29 stycznia 2022

W tym wydaniu:
-Pustostany
-Orzegowskie osiedle w Goduli
-Leksykon Orzegowski
-Zdjęcie tygodnia
-Dawny Orzegów w kolorze (24)
-Zdjęcie z kalendarza
-Gwiazdy sportów zimowych
-Ze sportu

 

 

Pustostany

Widujemy  ich w Orzegowie coraz mniej, choć ciągle jest ich sporo. W oczy rażą zwłaszcza te budynki z pustymi mieszkaniami, które znajdują się   w centralnej części Orzegowa. Jak korzystnie   może zmienić  się wygląd  takich miejsc  mogliśmy się przekonać całkiem niedawno , kiedy po latach kompletnie zrujnowany parter budynku przy ulicy Grunwaldzkiej  wyremontowano,  tworząc  w tym miejscu salon usługowy zajmujący się  kosmetyką samochodów.

Cieszy ,że obecnie po wielu  latach przy  ulicy K.A.Hlonda36  w końcu znalazł się nowy gospodarz mieszkania na piętrze  częściowo  remontowanego wcześniej budynku .Takie małe kroczki ku poprawie wizerunku Orzegowa są tak samo ważne jak inne większe bardziej znaczące  inwestycje.

 

 

Hlonda 36 – rok 2016

 

Kolejny mały krok ku poprawie wizerunku Orzegowa -styczeń 2023

 

 

Królowej Jadwigi 5 –  kilkanaście lat temu

Jeszcze niedawno całkiem nieźle prezentował się budynek przy ulicy Królowej Jadwigi 5 .Tak było dopóki był zamieszkiwany. Moment  kiedy jego część strawił pożar stał się  początkiem końca tego domu.. Potem przez jakiś czas można było w internecie  jeszcze natrafić na ofertę jego sprzedaży, trochę trzeba przyznać  z wygórowaną ceną , co mogło spowodować  ,że nie pojawił się żaden  nabywca.
Od wielu  lat budynek niszczeje .Trudno nawet ocenić , czy jeszcze jest do uratowania. W tej  chwili szpeci swym wyglądem i dobrze by się stało , by ostatecznie zapadły jakieś decyzje co do dalszych jego losów.

 

styczeń 2023

 

 

 

 

Znowuż ktoś się pomylił

Juzajś  keryjś sie szajsnoł

Temat błędnie podawanej lokalizacji miejsc w Orzegowie  ciągnie się od lat i wyraźnie widać ,że tendencja tu jest  zwyżkowa .Gubią się  w tym  już wszyscy, od mieszkańców, po liczne urzędy i instytucje. Od dłuższego czasu w związku z tym tworzy  się  niepotrzebne zamieszanie i  chaos, które jeszcze tylko pogarszają sytuację. Nikt nie prostuje swych wpadek , bo każdemu  po pierwsze się wydaje ,że to błahostka , po drugie nikomu nie chce się specjalnie zadać trudu, by zanim coś opublikuje, sprawdzić  gdzie miejsce , o którym chce napisać  dokładnie leży. Po trzecie wreszcie ,to niby gdzie to mają  właściwie sprawdzić, skoro tego rodzaju mgliste  rozeznanie co do granic obydwu dzielnic wychodzi dosłownie zewsząd.

 

 

zdjęcie – portal otodom

To już staje się praktyką nagminną. Podawałem tu na stronie dziesiątki przykładów, gdzie obiekty,czy ulice należące do Orzegowa przypisywane są Goduli. Robiłem to i robić będę za każdym razem gdy ukazywać się będą podobne ,,kwiatki ” jak ten.

Na znanym i pożytecznym skądinąd  portalu OTODOM pojawia się oferta sprzedaży mieszkania na nowo budowanym osiedlu pod roboczą jak należy raczej sądzić nazwą ,,Apartamenty Ziętka”. No i wtopa…. bo poszła informacja ,że osiedle znajdować się będzie w Goduli.Coś tam jednak autor tej publikacji nie był tego tak do końca pewien , bo w dalszym opisie oferty wzmiankuje,że osiedle to powstaje na granicy Orzegowa z Godulą , co też oczywiście  i to nie jest zgodne z prawdą.

Jak za każdym razem ,odnosząc się do tego rodzaju błędnie podawanych informacji  wrzucam na luz ,mając świadomość ,że faktycznie to niczego nie zmienia i może należałoby takie informacje potraktować wyłącznie  z  przymrużeniem oka. Zatrważa jednak skala tak podawanych informacji . Nikt nad tym nie panuje i nikomu jak widać to nie przeszkadza.

Może zatem połączmy Orzegów z Godulą i wtedy nikt nie będzie miał nigdy już problemów z właściwym usytuowaniem pewnych miejsc.

Tytuł tego artykułu powinien brzmieć :
Znowuż ktoś się pomylił .
Sięgnąłem do naszej gwary bo uznałem ,że po śląsku ten tytuł wybrzmiewa dosadniej ,trochę w nim  szydery ,bo na taką niestety zasługują ci , którzy lekceważąco podchodzą do niezbyt wymagających obowiązków , gdzie  najzwyczajniej wystarczyło  rzetelnie ustalić gdzie to osiedle powstaje .

 

***

Poniżej wspomniana oferta .Przy okazji zainteresowani mogą się zapoznać z orientacyjną ceną za mieszkanie na tym osiedlu.

 

Apartamenty Ziętka. Nowe budownictwo z ogródkiem

385 628 zł

 

Szacowana rata:2527 zł /mc
Wkład własny:77 126 zł (20%)
Okres spłaty:30 lat
Godula, Ruda Śląska,
6 800 zł/m²

 

 

Leksykon Orzegowski

 

 

Kompalla

Park Koksy

 

 ks.Norbert Kompalla 

Profesor teologii moralnej i prawa kanonicznego.Był wykładowcą w Instytucie Teologicznym w Krakowie i kapelanem schroniska dla bezdomnych im.Brata Alberta.
W czasie okupacji niemieckiej więzionu w Auschwitz i Dachau.1 grudnia 1942 roku została zamordowany w komorze gazowej.

Norbert Kompalla przyszedl na świat 29 maja 1907 roku w Orzegowie.Uczył się w miejscowej szkole powszechnej , a po jej zakończeniu w 1921 roku wstąpił do Małego Seminarium Księży Misjonarzy w Krakowie, gdzie ukończył szkołę średnią.Do samego zgromadzenia wstąpił 3 lata później.

 

Święcenia kapłańskie przyjął w 1931 r. Jako wyróżniający się wiedzą i inteligencją został wysłany na dalsze studia na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W 1934 r. otrzymał doktorat z prawa kanonicznego, później pracował w Rumunii i w Wilnie.

Po powrocie do Polski jesienią 1935 r. wykładał prawo kanoniczne, teologię moralną oraz historię Kościoła w Instytucie Teologicznym w Krakowie. Był też kapelanem schroniska dla bezdomnych im. Brata Alberta i dyrektorem kleryków misjonarskich. Działał charytatywnie, szczególną troską otaczał dzieci, zwłaszcza sieroty.

Po wybuchu II wojny światowej w połowie lipca 1940 r. został aresztowany przez Gestapo i uwięziony na Montelupich, gdzie poddano go przesłuchaniom połączonym z torturami. 6 tygodni później trafił wraz z jednym z pierwszych transportów do Auschwitz.

12 grudnia 1940 r. został wywieziony do Dachau. Po dwóch latach pobytu w obozie zagłady, wycieńczony i niezdolny do jakiejkolwiek pracy, wraz z tzw. transportem inwalidów trafił do zamku Hartheim w Austrii. 1 grudnia 1942 r. został zamordowany w komorze gazowej. Rodzinie powiedziano, że zmarł na gruźlicę.

Ks. Norbert Kompalla jest jednym z 122 Sług Bożych, wobec których w 2003 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny drugiej grupy polskich męczenników z okresu II wojny światowej.

źr.internet

 

 

 

Park Koksy

Wiosną 2021 roku teren pod dawnej koksowni zmienił się w piękny 5 hektarowy park z funkcjami :rekreacyjną ze strefą zabaw dla dzieci,infrastrukturą parkową: tarasem widokowym ,ławkami , leżakami ,koszami na śmieci,latarniami,  licznymi alejkami spacerowymi,parkingiem. Jednocześnie miejsce to stało się atrakcją turystyki industrialnej.Udało się odtworzyć ciąg komór pierwszej baterii  koksowniczej. Wyremontowano wieżę węglową i zbiornik smoły .Powstała ścieżka dydaktyczna, gdzie wyeksponowane są najważniejsze wątki historii koksowni, a także zaprezentowane są procesy technologiczne związane z produkcją koksu.

Najważniejsze dla całej inwestycji było zneutralizowanie zagrożeń związanych z zanieczyszczonym gruntem. To był podstawowy warunek , by powierzchnię po byłej koksowni zamienić w miejsce do wypoczynku.

Koksownia istniała w latach 1903-1976 .Ponad 40 lat skażony związkami chemicznymi , porośnięty dzikimi chaszczami  teren stał się niedostępnym dla nikogo nieużytkiem .Miejsce przeszło wyjątkową metamorfozę ,dzięki czemu Orzegów zyskał spory obszar zieleni  gdzie mieszkańcy  mogą spędzać swój wolny czas.

 

 

 

 

Park Koksy

 

 

 

Zdjęcie tygodnia

Taka to ta zima.Kilka dni temu Orzegów został pokryty białą ,śnieżną pokrywą ,a tu już  po śniegu ani śladu . Nikt tak nie może być pewny jutra, jak bałwany .Dzieci nie zdążyły się nimi nacieszyć a ,te pod wpływem dodatniej temperatury tak się zdeformowały ,że bałwanów już w niczym nie przypominają .

 

Galeria zdjęcie tygodnia 
wejdź tu

 

Dawny Orzegów  w kolorze 24

Po tym jak Orzegów przekształcił się w 1895 roku z gminy wiejskiej w gminę robotniczą  utworzono tu w 1899 roku Ochotniczą Straż Pożarną .Nieustannie od tamtego czasu siedziba straży pożarnej znajduje się w tym samym miejscu,  przy  zbiegu obecnych ulic K.A.Hlonda i Emili Plater.Miejsce to samo ,ale sam budynek  kilkakrotnie  zmieniał swój wygląd i funkcje.

 

 

 

 

 

 

Zdjęcie z kalendarza

Kopalnia Karol nie tylko skupiała się na wydobyciu,ale też na różny sposób dbała o załogę stwarzając w dzielnicy  szereg możliwości pożytecznego spędzania czasu. Cyklicznie m.in. odbywały się spartakiady zakładowe.Organizowano wycieczki , często w pobliskie Beskidy do Wisły .

W góry też często wyjeżdżano  zimą na narty.Pracownicy kopalni brali niejednokrotnie udział w zawodach narciarskich .Z takich zawodów zachowało się to zdjęcie.

 

 

 

 

 

 

 Gwiazdy sportów zimowych 

 

O ile   wybitnych sportowców związanych z dyscyplinami letnimi bądź  uprawianymi w hali , których  kiedyś mieliśmy okazję gościć w Orzegowie,  można by wymienić naprawdę niezliczoną ilość, tak gwiazd znanych ze sportów zimowych pojawiło się u nas niewielu.Nie było  by też  ich tu gdyby nie tutejsze obiekty sportowe , lodowisko   czy  tor rolkarski.

 

Z chwilą  gdy w 1964 roku utworzono u nas lodowisko ,a zaraz potem powstała kilkudziesięcioosobowa sekcja łyżwiarstwa figurowego, szkolenie młodzieży powierzono  byłej wicemistrzyni Polski w tej konkurencji Elżbiecie Szretterowej

W 2008 roku w momencie gdy naturalne dotąd lodowisko mogło już mieć taflę sztucznie zmrażaną  ,utworzono pierwszą w mieście sekcję hokeja RTH  Zryw. Założycielem ,a zarazem prezesem i szkoleniowcem w tym klubie był Jerzy Sobera – były reprezentant Polski w hokeju na lodzie  m.in.uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Albertville w 1992 roku.

Jerzy Sobera

W 2014 roku uroczystego otwarcia toru rolkarskiego na zmodernizowanym obiekcie Burloch -Areny dokonał Jan Szymański  reprezentant Polski w łyżwiarstwie szybkim, wielokrotny tryumfator zawodów Pucharu Świata , wielokrotny  Mistrz Polski ,brązowy medalista mistrzostw świata  (2013) oraz brązowy medalista Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi (2014)

W 2015 roku z udziałem Mariusza Czerkawskiego i Przemysława Domańskiego dokonano uroczystego otwarcia zmodernizowanego i zadaszonego lodowiska

Mariusz Czerkawski – jeden z najwybitniejszych polskich hokeistów w historii. W latach 1991-2006 reprezentant Polski w hokeju , olimpijczyk z Albertville .W NHL spędził 12 sezonów .Został też pierwszym Polakiem w tej lidze , który wystąpił w Meczu Gwiazd NHL.

 

Mariusz Czerkawski

 

Przemysław Domański -polski łyżwiarz figurowy startujący w konkurencji solistów .Uczestnik igrzysk olimpijskich w 2010 roku.Uczestnik mistrfzostw Europy i świata ,Czterokrotny mistrz Polski .

 

Przemysław Domański

 

 

 

 Ze sportu 

Zapasy

 

Angelika Mytkowska piąta w Grand Prix Francji!!!

Kadra olimpijska na pierwszym zgrupowaniu w tym roku, szlifuje formę w Kirgizji. Wśród elity Natalia Strzałka i Natalia Kubaty.