10 listopada 2024 rok

W tym wydaniu:
– 20 lat temu powstała Orzegowska Strona Internetowa
– Smutna wiadomość
– Historia Burlocha -4
– Leksykon Orzegowski – załączniki
– Dawny Orzegów na fotografii
– Wciepa-kepa-tor.Kuba Kamiński z powołaniem .
– Święto Niepodległości

 

 

20 lat temu powstała Orzegowska Strona Internetowa

10 listopada 2004 roku w sieci internetowej po raz pierwszy ukazała się witryna, w  której  miały być przedstawiane tematy  dotyczące naszej  dzielnicy. Nawet przez myśl  mi  wtedy nie przeszło, że te niewinne na początku próby stworzenia  tego rodzaju przekazu informacji, z biegiem czasu przerodzą się w  tak rozbudowany serwis internetowy, który zdoła do tego przetrwać, aż taki kawał czasu.

Te minione 20 lat obfitowały w całe bogactwo wyjątkowych, pozytywnych dla Orzegowa wydarzeń.To była ta nieustanna pożywka, która powodowała, że  ani na moment nie brakowało mi pomysłów na tę stronę.Obok tego co niosła ze sobą  rzeczywistość  mogłem sięgać do coraz bardziej zasobniejszego  archiwum ,w którym z pomocą przyjaciół z TMO, ale też wielu innych pasjonatów Orzegowa gromadzone  są materiały w postaci fotografii, dokumentów,  artykułów prasowych  i zawartych w  innych  formach  różnego rodzaju wątków historycznych.

 

 

20 lat Orzegowskiej Strony Internetowej  – podsumowanie 

całość czytaj TU 

 

 

Smutna wiadomość 

– 6  listopada ,w wieku 93 lat zmarł  związany od samego początku  z Towarzystwem  Miłośników Orzegowa, najstarszy członek tego stowarzyszenia, uhonorowany w 2021 roku tytułem ,,Ambasadora Orzegowa „-

ś.p. Alojzy Szopa   

 

 

 

Alojzy Szopa był postacią wielce zasłużoną dla  polskiej kultury – śpiewak, dyrygent, kompozytor, aranżer, Kawaler Gloria Artis. W Orzegowie pamiętany jako dyrygent chóru mieszanego Chopin, którego prowadzenie rozpoczął w wieku szesnastu lat od 1 września 1947r. do 22 listopada 1952r. Uczył gry na gitarze, fortepianie i organach. Ukończył konserwatorium muzyczne, studiował w Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, śpiewał w chórze Operetki Śląskiej. W 1954r. zamieszkał w Stalowej Woli, z którą związał się zawodowo i z powodzeniem dalej realizował swoje życiowe pasje i talent. Zmarł w Krakowie w miejscu swego zamieszkania.

+++

Nabożeństwo żałobne odprawione zostanie w czwartek 14 listopada 2024 roku o godz.13.00 w kaplicy na Cmentarzu Batowickim przy ul.Powstańców w Krakowie po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.

 

 

 

 

Historia Burlocha  4

4

Skutki eksploatacji piasku na terenie Burlocha 

 

Z biegiem czasu  wyrobiska piasku musiały po sobie pozostawić  trwały ślad. Na zdeformowanym terenie powstały liczne zagłębienia, to największe zostało wypełnione  wodą.. Utworzył się  sporych rozmiarów staw. Był w tym miejscu  do końca lat 50.Latem wykorzystywany był do kąpieli i pływania kajakiem, zimą gdy skuty został lodem był wymarzonym  miejscem dla łyżwiarzy.

 

całość czytaj tu 

 

Leksykon Orzegowski – załączniki 

 

Ze zbiorem haseł zapoznać się można w pozycji ,,Leksykon Orzegowski”(górny pasek) Ich objaśnienia są zapisane w zwartej formie, a ilustruje je jedynie w każdym przypadku jedno  wyłącznie zdjęcie. Tak przyjęta formuła nie wymaga szczególnych zmian, poza tym, że niektóre hasła można aktualizować.

Nic nie stoi na przeszkodzie jednak, aby w takim jak to odrębnym  miejscu, cyklicznie, poza tym co zawarte zostało w hasłach leksykonu, wzbogacać go , poprzez inne   jeszcze  zdjęcia, prezentacje,  czy dodatkowe  pozyskane,  godne uwagi informacje lub  różnego rodzaju  ciekawostki 

J – Jokiel

Postać nietuzinkowa , wybitny sportowiec i trener ,zasługujący tu u nas w mieście na jakiś szczególny wyraz pamięci. Nieprędko Ruda Śląska doczeka  się kogoś z tak bogatym dorobkiem sportowym .

Już sam fakt ,że wywodzący się z Nowego Bytomia Jerzy Jokiel został  pierwszym  polskim medalistą  olimpijskim  w gimnastyce jest   dokonaniem zasługującym na szczególne uznanie. W 1952 roku na igrzyskach olimpijskich w Helsinkach zdobył srebrny medal ,choć  cieszył się  już z medalu złotego. Okazało się jednak ,że minimalnie przekroczył czas swego występu podczas  ćwiczeń wolnych ,w efekcie czego odjęto mu 0,2 punktu co spowodowało ,że musiał zadowolić się  ostatecznie srebrem.

Aż 44 razy reprezentował Polskę w meczach międzypaństwowych (1952-1972) i 15-krotnie wywalczył tytuł mistrza kraju.

Niemniejsze sukcesy osiągnął jako trener .

Po zakończeniu kariery zawodniczej zajął się pracą szkoleniową. Był: trenerem olimpijskiej drużyny gimnastycznej Meksyku (1967-1968), trenerem (wraz z żoną) sekcji gimnastycznej KS „27” Orzegów, KS „Slavia” Ruda Śląska (w latach 1979-1980 nadano jej status Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w gimnastyce kobiecej w Orzegowie). Po IO w Moskwie jesienią 1980 wyjechał z żoną do Hiszpanii, gdzie wspólnie trenowali członków klubu gimnastycznego w Barcelonie. W 1982 roku osiedlili się w Niemczech. Tam w 2020 roku zmarł. Zasłużony Mistrz Sportu.

 

Małżeństwo J.Jokiel i Dorota Horzonek-Jokiel oboje medaliści olimpijscy – w 1968 rozpoczęli obfitującą w wiele sukcesów pracę trenerską w sekcji gimnastycznej KS 27 Orzegów

 

Zanim trafili  do orzegowskiej hali w latach 1967/68 Jerzy Jokiel był trenerem olimpijskiej drużyny Meksyku .Na zdjęciu wraz z żoną ,synem Mariuszem i córką Anitą .

 

Dzięki pracy trenerskiej małżeństwa Jokielów o gimnastykach z Orzegowa było  głośno w całym kraju

 

Jerzy Jokiel ze swymi podopiecznymi , na krótko przed wyprawą do Kuby na Światowe Igrzyska Młodzieży

 

Jerzy Jokiel z sekcją gimnastyczną KS 27 Orzegów ,przekształconą na początku lat.70 w sekcję KS Slavia

 

 

Zmarł w Niemczech przed 4 laty. Jego śmierć przeszła w mieście bez większego echa ,co można tłumaczyć być może tym ,że w odpowiednim czasie informacja o jego odejściu  do nas nie dotarła.To okoliczność, która mogła nastąpić.Natomiast pojawia się sporo głosów, że ktoś tak zasłużony dla miasta powinien być w jakiś szczególny sposób po swej śmierci upamiętniony. Może by nadać jego imieniem jakiś skwer, rondo, czy  obiekt sportowy.

 

 

Dawny Orzegów na fotografii

W historii KS 27 Orzegów takie tabla zostały utworzone kilkakrotnie .To jednak jest wyjątkowe .Raz jedyny piłkarzom tego klubu udało się rozgrywać swe mecze w III lidze. To właśnie w tamtym czasie pod trenerskim okiem Edmunda Wyżgoła nasi piłkarze mieli swój najlepszy  czas .Udowodnili to również swą świetną postawą w rozgrywkach Pucharu Polski gdzie dotarli aż do 1/16 tych rozgrywek ,a w meczu z  czołową drużyną I ligi (ob.ekstraklasy)wiosną 1962 roku byli o krok od sprawienia mega sensacji remisując u siebie O-O z Cracovią  i dopiero powtórzony mecz w Krakowie rozstrzygnął losy awansu  do następnej fazy na korzyść krakowian.

Jako ciekawostkę należałoby tu podać ,że w górnej centralnej części tabla figurują postacie prezesa honorowego KS 27 Orzegów Maksymiliana Chroboka oraz prezesa Henryka Waletko -prywatnie zięcia dyrektora kopalni Maksymiliana Chroboka

 

 

 

 

Kuba Kamiński z powołaniem 

 

KEPA – WCIEPA -TOR

Pewna informacja , może mało wszystkim znana .Trener  selekcjoner reprezentacji Polski w piłce nożnej  Michał Probierz pochodzi z pobliskich Łagiewnik, czyli w linii prostej może nawet  mniej niż 5 km. Trocha sie chopy  bezto pogodali , jak widać ku uciesze kolegów z kadry , którzy mało co   skumali , ale radochy trochę mieli.

I tak komuś tam sie trocha pomotlało .Powinna być raczej taka kolejność : wciepa – kepa – tor .Poza tym Probierz do Kuby odezwał sie ; Kamyk , a nie jak napisano w tym nagraniu Kamil.

Oby tak wesołe miny mieli po najbliższych meczach w Lidze Narodów.

 

 

 

 

 

 

 

Święto Niepodległości 

 

Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów.

Wartości patriotyczne wpajane od najmłodszych lat w przedszkolu Sióstr Elżbietanek.

 

 

 

 

W piątek 8 listopada Święto Niepodległości  wspólnie śpiewanymi pieśniami legionowymi oraz występami  w Centrum Inicjatyw Społecznych uczcili uczniowie  i harcerze z 44 RDH RAPS.