5 stycznia 2025 roku 

W tym wydaniu :
– Kalejdoskop wydarzeń – 2024 rok
– Historia Burlocha 12- Hala -wydarzenia
-Leksykon Orzegowski – załączniki
-Dawny Orzegów na fotografii
-Wystawa -75 lat modelarni – prezentacja
-Z dawnej prasy
– Ze sportu

 

-Rok 2025 – 720 lecie Orzegowa- 

 

 

 

 

Wydarzenia z 2024 roku 

 

 

 

Przypomnienie ważniejszych wydarzeń mających miejsce w Orzegowie w minionym 2024 roku.

 

wejdź tu 

 

 

Historia Burlocha  odc.12

 Hala sportowa – kuźnia talentów

 

Dotychczasowe materiały ukazujące   historię Burlocha w głównej mierze związane były z  początkiem  funkcjonowania  powstających tam  obiektów. Dotyczyło to też  hali sportowej.

Tym razem  o tym  co działo się w jej wnętrzach w okresie minionych już blisko 60 lat.

 

 

Hala  była miejscem wielu niezwykle interesujących wydarzeń. Przewinęły się przez nią  znakomite postacie ze świata sportu.To miejsce , które od samego początku, tętniło życiem, do którego przylgnęło określenie – kuźnia sportowych  talentów. Wciąż  tu zapisywane złotymi zgłoskami są kolejne karty historii tego obiektu.

 

całość – czytaj tu 

 

Leksykon Orzegowski – załaczniki

Ze zbiorem haseł zapoznać się można w pozycji ,,Leksykon Orzegowski”(górny pasek) Ich objaśnienia są zapisane w zwartej formie, a ilustruje je jedynie w każdym przypadku jedno  wyłącznie zdjęcie. Tak przyjęta formuła nie wymaga szczególnych zmian, poza tym, że niektóre hasła można aktualizować.

Nic nie stoi na przeszkodzie jednak, aby w takim jak to odrębnym  miejscu, cyklicznie, poza tym co zawarte zostało w hasłach leksykonu, wzbogacać je , poprzez inne   jeszcze  zdjęcia, prezentacje,  czy dodatkowe  pozyskane,  godne uwagi informacje lub  różnego rodzaju  ciekawostki. 

Ratusz

 

Definicja zawarta w haśle leksykonu , to tylko ograniczona informacja, która nie  jest w stanie w pełni przekazać  wszystkiego. Poniższy filmik dokumentalny już choćby przez ukazanie wnętrza ratusza, czy wypowiedzi  występujących w nagraniu osób, w znaczny sposób wzbogaca naszą wiedzę na temat tego obiektu.

 

 

 

 

Dawny Orzegów na fotografii

Dziś zdjęcie sprzed 100 lat.

 

Początki harcerstwa w Rudzie Śląskiej sięgają 1920 roku. Wówczas powstały pierwsze drużyny harcerskie – męskie w Kochłowicach, Bielszowicach i Orzegowie oraz żeńskie w Bielszowicach i Orzegowie. Podlegały one Inspektoratowi Harcerskiemu przy Polskim Komisariacie Plebiscytowym w Bytomiu.

 

 

 

Wystawa 75 lecia modelarni – prezentacja 

 

Sekcja modelarstwa MKS ,,Skarbek ” 10 grudnia w galerii ,,Czapla”  przedstawiła  swoją wystawę  poświęconą 75- leciu działalności modelarni. Tym razem jest okazja zapoznania się z  prezentacją tego wydarzenia.

 

Z dawnej prasy 

Orzegów 1905 rok

 

Okres kolęd , więc i artykuł  prasowy trochę na czasie. To już zamierzchłe dzieje, ale wielu z nas ma w pamięci czasy , kiedy  organiści też chodzili z kapłanami po kolędzie.

 

Można  zadać sobie pytanie czym, aż tak mocno naraził się parafianom ów organista? Trudno z tego materiału  to wywnioskować, chociaż z pewną  dozą  prawdopodobieństwa można się domyśleć o co mogło chodzić. Ten ,, bohaterski czyn ” organisty, o którym mowa  miał miejsce 30 kwietnia. W tym dniu podobnie jak w wielu innych parafiach przypadał dzień pierwszej komunii świętej.
Śląsk znajdował się  od średniowiecza do początku XX wieku pod panowaniem (pruskim) niemieckim.W tym okresie język niemiecki był językiem urzędowym, edukacji i kościoła. Z  początkiem  XX wieku na Śląsku  mieszkańcy posługiwali się  zarówno językiem niemieckim,  polskim ale też byli dwujęzyczni. Nieustanne próby zgermanizowania tego regionu pozostawały  nieskuteczne i natrafiały na duży opór tutejszych mieszkańców pragnących wychowywać swe dzieci w duchu polskości.

W  wielu już wtedy ukazujących się w języku polskim gazetach takich jak ,,Głos Śląski ” z którego ten artykuł pochodzi nieustannie o różnych próbach  narzucania   języka niemieckiego   zwłaszcza w kościołach się rozpisywało.

Poniżej fragment artykułu  również  nawiązujący do  30 kwietnia 1905 roku , choć dotyczący sytuacji w innej parafii. To nie oczywiście dowód na to, że nasz organista w podobny sposób zachował się w czasie pierwszej komuni.  Jednak penetrując  archiwalne gazety z tamtego okresu , wielokrotnie można spotkać się ze skargami wnoszonymi przez  parafian orzegowskich odnośnie praktyk związanych z używaniem języka niemieckiego w kościele i to zarówno przez kapłanów jak i organistę .

To nie był łatwy czas dla naszego regionu.  Trzeba mieć na uwadze, że obok siebie  w tym samym miejscu po stronie polskiej i niemieckiej  funkcjonowało wiele  podobnych stowarzyszeń również tych  kościelnych  jak np. Stowarzyszenie Katolickiej Młodzieży Męskiej, które było i polskie i niemieckie, tak samo było z klubami sportowymi. W 1905 roku powstał u nas pierwszy na obszarze  ob.Rudy Śląskiej klub sportowy ,, Turn und Sportverein”

Choć ten fragment nie opisuje tego co wydarzyło się  naszej parafii , to wiele podobnych artykułów odnośnie takich sytuacji pojawiało się w prasie z tamtego okresu. Opisywały one ze zgorszeniem  podobne praktyki i u nas. Dwujęzyczny proboszcz Sigulla musiał przy tym umiejętnie wszelkie tego rodzaju spory łagodzić  nie okazując jednocześnie  większej stronniczości ku jednym czy drugim.

 

 

 

 

 

 

Ze sportu

 

Pierwszym wydarzeniem sportowym roku 2025 na obiektach Orzegowa było towarzyskie spotkanie  połączonych sił rugbistów wywodzących się z lokalnego środowiska rugby.

1 stycznia o godz 13.00 jak co roku na płycie boiska nadarzyła się  okazja nie tylko do złożenia sobie życzeń noworocznych, ale przede wszystkim do tak potrzebnego po okresie świątecznym ruchu na świeżym powietrzu.  Spotkaniu towarzyszyła tym razem świetna jak na ten okres pogoda , z czym bardzo różnie bywało w poprzednich latach.

 

Świetnie spisywali się w minionym 2024 roku, trenujący w naszej hali zapaśnicy ZKS Slavia

 W minionych 12 miesiącach zdobyli  25 medali Mistrzostw Polski wszystkich grup wiekowych!

Złote medale:
Natalia Kubaty, Paulina Danisz, Kamila Kulwicka w Mistrzostwach Polski Seniorek, Patrycja Cuber w Mistrzostwach Polski Juniorek, Zuzanna Ptak i Oliwia Delong w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży
Srebrne medale:
Daria Szymeczko, Dominika Kulwicka i Jakub Lekston w Mistrzostwach Polski Seniorek i Seniorów, Julia Palka i Przemysław Mrozek w OOM w zapasach kobiet i w stylu wolnym, Julia Palka i Przemysław Mrozek w MP U-15,
Brązowe medale:
Angelika Mytkowska i Andrzej Sokalski w Mistrzostwach Polski Seniorek i Seniorów, Paulina Danisz w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski, Jakub Lekston w Mistrzostwach Polski Juniorów, Przemysław Mrozek i Kajetan Szewczyk w OOM w stylu klasycznym, Jakub Halama i Kajetan Szewczyk w OOM w zapasach w stylu wolnym, Milena Betenia w Mistrzostwach Polski Młodziczek, Zuzanna Ptak, Maria Jarosz i Agata Chyłek
w MP U-15.