3 maja 2025

-Świętowanie
-Kasarnie w nowej odsłonie
-Kalendarium -720 lecie Orzegowa (11)
-Z dawnej prasy -Orzegów 1928 rok
-Dawny Orzegów na fotografii
-Utrudnienia dla kierowców
-Przestroga
– Oliwia Hałupka w półfinale telewizyjnego ,,Mam talent”

 

 

Świętowanie 

 

 

Początek maja to czas ważnych dla Polaków świąt i rocznic. 1 maja obchodzimy  Święto Pracy i 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, 2 maja przypada Święto Flagi, a 3 maja rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Długi weekend majowy kończy się w niedzielę 4 maja. To również okazja dla świętowania zwłaszcza dla hutników i koksowników.

4 maja jest Dniem Hutnika i Koksownika – świętem wszystkich osób związanych z hutnictwem i koksownictwem, a także innych zawodów związanych z ogniem, takich jak strażacy, kominiarze czy piekarze. Święto to przypada na dzień wspomnienia św. Floriana, patrona tych wszystkich zawodów

 

Przypadający w niedzielę  Dzień Koksownika to okazja by   w kilku zdaniach wspomnieć   o naszej już  nieistniejącej pół wieku  koksowni

Początki koksowni Orzegów sięgają 1903 roku. Jej budowa została sfinansowana przez małżeństwo Joanny i Ulryka Schaffgotschów. Z początkową nazwą, koksownia Gotthard, zakład wyposażony był w jedną 35 komorową baterię pieców koksowniczych. Jednakże w 1908 roku funkcjonowały tam już trzy baterie pieców oraz pięć kotłów. Węgiel do koksowni sprowadzano z pobliskiej kopalni Gotthard (później kop.Karol)
Zakład funkcjonował do 1976 roku.

Wiosną 2021 roku teren po dawnej koksowni zmienił się w piękny 5 hektarowy park z funkcją rekreacyjną, ze strefą zabaw dla dzieci, bogatą infrastrukturą parkową – tarasem widokowym, ławkami, leżakami, latarniami, licznymi alejkami spacerowymi, parkingiem. Jednocześnie miejsce to stało się atrakcją turystyki industrialnej. Udało się odtworzyć ciąg komór pierwszej baterii koksowniczej. Wyremontowano wieżę węglową i zbiornik smoły. Powstała ścieżka dydaktyczna, gdzie wyeksponowane zostały najważniejsze wątki historii koksowni, a także zaprezentowane są procesy technologiczne związane z produkcją koksu.

 

 

 

 

 

Kasarnie  w nowej odsłonie 

 

Wspólnota mieszkaniowa  obejmująca  budynki przy ul.Huloka 1, K.A.Hlonda numery nieparzyste 11-25 (Kasarnie ) budynek przy ulicy Orzegowskiej 49.oraz przy ulicy Przelotowej 2-4 doczekała się  istotnych , korzystnych dla mieszkańców  rozwiązań funkcjonalności, a przy tym poprawy wizerunku budynków wraz z ich otoczeniem.

 

W ciągu budynków należących do  Kasarni  wymieniono  wszystkie balustrady na balkonach, co znacznie poprawiło bezpieczne ich użytkowanie. Widać też  jak za tym znacznie wzrosła dbałość o  ich wygląd. Teren wspólnoty został w całości ogrodzony. Trwają prace przy utwardzeniu placu kostką brukową. Powstaną miejsca parkingowe i strefa z  pojemnikami na odpady. Przewidywane jest malowanie klatek schodowych.

 

 

Trwają prace przy utwardzaniu placu. Niewątpliwie po ich zakończeniu miejsce to odmieni bardzo korzystnie swój dotychczasowy wizerunek.

 

 

Wspólny plac budynków na styku ulic K.A.Hlonda, Huloka i  Przelotowej

 

 

Kalendarium -720 lecie Orzegowa (11)

 

 

 

 

 

W związku z 720 leciem Orzegowa,   co tydzień ukazywane są w tym miejscu  materiały, które przypomną nam o najważniejszych wydarzeniach jakie miały miejsce w ciągu tego okresu. W większości  zaprezentowane tu wpisy  pochodzić będą z niezwykle cennego opracowania wydanego 31. 10. 2011 roku , autorstwa Aleksandra Leszczyny związanego przed laty z  Krainą Rudzką Związku Górnośląskiego , które jest niepełnym kalendarzem historii Rudy, Orzegowa,Chebzia i Goduli na tle Ziemi Bytomskiej, Śląska i Europy.

Z niezwykle obszernego kalendarium zostały zaczerpnięte   niemal wyłącznie i to w okrojonej nieco formie informacje dotyczące Orzegowa, do których za każdym razem dołączonych zostanie kilka słów uzupełnienia.

 

 

 

 

Dwukrotnie pojawia się informacja o Chebziu na terenie Orzegowa, w  tym przypadku kontekście budowy huty cynku. W innej informacji dowiadujemy się o zamknięciu kopalni ,,Król Dawid ” w Orzegowie, choć i tu mowa jest o terenie dzisiejszej Goduli, wtedy podobnie jak Chebzie przynależącej do Orzegowa .

W 1820 roku Śląsk był częścią Królestwa Prus, a nie był jeszcze ujednoliconym niemieckim państwem. Po kongresie wiedeńskim w 1815 roku Śląsk został włączony do prowincji pruskiej i od tego czasu był zarządzany przez Królestwo Prus. 

Wprowadzenie do szkół na Górnym Śląsku obowiązującej i pełnej nauki języka niemieckiego mogło być związane z tym, że mimo przynależności do Prus posługiwano się u nas gwarą śląską. Nie powstała ona w konkretnym jednym momencie , a ewoluowała przez wieki pod wpływem języków polskiego, niemieckiego ,czeskiego i słowackiego. Wpływ języka niemieckiego na mowę śląską nasilił się po 1749 roku, kiedy część Śląska została zajęta przez Królestwo Prus.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z dawnej prasy 

 Orzegów 1928 rok

Biegi uliczne zwłaszcza przed wojną  cieszyły się  sporym powodzeniem i gromadziły  zwykle na starcie kilkuset uczestników.  W tym przypadku w materiale prasowym zapowiadającym jeden z takich biegów uwagę zwracają podane nazwy ulic, jakie znalazły się na trasie biegu. Każda z nich w późniejszym czasie została zmieniona.

 

 

Mapa z 1939 roku zawiera nazwy tych ulic. Trzeba przyznać,  ten podany w notatce prasowej przebieg trasy coś  chyba jest przekombinowany i raczej nierealny . Wymieniona kolejność Kościelna,Polna,Korfantego się tu całkowicie wyklucza, czyli zakładać by trzeba ,że  ten przekaz prasowy jest błędny .

 

 

 

Orzegów na dawnej fotografii

Pomnik powstańców śląskich  został odsłonięty 2 maja 1937 roku. Usunięty przez okupanta wraz z nadejściem II wojny światowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Utrudnienia dla kierowców 

Ruch wahadłowy na Orzegowskiej w związku z budową trasy N-S

 

Poważniejsze zmiany czekają na kierowców na ulicy Orzegowskiej. Od wtorku, 7 maja, na odcinku od numeru 14 do ulicy Kilińskiego wprowadzony zostanie ruch wahadłowy.

Zmiana organizacji ruchu jest konieczna ze względu na rozpoczęcie budowy północnego odcinka trasy N-S, kluczowej inwestycji drogowej w mieście, która połączy ul. Magazynową z ul. Piastowską. W ramach tych prac przy ul. Orzegowskiej powstanie nowe rondo. Dodatkowo roboty obejmą przebudowę istniejącej infrastruktury technicznej, w tym ważnego gazociągu. Kierowcy muszą liczyć się z tym, że utrudnienia w tym miejscu mogą potrwać dłużej, ze względu na zakres prac.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przestroga 

Interwencja pogotowia ratunkowego  jaka miała miejsce w środowe popołudnie  na Burloch Arenie dotyczyła wypadku kilkunastoletniego chłopaka na pumptracku . Z jednej strony jest to miejsce  cieszące się ogromnym powodzeniem wśród dzieci i młodzieży, z drugiej jednak niestety ale stwarza niebezpieczeństwo w sytuacji   gdy jest niewłaściwie użytkowane. Obowiązuje  regulamin, są zalecane kaski na głowach, tylko kto te regulaminy czyta, kto je stosuje, nie każdemu  się chce zakładać kask na głowę.

Warto   czasem o takich przypadkach  wspomnieć, by stały się przestrogą dla innych. Samo korzystanie z tego toru, to czysta frajda i przyjemność. W tym jednak koniecznie powinna być zachowana rozwaga , odpowiedzialność i umiejętne korzystanie z tego obiektu.
Każdy rodzic, który  wie, że jego dziecko zamierza korzystać z pumptracka  , powinien  dopilnować  by jego pociecha  została wyposażona w ochraniacze i koniecznie powinno mieć założony  kask na głowie. Starsza młodzież musi mieć wzgląd na bezpieczeństwo  tych młodszych i unikać brawurowych  szarż  po torze , mijając ich  w pełnym pędzie, gdzie o kraksę nie trudno. Jednym słowem , lekceważąc obowiązujące zasady korzystania z toru łatwo doprowadzić do wypadku.

Ta przestroga nie bierze się znikąd. W sieci internetowej jest zatrzęsienie informacji o wypadkach na pumptrackach, których w kraju powstaje  coraz więcej. Czym bardziej zachowana zostanie ostrożność, zachowania będą  zgodne z regulaminem, tym tych wypadków będzie mniej.

 

 

 

 

 

Pumptrack został oddany do użytku w 2022 roku jako jeden ze zwycięskich projektów Budżetu Obywatelskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

Oliwia Hałupka ponownie w ,,Mam Talent” 

W chwili kiedy wyemitowane zostaje dzisiejsze wydanie ,,Od niedzieli do niedzieli ” trwa półfinał popularnego programu telewizyjnego stacji TVN ,,Mam talent ”

W popisowym  numerze akrobatycznym wraz z dziewczynami  z Infinity Group wystąpi nasza utalentowana znana wielu nam    mistrzyni Oliwia Hałupka. Jeżeli ktoś zdąży. to również tą drogą namawiam  dodatkowo do głosowania na grupę akrobatek.

 

W 2015 roku Oliwia wraz z  inną grupą Acro Team Silesia  już  raz wystąpiła w programie telewizyjnym Mam Talent, zdobywając wtedy   wysokie 2 miejsce.

POWODZENIA !

 

 

 

2016 rok. Oliwia Hałupka na czele przemarszu sportowych ekip kilkunastu sekcji na Burloch Arenie podczas imprezy centralnej Roku Sportu Orzegowskiego