22  czerwca 2025

W tym wydaniu:

-Żegnaj wiosno
-Narodowy Dzień Powstańców Śląskich
-Kalendarium  720 lecie Orzegowa – 18
-Rudera już nie straszy
-Orzegów na dawnej fotografii
-Z dawnej prasy -Orzegów 1928 rok
-Sztuczna inteligencja niezbyt inteligentna
-Festyn szkolny
– Burloch Arena , areną otwartą dla wszystkich

 

 

 

Żegnaj wiosno 

 

Za nami wiosna.  Piękna jak mało kiedy.  Towarzysząca jej niezwykle sprzyjająca  aura  spowodowała , że  tego roku  czaruje nas zewsząd   obfitość wyjątkowo   bujnej i soczystej zieleni , której w żaden najmniejszy sposób  nie miały sposobności  przypalić promienie słoneczne .

Zielony Orzegów  do tego przyozdobiony w wielu miejscach takimi kompozycjami kwiatów  może zachwycać.  Warto udać się na   spacery po parkach w  Orzegowie i Goduli by  móc nacieszyć oczy, a przy okazji pooddychać  świeżym  powietrzem.

Szacunek dla tych , którzy potrafią w ten sposób zadbać o swoje  otoczenie.

 

 

 

 

 

Narodowy Dzień  Powstańców Śląskich

 

 

 

 

 

 

 

Dwa dni przed Narodowym Dniem Powstań Śląskich Ruda Śląska oddała hołd uczestnikom trzech zrywów niepodległościowych, które odegrały kluczową rolę w kształtowaniu granic II Rzeczypospolitej. Uroczystości upamiętniające odbyły się u nas  18 czerwca przy herbie Rzeczypospolitej   i wpisały się w trwające w tym roku obchody 720-lecia Orzegowa

Centralnym punktem wydarzenia była msza święta odprawiona w kościele pw. Św. Michała Archanioła. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz miasta, organizacji społecznych oraz mieszkańcy, którzy wspólnie uczcili pamięć powstańców walczących o przynależność Śląska do Polski. Następnie delegacje złożyły kwiaty przy herbie Rzeczypospolitej Polskiej, oddając symboliczny hołd bohaterom tamtych wydarzeń.

 

 

 

 

 

 

 

 

W miejscu uroczystości zgromadzili się przedstawiciele Władz Miasta w osobach:  Jacka Morka – wiceprezydenta Rudy Śląskiej , Arkadiusza Pilarza – Przewodniczącego  Rady Miasta, Urszuli Koszutskiej  – Posłanki , radnych  Rady Miasta, Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym , służby mundurowe, dyrektorzy rudzkich placówek kulturalno-oświatowych, młodzież szkolna oraz mieszkańcy naszego miasta

 

Jerzy Kasperek, Prezes Towarzystwa Miłośników Orzegowa wraz z Agnieszką Płaszczyk , Radną , kierownikiem Centrum Inicjatyw Społecznych – reprezentujący  organizatorów wydarzenia.

Uroczystość wpisuje  się w Obchody 720-lecia Orzegowa, nad którymi Patronat Honorowy sprawuje Michał Pierończyk – Prezydent Miasta Ruda Śląska. Organizatorami uroczystości, która w Orzegowie odbyła się po raz jedenasty byli: Towarzystwo Miłośników Orzegowa , Centrum Inicjatyw Społecznych „Stary Orzegów” MBP oraz IVLO im. HC Hoovera w Rudzie Śląskiej , a nad całością czuwała Radna Agnieszka Płaszczyk

 

Delegacja TMO , od lewej Małgorzata Przybyła , Jerzy Kasperek , Barbara Kiełbik  podczas złożenia kwiatów przy herbie Rzeczypospolitej Polskiej

 

 

W hołdzie bohaterom tamtych wydarzeń

.

 

 

 

 

 

Kalendarium -720 lecie Orzegowa -18

 

 

 

W związku z 720 leciem Orzegowa,   co tydzień ukazywane są w tym miejscu  materiały, które przypomną nam o najważniejszych wydarzeniach jakie miały miejsce w ciągu tego okresu. W większości  zaprezentowane tu wpisy  pochodzić będą z niezwykle cennego opracowania wydanego 31. 10. 2011 roku , autorstwa Aleksandra Leszczyny związanego przed laty z  Krainą Rudzką Związku Górnośląskiego , które jest niepełnym kalendarzem historii Rudy, Orzegowa,Chebzia i Goduli na tle Ziemi Bytomskiej, Śląska i Europy.

Z niezwykle obszernego kalendarium zostały zaczerpnięte   niemal wyłącznie i to w okrojonej nieco formie informacje dotyczące Orzegowa, do których za każdym razem dołączonych zostanie kilka słów uzupełnienia.

 

 

 

 

 

To w tego rodzaju przekazach  dowiadujemy się o tym, że tereny Chebzia i Goduli należały kiedyś do Orzegowa.
Wspomina się tu też  o leśniczówce w Orzegowie. Stała  ona na terenie  znajdującym się  pod adresem dzisiejszej nazwy ulicy; Młyn Szombierski . Jest to okolica przed Bytomką gdzie znajduje się m.in. domek , dawny posterunek graniczny. Ten teren wciąż należy do Orzegowa choć niewielu o tym może wie.
Informacja z 1855 roku o powstaniu huty cynku Godullhutte jest też zalążkiem utworzenia w jej  okolicy miejscowości Godula.

Epidemia cholery czy potężna wichura to jedne z licznych kataklizmów jakie nękały pokolenia z tamtego okresu .

 

Rudera  już nie straszy 

Nie każdy kojarzy miejsce , w którym od lat straszyła  swym wyglądem ta rudera . Miejsce mało uczęszczane, więc i przyciągające pewne mniejsze lub większe grupki, które ,,po swojemu ” tam spędzały czas. Teren ten jest własnością prywatną i prawdopodobnie właściciel otrzymał nakaz rozbiórki tego zdewastowanego obiektu.

Tej rudery już nie ma

 

A co to za obiekt , o którym mowa ? Doskonale to widać na zdjęciu  sprzed dobrych 10 lat, kiedy to, o czym  powinni pamiętać głównie mieszkańcy osiedla Powstańców Śląskich na wydzielonym placu na terenie dawnej kopalni Karol nieopodal ulicy Ziętka funkcjonował przez dłuższy czas parking strzeżony. Budynek ten (zaznaczony krzyżykiem ) należał do tego obiektu. Wraz z tym jak parking uległ likwidacji postępowała degradacja tego budynku. Z biegiem czasu pod jego dachem schronienia szukali zarówno bezdomni jak i środowiska delikatnie to ujmując z lekka podejrzane. Nieraz w tym miejscu interweniowała straż pożarna i policja.

To już przeszłość .Budynek zniknął z powierzchni ziemi.  Sam teren jest spory i leży w całkiem atrakcyjnym miejscu. Jest właściciel , tylko na razie nie wiadomo  czy jest m u niego pomysł na zagospodarowanie tego terenu.

 

 

 

Orzegów na dawnej fotografii

 

Ernest Talaga tu na zdjęciu jako  kilkuletni chłopaczek, dziś sędziwy senior choć wciąż o godnej pozazdroszczenia kondycji zarówno fizycznej jak i umysłowej. Takie zdjęcia to bezcenne pamiątki. Coś w tym jest, że tradycyjna fotografia, szczególnie  nawet ta czarnobiała potrafi o wiele skuteczniej podziałać na wyobraźnię , wzbudzić prawdziwe emocje niż te  ujęcia  mobilne zapisane  w pamięci komputera lub smartfona , gdzie giną nieraz w gąszczu wielu innych masowo przez nas wykonywanych zdjęć.

Każda fotografia , szczególnie ta z odległych czasów ma swoją historię. Samo zdjęcie czasem jest niewiele warte , gdy nie zawiera żadnego opisu. Z różnych względów tych opisów albo nie ma wcale ,albo są lakoniczne i niepełne. To nie kto inny jak Ernest Talaga swoimi sposobami potrafi wiele gromadzonych przez nas zdjęć przywrócić do życia , poprzez  ich opis. To nieraz pochłania sporo  czasu i wymaga poszukiwania wielu kontaktów z osobami , które coś o fotografii mogą powiedzieć.

 

 

 

 

Z dawnej prasy 

Orzegów 1928 rok

„Dokształcająca szkoła przemysłowa” tak potoczne określano szkołę, która kształciła młodzież w zawodach rzemieślniczych i przemysłowych, a jednocześnie zobowiązywała młodych pracowników do dalszego kształcenia w systemie wieczorowym, równolegle z pracą w zakładach. Była to forma edukacji zawodowej, która łączyła naukę w szkole z pracą w konkretnym zawodzie.

O tym się można z różnych źródeł  dowiedzieć, gdzie jednak taka szkoła by się mogła znajdować w 1928 roku w Orzegowie  ? Warto by się było dowiedzieć. Może ktoś coś na ten temat wie?

 

 

 

 

 

Sztuczna inteligencja niezbyt inteligentna

 

Zawładnęła  internetem   i to szybciej niż nam się wydawało. Właśnie wchodzimy  w czasy w których  deprecjonuje się się pojęcie rzeczywistości . Wszystko za sprawą postępującej , budzącej z jednej strony ogromną ciekawość, a z drugiej trwogę i uzasadnione obawy – tzw. sztucznej inteligencji. Każdy  mniej więcej już wie o czym mowa, każdy dostrzega  jej możliwości, a zarazem zagrożenia jakie niewątpliwie za sobą nosi .

 

W sieci już od dłuższego czasu pojawiają się aplikacje oparte na sztucznej inteligencji. Jedną  z tych najbardziej popularnych jest usługa :

Przegląd od AI

Al (artificial intelligence – sztuczna inteligencja) to systemy, które podczas wykonywania określonych zadań wykorzystują ludzką inteligencję. Swoje działania opierają i ulepszają na podstawie zbieranych i przetwarzanych informacji. Coraz częściej wyniki ich prac są lepsze od tych uzyskanych przez ludzi.

-Tak brzmi krótka definicja. A jak się to ma w praktyce.

Spróbowałem się  ostatnio czegoś dowiedzieć na temat ,,GIBEPOKU ” znanego nam z działalności  w ostatnich latach istnienia budynku dawnego Domu Kultury.

….no i dowiedziałem się ,że !

 

*** „Gibepok” to nazwa zespołu muzycznego, który pochodził z Orzegowa, dzielnicy Rudy Śląskiej . Zespół został założony w 1966 roku przy Domu Kultury Kop. Karol . Ich pierwszy występ miał miejsce podczas otwarcia amfiteatru w Orzegowie  „Gibepok” grał głównie na dancingach w Klubie Prasy i Książki w Koksowni Orzegów oraz w świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej . Z czasem zespół zyskał popularność i występował regularnie w Domu Kultury oraz w sali „U Smerczka”  W repertuarze zespołu znajdowały się aktualne przeboje polskie i zagraniczne 

 

 

Festyn szkolny 

 

18 czerwca  Szkoła Podstawowa nr 36 zorganizowała festyn szkolny z okazji Dnia Absolwenta, równocześnie łącząc go z obchodami 720 lecia Orzegowa, stąd wyjątkowo tym razem napotkać można było  sporo akcentów związanych z naszą dzielnicą .

 

Festyn zgromadził wielu odwiedzających, wśród nich byli nie tylko uczniowie i absolwenci szkoły, ale  również ich rodzice , nauczyciele oraz mieszkańcy naszej dzielnicy.  Na miejscu przygotowano wiele atrakcji , występy estradowe, gry i zabawy, dmuchańce, kiermasz ciast, tematyczne stoiska .Były lody, grilowane kiełbaski, popcorn i wiele innych pyszności.

Na wielu rozstawionych  stoiskach oferowano różności, każdy mógł sobie sprawić drobny upominek czy skosztować , któregoś z przygotowanych na ten dzień specjałów.

 

W ubiegłym roku tematem przewodnim kiermaszu  była prezentacja kulinarno – krajoznawczo – regionalna państw UE .Tym razem temat skupiał się wokół kilku bardziej popularnych  regionów  naszego kraju.

 

Przejażdżka  konnym powozem – jedna z atrakcji festynu.

 

 

Burloch Arena , areną otwartą dla wszystkich 

To jedyny tego rodzaju obiekt w Rudzie Śląskiej , nie dziwi więc, że coraz częściej odbywają się u nas różnego rodzaju imprezy masowe. 16 czerwca  pod dachem kortów tenisowych (lodowiska) kolejny rok działalności podsumowały grupy taneczne zrzeszone w Studio Tańca Energia Ruda Śląska.

Spotykają się na co dzień w różnych kategoriach wiekowych  i w grupach uprawiających różne formy i style tańca i  sprawia im to niezwykłą przyjemność. Najmłodsi zaczynają już od 3 roku życia. Ich siedziba znajduje się na Wirku ale to tu korzystając z zadaszonej pojemnej hali mogli popisywać się nabytymi umiejętnościami .

 

 

 

 

Wkrótce kolejne masowe wydarzenie na naszym obiekcie :

29 czerwca rudzkie kluby sportów walki Nelson Club i Academia Gorila Ruda Śląska ponownie połączą siły i zorganizują największe plenerowe wydarzenie w kraju związane z Brazylijskim Ju-Jitsu! Przed nami 8. już edycja Kulania na Lufcie!

 

Przed nami wakacje , tuż po nich ,  w pierwszą sobotę września TMO zaprasza już teraz do udziału w centralnej imprezie roku  720 lecia Orzegowa , która odbędzie się również na obiektach Burloch Areny.