6 października 2024

W tym wydaniu:
– Towarzystwo Miłośników Orzegowa ma już 17 lat
– Mniej znana historia jednego miejsca
– Leksykon Orzegowski – załączniki -Elżbietanki
– Orzegów na dawnej fotografii
– Garaże przy Bytomskiej
-Kuba Kamiński powołany na mecze  Ligi Narodów
– Wystawa obrazów Agnieszki Soczewki w Galerii ,,Czapla”

 

 

 

 

Towarzystwo Miłośników Orzegowa ma już 17 lat 

 

Towarzystwo Miłośników Orzegowa – Pozarządowa organizacja społeczna powstała  8 października 2007 roku .

 

Celem Stowarzyszenia jest wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, a w szczególności:

-wspieranie społecznej aktywności mieszkańców Orzegowa w działaniach skierowanych na

popularyzację postaw prospołecznych obywateli,

-inicjowanie form aktywizowania mieszkańców do podejmowania działań na rzecz Orzegowa,

-upowszechnianie wiedzy o Orzegowie,

– integrowanie członków Towarzystwa

 

Powyższe cele Stowarzyszenie realizuje przez

– szerokie promowanie celów Towarzystwa wśród społeczności lokalnej

-wzmacnianie poszanowania dóbr dziedzictwa kulturowego oraz tradycji górnośląskich

-wspieranie wszelkich form działań na rzecz rewitalizacji Orzegowa,

-współdziałanie z organami administracji rządowej, samorządowej, instytucjami, mediami, placówkami oświatowo –wychowawczymi, organizacjami pozarządowymi, przedsiębiorcami

-współpraca z organizacjami krajowymi i zagranicznymi o podobnym charakterze działania

-organizowanie spotkań, wykładów, wystaw, festynów, konkursów, zawodów, imprez artystycznych, kulturalnych, rekreacyjno –turystycznych, sportowych i innych przyczyniających się do budowy więzi społecznych,

-gromadzenie wszelkich pamiątek przeszłości związanych z historią miasta i regionu górnośląskiego

-wspieranie inicjatyw społecznie użytecznych zgodnych z celami Towarzystwa

 

 Tak brzmią zapisy statutowe Towarzystwa Miłośników Orzegowa. Dobrze świadczy o naszym stowarzyszeniu, że punkt po punkcie przez te 17 lat udaje się realizować z powodzeniem powyższe cele i zadania.

 

 

 

 

Mniej znana historia jednego miejsca

Są takie miejsca w Orzegowie, które kryją w sobie pewne, szerzej nieznane nikomu wątki historyczne  z przeszłości.
Ten nie dość, że był zaledwie jakimś  drobnym epizodem, to dosyć szybko poszedł w zapomnienie. Ostatnio udało się go odgrzebać i chyba warto o nim wspomnieć.

 

 

W 1936 roku w budynku przy ulicy Bytomskiej 44 mieściła się redakcja bojowego pisma młodzieży socjalistycznej ,,Młody Robotnik” 

Miesięcznik miał krótki żywot. Już pierwszy numer stał się przysłowiowym kijem w mrowisko. Władze sanacyjne szybko zorientowały się, że czasopismo to w rzeczywistości reprezentuje organ Komunistycznego związku Młodzieży Polskiej.
Zamieszczona w nim odezwa  rozpętała  prawdziwe piekło.

 

 

 

 

Drugi numer już nie mógł się ukazać..! W Katowicach odbył się pokazowy proces gdzie przed sądem postawiono  40 znanych działaczy ruchu robotniczego. Jednym z głównych oskarżonych był wówczas  towarzysz Władysław Gomułka, na którego nałożono wyrok 7 lat więzienia .
Skazany został wtedy również orzegowianin Edmund Mróz , który był twórcą tego pisma  . To w jego mieszkaniu przy ul.Bytomskiej, wkrótce po wydaniu pierwszego numeru gazety,  granatowa policja dokonała gruntownego przeszukania w celu wykrycia materiałów obciążających. Takich nie znaleziono, ale już wtedy było wiadomo, że w tym miejscu dalsze redagowanie i drukowanie kolejnych numerów pisma jest niemożliwy. .

Mimo represji tacy jak on, jego bliscy  i wielu bezrobotnych ,jako przedstawiciele tzw.klasy robotniczej nie zaprzestawali walki o Polskę Ludową.
Historia nam pokazała ,że był to niewłaściwy kierunek ,ale wtedy zrzeszeni w Związku Młodzieży Polskiej działacze żyli w przekonaniu ,że walczą w dobrej sprawie o lepszy byt i sprawiedliwość społeczną.

 

Ten sprzeciw wobec panującej  wtedy biedy, bezrobociu i wyzyskowi wyrażali poprzez udział w manifestacjach i masówkach,  roznoszenie  drukowanych przez siebie ulotek i broszur propagandowych. Spotykały ich częste reperkusje, nierzadko polegające na krótkich pobytach w więzieniu.
To o nich stało się głośno w 1932 roku ( w artykule już z późniejszego okresu,  błędnie jest podany rok 1936)

 

 

 

 

 Obecnie Bytomska 44, wtedy budynek z nr.19

 

 

 

 

 

Leksykon Orzegowski – załączniki 

Ze zbiorem haseł zapoznać się można w pozycji ,,Leksykon Orzegowski”(górny pasek) Ich objaśnienia są zapisane w zwartej formie, a ilustruje je jedynie w każdym przypadku jedno  wyłącznie zdjęcie. Tak przyjęta formuła nie wymaga szczególnych zmian, poza tym, że niektóre hasła można aktualizować.

Nic nie stoi na przeszkodzie jednak, aby w takim jak to miejscu, cyklicznie, w ten czy inny sposób   wzbogacać  je, poprzez inne   jeszcze  zdjęcia, prezentacje,  czy dodatkowe  pozyskane,  godne uwagi informacje lub  różnego rodzaju  ciekawostki .

 

E – jak Elżbietanki

Zgodnie z tym, o czym powyżej, każde hasło zamieszczone w Leksykonie Orzegowskim  ilustrowane jest przez  wyłącznie  tylko  jedno wybrane zdjęcie.
Dziwnie  by było, czy nawet niestosowne, by   pod hasłem Elżbietanki zamieścić akurat taki jak ten obrazek poniżej. Z reguły wybrana pod dane hasło fotografia, jako ,że jest jedyna musi w jak najbardziej trafny  sposób   być przypisana do hasła pod którym widnieje.
To zdjęcie na pewno w żaden sposób nie może być powiązane z tym do czego powołane są siostry zakonne, dlatego  nie mogło się znaleźć w leksykonie. Dla takich też zdjęć utworzona została ta właśnie pozycja .Jak nie pokazywać takich ujęć ,skoro niosą one ze sobą tyle pogody ducha i radości. Siostry na ślynzuchach  to jest coś!

 

 

 

   Ok.2008 rok siostry Elżbietanki  na tafli naszego lodowiska

 

 

 

 

 

 

Orzegów na dawnej fotografii

 

Stowarzyszenie Katolickiej Młodzieży Męskiej

Zasadniczym celem stowarzyszenia, którego najbardziej wzmożona  aktywność przypadała na okres międzywojenny  było kształtowanie dojrzałych chrześcijan oraz aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła przez szerzenie i upowszechnianie katolickich wartości i zasad we wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza społecznego i kulturalnego.

Działalność SKMM skupiała się wokół 4 sektorów;

*Religijnego

*Kulturalno –oświatowego

*Charytatywnego

*Społeczno –patriotycznego

 

Na zdjęciu wśród nazwisk pojawia się również  i to aż czterokrotnie nazwisko Porada .To dziadek i jego trzej bracia jak się okazuje aktywnie włączający się w życie społeczne Orzegowa i to nie tylko  działając w tej jednej organizacji.
Tak na marginesie. Kiedy byłem dzieckiem ,  tenże dziadek  próbował mi nieraz wiele o latach swej   młodości opowiedzieć. O tym m.in. jak wyglądał Orzegów na początku XX wieku .Urodził się w 1900 roku, wiele przeżył i widział …Teraz się wściekam , bo wiem ,że te informacje były by bezcenne, a niestety wchodziły mi  wtedy do jednego ucha, po to by drugim  szybko wyjść.
Dobrze,że byli  też tacy  bardziej uważni słuchacze tego co mają do powiedzenia starsi, tacy jak chociażby   jeden z członków  naszego niem.oddziału TMO Georg Osdarty ,który wsłuchiwał się kiedyś w to wszystko co do przekazania miał jego ojciec ,( tu również na zdjęciu).Skrzętnie to sobie notował ,dzięki czemu raz po raz służy mi dziś pomocą w opracowaniach niektórych tematów z odległej przeszłości Orzegowa.

 

 

Garaże na Bytomskiej

 

 

Przez wiele ostatnich  lat w różnych miejscach pojawiała  oferta sprzedaży działki budowlanej   niewielkiego w sumie terenu znajdującego się pomiędzy budynkami znajdującymi się  przy ulicy Bytomskiej 12-16. Długo oferta ta nie wzbudzała większego zainteresowania, aż w końcu znalazł się nabywca.
Początkowo gdy już było wiadomo, że tuż przy jednej z głównych dróg Orzegowa mają powstać garaże, pomysł ten mógł nie do końca być przekonujący . Po głowie chodził niezbyt estetyczny dla oka  widok spotykanych  w innych  miejscach garaży blaszanych, często bezładnie i chaotycznie rozstawionych, z  utwardzonymi  choć najczęściej swoimi nieraz prowizorycznymi  sposobami ,drogami dojazdowymi . Takie twory o ile mieszczą się gdzieś na uboczu, aż tak mocno  jeszcze  może nie rażą.
W tym przypadku jednak  akurat w tak  widocznym miejscu  marnie  by tego rodzaju koncepcja zagospodarowania terenu wyglądała.

Można było odetchnąć z ulgą  gdy  prosto z ulicy Bytomskiej mogliśmy spojrzeć na nowo wykreowaną przestrzeń z garażami. Całość wykonana schludnie i porządnie. Dojazd do garaży na całej powierzchni wypełniony został ażurowymi płytami betonowymi , które dzięki swojej perforowanej powierzchni pozwalają na przesiąkanie wody przez pojazd ,co zapobiega tworzeniu się kałuż.

 

Murowane garaże są skonsolidowaną zabudową , tworzą jeden ciąg o jednolitym, estetycznym wykończeniu . Zadbano również o to by szczytowa ściana garaży ,która licuje z fasadą sąsiadującej z nią kamienicy nie odbiegała od niej wyglądem ,stąd  na całej jej powierzchni wyłożone zostały  płytki klinkierowe.

Kuba Kamiński – powołany na mecze w Lidze Narodów !

Selekcjoner reprezentacji Polski Michał Probierz ogłosił powołania na październikowe mecze  w Lidze Narodów z Portugalią i Chorwacją. Wśród powołanych znalazł się nasz ,,synek z Orzegowa” Jakub Kamiński 

W pierwszym meczu Biało-czerwoni zmierzą się z 12 października o 20.45  z Portugalią , a następnie z Chorwacją  15 października o  tej samej godzinie.Obydwa mecze odbędą się   na PGE Narodowym w Warszawie .

 

 

 

 

 

 

 

 Wystawa obrazów Agnieszki Soczewki w Galerii ,,Czapla”

4 października  w Galerii Czapla wernisaż  orzegowskiej artystki Agnieszki Soczewki zapoczątkuje  wystawę jej autorstwa pod tytułem ,,Nie wiadomo czego się spodziewać”

Orzegów utalentowanymi artystami  stoi !!!