13 listopada 2022

W tym wydaniu:

-18 Urodziny Orzegowskiej Strony Internetowej
-Jakub Kamiński ! w kadrze na Mistrzostwa Świata !!!
-Spotkanie prezydenta Miasta Michała Pierończyka z mieszkańcami
-Nowe schody na Burlochu
-Dawny Orzegów w kolorze (16)
-Zdjęcie z kalendarza
-Wystawa ,,Krajcoka12″ w galerii Czapla.
-Ze sportu

 

 

 

 

 

 

.

18 Urodziny Orzegowskiej Strony Internetowej

 

 

10 listopada 2004 roku , po raz pierwszy w sieci  ukazała się witryna poświęcona naszej dzielnicy.  Stała się  ona zalążkiem dzisiejszej Orzegowskiej Strony Internetowej.

Aż wierzyć się nie chce.Orzegowski portal właśnie osiągnął pełnoletność. 18 lat to kawał czasu. Nie odważę się przeliczać go na godziny poświęcone tej stronie. Ale też nie mam zamiaru utyskiwać, że  był to czas zmitrężony. Pasja jak to pasja ,zawsze zaczyna się niewinnie ,coś nas zainteresuje …a potem to już w to brniemy i brniemy,  aż w końcu  nasz obiekt zainteresowania   pochłania nas bez reszty

 

 

Główna idea portalu pozostaje niezmiennie ta sama.  Tworzenie ciepłego , pozytywnego  wizerunku Orzegowa wbrew temu,że od lat dzielnica nasza  boryka się z wieloma swoimi problemami i krzywdzącymi stereotypami. A wizerunek ten, to nie wyłącznie prezentacja tego co najlepsze w naszej dzielnicy na zdjęciach, ale powrót do przeszłości, przybliżenie wielowątkowej historii tego miejsca,a także sylwetek  wielu interesujących, często zasłużonych dla Orzegowa mieszkańców. Dzielenie się ich osiągnięciami.Nieustanna troska o to miejsce ,a przede wszystkim gromadzenie wokół tej strony osób , którym również na sercu leży szeroko pojęte dobro Orzegowa.

 

 

TU CZYTAJ WIĘCEJ 

 

 

 

 

 

 

Jakub Kamiński w kadrze  na Mistrzostwa Świata !!!

 

 

Komu  z nas, oglądających    w 2012 roku poczynania na boisku  młodziutkich uczestników  Orzegowskiego Turnieju Piłki Nożnej zorganizowanego przez Towarzystwo Miłośników Orzegowa mogło przejść  wtedy po głowie,że  wśród biegających po sztucznej nawierzchni boiska niezadaszonego wtedy jeszcze obiektu lodowiska na Burlochu  znajduje się prawdziwy brylant piłkarski.10 latek , który wkrótce zrobi zawrotną karierę w polskiej piłce nożnej.

Nawet gdy w dwa lata później w mediach pojawiły się  sensacyjne tak je trzeba nazwać doniesienia o 12 latku,grającym w Szombierkach Bytom, którym się interesują największe kluby polskie z Legią Warszawa i Lechem Poznań na czele , nie do końca   dowierzano ,że już w tak młodym wieku  można u kogoś dostrzec potencjał zwiastujący w przyszłości dobrego piłkarza.

Jakub Kamiński ostatecznie jako 13 latek wylądował w Akademii Piłkarskiej Lecha Poznań…… i od samego początku zadziwiał stałymi postępami co owocowało tym ,że od tamtej chwili po dziś dzień stał się etatowym reprezentantem Polski w kolejnych kategoriach wiekowych .Przy czym charakterystyczne dla niego ,że zawsze występował  w grupie  starszych od niego o 2 czasem 3 lata kolegów.

Tak też było w Lechu Poznań gdzie wraz ze starszymi o 2 lata kolegami zdobył tytuł młodzieżowego mistrza Polski. Szybko też bo w wieku 17 zaledwie lat trafił do pierwszej drużyny Lecha. Do wyjazdu z kraju rozegrał na boiskach ekstraklasy 102 mecze zdobywając w nich 16 goli.Poza tym zaliczył kilka meczy w europejskich pucharach.

W sezonie 2021/22 z drużyną Lecha Poznań zdobył tytuł Mistrza Polski . W 2022 roku został uznany najlepszym polskim ligowcem!

Do pierwszej reprezentacji Polski co warto zaznaczyć był powoływany przez 3 kolejnych selekcjonerów;Jerzego Brzęczka, Paulo Sousę  i Czesława Michniewicza .W 3 dotychczasowych meczach w barwach białoczerwonych zdobył 1 bramkę

W lipcu tego roku za rekordową w Polsce sumę 10 milionów euro przeszedł z Lecha Poznań do klubu Bundesligi VFL Wolfsburg .W klubie tym rozegrał do tej pory 15 meczy.

 

 

.

Mając niewiele ponad 17 lat grał już w ekstraklasie w  Lechu Poznań .Na zdjęciu Jakub Kamiński  podczas krótkiego urlopu przed swym pierwszym sezonem w rozgrywkach  ekstraklasy

 

W czwartek Czesław Michniewicz podał do publicznej wiadomości  skład reprezentacji Polski na zbliżające się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Katarze.Wśród powołanych

 

 

Jakub Kamiński 

 

 

 

 

 

 

 

Schody na Burlochu 

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią wraz z inwestycją związaną z realizacją tzw.dużego projektu Budżetu Obywatelskiego , który przewiduje  m.in.wybudowanie boiska do gry w koszykówkę i siatkówkę o nawierzchni poliuretanowej oraz placu zabaw z urządzeniami sprawnościowymi i wieżą linową  do obiektów tych wykonano co  już widać na zdjęciach,  zejście schodami od strony Parku Młodzieży.

 

 

 

 

Coraz bliżej jest zakończenie tej inwestycji .Burloch Arena jeszcze w tym roku wzbogaci się o kolejne sportowe obiekty . Nazwa projektu Budżetu Obywatelskiego  ,,Burloch -Arena -dokładamy atrakcji ” jest tu jak najbardziej trafna , bo z całą pewnością  i tak już piękny i funkcjonalny stadion jeszcze bardziej już za niedługo zyska na atrakcyjności.

 

 

Dawny Orzegów w kolorze(16)

Ten  kto miał sposobność bywać na meczach KS 27 Orzegów spoglądając na to zdjęcie bez problemu  jest w stanie odgrzebać w pamięci  już nie tylko  to co działo się na boisku ,przypomnieć  tamtą wyjątkową atmosferę podczas każdego z rozgrywanych tam meczy,  ale też łatwo sobie przypomni kolejki przy kasach po bilety i ten moment kiedy przekroczyło się bramę stadionu.

Pamiętamy doskonale też to,Jako ,,bajtle” nie musieliśmy co prawda kupować biletów, choć wchodzić na stadion można było tylko pod opieką dorosłego .Nie zawsze chodziło się na  mecze z ojcem ,ale tu nie było z tym nigdy problemu .Podchodziło się do pierwszego napotkanego przed wejściem dorosłego i wtedy zawsze padały te trzy magiczne słowa :
PANIE WEJŹCIE MIE  😉

To się zawsze sprawdzało.

Stadion KS 27 Orzegów powstał w 1928 roku .Ostatnie mecze rozgrywano tu w latach 70. już jako rezerwy ,,Szombierek ” po tym jak połączono kopalnię Karol z kop.Szombierki . Od lat 80. w miejscu stadionu stoją bloki mieszkalne