4 grudnia 2022

W tym wydaniu:

– Dzień Górnika
– Spotkanie Karolowców
– Planty Orzegowskie pięknieją
– Dawny Orzegów w kolorze (19)
– Zdjęcie z kalendarza
– Odwiedziny duszpasterskie
– Okiem kibica
– Ruch na lodowisku

 

 

 

Dzień Górnika 

 

BARBÓRKOWO

 

 

Quiz – sprawdzian wiedzy o kop.Karol 

Górnictwo na obszarze Orzegowa istniało ponad 200 lat. Pierwszą kopalnią węgla kamiennego w tym rejonie była kopalnia König David, która jest wzmiankowana w roku 1768. Jednak dopiero kopalnia Karol  znacząco wpłynęła na gwałtowny rozwój Orzegowa, na warunki życia jego mieszkańców, jego infrastrukturę.

Aż wierzyć się nie chce ,że po kopalni tej dawno już nie ma prawie śladu.A czy cokolwiek na temat jej historii zachowało się w twojej pamięci?

Spróbuj swych sił w tym quizie,nawet jak ci nie pójdzie za dobrze ,przynajmniej poznasz kilka interesujących faktów z przeszłości tej kopalni.

 

 

 

KLIKNIJ W OBRAZEK
i weź udział w quizie 

***

 

 

Jo sie ino pytom -Edward Jon

Orzegowianin z krwi i kości Edward Jon na orzegowskiej stronie gościł już nie raz. Postać  niezwykle barwna,człowiek, o wielu pasjach, który nie wie co to nuda na emeryturze,ktoś kto  ciągle poszukuje nowych wyzwań.

Laureat organizowanego corocznie od 1993 roku   konkursu ,,Po naszymy czyli po śląsku” z 200 8 roku , w którym uczestnicy walczą o tytuł ,,Ślązaka Roku” Gawędziarz, przez kilka lat zajmujący się opowiadaniem bajek i legend  dla dzieci w chorzowskim skansenie. Sam wiele z nich  również stworzył. Autor najnowszej pozycji na rynku wydawniczym ,,Tu sie wszystko zaczło” Książka, która niebawem się ukaże, to pisana w gwarze śląskiej  opowieść o latach młodości autora spędzonych w jego ukochanym, pełnym wspomnień  Orzegowie.

W ostatnim czasie Edward Jon współpracuje z Telewizją Zabrze gdzie stał się  współautorem, a zarazem prowadzącym, cyklicznie nadawane na antenie tej stacji programy pod tytułem ,,Jo sie ino pytom” To forma wywiadów najczęściej w plenerze z  interesującymi, a w wielu przypadkach popularnymi,znanymi nam osobami.

Do tej pory w swych programach przeprowadził w gwarze śląskiej wywiady  m.in ze znanymi postaciami ze świata polityki,Jerzym Buzkiem, Jerzym Markowskim, osobowościami telewizyjnymi :Tomaszem Zubilewiczem ,Rafałem Brzozowskim czy kabareciarzami Grzegorzem Poloczkiem i Grzegorzem Stasiakiem.

Tym razem w kolejnym odcinku ,,Jo sie ino pytom ” temat na czasie.Nagranie dotyczy górnictwa, ale od strony trochę nam mniej znanej.No bo przyznać trzeba ,że zawód ten to domena typowo męska i jakoś trudno go skojarzyć z płcią piękną.

Edward Jon pokazuje nam w swym programie pod wymownym tytułem ,,Aniołki kopalni”,że  tych akcentów z udziałem pań w pracy na kopalni trochę jednak jest.

Przy okazji  w imieniu  Edka gorące pozdrowienia dla całej braci górniczej, z którą sam by związany przez całe swoje życie zawodowe.Z tradycyjnym wezwaniem:

– Szczęść Boże –

 

 

W którymś  z kolejnych  odcinków programu TV Zabrze ,,Jo sie ino pytom” Edward Jon przeprowadzi   rozmowę   z jedną z mieszkanek naszej dzielnicy.

 

 

 

Z okazji górniczego święta ,,Barbórki” wszystkim górnikom życzę wszelkiej pomyślności oraz wytrwałości w  ciężkiej i niebezpiecznej pracy. Niech Święta Barbara nieustannie Was otacza opieką .

Jerzy Porada

 

 

 

 

 

 

 

 

Planty orzegowskie pięknieją 

Trwa  rewitalizacja Plant Orzegowskich, które wraz z sąsiadującym z nimi Parkiem Młodzieży przechodzą gruntowną metamorfozę  w ramach projektu ,,Trakt Rudzki”

Projekt ten  zakłada rozwój zieleni w obszarze funkcjonalnym miasta. Łączna powierzchnia objęta projektem wynosi 36,4532 ha, w tym tereny zielone zajmują 35,0565 ha. Nowo utworzona, w ramach projektu powierzchnia biologicznie czynna wynosi 16,2622 ha. Projekt został podzielony na siedem zadań, w ramach realizacji których przewidziano odnowienie parków, skwerów oraz zagospodarowanie hałd. Projekt kompleksowo uzupełni zieleń zniszczoną lub zaniedbaną, nowe nasadzenia będą realizowane z dbałością o wszystkie piętra roślinne. Przy doborze roślinności sugerowano się rodzimymi gatunkami (grab, buk, wiąz, lipa, kalina, jałowiec, barwnik). Dodatkowo w projekcie przewidziano elementy małej architektury oraz umieszczenie budek lęgowych dla ptaków.

 

Choć te właściwe efekty zobaczymy dopiero na wiosnę, już teraz możemy się zachwycać  tym co do tej pory na terenie plant wykonano.

 

 

 

 

Zdjęcie z kalendarza 

Grudzień w kalendarzach orzegowskich niemal w każdym wydaniu zawierał akcenty górnicze, bo też trudno byłoby pominąć ten temat,skoro przez wiele dziesięcioleci funkcjonowała u nas kopalnia Karol, a  w związku z grudniową Barbórką odbywało się u nas wiele  towarzyszących temu świętu wydarzeń.

 

 

Kultowy zespół orzegowski z lat 60.Inkowie w koncercie z okazji ,,Dnia Górnika”

 

 

Mundial (3)

 

W eliminacjach do MŚ 2022 uczestniczyło 206 reprezentacji.Na mundialu wystąpiły reprezentacje 32 państw.
Polska znalazła się w 16 najlepszych.! Na papierze wygląda to świetnie, tym bardziej,  o czym wspominałem wcześniej,  w oficjalnym  rankingu najlepszych reprezentacji narodowych   plasowaliśmy się dopiero w 3. dziesiątce.

Jakby na to nie patrzeć  mamy  powód do zadowolenia.Odpadli  Niemcy ,odpadła Belgia.Po raz pierwszy od 1986 roku awansowaliśmy z grupy na mistrzostwach świata.Więc nic tylko się cieszyć.
Nie da się !
Jasne,że nie liczyliśmy na to, że stawimy czoła tym najlepszym  i będziemy z nimi grać jak równy z równym.Też  nie oczekiwaliśmy,że  będzie łatwo wyjść z grupy.O tym wiedzieliśmy,ale też nikt chyba nie przypuszczał ,że piłkarski świat aż tak mocno nam odjechał .

O dwóch pierwszych meczach wspomniałem ostatnio.Nie rozwodziłem się nad nimi , bo też nie było nad czym. Wymęczone zwycięstwo z Arabią Saudyjską mimo wszystko wlało w nas odrobinę nadziei ,pomyśleliśmy, być może nasz zespół się zaczyna dopiero  rozkręcać i kto wie czy z Argentyną nie będzie w stanie  wejść  na właściwy , dużo lepszy poziom.

Pobożne życzenia stały się niestety złudne.Polska po raz kolejny w ostatnich latach stała się jedynie tłem dla silniejszego przeciwnika.Argentyna zdeterminowana swoją niekorzystną sytuacją w tabeli narzuciła nam warunki, na które  w żaden sposób nie byliśmy w stanie odpowiedzieć. Oglądanie tego meczu było cierpieniem dla kibica.W żadnym z pozostałych spotkań na mundialu nie było sytuacji ,żeby przez 90 minut jedna drużyna bezradnie przyglądała się rywalowi , który nie schodził z jego połowy.

To bolesne doznanie gdy po beznadziejnym do tego przegranym  meczu Polaków, należy się cieszyć z awansu do 1/8 turnieju z tą do tego świadomością,że naszym kolejnym przeciwnikiem będzie obrońca tytułu MŚ- Francja.

Sytuacja jak żywcem wzięta z zamierzchłych czasów,  kiedy to  za każdym razem cieszyliśmy się jak nasza reprezentacja hokejowa awansowała ze słabszej  grupy B do elitarnego grona najlepszych drużyn świata .Tam za każdym razem dostawaliśmy potężne lanie od takich ekip jak Czechy ,Rosja czy Kanada ,Ale też praktycznie poza małymi wyjątkami przegrywaliśmy z pozostałymi  drużynami.Generalnie zawsze z tej stawki najlepszych wypadaliśmy. Dla kibica sportowego to na dłuższą metę męczące doświadczenie .Niby jesteś w gronie najlepszych,ale nigdy tam nie masz za bardzo czego szukać.

O czym pisałem w pierwszym materiale siła naszej reprezentacji jest na chwilę obecną taka,a nie inna i sama wiara nic tu nie pomoże, bo żeby się liczyć na takiej imprezie jaką są MŚ, to musi być mimo wszystko jakaś zależność wyników od  jakości zespołu .

Nasi zaprezentowali się na boisku mizernie, ale jestem przekonany co nie powinno być zresztą czymś odkrywczym, że już na wiosnę w starciu do eliminacji ME  z zespołami naszej grupy tj. Czechami, Albanią, Wyspami Owczymi i Mołdawią pokażemy swoją wyższość, ale przede wszystkim o wiele lepszą jakość  gry. Na tym poziomie dajemy sobie w miarę dobrze radę.
Trzeba liczyć siły na zamiary.Nie zaistniejemy  na mundialu w starciu z najlepszymi , bo ci rozdają karty już od wielu lat.Mają lepsze  i bogatsze ligi , lepszych piłkarzy i przede wszystkim regularnie udowadniają swoją wyższość  nie tylko na takich jak ta imprezach,ale w  klubowych rozgrywkach pucharowych. Nie możemy się zbytnio więc dziwić różnicy klas między Argentyną ,a Polską, bo wystarczy by któraś z naszych drużyn klubowych spróbowała się zmierzyć z tymi topowymi klubami europejskimi , to wtedy ta różnica na boisku będzie dokładnie taka sama.

Kilka słów o Jakubie Kamińskim.Powtórzę jeszcze raz za jednym z dziennikarzy .,,Dziś Jakub Kamiński gotowy jest na duże granie” To,że poza meczem z Arabią Saudyjską tego dużego grania nie widzieliśmy to efekt tego,że cała drużyna nastawiła się w pierwszym i ostatnim meczu wybitnie defensywnie.Trudno tam było się dopatrzeć jakiejś gry zespołowej , finezyjnego rozgrywania piłki. Zresztą skoro nie istnieli Lewandowski czy Zieliński w jaki sposób miał się  wyróżnić Kuba?

Niezależnie od końcowej oceny postawy polskiej reprezentacji ,Jakub Kamiński ma jak najbardziej  prawo poczuć się wygranym tej imprezy.Wyszedł w pierwszym meczu w podstawowym składzie ,wystąpił w dwóch następnych.Zespół w którym występował dotarł do 1/8 finału.Nikt nie będzie za jakiś czas rozpamiętywał stylu gry Polaków.Natomiast w piłkarskim CV Kuby Kamińskiego pojawią się te wyżej podane fakty, które mocno będą rzutować  w przyszłości na jego dorobek .
Ma 20lat , gra w dobrym klubie Bundesligi ,do tego regularnie w każdym meczu.Mundial to kolejne doświadczenie.Zwykle po takim turnieju następuje zmiana pokoleniowa w wielu reprezentacjach.Odchodzą zawodnicy wiekowi , a w ich miejsce wchodzą młodsi perspektywiczni ,żądni sukcesów piłkarze.

Na chwilę obecną wydaje się ,że Kuba wskoczył na dobre  do reprezentacji i tylko od niego będzie już teraz zależeć jakie tam będzie jego miejsce.