9 października 2022
W tym wydaniu:
– 15 lecie TMO
– 120-lecie szkoły podst.nr 36
– Dawny Orzegów w kolorze
– Zdjęcie z kalendarza
– Śladem symbolicznych pamiątek
– Ze sportu
15 lecie TMO
Poniżej rok po roku,TMO w swych działaniach na rzecz naszej dzielnicy.
Wybiórczo, bo zbyt duży za nami kawał czasu, by szerzej tu było można przedstawić zakres tych wszystkich przedsięwzięć, z tego minionego okresu. Jest to więc zaledwie pobieżne przybliżenie tego czym w okresie tych 15 lat członkowie tego jedynego takiego stowarzyszenia w mieście się zajmowali.
Pierwsze spotkanie w użyczonej salce Domu Katechetycznego .7 październik 2007 rok .Tak się rodziło Towarzystwo Miłośników Orzegowa
*W 2008 roku braliśmy udział w I Zjeździe Orzegowian mieszkających w Niemczech ,to wtedy powstał niemiecki oddział TMO , który dziś liczy ponad 40 osób i ściśle z nami od tego czasu współpracuje
*Od samego początku istnienia TMO postanowiliśmy ocalić od zapomnienia nasz stary cmentarz orzegowski , opiekując się nim i organizując kwesty ratujące nekropolię.
* Prelekcja na temat wielce zasłużonej dla Orzegowa postaci Maksymiliana Chroboka, zorganizowana wspólnie z filią Miejskiej Biblioteki Publicznej ,na terenie której to wydarzenie się wówczas odbyło.
* Konkurs plastyczny dla młodzieży szkolnej ,temat Orzegów. Dla autorów najlepszych prac przewidziane zostały nagrody.
* W siedzibie TMO przy ul.Czapli 4 pod okiem członkiń TMO odbywały się m.in zajęcia dla dzieci z zakresu robótek ręcznych i szydełkowania.
*Co roku organizowane były Orzegowskie Turnieje Piłkarskie dla dwóch kategorii wiekowych młodzieży szkolnej .To właśnie podczas jednego z tych turniejów na boisku pokazał sie Jakub Kamiński ,dziś reprezentant Polski jeden z największych talentów polskiej piłki nożnej.
*W propozycjach dla mieszkańców Orzegowa (i nie tylko) znalazły się cieszące się dużym powodzeniem wycieczki po naszej dzielnicy organizowane wspólnie z filią MBP.
*W 2011 roku TMO zorganizowało Plener fotograficzny w którym wzięła udział liczna grupa fotografów- amatorów przybyłych do nas również z innych miejscowości. Pokłosiem pleneru był wernisaż i wystawy w kilku miejscach naszego miasta.
*Po udanym plenerze fotograficznym przeprowadzono plener malarski , który również wzbudził duże zainteresowanie .Podobnie jak w przypadku pleneru fotograficznego również zaprezentowano stworzone obrazy na kilku wystawach .Wydarzenie to zaowocowało w późniejszym czasie stworzeniem Orzegowskiej Grupy Twórców Kultury.
*Albumy Orzegowskie to cykliczne multimedialne przedstawienia plenerowe ukazujące mieszkańcom dawny Orzegów na fotografii.
*Przez kilka czerwcowych dni ożywiliśmy na nowo ratusz , dawną siedzibę Urzędy Gminy
*W tym czasie odbywały się w wyremontowanych przez członków TMO pomieszczeniach ratusza prelekcje , spotkania , wystawy .Na zewnątrz zaś odbyła się inscenizacja w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznych o temacie,,Orzegów w pierwszych dniach II wojny światowej
*W 2014 roku po oddaniu do użytku Centrum Inicjatyw Społecznych przy znacznym udziale członków stowarzyszenia oddano do użytku Galerię ,,Czapla”Od tego czasu nową siedzibę TMO.
*Coroczne kwestowanie w dniu Wszystkich Świętych od wielu lat pozwala członkom TMO zebrać środki na ratowanie starej nekropoli
*Takie okoliczności jak okrągłe jubileusze w tym przypadku 710 lecia Orzegowa stają się okazją do zorganizowania na przestrzeni całego roku cyklu imprez uświetniających to wydarzenie
* W dorobku TMO jest organizacja wielu festynów z udziałem mieszkańców Orzegowa
*Rok Sportu Orzegowskiego to cykl ponad 20 imprez sportowych , turniejów , spotkań , pokazów często współorganizowanych z udziałem całego środowiska sportowego,szkół i parafii.Na zdjęciu defilada z udziałem kilkunastu sekcji sportowych na obiekcie Burloch Areny podczas Centralnej Imprezy Roku Sportu Orzegowskiego.Całoroczne wydarzenie przebiegało pod patronatem ministra Sportu Witolda Bańki oraz Prezydent Rudy Śląskiej Grażyny Dziedzic.
* W działaniach TMO przejawia się również dbałość i opieka nad miejscami pamięci.
*Kolejne 12 miesięcy to Rok Muzyki Orzegowskiej ,z licznymi imprezami muzycznymi (,,piątki muzyczne ” )festynami , wystawami i zabawą
*Do tradycji co roku w okolicy górniczej ,,Barbórki” należą spotkania Karolowców ,byłych górników kopalni Karol.
*W dokonaniach TMO jest wiele wystaw, tu ekspozycja w galerii Czapla zorganizowana w ramach Roku Karola Goduli i Joanny Schaffgotsch.Wystawy te niejednokrotnie wędrowały w inne miejsca w naszym mieście ,a także poza nim.
*Orzegowska flaga razem z liczna grupą członków TMO zawędrowała do Kopic , dawnej rezydencji hrabiostwa Joanny i Ulricha Schaffgotschów.
*Średnia wieku członków TMO nieubłaganie rośnie ,a pracy na orzegowskim cmentarzu nie ubywa.
*Kolejna z kilku w ostatnim czasie zafundowanych tablic pamiątkowych.Ta poświęcona Karolowi Goduli zawieszona na murach Centrum Inicjatyw Społecznych
*Delegacja TMO niezmiennie od lat w podczas uroczystości w hołdzie pamięci orzegowskim powstańcom
*Działalność stowarzyszenia to również wydawnictwo i pamiątki .Wśród nich kalendarze ,Albumy Orzegowskie , Widokówki , broszury ,gazetki , okolicznościowe kubki , filmy dokumentalne.
* Co roku zawsze w ostatnią odpustową niedzielę września członkowie przez cały dzień oferują do nabycia Kalendarze Orzegowskie.To też zawsze okazja do integracji z mieszkańcami Orzegowa.
*Członków TMO można też spotkać zawsze na kwestach przy obydwu cmentarzach .Tu z kolei od lat możemy liczyć na pomoc harcerzy, klas mundurowych IV LO ,mieszkańców a w kilku wypadkach gości honorowych , którzy chętnie się do kwestowania dołączają.
2022
Pamiątkowe zdjęcie niepełnej grupy członków TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW ORZEGOWA.
Śladem symbolicznych pamiątek
Odwiedzając groby najbliższych na orzegowskich cmentarzach, często zdarza mi się spoglądać na mijane po drodze nagrobki. Czasem się zatrzymuję przy nich ,próbując skojarzyć w głowie nazwiska widniejące na tablicach nagrobkowych ,wspominam tych których dobrze znałem ale też staram się czasem z pomocą innych dowiedzieć się o tych zmarłych , których nazwiska nie wiele mi mówią.
Nic szczególnego, każdy tak chyba ma ,dzięki temu też niejednokrotnie odkrywamy mogiły osób dobrze nam znanych choć nie zawsze z imienia i nazwiska.Wydaje się być dobrą praktyką zamieszczanie fotografii zmarłego na nagrobku , bo wtedy właśnie potrafimy często w pamięci odszukać tę osobę.
Człowiek żyje tak długo jak długo żyje pamięć o nim. Po to też odwiedzamy cmentarze by tych zmarłych powspominać.
Coraz częściej zdarza się ,że na grobie pozostawia się jakąś szczególną pamiątkę po zmarłym ,przeważnie ma to związek z jego pasją czy wykonywanym zawodem. Są to już nie tylko symboliczne motywy na nagrobkach ale też pozostawione gadżety ,maskotki czy szaliki klubowe .
Trudno nie było zwrócić uwagi na usadowione statuetki bokserów pod krzyżem na jednym z grobów na naszym cmentarzu .Skojarzenie musiało być tylko jedno. Zmarły z całą pewnością musiał być związany z tą dyscypliną sportu. Czy jeszcze w Orzegowie ?, być może ,choć schyłek wielkiego boksu miał tu miejsce pod koniec lat 4o,a oficjalnie w 1951 roku sekcję zlikwidowano, więc tylko teoretycznie to było możliwe bo jeszcze na krótko w 1957 roku sekcję pięściarską w Orzegowie reaktywowano.
W jaki sposób Antoni Skibniewski był związany z Orzegowem ,trudno powiedzieć ,czy uprawiał boks też do końca nie wiadomo.
Wiemy jednak na pewno ,że był sędzią bokserskim W Śląskim Związku Bokserskim,
Być może w ślad za tym materiałem dowiemy się czegoś więcej na temat sportowej przeszłości ś.p.Antoniego Skibniewskiego.
Antoni Skibniewski w gronie sędziów bokserskich zrzeszonych w Śląskim Związku Bokserskim
***