16 października 2022

W tym wydaniu:
– Tamtędy już nie przejdziemy
– Orzegowska 62
– Sukces zespołu Coffee Experiment
-Dawny Orzegów w kolorze
-Zdjęcie z kalendarza
-Ze sportu

 

 

 

 

Orzegowska 62

Zanim skończy się termoizolacja budynku przy ulicy orzegowskiej 62 ,trochę o jego historii .Budowę tego dwupiętrowego domu rozpoczęto tuż przed rozpoczęciem II wojny światowej .Miał to być dom dla bezdomnych i pod tym kątem był zaprojektowany .Czy pełnił taką funkcję do końca nie wiadomo , bo być może wybuch wojny zmienił wcześniejsze zamierzenia .

 

 

W parterowej części budynku jak widać na załączonym szkicu z dokumentacji budowlanej miały być lokale użytkowe z przeznaczeniem  na sprzedaż artykułów kolonialnych , fryzjer i jak to wynika z szyldu  nad jednym z nich -pokój na śniadania , co najprawdopodobniej miało związek  z tym ,że był to budynek  dla bezdommych .
Nie wiadomo ostatecznie jaką funkcję pełniły te lokale , wielu z nas jednak musi pamiętać ,że przez ponad 20 lat od początku lat 60. mieściła się tam niezwykle popularna restauracja ,a właściwie bar piwny ,,Zagłoba”

Od wielu  ostatnich lat w miejscu tym znajduje się  Koło Związku Emerytów i Rencistów oddz.Orzegów .

 

 

Dokument  z zawartą lokalizacją budynku wtedy jeszcze przy ul.Dworcowej .
U góry informacja o funkcji tego budynku .Na dole data wydania dokumentu .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Sukces zespołu Coffee Experiment 

Zespół Coffee Experiment wykonujący muzykę z pogranicza bluesa ,soulu oraz R’n’B  składający się z muzyków wywodzących się z naszego miasta w tym również z Orzegowa właśnie co podbił serca publiczności i jurorów podczas konkursu Rawa Blues Festiwal .
To najstarszy festiwal bluesowy w Polsce , jeden z najbardziej uznanych w Europie i największy na świecie odbywający się pod dachem.Impreza wróciła po  nieobecności  związanej z covidem do katowickiego ,,Spodka” .8 października  zaśpiewała tu m.in. laureatka nagrody Grammy -Mc Gray, wystąpili artyści z USA i Wielkiej Brytanii oraz czołówka polskiego bluesa z Irkiem Dudkiem i Slawomirem Wierzcholskim na czele.

W konkursie dla młodych obiecujących odtwórców tego gatunku muzyki  w którym  udział brał nasz zespół wystąpiło jeszcze 10 innych zespołów ,ale to właśnie Coffee Experiment na małej scenie  został uznany w tej stawce  najlepszy ,za co w nagrodę wystąpił w czasie sobotniego konkursu na dużej scenie wzbudzając aplauz wśród publicznoiści. BRAWO!

 

 

Zespół Coffee Experiment mieliśmy okazję podziwiać na początku ich kariery  , kiedy to w ramach Roku Muzyki Orzegowskiej wystąpił podczas jednego z ,,Muzycznych Piątków” na dziedzińcu Centrum Inicjatyw Społecznych

2017 rok Zespół Coffee Experiment podczas koncertu na terenie Centrum Inicjatyw Społecznych