15 grudnia 2024

W tym wydaniu:
– Smutna rocznica
-Ostatnie w tym roku spotkanie członków Towarzystwa Miłośników Orzegowa
– Historia Burlocha 9 – Amfiteatr
– Leksykon Orzegowski – załączniki
-Sukces chórku ,,Róże Św.Elżbiety ”
– Orzegów na dawnej fotografii
-Z dawnej prasy -Orzegów 1932 r.
-Wystawa modelarzy w ,,Galerii Czapla”
– Ze sportu

 

 

Smutna rocznica 

Dokładnie 20 lat temu, w okresie przedświątecznym  dokonał się okrutny, ostateczny akt pozbawienia nas tak bardzo znaczącego dla kilku pokoleń orzegowian  miejsca. W tamtym czasie budynek nie prezentował się już dobrze, jego czas świetności dawno  minął, ale nikt wtedy nie dopuszczał myśli, że ktoś odważy się podjęcia decyzji o jego likwidacji.
A jednak to się wydarzyło, w dodatku tak błyskawicznie, że nikt tak naprawdę nie był w stanie  już niczemu zapobiec.
Nadzieje na uratowanie tak ważnego dla nas  obiektu legły w gruzach .Z dnia na dzień koparki bezduszną decyzją urzędników rozprawiły się  z murami budynku, pomiędzy którymi przez wiele dziesiątków lat  tętniło życie, gdzie mieszkańcy Orzegowa realizowali swoje pasje , pożytecznie  spędzali swój czas.

 

 

 

 

 

 

Dziś po Domie Kultury została już tylko ta tablica zamontowana na  jednej ze ścian budynku mieszkalnego , który stanął dokładnie w jego miejscu. Dobrze, że tam się znalazła ! Ku pamięci miejsca wyjątkowego !

 

 

 

 

 

Ostatnie w tym roku spotkanie członków Towarzystwa Miłośników Orzegowa 

W czwartek po raz ostatni w tym roku w galerii Czapla spotkali się  członkowie Towarzystwa Miłośników Orzegowa. Tradycyjnie na początku odśpiewano ,,sto lat” grudniowym solenizantom. Wszystkich zebranych przywitał prezes TMO Jurek Kasperek. Skarbnik stowarzyszenia Beata Malik odczytała sprawozdanie finansowe za mijający rok.
Barbara Kiełbik przedstawiła opracowany przez siebie Ceremoniał Pocztu Sztandarowego Towarzystwa Miłośników Orzegowa, czyli ogólne zasady dotyczące udziału sztandaru w uroczystościach regionalnych, patriotycznych i religijnych, który przekazała do zatwierdzenia przez zarząd na ręce prezesa.
Kończący się rok to najlepszy moment do podsumowań . Sekretarz TMO  Jerzy Porada przygotował prezentację multimedialną ukazującą minione 12 miesięcy działalności organizacji.
Zebranie odbyło się w otoczeniu modeli latających, trwającej w Galerii Czapla wystawy z okazji 75-lecia modelarni lotniczej Klubu MKS „Gwarek”. O historii Klubu opowiedział nam Paweł Gołąbek, członek TMO oraz jeden z liderów modelarskiej grupy.

Przy migocących lamkach  choinki zebranie zakończyło się wspólnymi życzeniami świąteczno-noworocznymi oraz zaproszeniem na styczniowe kolędowanie.

 

O całorocznej działalności  TMO w przyszłym tygodniu .

Niepełna ekipa Towarzystwa Miłośników Orzegowa

 

 

 

 

Historia Burlocha 9

 Amfiteatr

 

Plan zagospodarowania Burlocha dotyczył w znaczącej większości obiektów o charakterze sportowo – rekreacyjnym. Zdecydowano jednak również, by stworzyć takie jedno miejsce gdzie mogłyby się odbywać plenerowe koncerty i wydarzenia muzyczne. Ta koncepcja wywodziła się z bogatych tradycji organizowania  podobnych imprez, a  miejsc ku temu było w Orzegowie kiedyś co nie miara, a  do tego  jak długo sięgać pamięcią muzyka pod różnymi postaciami w Orzegowie zawsze była wszechobecna….

 

 

 

 

Historia Burlocha 9 – Amfiteatr 

całość czytaj tu 

 

 

 

 

Leksykon Orzegowski – załączniki 

Ze zbiorem haseł zapoznać się można w pozycji ,,Leksykon Orzegowski”(górny pasek) Ich objaśnienia są zapisane w zwartej formie, a ilustruje je jedynie w każdym przypadku jedno  wyłącznie zdjęcie. Tak przyjęta formuła nie wymaga szczególnych zmian, poza tym, że niektóre hasła można aktualizować.

Nic nie stoi na przeszkodzie jednak, aby w takim jak to odrębnym  miejscu, cyklicznie, poza tym co zawarte zostało w hasłach leksykonu, wzbogacać go , poprzez inne   jeszcze  zdjęcia, prezentacje,  czy dodatkowe  pozyskane,  godne uwagi informacje lub  różnego rodzaju  ciekawostki 

N-Niemieckie

 

Początkowo były to dwa stawy oddzielone groblą.Nazwy stawów pochodziły od ich właścicieli.Od strony zachodniej  był staw Ficka, a od wschodniej Gnidy. W okresie międzywojennym po rozstrzygnięciach plebiscytowych i podziale Górnego Śląska przez środek tych stawów wytyczona została granica polsko-niemiecka. Trochę ten obraz niezgodny jest z  rzeczywistością. Na rysunku granica przebiega wzdłuż Bytomki, w pewnym miejscu jakby przepływała przez środek stawu, gdy obecnie rzekę od stawu  dzieli spory kawałek gruntu .

Jak pamięcią sięgnąć staw Niemieckie jak i pobliski Fazaniec zawsze były chętnie odwiedzanym miejscem przez orzegowian i o ile nikt nie miał nigdy wątpliwości ,że Fazaniec znajdował się już na terenie innego miasta, innej dzielnicy,a w okresie międzywojennym  nawet państwa, tak co do stawu Niemieckie do dziś raczej całkowitej pewności po której stronie on leży  nikt nie ma .

 

Gdyby się przyjrzeć tym tablicom na drodze biegnącej w kierunku  Szombierek,gdzie biała strzałka wskazuje staw , to należałoby przyjąć, że przynajmniej jakaś jego część znajduje się  jeszcze w Orzegowie. Z tego miejsca do Bytomki jest ok.100 metrów, więc tu też  odpada założenie, że Bytomka stanowi  granicę między naszym miastem ,a Bytomiem .

Powołując się na poprzednie zdjęcie z google.maps  nie powinno być dyskusji na ten temat. Niemieckie znajduje się w Orzegowie … Tyle, że wg. kolejnej ustawionej tabliczki ten Orzegów zaczyna się  jak to widać dopiero  za oczyszczalnią ścieków  przy cmentarzu , nieopodal skrzyżowania ulicy Bytomskiej z ul.K.A.Hlonda (na mapie oznakowaną jako  ul.Bobrecka)

Mówiąc o ,,Niemieckim” bardziej więc istotne jest nie to po której stronie ten staw  leży, a to  od której jego strony się znajdujemy.W tym przypadku widok jest od strony Orzegowa .W tle widać już pierwsze zabudowania sporego już dziś osiedla domków jednorodzinnych ,,Fazaniec” ciągnącego się do Bobrka .

 

W dolnym prawym rogu , nasz cmentarz komunalny ,widoczne żółte pola rzepaku dziś w całości zajmują domki rodzinne.
Zdj.od strony Orzegowa

 

Osiedle Fazaniec nad stawem ,,Niemieckie ”
zdj.od strony Szombierek

To jeszcze widok dziewiczych, utopionych w bujnej zieleni terenów wokół stawu. Takie ujęcie to już przeszłość. Od strony północnej w  tej chwili widoczne nad stawami tereny są całkowicie zabudowane. W najbliższych latach zaś,  pomiędzy stawem ,a Bytomką , tu na zdjęciu mniej więcej w pasie  drzew  pod stawem poprowadzona zostanie nitka obwodnicy budowanej w tej chwili na terenie naszego miasta trasy N-S, z  końcowym wylotem na ul.Karola Goduli

 

 

Sukces chórku ,,Róże Św.Elżbiety „

W piątek  podczas XXX Przeglądu  Kolęd i Pastorałek w Świętochłowicach świetnie zaprezentowały się dziewczynki z przedszkola sióstr Elżbietanek zajmując w silnej stawce III miejsce.

Na zdjęciu Zuzia,Lena,Eliza i Martna podczas występu

 

 

Dawny Orzegów na fotografii

Orzegów od zawsze był przepełniony muzyką. Powszechnie znane są historie związane z  Chórem ,,Chopin” czy  zespołem akordeonistów. Swoje orkiestry miały m.in:  kopalnia, harcerze , Stowarzyszenie Katolickiej Młodzieży Męskiej , zespół muzyków posiadała Koksownia.Ta muzyka od zawsze była u nas obecna.  W dawniejszych czasach  do nauki gry na instrumentach garnęli się niemal wszyscy. Różnie to wychodziło ale też wielu orzegowian , nawet tych samoistnych grajków  z czasem osiągnęło poziom profesjonalny. Ci którzy złapali bakcyla  gry na akordeonie chociażby pod okiem Panica czy Huloka , później doskonalili swe umiejętności  kształcąc się w szkołach muzycznych.

 

 

 

 

 

 

 

 

Z dawnej prasy

Orzegów 1932 rok

 

 

 

 

 

W całej historii naszej parafii odnotowaliśmy 21 prymicji sprawowanych przez nowo wyświęconego kapłana (neoprezbitera) pochodzącego z naszej orzegowskiej społeczności parafialnej .
Jak dowiadujemy się z artykułu w okresie sprawowania  urzędu proboszcza przez Pawła Sigullę takich święceń u nas było sześć.

Ostatnie święcenie kapłańskie w naszym kościele przyjął w roku 2017 Łukasz Głąbik ,wcześniej w 2009 -Grzegorz Kwiecień

 

 

 

ks.Łukasz Głąbik

 

 

 

 

 

 

 

Wystawa modelarni MKS ,,Gwarek” w galerii ,,Czapla”

 

We wtorek w Galerii Czapla odbyło się  uroczyste otwarcie wystawy niezwykłych modeli z okazji 75 rocznicy działalności modelarni lotniczej klubu MKS „Gwarek”. O interesującej historii klubu opowiedział pasjonat modelarstwa  Paweł Gołąbek. Otwarcie wystawy przyciągnęło wielu modelarzy , ich rodziny i sporo chętnych zobaczenia ekspozycji . Przygotowanie wystawy kosztowało wiele pracy i zaangażowania. Poniesiony trud się opłacił,  zaprezentowane eksponaty i historia modelarni spotkały się  z dużym zainteresowaniem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ze sportu

Sukcesy akrobatek 

O młodych utalentowanych akrobatkach trenujących w naszej hali, niestety  nie zawsze jest sposobność coś więcej tu na orzegowskim portalu napisać. Nie wynika, to ani z braku sukcesów, ani z dostępu do informacji o tym co dzieje się w sekcji, ani tym bardziej z niedocenienia tej trochę  niesłusznie wciąż niszowej dyscypliny sportu.
Ogólnie odnosząc się do wydarzeń sportowych na terenie Orzegowa, pod uwagę brane są tematy związane z funkcjonującymi tu na co dzień  sekcjami.

Akrobatyka w Orzegowie choć  dosyć mocno wpisuje się w tą nowszą historię sportu w Orzegowie, nie do końca   jednak  możemy ją utożsamiać  wyłącznie z naszą dzielnicą..
Młode akrobatki  trenujące w naszej hali należą do  istniejącego  w mieście ponad 20 lat klubu KPKS  Halemba.
Na chwilę obecną zawodnicy tej sekcji trenują w trzech miejscach, tu u nas w Orzegowie, w Halembie i w Świętochłowicach. Ogólnie nie jest też tak, że trenują w tych akurat miejscach wyłącznie ci akrobaci, którzy z tych miejsc się wywodzą , to uwarunkowane jest kilkoma czynnikami. . Nie sposób więc skupiać się na tym zwłaszcza kiedy sekcja odnosi jakieś znaczące sukcesy , czy stało się  to z udziałem zawodników pochodzących z Orzegowa . Sukces to sukces, prawda! z tym,że akurat na tym portalu   bliższe nam są mimo wszystko te osiągnięcia w wymiarze lokalnym, ściślej dotyczące naszej dzielnicy.
Pamiętamy świetne wyniki Oliwii Hałupki, aktualnie jesteśmy dumni z postawy Julki Jessel . Zachwycamy się Mają Mrozek .
Nie ma oczywiście sensu dochodzić  w przypadku tak  rozbudowanego w swych strukturach klubu,  do tego kto skąd pochodzi.
Najistotniejsze, że to  w naszej hali pod okiem m.in związanego z tym obiektem  przez większość życia   Henryka Świerca  robi się wielką robotę i są tego co najważniejsze wymierne efekty.

 

 

Młodzi sportowcy, trenujący na co dzień w sekcji akrobatyki sportowej KPKS „Halemba” świetnie zaprezentowali się podczas zawodów „Gibki Bajtel” w Piekarach Śląskich!

Zawody „Gibki Bajtel”, na których wystąpili zawodnicy KPKS „Halemba” odbyły się 23 listopada w Piekarach Śląskich. Młodzi akrobaci pokazali swoje niesamowite umiejętności, pasję i miłość do tej wyjątkowej i niezwykle wymagającej dyscypliny. Z ogólnopolskiego turnieju wrócili z 9 złotymi, 9 srebrnymi i 5 brązowymi medalami!

Poniżej wyniki, które warto tu podać do wiadomości choć ,co zrozumiałe  nie da się tu co silić na ustalanie tego ,kto reprezentuje jakie miasto czy dzielnicę.
Z naszego punktu widzenia najbardziej istotne jest to ,że dziewczyny w przypadku naszej hali masowo się garną do uprawiania tej pięknej, bardzo widowiskowej  dyscypliny łączącej  gimnastykę sportową z gimnastyką artystyczną .

Dwójki kobiet

Klasa II

  • 1. miejsce – Amelia Kiszka, Aleksandra Babik
  • 2. miejsce – Nadia Zajger, Hanna Błaszczyk
  • 3. miejsce – Antonina Dyrka, Lilianna Szudy

Youth

  • 1. miejsce – Katarzyna Korpula, Kornelia Nocoń
  • 2. miejsce – Lena Bratuszewska, Natalia Rudzka
  • 3. miejsce – Paulina Mędoń, Nela Dyrka
  • 5. miejsce – Natalia Dziób, Michalina Klois
  • 8. miejsce – Otylia Koj, Dominika Błażejak

Klasa III

  • 2. miejsce – Gabriela Kukla, Alicja Rzepka
  • 5. miejsce – Dominika Organista, Hanna Trubic
  • 12. miejsce – Oliwia Bugno, Klara Ziemba
  • 15. miejsce – Aurelia Gajda, Pola Zajger
  • 19. miejsce – Oliwia Horky, Magdalena Jeruzal
  • 21. miejsce – Wiktoria Pelka, Wiktoria Jarosz (UKS „Orzeł Biały” Piekary Śląskie)

Klasa młodzieżowa 

  • 4. miejsce – Antonina Duda, Sofia Jonda
  • 9. miejsce – Zuzanna Koczomb, Milena Abramowicz
  • 14. miejsce – Natalia Tomala, Nadia Palus
  • 15. miejsce – Zofia Blarowska, Aleksandra Ciszewska
  • 17. miejsce – Iga Patyński, Róża Jędrzejewska
  • 18. miejsce – Hanna Wojdecka, Tatiana Kiturko
  • 20. miejsce – Lena Kass, Emilia Kujawska
  • 22. miejsce – Natasza Wójtowicz, Lena Kusz
  • 25. miejsce – Iga Karaszewska, Zofia Rozmus
  • 27. miejsce – Ala Strejczyk, Pola Piątek
  • 29. miejsce – Anna Lanuszny, Lila Oleś

Open

  • 3. miejsce – Julia Dobrowolska, Julia Postulka

Trójki kobiet

Klasa II

  • 1. miejsce – Wiktoria Tkaczyk, Maja Macha, Martyna Gawenda
  • 2. miejsce – Emilia Kaczmarczyk, Emilia Kucharska, Paulina Skiba
  • 3. miejsce – Julia Kuczera, Nina Warda, Lena Bury
  • 4. miejsce – Nela Szudy, Katarzyna Jabłońska, Aleksandra Jeruzal

Youth

  • 1. miejsce – Martyna Szymik, Maja Lis, Pola Rogalska
  • 2. miejsce – Maja Wolniewicz, Zofia Kokot, Natalia Mendla
  • 3. miejsce – Natalia Skowronek, Zosia Koźmińska, Marta Piechula- zespół łączony z UKS “Orzeł Biały” Piekary Śląskie
  • 4. miejsce – Małgorzata Hajduga, Lucyna Kokot, Wiktoria Jarosz- zespół łączony z UKS “Orzeł Biały” Piekary Śląskie
  • 5. miejsce – Magdalena Klein, Zofia Wormuth, Lena Zakrzewska

Klasa III

  • 5. miejsce – Natalia Mędoń, Agnieszka Dzida, Oliwia Grabowska
  • 6. miejsce – Oliwia Bugno, Karolina Jakubczyk, Hanna Trubic

Klasa młodzieżowa 

  • 2. miejsce – Antonina Duda, Zofia Blarowska, Anna Celebańska
  • 14. miejsce – Lena Kass, Emilia Kujawska, Hanna Wolniewicz
  • 16. miejsce – Anna Lanuszny, Natasza Wójtowicz, Lena Kusz
  • 17. miejsce – Tatiana Kiturko, Natalia Tomala, Nadia Palus
  • 18. miejsce – Julia Ruśkowska, Emilia Nowak, Milena Bogacz

Dwójki mieszane

Klasa II

  • 1. miejsce – Mikołaj Czornik, Lena Nowara

Klasa młodzieżowa 

  • 1. miejsce – Eliza Pyka, Jan Sychowicz

Dwójki mężczyzn

Klasa młodzieżowa

  • 1. miejsce – Adrian Kaleta, Jan Sychowicz

Akrobatyka Indywidualne dziewcząt

Master 

  • 5. miejsce – Paulina Makowska
  • 7. miejsce – Łucja Michałek

Pierwszy Krok Plus

  • 2. miejsce – Aleksandra Bulik
  • 4. miejsce – Kinga Nowogórska
  • 5. miejsce – Iga Wojtachnio
  • 6. miejsce – Amelia Kortyczko
  • 8. miejsce – Jagoda Mzyk
  • 9. miejsce – Karolina Gamoń
  • 10. miejsce – Lena Pyrek
  • 11. miejsce – Kinga Podkowa
  • 12. miejsce – Luiza Pęczek
  • 13. miejsce – Olga Buzga
  • 16. miejsce – Maria Krótka

Pierwszy krok 

  • 1. miejsce – Pola Strejczyk
  • 7. miejsce – Paulina Wróbel
  • 10. miejsce – Zuzanna Jędrzejewska
  • 14. miejsce – Natalia Hałat
  • 19. miejsce – Apolonia Ciepielska

Skrzat plus

  • 2. miejsce – Antonina Postułka
  • 9. miejsce – Zofia Mazur
  • 12. miejsce – Alicja Szendzielorz
  • 14. miejsce – Maria Kolek
  • 15. miejsce – Julia Putlak
  • 16. miejsce – Julia Oszadło
  • 17. miejsce – Lena Puszera

Skrzat

  • 2. miejsce – Zuzanna Wolniewicz

Indywidualne chłopców

Skrzat plus 

  • 1. miejsce – Aleksander Błaszczyk

Wszystkim młodym sportowcom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

***

Kolejna edycja Turnieju „Pierwszego Kroku Zapaśniczego” dobiegła końca. Adepci zapasów spotkali się na  matach w naszej hali zbierając doświadczenie i rywalizując poprzez zabawę.
Były łzy szczęścia i gorycz porażki, zawodnicy pokazali determinację i zaangażowanie co spowodowało ,że walki były zacięte i zarazem  efektowne.
Zdarza się ,że pewni już wiekowi mieszkańcy Orzegowa pamiętający czasy Jokiela wyrażają wątpliwość , czy obecnie w tej hali cokolwiek się dzieje. Prawda jest taka ,że hala  od lat tętni życiem od rana do wieczora.