9 luty 2025

W tym wydaniu:
-Walentynki
-Historia Burlocha 17
-Leksykon Orzegowski – załączniki
-Dawny Orzegów na fotografii
– Z dawnej prasy
– Orzegowianie na szklanym ekranie

 

Walentynki

 

-Mostek zakochanych-

 

 

 

 

Walentynki  – Nazwa wywodzi się  od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia.

Pod wpływem wzorców z zachodu święto zaczęto nieformalnie obchodzić w latach 80. XX w i nazywać je „Walentynkami”.

Choć to coroczne święto zakochanych przypada  14 lutego,  a więc dopiero pod koniec tego tygodnia,  to warto o nim wspomnieć z  lekkim wyprzedzeniem .

 

 

-Powiadają,że mostek ten magiczną moc posiada. Podobno gdy zakochani trzymając się za dłonie na drugą stronę po nim przejdą , tak potem   również przejdą  przez całe życie  w szczęściu, miłości i dobrobycie.-

 

 

 

 

 

 

Nawet jeżeli takiej mocy  ten  mostek póki co  na razie nie posiada , cóż  szkodzi  by  mu jej  nie  przypisać. Jakby nie było to jest to w końcu  Park Młodzieży, a poza tym, to jaką  dziś tak właściwie mostek ten pełni rolę?  Skoro nie pełni żadnej,  to niech się na coś  przyda .

Zbliżają się  Walentynki, na  okoliczność tegoż święta zakochanych   trochę  pofantazjować nie zaszkodzi,   tym bardziej, że  nikt chyba nie zaprzeczy, że   taki mostek  jest świetnym, do tego charakterystycznym  miejscem  do umawiania się młodzieży  na randki. A gdzie jak nie w takich miejscach   na nie się nie umawiać.  W wiośnie życia, w parku Młodzieży, na mostku zakochanych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wcześniej , o czym  wielu z nas pamięta, mostek  stanowił przejście nad  kamiennym zbiornikiem wodnym ,w którym przez krótki czas funkcjonowała fontanna.

 

Historia Burlocha 17

 

21 czerwca 2014 roku nadszedł  ten moment , w którym w nowej zupełnie odsłonie do rąk mieszkańców naszego miasta oddano zmodernizowany stadion na Burlochu. Od tego dnia zaczęła się pisać nowa historia tego obiektu. Odtąd też zaczął już on  funkcjonować jako  Burloch Arena 

 

 

Całość – czytaj tu 

 

 

 

 

Leksykon Orzegowski -załączniki 

Z – Zamorski Wojciech

 

 

Już trzeci rok nie ma go z nami. Wśród wielu mieszkańców Orzegowa, o których tu wspominano, a którzy wyjątkowo  zasługiwali na to by się nimi szczycić  był bez wątpienia ś.p. Wojciech Zamorski

Wojciech Zamorski  (1952- 2022) polski dziennikarz radiowy i telewizyjny , samorządowiec. Absolwent iberystyki oraz podyplomowego studium dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim.
Przez wiele lat związany z Telewizją Polską, Radiem Katowice , a także radiową Trójką .. i dalej jak  w każdym życiorysie , dokonania, szczegóły mniej lub bardziej ważne.

 

To wszystko jest istotne, ale też i trochę ogólnikowe, dlatego  można  podejrzewać, że i tak większość naszych mieszkańców nie miała pojęcia kim tak naprawdę był Wojciech Zamorski.
Zachęcam do obejrzenia tego stosunkowo krótkiego nagrania TVP Katowice, gdzie w programie ,,Pokój na poddaszu ” jest przybliżona postać tej nietuzinkowej osobowości telewizyjnej.

Wystarczy  spojrzeć z kim do czynienia miał w swej pracy dziennikarskiej Wojciech Zamorski. Nazwiska muszą robić wrażenie.  !!! Znał m.in  biegle język hiszpański i angielski, przy tym posiadał swój specyficzny urok osobisty, co powodowało, że  wyjątkowo łatwo przychodziło mu namawianie  do wywiadów  nawet te najwybitniejsze  postacie ze świata muzyki , polityki czy sportu.
To tylko  niektórzy  z nich :
 Książę Monako Albert,  Claudia Schiffer, Cliff Richard, Samantha Fox, Ringo Starr, Bokser- Mike Tyson, Celine Dion, Mick Jagger, Michael Jackson, Sting, wykonawcy i muzycy zespołów, Led Zeppelin, Black Sabbath, ZZ Top, Genessis, Bee Gees.

Pamiętamy go z wielu kultowych programów polskiego Radia i Telewizji .

Przez wiele lat związany z Telewizją Polską, Radiem Katowice, a także radiową Trójką, gdzie był m.in jednym z prowadzących legendarną Listę Przebojów Programu Trzeciego.
Jako dziennikarz TVP Katowice prowadził m.in.nadawany w latach 1994-2000 popularny program muzyczny ,,100% LIVE”,w ramach którego prezentowane były koncerty zespołów i wykonawców z gatunku rocka , jazzu i bluesa

W 1989 roku wraz z Grażyną Torbicką ,Markiem Sierockim oraz Tomaszem Raczkiem poprowadził Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie.

 


Ponad 30 lat mieszkał w naszej dzielnicy. Warto  o takich faktach  z dumą  przypominać!

 

 

 

 

 

 

Dawny Orzegów na fotografii 

Tym razem dwie fotografie. Pierwsza z 1961 , druga z 2023 . Miejsce to samo ale nie takie samo .

1961 rok Taki parterowy  budynek stał w tamtym czasie na rogu ob.ulic Podlas i Bytomskiej.Tuż za nim tętniły życiem orzegowskie zielone baraki

Wcześniej bar  ,,Drewutnia ” obecnie  nieco tajemniczo brzmiący Pub Valhalla. Drewniany budynek z całkiem przyjemnym wnętrzem i niemniej klimatycznym ogródkiem piwnym na dobre wrósł w to miejsce.

 

 

 

 

Z dawnej prasy 


Orzegów 1933 rok 

Już kiedyś pisałem o tym,że ten nasz stary dobry Orzegów, nieraz tak z sentymentem wspominany,  nie był  kiedyś wcale takim sielankowym, spokojnym i bezpiecznym miejscem  na ziemi. Wręcz przeciwnie.W odleglejszych czasach skala przestępczości  jaka u nas występowała była niewspółmiernie większa od tego co dzieje się u nas dzisiaj.
Nie sposób przy tym nawet wymienić pod jakimi wymyślnymi, nietypowymi , skrajnie  nieraz dewiacyjnymi postaciami  te wszelkiego rodzaju czyny karalne miały tu miejsce. Niejeden autor poczytnych powieści kryminalnych  by  nie wymyślił  tego rodzaju historii.
Ten przypadek akurat jest nieco lżejszego kalibru.

 

 

 

 

 

 

 

Orzegowianie na szklanym ekranie 

 

Orzegowska Grupa Twórców Kultury CZAPLA zaprasza do obejrzenia programu TVP3 Katowice „A kto nam zabroni”, którego emisja przypadnie w Walentynki❤️
14 lutego 2025r. godz.15,45.
To kolejna odsłona tego programu, w którym  wcześniej również członkowie OGTK ,,Czapla” brali  już udział.

 

 

Członkowie Orzegowskiej Grupy Twórców Kultury podczas nagrania w studio TVP Katowice

***

 

 

Nasz najlepiej  rozpoznawalny w TVP orzegowianin, red.Mirosław Riedel, w ostatnich dniach miał prawdziwą przyjemność  przeprowadzenia wywiadu  z niezwykłą aktorką, która swoim monologiem ,,Mianujom mie Hanka ” prezentowanym niedawno na antenie TVP1  zrobiła więcej dla Śląska niż wszystkie podręczniki historii,razem wzięte.

Mirosław Riedel odwiedził Grażynę Bułkę z kamerą w jej domu, a wywiad zaprezentowany został w ,,Pytaniu na Śniadanie ” popularnym  programie, z którym od lat na dobre współpracuje  głównie jako dziennikarz w terenie.