

 

Małpki na skwerze

Wraz z topniejącym śniegiem i pierwszymi cieplejszymi dniami oczekując wiosny, spośród jeszcze marnie wyglądającej trawy   wypatrujemy z utęsknieniem pierwszych wiosennych kwiatów. Przechodząc ulicą Hlonda  na pewnym skwerku ze sławetnym murkiem, gdyby rzucić okiem  na całą  powierzchnię tegoż skweru,  dostrzegamy coś co od razu przykuwa naszą uwagę .
Wydają się  wyrastać spod ziemi, jest ich  całe mnóstwo, czasem w blasku promieni słonecznych  potrafią  mienić się kolorami.
Nie!  to niestety nie pierwsze symptomy wiosny, ani  przebiśniegi ,ani pierwiosnki …a pozostałości po tzw.małpkach -wysokoprocentowych trunkach o niskiej pojemności  250 lub 200 ml. Są ich  tam niezliczone ilości ,prawdziwy wysyp!
Wszystko wina ocieplenia klimatu.Gdyby tak jak było to kiedyś, śnieg spadł w październiku i zalegał do maja, to  owe buteleczki  ugrzęzły  by w tym śniegu   gdzieś głęboko, a  już w tym maju, ani by się obejrzeć trawa szybko by urosła i problem pod nią  szybko by zniknął .
A tak, to każdy kto tamtędy przechodzi  sobie zadaje pytania, skąd się tamte butelki wzięły? ,ile ich tam jest?   Dlaczego ich nikt  stamtąd nie sprzątnie? Czy były opróżniane tam na miejscu , na łonie natury ? Jeżeli tak , to czy w tym ruchliwym miejscu  aby nie obowiązuje zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych ? Jak to się stało ,że te flaszeczki są rozproszone po całej niemal powierzchni tego skweru? Może to nerwy? Taką flaszką 0,5 litra to można się jakoś  jeszcze delektować. A co to taka małpka ? Jedno dobre pociągnięcie i nima! A…paszła ty!  i ze złością za plecy w trawę.

 

 

 

 

 

 

 

101  Urodziny

 

12 lutego  w Domu Pomocy Społecznej ,,Senior”  swoje  101 urodziny świętowała Pani Adelajda Bista .W Polsce żyje obecnie ok. 4,4 tys. osób, które ukończyły 100 lat

Szacuje się, że na świecie żyje ok. 455 tys. stulatków, a do 2050 roku ich liczba może przekroczyć nawet milion.

 

🌹🌹🌹

 

 

Orzegowski sport na starej fotografii (3)

 

Nawiązując do poprzedniego wydania, kolejne obrazki z zimowych zgrupowań. Jak widać  w zdrowym,  ciele zdrowy duch. To  znane powiedzenie mówi  nam, że jeżeli zadbamy o swoje ciało, to skutkiem tego będzie nasz dobry nastrój i samopoczucie.

Takich też radosnych tryskających dobrym humorem piłkarzy orzegowskich widzimy na zdjęciach.Ujęcia trochę nietypowe, odbiegające od sztampowego pozowania zespołów sportowych do zdjęć ,kiedy to zazwyczaj  wszystkich ustawia się   równo w jednym  szeregu.

 

 

 

 

1965r.

 Można i tak…1966 r.Bystra Dom kop.Karol

 

 

 

Ze sportu

BRAWO!

Trenujący w naszej hali zapaśnicy  przyzwyczaili nas już do  medali zdobytych podczas Mistrzostw Polski .

 Za nami  kolejne Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Seniorów i Seniorek. To  pierwszym start na arenie krajowej w 2023 roku.
Zawody odbyły się  w Pelplinie w województwie pomorskim.
Do Rudy Śląskiej trafiają dwa tytuły mistrzowskie za sprawą Dominiki Kulwickiej 55 kg i Natalii Strzałki 68 kg, srebrne medale przypadły w udziale Natalii Kubaty 62 kg i Patrycji Cuber 76 kg, brąz dla Pauliny Danisz 62 kg i startującego w kategorii „gigantów” 125 kg Jakuba Czerczaka.
Efektem tak medalodajnego występu bylo drugie miejsce w klasyfikacji klubowej seniorek.
Dziękujemy i gratulujemy!!!
***

Zgrupowanie sportowe

W innym miejscu  dowiedzieliśmy się o zgrupowaniach i obozach sportowców orzegowskich , którzy swą formę budowali najczęściej w  atrakcyjnych miejscowościach wypoczynkowych. Któż by kiedyś pomyślał ,że w przyszłości swoje przygotowania do sezonu zespoły spoza granic naszego regionu będą przeprowadzać na obiektach w Orzegowie !

W ubiegłym tygodniu mieliśmy  przyjemność  gościć  u siebie   rugbistki z klubów Bestie Rugby Kraków i Rugby Rzeszów.Oprócz treningów  na boisku ,zajęć w hali ,na sali odpraw odbywały  zajęcia z teorii – prelekcje i analizy trenerów drużyn .Zawodniczkom przyjezdnym w zajęciach  towarzyszyły oczywiście nasze Diablice.
.
***
Sobotni sparring Gryfów z TJ Sokol Mariánské Hory  zakończył się  wynikiem 13:36 (5:5, 8:10, 13:24, 13:36)