1 grudnia 2024

W tym wydaniu:

– Spotkanie Karolowców po raz 11
– Historia Burlocha 7 – Hala sportowa
– Leksykon Orzegowski – załączniki -łyżwiarstwo figurowe
– Quiz -co wiesz o kopalni Karol
– Orzegów na starej fotografii
– Z dawnej prasy- Orzegów 1949 r.
– Sezon łyżwiarski -rozpoczęty
– Informacja Towarzystwa Miłośników Orzegowa

 

Spotkanie Karolowców po raz 11 

 

W piątek 29 listopada, tradycyjnie jak co roku w okolicach górniczego święta ,,Barbórki” odbyło się  zorganizowane  przez Towarzystwo Miłośników Orzegowa –Spotkanie Karolowców.
Tym razem pracownicy nieistniejącej już ponad pół wieku kopalni ,,Karol” spotkali się w klimatycznym wnętrzu kawiarenki  orzegowskiej uczelni  WSNS (dawnej szkole podstawowej nr 37)

Uczestników spotkania przywitali organizatorzy: Jerzy Kasperek prezes TMO oraz główny inicjator wydarzenia Ernest Talaga.

 

Gościem honorowym była Pani dr hab. Marta Tomczok,  prof. Uniwersytetu Śląskiego, która miała okazję  w tym dniu spotkać się osobiście z byłymi pracownikami kop.”Karol” i przeprowadzić z  nimi wiele  interesujących rozmów  w ramach szeroko pojętego projektu Upamiętnianie narodowego dziedzictwa węgla kamiennego.

 

.
.

Prezentacja multimedialna przygotowana przez Ernesta Talagę przypomniała zebranym historię wydobycia wydobycia węgla kamiennego na terenach dawnego Orzegowa. Spotkanie Karolowców   jak zwykle stało się  okazją do sentymentalnych wspomnień, ożywionych dyskusji oraz wspólnego śpiewu, do którego zachęcali swymi muzycznymi występami Katarzyna Sroka i Krzysztof Kuczka.


foto:M.Gołąbek

 

Do niepisanych tradycji corocznych spotkań ,,Karolowców”  zaliczyć można wspólne zdjęcie uczestników tego wydarzenia. Zupełnie inna niż zwykle sceneria, ale też całkiem odmienne miejsca .Dla wielu obecnych  pierwszy kontakt po kilkudziesięciu latach z wnętrzami szkoły do której kiedyś uczęszczali.

 

 

Historia Burlocha odc.7 

 

 

Hala sportowa

 

Na początku lat 60.w krótkim okresie  powstało na Burlochu, niemal   w jednym czasie  kilka  znaczących dla mieszkańców Orzegowa  obiektów. Spośród nich wyjątkowo oczekiwanym, zwłaszcza przez  zawodników klubu KS 27 Orzegów była hala sportowa. Do użytku została przekazana wiosną 1966 roku. Uznano ją wtedy za jeden z najnowocześniejszych sportowych  obiektów tego typu na Śląsku.Na przestrzeni wielu lat  do hali  przylgnęło miano ,,kuźni sportowych talentów” Najpierw gimnastycy, a potem zapaśnicy, seryjnie sięgali po medale na krajowych i międzynarodowych zawodach. W 1980 roku  orzegowska hala  otrzymała status Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w gimnastyce żeńskiej.

 

 

 

Hala sportowa 
całość czytaj tu 

 

 

 

Leksykon Orzegowski – załączniki 

Ze zbiorem haseł zapoznać się można w pozycji ,,Leksykon Orzegowski”(górny pasek) Ich objaśnienia są zapisane w zwartej formie, a ilustruje je jedynie w każdym przypadku jedno  wyłącznie zdjęcie. Tak przyjęta formuła nie wymaga szczególnych zmian, poza tym, że niektóre hasła można aktualizować.

Nic nie stoi na przeszkodzie jednak, aby w takim jak to odrębnym  miejscu, cyklicznie, poza tym co zawarte zostało w hasłach leksykonu, wzbogacać go , poprzez inne   jeszcze  zdjęcia, prezentacje,  czy dodatkowe  pozyskane,  godne uwagi informacje lub  różnego rodzaju  ciekawostki 

 

 

Ł -Łyżwiarstwo figurowe

Niedługo od chwili kiedy zimą 1964 roku oddano do użytku lodowisko, z inicjatywy samorządu robotniczego kop.Karol przy klubie KS 27 Orzegów utworzono sekcję łyżwiarstwa figurowego. Szkółkę łyżwiarską prowadziła wicemistrzyni Polski w tej konkurencji , Elżbieta Szretterowa. W najlepszym okresie sekcja liczyła ponad 50 młodych łyżwiarzy.
Trudno było o jakieś bardziej znaczące sukcesy, zawodnicy czołowych śląskich klubów dysponowali o wiele lepszymi warunkami do treningu.Przede wszystkim posiadali sztuczne lodowiska. Nasi zawodnicy gdy tylko pogoda nie dopisywała zmuszeni byli do korzystania z lodowisk w Bytomiu czy Janowie.W okresie poza sezonem nasi zawodnicy łyżwy zamieniali na wrotki.

Wyszkolenie zawodnika w łyżwiarstwie figurowym wymaga kilkunastoletnieletniej systematycznej pracy.Trochę tego czasu zabrakło w procesie szkolenia naszych łyżwiarzy, choć na szczeblu młodzieżowym pewne sukcesy odnotowano, głównie z sprawą Tonii Kostorz w 1966 roku na katowickim Torkacie, gdzie  zajęła II miejsce  w wojewódzkiej spartakiadzie międzyszkolnej.

Kierownik sekcji łyżwiarstwa Figurowego KS 27 Orzegów Norbert Szopa z młodymi łyżwiarzami w pomieszczeniu baraku istniejącego przy lodowisku  do 2014 roku

Żywot sekcji nie był zbyt długi. Kopalnia Karol swój najlepszy czas miała za sobą , co oznaczało nadejście gorszych czasów dla tutejszych sportowców.Niektóre sekcje zakończyły działalność, gimnastyków przejęła Slavia ,a piłkarze występowali na boiskach jako  drużyna rezerwowa Szombierek.

Po blisko 50 latach  tym razem już na  sztucznej tafli  zadaszonego lodowiska ponownie  zawitało łyżwiarstwo figurowe.  W 2015 roku  w obecności p.prezydent Grażyny Dziedzic,z udziałem  polskiego hokeisty wszechczasów,  Mariusza Czerkawskiego oraz olimpijczyka ,łyżwiarza figurowego Przemysława Domańskiego dokonano uroczystego otwarcia zmodernizowanego zadaszonego lodowiska .
Wśród wielu  punktów programu przygotowanego na to wydarzenie znalazł się pokaz młodziutkich łyżwiarek klubu Spin Katowice , podopiecznych  wspomnianego Przemysława Domańskiego.Ich popisy na lodzie, z muzycznym podkładem i efektami świetlnymi spotkały się z niezwykle ciepłym przyjęciem przez licznie zgromadzoną w tym   dniu na lodowisku publiczność.

 

To niezwykle piękna i widowiskowa w dodatku dyscyplina sportowa. Warunki obecnie na orzegowskim lodowisku są nieporównywalne z tymi sprzed pół wieku. Aż by się chciało, by jakiś pasjonat  z odpowiednimi możliwościami  finansowym spróbował tu ponownie taką sekcję łyżwiatrstwa figurowego stworzyć.

 

 

 Orzegowskie lodowisko,2015 rok. popisy łyżwiarek figurowych klubu Spin Katowice

 

A już w najbliższą niedzielę po godz.16  w dniu otwarcia sezonu łyżwiarskiego na naszym lodowisku w części artystycznej wystąpi dla nas młoda niezwykle utalentowana rudzianka 12 letnia Alicja Kmiecik.  W tym roku  Alicja zwyciężyła w Otwartych Mistrzostwach Polski w Solo Ice Dance, nowym odłamie łyżwiarstwa figurowego.

 

 

Quiz – Co wiesz o kopalni Karol ?

 

Górnictwo na obszarze Orzegowa istniało ponad 200 lat . Pierwszą kopalnią węgla kamiennego w tym rejonie była kopalnia König David, która jest wzmiankowana w roku 1768. Jednak dopiero kopalnia Karol wpłynęła na gwałtowny rozwój Orzegowa , na warunki życia jego mieszkańców , jego infrastrukturę.
Czy cokolwiek na temat jej historii zachowało się w twojej pamięci?
Spróbuj swych sił w tym quizie,nawet jak ci nie pójdzie za dobrze,przynajmniej poznasz kilka interesujących faktów z przeszłości tej kopalni.

 

 

 

 

kliknij w obrazek i weź udział w quizie 

 

 

 

 

Orzegów na dawnej fotografii

 

Jakiś czas temu zdjęcia związane tematycznie z górnictwem  szczególnie tu u nas na Śląsku  były czymś bardzo powszechnym ,pojawiały nie tylko w środkach masowego przekazu,ale też często można je było spotkać  w naszych rodzinnych albumach. Nic w tym dziwnego , wielu z nas albo pracowało na kopalni, albo miało kogoś z bliskich którzy zjeżdżali  pod ziemię. Górnictwo   przez wiele dziesięcioleci było darzone szczególną estymą  w całym kraju i nawet górnicza  ,,Barbórka ” świętowana była również w pewien sposób poza naszym górniczym regionem.
Ogólnie Górny Śląsk zawsze był kojarzony głównie z kopalniami , co też nie mogło dziwić bo wjeżdżając na jego obszar, tutejszy  pejzaż wypełniony był dymiącymi kominami , wysokimi wieżami szybowymi , hałdami  i ciemnym niebem , przez które ciężko się było przebić słońcu.

Kiedy w roku 1970. kopalnię Karol połączono z Szombierkami, jeszcze nie docierało do naszej świadomości ,że to dopiero początek końca górnictwa na tych ziemiach. Ten proces nie był błyskawiczny, wokół nadal  było jeszcze wiele  innych kopalń i raczej tkwiliśmy w przekonaniu ,że Śląsk na zawsze będzie opierał się na wydobyciu węgla .

W 1989 roku mieliśmy w kraju 70 kopalni węgla kamiennego, obecnie jest ich dwadzieścia. Pamiętamy okres gdy w naszym mieście było 7 kopalń ,a pobliskim Bytomiu 6.

Dziś w zasadzie  pozostała Zespolona KWK Ruda z połączonych KWK Halemba-Wirek, KWK Pokój, KWK Bielszowice

Tak czy tak, los górnictwa węgla kamiennego został przesądzony .Na rok 2049 wyznaczono termin likwidacji wszystkich kopalń.
Pozostaną już po nich tylko wspomnienia i  takie zdjęcia .

 

Górnicy pod ziemią kop.Karol w Orzegowie .Okres lat 60( ?)

 

 

 

 

Z dawnej prasy 

Orzegów 1949 rok

O tym ,że w związku z oddaniem do użytku organów w naszym kościele w 1929 roku koncertował na nich wybitny  muzyk Feliks Nowowiejski ogólnie wiadomo , bo informacja ta niejednokrotnie się  pojawiała zwłaszcza  w  opisach historii naszej parafii .
Warto też wspomnieć  w tym miejscu  o innym nie mniej sławnym wirtuozie Grzegorzu Fitelbergu , który odwiedził Orzegów w roku 1949 gdzie uświetnił swoją obecnością koncert z okazji pamiętnego sukcesu z udziałem załogi kopalni Karol , która jako pierwsza w przemyśle węglowym wykonała Plan Trzyletni.

 

 

Grzegorz Fitelberg (ur. 18 października 1879 w Dyneburgu, zm. 10 czerwca 1953 w Katowicach) – polski dyrygent, kompozytor i skrzypek.

 

 

Początkowo był skrzypkiem w orkiestrze WTR. Sławę zdobył jako wybitny dyrygent orkiestr symfonicznych, a także kompozytor. Był dyrygentem m. in. Filharmonii Warszawskiej, opery w Wiedniu, od 1947 r. Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Był autorem utworów symfonicznych, pieśni, sonat.

 

Zapisał się w polskiej historii muzyki jako znakomity skrzypek, wybitny kompozytor, a przede wszystkim genialny dyrygent. Odznaczył się on w sposób szczególny w promowaniu muzyki współczesnej i wprowadzaniu najnowszych dzieł do stałego repertuaru polskich i światowych orkiestr.

 

 

 

Sezon łyżwiarski 2024/25 rozpoczęty 

Na ten moment czekali wszyscy amatorzy łyżwiarstwa. Już w tę niedzielę oficjalnie  nastąpi otwarcie sezonu łyżwiarskiego 2024/25

 Jednak dzień wcześniej , w sobotę (30.11) po  godz.13. miłośnicy jazdy na łyżwach mogli  już rozpocząć pierwsze w w tym sezonie ślizganie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Jak informują przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji otwarcie lodowiska w Orzegowie,  nastąpi   w niedzielę 1 grudnia.

Przy lodowisku, jak co roku działać będzie wypożyczalnia sprzętu, z której będą mogły skorzystać osoby umiejące już jeździć na łyżwach, jak i ci, którzy mają zamiar dopiero rozpocząć swoją przygodę na lodzie. W tym roku uruchomiony zostanie także punkt ostrzenia łyżew.

 

 

 

 

 

 

 Informacje odnośnie wejść na lodowisko oraz cennik dostępny na stronie:

Wejdź tu 

 

Warto pojawić się  w tę niedzielę na naszym lodowisku bo Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotował  w tym dniu o godz 16 .oo  sporo atrakcji

 

Wydarzenie w tym dniu uświetnią

Michał Gabor – Rudzki Wokalista

Mały z Dużym

Alicja Kmiecik młoda łyżwiarka

Młoda Ruda

Śląska Scena Młodych – razem zaśpiewamy utwór „ Proste Gesty”

DJ Patryk Zdulski

Pierwsze ślizgi już 30 listopada o godz. 13:00 przed oficjalnym otwarciem.

W niedzielę 1 grudnia,  ślizgawki odbędą się w następujących przedziałach czasowych.

Od godz.13:00-14:00 i 14:30-15:30 później wyjątkowo od 16:30-17:30, 17:30-18:30 i 18:30-19:30.

Od 2 grudnia wejścia na lodowisko będzie odbywać się od rana według harmonogramu.

 

 

 

Informacja Towarzystwa Miłośników Orzegowa

 

Są jeszcze do nabycia Kalendarze Orzegowskie na 2025 rok !
O kalendarze ,ale również  o inne pamiątki ,magnesy, kubki , widokówki  pytać w Komisie Odzieżowym  ,,Betina” przy ulicy Królowej Jadwigi 3