29 grudnia 2024 rok
W tym wydaniu:
– Kończy się rok 2024
-Historia Burlocha 11 -Park im. Janka Krasickiego
– Leksykon Orzegowski – załączniki
– Dawny Orzegów na fotografii
– Kolęda inaczej
– Z dawnej prasy – Orzegów 1882
– Orzegowianie na szklanym ekranie
-Wstydliwy widok
Kończy się rok 2024
Kończy się rok 2024. O tym co działo się w ciągu ostatnich 12 miesięcy w Orzegowie, za tydzień. Przegląd tych wydarzeń będzie oparty wyłącznie o materiały zamieszczane na orzegowskim portalu, więc z pewnością wiele informacji, które być może też się powinny tu pojawić zostanie pominiętych.
Mimo wszystko regularne cotygodniowe zamieszczanie informacji na stronie pozwala na przypomnienie większości ważnych dla Orzegowa wydarzeń .
Mijający rok nie był najgorszy, ale nigdy nie jest tak żeby nie mogło być lepiej, więc oby ten NOWY ROK 2025 był lepszy od tego, który jest już za nami.
Historia Burlocha 11
Park Janka Krasickiego
Choć od wielu lat podana wyżej nazwa parku już nie obowiązuje, to przedstawiając jego historię, nie dałoby się pominąć wątku dotyczącego patrona tego miejsca.
Został nim Jan Krasicki, – polski działacz młodzieżowego ruchu komunistycznego, członek Drugiej Grupy Inicjatywnej Polskiej Partii Robotniczej i Gwardii Ludowej, organizator i przewodniczący Związku Walki Młodych, zamordowany przez Niemców podczas II wojny światowej .
Park im.Janka Krasickiego został przekazany do użytku 18 lipca 1964 roku .
Czy park ma coś wspólnego z Burlochem ? Odpowiedzią na to pytanie jest zdjęcie poniżej, które już wcześniej wraz z opisem było tu prezentowane.
całość czytaj tu
Leksykon Orzegowski – załączniki
Ze zbiorem haseł zapoznać się można w pozycji ,,Leksykon Orzegowski”(górny pasek) Ich objaśnienia są zapisane w zwartej formie, a ilustruje je jedynie w każdym przypadku jedno wyłącznie zdjęcie. Tak przyjęta formuła nie wymaga szczególnych zmian, poza tym, że niektóre hasła można aktualizować.
Nic nie stoi na przeszkodzie jednak, aby w takim jak to odrębnym miejscu, cyklicznie, poza tym co zawarte zostało w hasłach leksykonu, wzbogacać go , poprzez inne jeszcze zdjęcia, prezentacje, czy dodatkowe pozyskane, godne uwagi informacje lub różnego rodzaju ciekawostki
Park Koksy
Powstał w 2021 roku
Najważniejsze dla całej inwestycji było zneutralizowanie zagrożeń związanych z zanieczyszczonym gruntem. To był podstawowy warunek, by powierzchnię po byłej koksowni zamienić w miejsce do wypoczynku.
Koksownia istniała w latach 1903-1976.Ponad 40 lat skażony związkami chemicznymi, porośnięty dzikimi chaszczami teren, stał się niedostępnym dla nikogo nieużytkiem. Miejsce przeszło wyjątkową metamorfozę, dzięki czemu Orzegów zyskał spory obszar zieleni gdzie mieszkańcy mogą spędzać swój wolny czas.
Teren po byłej koksowni przed i po rewitalizacji. Dzięki tej inwestycji zyskaliśmy nie tylko kawał terenu do wypoczynku, ale przede wszystkim odzyskaliśmy spory kawałek Orzegowa.Wcześniej od momentu likwidacji koksowni w 1976 roku był to obszar nieużytkowany .
Dawny Orzegów na fotografii
1947 rok . Boże Narodzenie. Chór im. Fryderyka Chopina
Członkowie chóru nie ograniczali się wyłącznie do śpiewu, często też wystawiali sztuki teatralne i operetki. W czasie gdy wykonane zostało to zdjęcie chór liczył rekordową liczbę ok. 440 członków .
Z Świętami Bożego Narodzenia wiąże się też data powstania chóru. Założył go Adam Hulok 25 grudnia 1909 roku
Kolęda inaczej ..
Zachęcam do obejrzenia i wysłuchania tej kolędy, innej od tych, które znamy, ale jak najbardziej wpisującej się w klimaty świąteczne. Śpiewana gwarą, do tego przy pewnym udziale dobrze nam znanych pracowników orzegowskiej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Z dawnej prasy
Orzegów 1882 rok!
….To ci gizd dopiero !
Orzegowianie na szklanym ekranie
W wigilię Bożego Narodzenia w programie TVP2 w specjalnym wydaniu Familiady naprzeciwko siebie stanęli lekkoatleci i zapaśnicy . W drużynie zapaśników wystąpiła Elżbieta Garmulewicz.(na zdjęciu pierwsza po lewej stronie prowadzącego program Karola Strasburgera.)
Nie tak do końca orzegowianka, choć jako wieloletnia trenerka zapaśniczek, w naszej hali spędza wiele godzin. To dzięki niej swe sukcesy na międzynarodowych arenach odnosiły najbardziej utytułowane zapaśniczki, Natalia Strzałka i Natalia Kubaty .W tego rodzaju wydaniach specjalnych raczej się chyba nie zdarzyło, że finałowe rozstrzygnięcie było nie po myśli uczestników. Nie inaczej było teraz, bo też musiało tak być, skoro wygrana suma przeznaczona została na szczytny cel.
Wstydliwy widok !!!
Sterta śmieci zalega w tym miejscu od wielu tygodni, a może już teraz nawet miesięcy. Przyznać trzeba to widok skandaliczny i absolutnie nie powinien mieć miejsca.
Sam fakt, że tego typu składowanie śmieci urządzono przy samej drodze i to w miejscu często uczęszczanym, które mijają goście z innych miast, czy dzielnic udający się np.na lodowisko, gdzie przejeżdża autobus, gdzie prowadzi droga chociażby do kościoła ,to powód do wstydu.
Pytanie kto się ma wstydzić ? Ci co tam te śmieci zostawili, ci, którzy je powinni stamtąd zabrać, ci którzy powinni tego dopilnować żeby były stamtąd zabrane, czy może ktoś odpowiedzialny za porządek na ulicach w mieście.
Wielu z nas było przekonanych, że przed świętami jednak ktoś coś z tym zrobi. Nie zrobił. Teraz być może ten ktoś się wścieka, choć niekoniecznie w związku z tą sytuacją , a bardziej na tego, kto śmiał zabrać głos w tej sprawie.
Tego rodzaju interwencje, co podkreślałem już nieraz to, ostatnia rzecz jaką bym chciał uprawiać na tej stronie. Martwi to, że jak widać nikomu taki obrazek nie przeszkadza.To jest niepokojące. Bo skoro w takim miejscu mogą te odpady straszyć , to dlaczego w innych może nie być podobnie.