17 listopada 2024
W tym wydaniu:
– Smutny czas dla Towarzystwa Miłośników Orzegowa
– Po basenie pozostanie już tylko wspomnienie
– Historia Burlocha 5-Nieużytki w oczekiwaniu na swój czas
– Leksykon Orzegowskim- załączniki.Jakub Kamiński
– Budżet obywatelski 2024
– Orzegów na dawnej fotografii
– Propozycja Centrum Inicjatyw Społecznych
Smutny czas dla Towarzystwa Miłośników Orzegowa
W dniu gdy delegacja członków Towarzystwa Miłośników Orzegowa w Krakowie żegnała w ostatniej drodze zmarłego niedawno najstarszego członka stowarzyszenia Alojzego Szopę, niespodziewanie dotarła do nas kolejna niezwykle smutna informacja.
14 listopada w wieku 83 lat zmarł Paweł Kroliczek, niezwykle zasłużona postać dla naszej organizacji, związany z nią od samego początku, jeden z najbardziej zagorzałych hołdowników ocalenia starego cmentarza parafialnego. Sam aktywny w pracach porządkowania tej nekropolii. Nieoceniony znawca historii Orzegowa ,wspomagający swą wiedzą przy wielu opracowaniach wydawniczych TMO.
Dwa tygodnie temu podczas kolejnych urodzin Towarzystwa Miłośników Orzegowa po raz pierwszy przyznano tytuły honorowych członków TMO. Jako jedni z pierwszych wymienieni do tego wyróżnienia zostali Alojzy Szopa i Paweł Kroliczek. Wcześniej obydwaj zostali uhonorowani tytułem ,,Ambasadora Orzegowa”
Obydwaj mocno się zawsze utożsamiali z Orzegowem ,wiele na jego rzecz czynili, wiele im Orzergów zawdzięcza. Cześć Ich Pamięci.!
Śp. Paweł Kroliczek spoczął na starym zabytkowym cmentarzu, o który w czasach gdy nasza nekropolia przechodziła niechybnie w stan zapomnienia sam kiedyś zawalczył i ostatecznie przy zaangażowaniu innych członków TMO doprowadził do tego, że dziś cmentarz odzyskał godny temu miejscu wygląd i charakter.
Z pewnością jego miejsce pochówku dołączy do kilku innych, tych które stanowią wyjątkową wartością tego cmentarza.
Spoczywający w nich orzegowianie tworzyli poprzez swoje życiorysy i dokonania bogatą historię Orzegowa. Paweł Kroliczek stał się również jej cząstką.
W sobotę 16 listopada 2024 dopisał też do niej kolejny wątek. Po kilkudziesięciu latach jako pierwszy został pochowany w tradycyjnym pochówku w trumnie w przygotowanym miejscu dla grobów głębinowych. Ostatni podobny pochówek na tym cmentarzu ,choć wtedy w grobach ziemnych miał miejsce ponad 60 lat temu .
+++
W czwartek 14 listopada w ostatniej drodze na cmentarz Batowicki w Krakowie zmarłemu Alojzemu Szopie towarzyszyła delegacja przedstawicieli TMO. Wśród nich poczet sztandarowy reprezentowany przez Beatę Malik ,Barbarę Kiełbik i prezesa stowarzyszenia Jerzego Kasperka.W pogrzebie uczestniczył również wiceprezes TMO Bartosz Graliński ,a także prof.Bronisław Barchański ,ostatnio również mianowany honorowym członkiem naszej organizacji.
Poczet sztandarowy Towarzystwa Miłośników Orzegowa przy mogile śp. Alojzego Szopy
„Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim”
Po basenie pozostanie już tylko wspomnienie
Niemal równo w 20. rocznicę zrównania z ziemią budynku Domu Kultury przychodzi nam pożegnać kolejny obiekt, który przez wiele lat dawał nam każdego lata tak wiele radości i niezapomnianych chwil. Zdajemy sobie sprawę, że jego los dawno był już przesądzony. Wyrok na niego zapadł dawno temu i też z czasem choć ciężko nam to przychodziło jakoś musieliśmy się powoli z tym pogodzić. A jednak…żal!
Żal , bo dopóki zachowały się jego pozostałości , to gdzieś nasza wyobraźnia zaczęła się pobudzać i łatwo przychodziło nam wracać wspomnieniami do tamtych czasów. Ileż to razy odwiedzano to miejsce w ostatnich latach, by przebijając się przez gęste zarośla stanąć nad niecką basenu, głośno westchnąć i powspominać,a czasem by pokazać to miejsce i opowiedzieć o nim wnukom.
Jeszcze tego roku wczesną wiosną jako przedstawiciele TMO oprowadzając młodsze klasy pobliskiej szkoły po tych terenach staraliśmy się im przekazać jak to miejsce gdzie znajduje się obecnie ich szkoła i jej otoczenie wyglądały dawniej.
Zdając sobie sprawę, że słowem tego nie zilustrujemy przygotowaliśmy wydrukowane wcześniej zdjęcia tych obiektów.
Wśród tych zdjęć było i to. Można się domyśleć jak zareagowały dzieciaki.
Prace ziemne z udziałem 4 koparek zwiastują, że budowa będzie postępować z dużym rozmachem
Do budowy mieszkań w tym i położonym nieopodal miejscu przymierzano się już od co najmniej trzech lat. W 2022 rokuj wykarczowano drzewa i zarośla , ogrodzono całość płotem, wywieszono na ogrodzeniu zachęcające banery z wizualizacją nowego osiedla .Po czym nastąpił wielomiesięczny zastój i cisza wokół zapowiadanej inwestycji.
W międzyczasie, ponownie wycięto szybko odrastające chaszcze. Odstąpiono też w pewnym momencie od koncepcji ,gdzie cały teren należał do jednego wyłącznie developera. Ostatecznie teren przy basenie przejął inwestor TBS Dombud.
Natomiast wiele wskazuje na to, że budowa położonego obok dawnej kopalni Karol osiedla zaprojektowanego dla przypomnienia na 17 bloków ! w których miało powstać 536 mieszkań w najbliższym czasie nie dojdzie do skutku, takie przynajmniej dochodzą z różnych stron głosy i od razu trzeba powiedzieć, że jest to bardzo prawdopodobne, mając na uwadze, że pierwsze mieszkania na tym osiedlu miały być oddane do użytku w połowie 2023 roku, a jak wiadomo nie wbito tam do tej pory na placu budowy jeszcze nawet przysłowiowej łopaty.
Zgoła inaczej przedstawia się sytuacja na terenie kąpieliska .Tam do prac przystąpiono z ,,kopyta ” Już sama ilość koparek, i pierwsze dni gdzie na teren budowy weszła firma Dombud pokazują ,że tu już od samego początku inwestycja ruszyła na pełnych obrotach .
Nie do końca jeszcze wiadomo ile bloków i mieszkań tu powstanie , choć nieoficjalnie informacje takie się już pojawiają. Ponieważ jednak pochodzą one z kilku źródeł i nieco się różnią od siebie, przyjdzie poczekać na jakiś oficjalny przekaz.
Natomiast wiemy już, że przewidywany termin zakończenia robót ma nastąpić:
w czerwcu 2026 roku.
Zawsze w czerwcu czekaliśmy na otwarcie basenu, teraz w tym samym miesiącu przyszli lokatorzy będą czekać na klucze do swoich mieszkań.
Historia Burlocha 5
Nieużytki w oczekiwaniu na swój czas
5
Zakończona II wojna światowa pozostawiła po sobie ogrom zniszczeń. Doszczętnie zrujnowany kraj praktycznie trzeba było tworzyć od podstaw. Kształtowała się nowa powojenna rzeczywistość , w której pojawiały się priorytety, sprawy na tamten czas ważne i mniej istotne.
Wielohektarowe nieużytki, pozostałość po długoletnim okresie pozyskiwania piasku z terenu Burlocha, czy pobliskiej Zandy, zapuszczone i zdziczałe, choć niekorzystnie rzutowały na wizerunek Orzegowa, musiały poczekać na swój lepszy czas.
Ogromne zwałowiska kamienia wypełniającego liczne nierówności, a przede wszystkim głębokie wykopy powstałe przy pozyskiwaniu piasku, na całym obszarze Burlocha pokryła z biegiem czasu zieleń. Dzika i nieuporządkowana, ale na tyle obfita, że zdołała skutecznie zakryć ciemnoszare, ponure niezbyt przyjazne dla oka barwy zdegradowanego terenu, którego wcześniej przyroda długo nie potrafiła ujarzmić
całość czytaj tu
Leksykon Orzegowski – załączniki
Ze zbiorem haseł zapoznać się można w pozycji ,,Leksykon Orzegowski”(górny pasek) Ich objaśnienia są zapisane w zwartej formie, a ilustruje je jedynie w każdym przypadku jedno wyłącznie zdjęcie. Tak przyjęta formuła nie wymaga szczególnych zmian, poza tym, że niektóre hasła należy co jakiś czas aktualizować.
Nic nie stoi na przeszkodzie jednak, aby w takim jak to odrębnym miejscu, cyklicznie, poza tym co zawarte zostało w hasłach leksykonu, wzbogacać go , poprzez inne jeszcze zdjęcia, prezentacje, czy dodatkowe pozyskane, godne uwagi informacje lub różnego rodzaju ciekawostki
K- Kamiński
W leksykonie są zawarte hasła trwałe nie wymagające już żadnej korekty, hasła z wielu względów niepełne wymagające uzupełnień ,a są też takie o których z góry wiadomo ,że muszą być na bieżąco aktualizowane .W tym przypadku zaletą tego ,że leksykon ten jest publikowany w sieci internetowej, każda taka aktualizacja, czy poprawki mogą być dokonywane na bieżąco.
Każda przedstawiona tu postać czynnie wciąż pracująca na swoje nazwisko i dorobek w zakresie dziedziny w której się wyróżnia, siłą rzeczy dopisuje do swoich dokonań kolejne , o których warto wspomnieć.
U Kuby Kamińskiego ze względu na jego wiek i tak naprawdę dopiero początek kariery , te dane zawarte w treści hasła będą zmieniane jeszcze wielokrotnie.
W piłce nożnej w szczególności , gdzie o tytuły i medale na poziomie międzynarodowym dla naszego kraju jest niezwykle trudno, w ocenie klasy piłkarza pomocne są zawsze statystyki , które też poniekąd są związane z dorobkiem piłkarza .
Jakub Kamiński wychowanek Szombierek :
-W polskiej ekstraklasie rozegrał
85 meczy, zdobywając 14 goli i zaliczając 15 asyst
-W Bundeslidze w klubie VFL Wolfsburg jego dotychczasowy dorobek to:
57 meczy, 4 gole . 6 asyst
-W narodowej reprezentacji Polski na swoim koncie ma 17 meczy -1 gol (wliczony piątkowy mecz z Portugalią)
-W reprezentacji młodzieżowej U-21 rozegrał 16 meczy i strzelił 3 gole
-Poza tym występując w reprezentacjach wszystkich innych kategoriach wiekowych, pomijając zestawienia z grup poniżej 16 roku życia
występując w kategoriach od U-16 do U- 19 wystąpił w 28 meczach zdobywając 4 gole
-Jego największe sukcesy w piłce klubowej , gdzie reprezentował barwy Lecha Poznań to:
- Mistrzostwo Polski: 2021/2022
- Centralna Liga Juniorów: 2017/2018
- Ligowiec Roku w Plebiscycie Piłki Nożnej: 2021
- Młodzieżowiec sezonu podczas Gali Ekstraklasy: 2022
Tyle liczby , klasę piłkarza jednak najlepiej poznać na boisku, dlatego obok tych statystyk warto przypomnieć sobie niektóre zagrania i bramki Kuby Kamińskiego z okresu gdy grał jeszcze w Lechu Poznań .
– Nigdy nie jest tak, żeby nie mogło być lepiej! –
BURLOCH ARENA – upiększamy i dbamy o przestrzeń wokół nas! Zwycięski projekt pod tą nazwą przewidywany do realizacji na ten rok polega na zagospodarowaniu ośrodka Burloch Arena poprzez uporządkowanie przestrzeni i nasadzenie ozdobnej roślinności.
Rok się powoli kończy, praktycznie wszystkie pozostałe projekty w mieście zostały zrealizowane, a co z Burlochem?
Pierwszy przetarg na prace związane z tym projektem unieważniono ze względu na zbyt długie oferty. 18 października nastąpiło otwarcie drugiego przetargu, ale on też został unieważniony.
Pozostało się uzbroić w cierpliwość.
Opis projektu
Czytaj tu
Dawny Orzegów na fotografii
Ostatnio w tym miejscu zaprezentowane było tablo piłkarzy i działaczy KS 27 Orzegów z okresu gdy w 1961roku nasi piłkarze występowali w III lidze. To zdjęcie prawdopodobnie zostało wykonane na okoliczność awansu do tej klasy rozgrywkowej. Widok nie aż tak wyjątkowy, bo gdzie jak nie w takim miejscu i z takiej okazji orkiestra dęta kopalni Karol miała nie uświetniać tego rodzaju wydarzenia , tym bardziej, że kopalnia patronowała temu klubowi.
Nawiasem mówiąc tego rodzaju oprawa na boisku KS 27 Orzegów miała miejsce stosunkowo często , bo nasi piłkarze często balansowali na poziomie klasy A i ligi okręgowej co skutkowało zarówno spadkami jak i awansami , które zawsze były powodem do świętowania.
Propozycja Centrum Inicjatyw Społecznych