19 maja 2024
-Intensywny czas TMO
-OOO- pierwsze dni wojny
-Budżet Obywatelski 2025
-Leksykon Orzegowski -pytania
-Fotozagadki z przymrużeniem oka 33
-Dawny Orzegów na fotografii
-Festyn szkolny
-Ze sportu
Intensywny czas TMO
Ostatni czas to zintensyfikowane działania Towarzystwa Miłośników Orzegowa. Natłok wydarzeń tych, które za nami ,tych które mają miejsce obecnie czy tych, które nas czekają w najbliższym czasie jest tak duży ,że nie sposób każdemu z nich z osobna tu na orzegowskim portalu poświęcić więcej miejsca.
We wtorek przedstawiciele stowarzyszenia zaproszeni zostali do Radia Katowice, gdzie m.in przedstawione zostały zaplanowane inicjatywy na najbliższy czas. Miniony tydzień poświęcono przygotowaniom do sobotniego wydarzenia ,,Noc Muzeów” które odbyło się na starym cmentarzu parafialnym.
W ostatnich dniach również rozpoczęto przygotowania do wydarzenia ,,Majówka na Karolu”, które na terenie dawnej kopalni odbędzie się już za tydzień 25 maja w godzinach popołudniowych. Tego samego dnia o wcześniejszej porze TMO zobligowało się do uzgodnionej wcześniej współpracy w pewnym zakresie pomocy przy organizacji festynu z okazji 25 lecia przedszkola sióstr Elżbietanek.
Na cmentarzu obok porządkowych prac wiosennych członków TMO, na zlecenie stowarzyszenia do prac przystąpiła firma specjalizująca się w renowacji nagrobków. Powierzone im prace pokryte zostaną ze środków zebranych podczas przeprowadzanych co roku kwest na rzecz ratowania naszej nekropolii.
W piątek do Kopic udała się 5 osobowa reprezentacja TMO ,w tym poczet sztandarowy , by uczestniczyć w uroczystym nadaniu tamtejszej szkole podstawowej imienia Joanny Schaffgotsch .
Za sprawą TMO gruntownemu oczyszczeniu poddany został dzwon z 1868r. na naszej wieży kościelnej. Dzwon ufundowany został przez ks. Józefa Szafranka dla pierwszej szkoły w Orzegowie.
Z inicjatywy TMO wkrótce przekazany zostanie pozyskany i odnowiony wagonik upamiętniający kop.Paweł ( 1847 -1971) w Chebziu. Swoje miejsce znajdzie przy Stacji Biblioteka w Chebziu.
W ubiegłym tygodniu na zaproszenie szk.podst.nr 6 oprowadziliśmy młodsze klasy po naszej dzielnicy pokazując im wiele ciekawych miejsc , prezentując przy tym na zdjęciach jak wyglądały one wcześniej.
Odbyły się spotkania ,,grupy historycznej TMO” celem opracowania prezentacji na cmentarzu, oraz tej dotyczącej historii kop.Karol , która przedstawiona zostanie na ,,majówce” .Wstępnie też dobrano zestaw zdjęć do przyszłorocznego Kalendarza Orzegowskiego.
Na 1 czerwca TMO planuje zaznaczyć swą pomoc przy organizacji wyścigu rowerowego ,,Bajtelścig” organizowanego w ramach mini festynu z okazji Dnia Dziecka na terenie os.Powstańców Śląskich jak również przy organizowanej przez Cis imprezy dla dzieci.
Za nami również obfitujące w wiele poruszanych ciekawych tematów majowe zebranie TMO i wcześniejsze z zaproszonymi gośćmi Krzysztofem Lewandowskim i Edwardem Nowakiem, a także z zarządem ,,Tu Ruda”. Kolejne czerwcowe odbędzie się tym razem w plenerze ,konkretnie na terenie Parku Etnograficznego w Chorzowie, podczas którego oprowadzi nas po terenie skansenu wykwalifikowany przewodnik ,członek zarządu TMO Edward Jon. Zaprezentowaliśmy również wystawę pt,,Dziedzictwo Schaffgotschów- E. C. Szombierki ‘’, a przygotowujemy wystawę fotograficzną Paula Rothera i grafik Norberta Ernsta Dolezicha.
NOC MUZEÓW -na starym cmentarzu w Orzegowie
fotorelacja ,wejdź tu
Nadchodzącą wojnę wyczuwano już w połowie sierpnia .W wielu miejscach Orzegowa pojawiły się różnego rodzaju obwieszczenia instruujące o sposobach obrony cywilnej na wypadek działań wojennych ,głównie nalotów . W tym celu organizowano też przyspieszone kursy przeciwlotnicze , rozdawano maski gazowe .Na głównych ulicach zainstalowano megafony zaś na orzegowskim ratuszu zamontowano syrenę. Nawoływano do gromadzenia żywności na okres przynajmniej 14 dni . Wprowadzony został zakaz sprzedaży wódki . Na ulicach i w domach mówiło się już tylko o zbliżającej się wojnie.24 sierpnia zarządzono powszechną mobilizację .Pod broń powołuje się rezerwistów .Orzegowanie byli całkowicie świadomi tego, że jako mieszkańcy miejscowości przygranicznej będą narażeni na szczególne niebezpieczeństwo . W obawie przed tym niektórzy z orzegowian wyjechali w głąb Polski. Do spokoju i porządku w tym czasie na publicznych zebraniach nawoływał burmistrz Piotr Tomanek
całość czytaj tu
13 maja rozpoczął się nabór wniosków do rudzkiego budżetu obywatelskiego na 2025 rok. Można je składać do 22 maja w formie papierowej, a do 31 maja za pośrednictwem platformy elektronicznej. Do podziału będzie ponad 5,6 mln zł.
– Zachęcam wszystkich do zgłaszania projektów. Przypominam, że od kilku lat mogą one dotyczyć nie tylko inwestycji, ale także tzw. projektów miękkich. Warto skorzystać z okazji do realizacji swoich pomysłów na miasto – mówi prezydent Michał Pierończyk.
więcej czytaj tu
Leksykon Orzegowski -pytania
W
Wiąz – Czym pasjonował się przez kilkadziesiąt lat Władysław Wiąz ?
Wysocka – Kim była Stanisława Wysocka? patronka jednej z orzegowskich ulic?
Wyżgoł – Jakie największe sukcesy wiążą się z pracą trenerską Edmunda Wyżgoła w KS 27 Orzegów?
Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych– W którym roku utworzono tą pierwszą w mieście uczelnię wyższą ?
Victoria -Kto był pierwszym właścicielem hotelu Victoria?
Tu znajdziesz odpowiedzi
Dawny Orzegów na fotografii
1956 rok. fotografia ciekawa, bo widać, że chłopcy przystępujący wtedy do pierwszej komunii skrojeni zostali na tę uroczystość wg. przypadającego prawdopodobnie na tamten czas szyku mody. I trzeba powiedzieć całkiem gustownie się tu prezentują. Garniturki w czarnym kolorze z wywiniętymi na zewnątrz kołnierzami białych koszul. Również białe kolanówki z czarnymi krótkimi spodniami ,a do tego dodatki ,jednakowe świece z ozdobnymi chustkami ,skarbczyki w czarnej oprawie i zdobiące klapy marynarek gałązki mirtu czy merty jak kto woli.
Do tego uwagę muszą przyciągać odlotowe ,, myjny “na głowach chłopców. Tu tak do końca nie wiadomo czy obowiązywał wtedy taki styl uczesania ,a zwłaszcza przycinania grzywek czy też fryzjer sam sobie taki upodobał.
Festyn szkolny
W programie festynu przewidziano prezentację i występ poszczególnych krajów europejskich, przygotowane przez przedszkolaki i uczniów szkoły, koncert zespołu muzycznego, degustację ciast, kiełbasek z grilla, różnych przekąsek, pokaz sprzętu Straży Pożarnej oraz wiele innych atrakcji…
Ze sportu
Nasze ,,diabliczki” zostały powołane do reprezentacji narodowej w swoich kategoriach wiekowych.