21 kwietnia 2024 roku

W tym wydaniu :

-Orzegowianie na szklanym ekranie
-Elektrociepłownia Szombierki- dziedzictwo Schaffgotschów
-Z dziejów orzegowskiej poczty
-OOO- Był taki mecz …
-Leksykon Orzegowski – pytania
-Z faną orzegowską przez świat
-Fotozagadka z przymrużeniem oka 29
-Dawny Orzegów na fotografii
-Okiem kibica –
-Ze sportu

 

 

 

 

Orzegowianie na szklanym ekranie

 

Słownik polsko@polski  z wątkiem orzegowskim 

w poniedziałek emisja programu!

 

 

Program poświęcony kulturze języka polskiego, realizowany za pomocą Internetu. Jest to swoisty przegląd błędów językowych popełnionych w danym tygodniu przez dziennikarzy, internautów i polityków.

 

Prezentowany  na TVP Polonia cieszy się ogromną popularnością głównie ze względu na to, że od samego początku jego  nadawania  w roli eksperta i gospodarza występuje w nim prof.Jan Miodek, niezwykle lubiana osobowość telewizyjna

 

 

O czym tu na stronie orzegowskiej wcześniej wspomniano w nagraniu do tego programu 23 marca  udział wziął Edward Jon – członek Zarządu Towarzystwa Miłośników Orzegowa.Teraz pora na  obejrzenie programu w całości na antenie TVP Polonia.

 

 

Emisja programu odbędzie się w poniedziałek 22 kwietnia o godz.18.20 

 

 

 

 

 

Miła pamiątka z nagrania do programu.

 

 

Upominek od Edka Jona jak widać sprawił radość prof.Miodkowi. A,że gwarę śląską zna doskonale , bez trudu przyjdzie mu przeczytanie znanej nam większości książki Edwarda Jona ,,Tu sie wszystko zaczło”. Orzegów znów…zaistniał!

 

Elektrociepłownia  Szombierki – dziedzictwo Schaffgotschów

 

 

Towarzystwo Miłośników Orzegowa oraz MBP CIS ,,Stary Orzegów”   przygotowało kolejną wystawę ,,Dziedzictwo Schaffgotschów” -Elektrownia Szombierki.

Otwarcia wystawy  dokonano w środę 17 kwietnia w galerii Czapla w obecności gościa specjalnego  Edwarda Nowaka wieloletniego pracownika E,C.Szombierki ,który jak się okazało  jest prawdziwą ,,kopalnią wiedzy” o elektrociepłowni.
Pan Edward przekazał wiele historycznych faktów oraz osobistych doświadczeń związanych z tym specyficznym i niebezpiecznym zawodem. Elektrownia Szombierki została uruchomiona w 1920 r. i zaopatrywała w prąd również kopalnię Karol oraz Gminę Orzegów.

 

 

 

 

 

 

 

 

Edward Nowak długoletni pracownik E.C.Szombierki

 

Pamiątkowe zdjęcie uczestników spotkania podczas którego zaprezentowana została wystawa fotograficzna

 

Jedne z wielu  interesujących  fotografiii  wystawy .Wnętrze opuszczonej elektrociepłowni ,obiektu z niesamowitym potencjałem , wciąż czekającego na lepsze czasy.

 

 

Z dziejów orzegowskiej poczty

 

 

Tydzień temu minęło 130 lat od momentu utworzenia w Orzegowie poczty. Nie po raz pierwszy kolejny pasjonat związany z Orzegowem podzielił się z nami skrzętnie gromadzonymi przez lata  cennymi pamiątkami tym razem   związanymi z historią tutejszej  poczty.
Zapraszam do zapoznania się z efektem poszukiwań ,nawiązywania kontaktów, zbiorów kolekcjonerskich – Johanna Olchowika należącego  do Klubu Zainteresowań Filatelistycznych SILESIANA
Grupa ta należy organizacyjnie do Polskiego Związku Filatelistów. Klub skupia filatelistów i inne osoby, których celem jest badanie, upowszechnianie i pomnażanie wiedzy z zakresu historii poczty, wydarzeń, osób i obiektów związanych z całym Śląskiem w jego historycznych granicach.

Wejdź tu 

 

 

OOO

Był taki mecz …

 

Piłkarzom KS 27 Orzegów tylko raz było dane grać w III lidze, poza tym swe boje toczyli w niższych klasach rozgrywkowych. Tworzyły się jednak niekiedy okoliczności, kiedy  zdarzało się im zmierzyć ze znacznie silniejszymi od siebie rywalami. Mogły to być mecze pucharowe, ale też i towarzyskie.W końcu znajdując się w samym centrum Górnego Śląska byliśmy otoczeni zewsząd piłkarskimi potęgami klubowymi.

31 maja 1939 roku na takie spotkanie towarzyskie do Orzegowa w roli zdecydowanego faworyta przybył zespół WKS Bytomiak .


WKS Bytomiak był klubem wojskowym w składzie którego, aż się roiło od pozyskanych wcześniej z innych klubów najlepszych zawodników. Wystarczy wspomnieć ,że w jedenastce wojskowych występowali wtedy takie nazwiska jak ;Wodarz –
Ruch Chorzów, Dytko –Dąb Katowice, Piec- Naprzód Lipiny, etatowi reprezentanci Polski….

 

 

całość czytaj tu 

 

 

Leksykon Orzegowski – pytania

T

Pierwszy zestaw pytań do haseł rozpoczynających się na literę ,,T”

 

Tabor – Przez kogo został założony w latach 70. ten muzyczny zespół romski?

Tegramed – Do jakiej placówki odnosi się podana nazwa ?

Tenis stołowy – W jakiej innej sekcji  obok KS 27 Orzegów  zrzeszali się pingpongiści odnoszący  największe sukcesy w tej dyscyplinie?

Tigris -Z jaką dyscypliną sportową związana jest nazwa tego stowarzyszenia?

Tomanek– Jakie stanowisko przed II wojną światową w Orzegowie pełnił Piotr Tomanek?

 

 

 

Tu znajdziesz odpowiedzi 

 

 

 

 

 

Orzegowska flaga przemieszcza się po całym świecie i odwiedza różne ciekawe zakątki. Stadiony o czym się przekonaliśmy już nieraz, są jej ulubionym miejscem. I tak orzegowska fana gościła na piłkarskich  stadionach Bundesligi Bayernu i VFL Wolfsburga. Na naszych reprezentacyjnych, stadionie narodowym i śląskim w Chorzowie, przy czym tam była obecna zarówno podczas meczu piłkarskiego jak i zawodów lekkoatetycznych.

Ten stadion swym profilem odbiega od tych wymienionych. Jest to obiekt uniwersalny, przeznaczony do uprawiania wielu różnych konkurencji sportowych, choć oficjalnie przedstawia się go jako  szkolny  stadion piłkarski ,,Highscholl Omaha Central”

Centralna szkoła średnia w Omaha jest jedną z bardzo prestiżowych i znanych  placówek w Stanach Zjednoczonych. Jej absolwentami zostało wiele wybitnych postaci ze świata sportu i showbiznesu. Wśród nich  m.in zdobywca Oskara, znany  aktor Henry Fonda .

Na zdjęciu wnuczka jednego z orzegowian, również z korzeniami orzegowskimi, choć mieszkająca na co dzień w Niemczech. Za sprawą dziadka ciągle pogłębia wiedzę  o Orzegowie i Śląsku, za  jego też sprawą  pokochała to  miejsce  i jak przyznaje z prawdziwą  dumą pozuje do zdjęcia z naszą orzegowską faną. Jak obiecuje zabierze ją jeszcze w inne ciekawe miejsca. Co istotne, gotowa jest  na wypadek gdyby ktoś ją wypytał o ten Orzegów sporo o nim opowiedzieć.

 

Z faną Orzegowską przez świat – wejdź tu 

 


 

 

 

Fotozagadka z przymrużeniem oka 29

Fotozaagadka z poprzedniego tygodnia.

Jedna z łatwiejszych być może  zagadek.Na rynku w Orzegowie w swych strojach ludowych pojawili się bohaterowie serialu – ekranizacji powieści Władysława Reymonta -,,Chłopi”

 

Fotozagadka z przymrużeniem oka 29

A nie ?! Pytanie nie będzie dotyczyło tego gościa , który znalazł się na naszym osiedlu ,a tego ,który to jego samochód ?

 

 

Fotomontaże na wyłączność www.orzegow.pl

 

 

 

Dawny Orzegów na fotografii

Nie sklepik, a sklep kolonialny, czy jeszcze bardziej oficjalnie- Skład towarów kolonialnych i delikatesów. Miejsce chyba każdemu znane.  Widać,że właściciel sklepu zadbał o właściwy wystrój, zarówno wewnątrz sklepu jak i na zewnątrz. Komu by się teraz chciało jeszcze bawić w urządzanie wystaw w witrynie sklepowej?

 

 

 

 

 

 

 

 

Okiem kibica

Bayer Leverkusen – sensacyjnym mistrzem Niemiec

To  odpowiednia okoliczność by powrócić do pewnego sympatycznego wydarzenia, jakie miało miejsce  6 lat temu. Dlaczego na portalu orzegowskim ? Na zdrowy rozsądek trudno powiązać ze sobą jakoś  Bayer Leverkusen z Orzegowem. Nam się udało...

 

 

25 zwycięstw, zaledwie cztery remisy, brak porażki w całym sezonie, 74 zdobyte bramki i sensacyjne mistrzostwo Niemiec! Bayer Leverkusen przerwał trwającą 11 lat hegemonię Bayernu Monachium!

W Leverkusen mają się więc z czego cieszyć. Wśród  tych cieszących są i orzegowianie. Jak wiadomo, przez wiele lat Leverkusen było miejscem spotkań niemieckiego oddziału Towarzystwa Miłośników Orzegowa.Tam odbywały się m.in. również jubileuszowe obchody działalności tego stowarzyszenia.

 

 

 

 

 

Na 10 lecie  istnienia tamtejszej  grupy, wybrała się tam wtedy w 2018 roku skromna  delegacja z Orzegowa. Na miejsce przybyliśmy trochę wcześniej , więc była okazja zwiedzić miasto.

 

 

Nie do pomyślenia było dla nas ,że przechodząc obok stadionu Bayeru jakoś  tam się nie  uda nam znaleźć w środku. Dobre chęci  to jedno, a możliwość zwiedzenia stadionu, tak prosto z ulicy, jak się okazało nie było wcale takie łatwe.

A jednak mimo pewnych uzasadnionych obaw ostatecznie na  piękny obiekt  BayAreny udało się nam wejść. Początkowo raczej nikt z obsługi stadionu nie chciał robić dla nas jakiegoś wyjątku  i musieliśmy się liczyć z tym , że tego dnia, w tym czasie bramy na stadionie będą dla nas zamknięte. Argument, że przyjechaliśmy z Polski i kibicujemy Bayerowi nie robił na nikim wrażenia. Ten argument nie …. ale inny jak się okazało poskutkował.

 

 

Do Leverkusen już wcześniej na jubileusz 10 lecia niem. oddziału TMO przywędrowały jako upominki takie oto okolicznościowe kubki .Ich projektant niezawodny znany tu chyba każdemu – Bodzio, oczywiście nie mógł przypuszczać ,że staną się one naszym towarem przetargowym, ale tak wyszło, że wspólnym  motywem na kubkach oprócz ratuszów naszego orzegowskiego i Rathausu z Leverkusen były też  loga Bayeru  Leverkusen  i …KS 27 Orzegów, a w dodatku pojawiły się tam też motywy stadionowe.

 

naklejka na kubku w rozwinięciu

 

Zdjęcia na wyłączność www.orzegow.pl

 

Przyznać trzeba konglomerat mocno abstrakcyjny. Gabloty na obiekcie Bayeru niejedne gadżety klubowe prezentowały ,zwiedzający niejedno w nich   widzieli, ale ten nasz kubek wśród wielu innych  to  rzecz na swój sposób unikatowa.

Od razu wyjaśniam, że choć zachwycił panów, którzy dzięki takiemu prezentowi nas  wpuścili na stadion , to nie znajdzie się on nigdy w zbiorach klubu, a jedynie mógł się stać  cenną pamiątką w czyjeś kolekcji prywatnej.
Najzwyczajniej wykorzystanie    loga klubowego, jest niedozwolone bez wymaganej zgody  i uzyskania odpowiednich licencji zwłaszcza gdy ktoś robi  to  w celach komercyjnych.
W naszym przypadku kubki były gadżetami , którymi obdarowano uczestników jubileuszowego spotkania.  Ten jeden otwarł nam bramy na stadion.☺
Sympatycznie tak czy tak ogląda  się dziś te kubki. Kto by pomyślał, że KS 27 Orzegów trzyma sztamę z Bayerm Leverkusen – Mistrzem Bundesligi  na 2024 rok!!!

 

 

Ze sportu 

XIX Memoriał Jana Koniecznego

 

21 kwietnia na Burloch Arenie miłośnicy zdrowego stylu życia już po raz 19. upamiętnią Jana Koniecznego, zmarłego w 2005 roku radnego Rudy Śląskiej.

 

O godz. 10:00 odbędą się biegi dzieci na dystansach 200-800 m na bieżni Burloch Areny, o 11:00 oraz 11:50 na dystansie 5 km startować będą dorośli. Pełnoletni uczestnicy biegu będą konkurować w siedmiu kategoriach wiekowych, z kolei dzieci w czterech.

 

Plan zawodów

  • 10:00-10:45 – biegi dzieci na dystansach 200-800 m na bieżni Burloch Arena
  • 11:00 – start biegu kobiet i mężczyzn na dystansie 5000 m
  • 11:50 – start marszu Nordic Walking kobiet i mężczyzn na dystansie 3 km

Trasa biegu ma charakter crossowy, pętle o długości około 1300 m przebiegające przez przyległy park oraz betonową bieżnię stadionu.

 

 

 

NAJLEPSZE KOBIECE RUGBY PONOWNIE NA BURLOCH ARENIE

W  sobotę 20 kwietnia br. na Burloch Arenie  zagościły  ponownie najlepsze polskie drużyny kobiecego rugby!

O godz. 9:00 rozpoczął  się VII turniej MISTRZOSTW POLSKI KOBIET RUGBY 7 (siedmioosobowego). Był to przedostatni z ośmiu turniejów rangi mistrzowskiej rozgrywanych w sezonie 2023/24. Mistrzostwa rozgrywane są systemem turniejowym. Cztery turnieje rozgrywane są jesienią, cztery wiosną.

Mistrzostwa Polski rozgrywane są z podziałem na Ekstraligę (6 drużyn) i I Ligę (także 6 drużyn). Po każdym turnieju z Ekstraligi spada drużyna, która zajęła na nim ostatnie miejsce, awansuje zespół z I ligi. Miejsca zajmowane na kolejnych ośmiu turniejach MPK R7 są punktowane i składają się klasyfikację generalną Mistrzostw, decydującą o poszczególnych miejscach na końcu sezonu.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że gospodynie turnieju to 4 zespół ubiegłorocznych Mistrzostw Polski, a Diablicom w czerwcu br. do brązowego medalu zabrakło naprawdę niewiele.

Po 6 dotychczasowych turniejach rudzianki zajmowały  szóste miejsce w klasyfikacji generalnej i turniej na własnym boisku miał im  pomóc  w awansie w tabeli rozgrywek.

W porannej sesji turnieju zagrały zespoły z I Ligi: Black Roses Posnania Poznań, AZS AWF Warszawa, Venol Atomówki Łódź, Rugby Biesal i RC Częstochowa.

Ostatecznie Diablice Rugby Ruda Śląska zajęły 4. miejsce, rywalizując w Ekstralidze między innymi z Biało Zielone Ladies Gdańsk, Rugby Kobiet KS Budowlani Łódź, Legia Rugby Sekcja Kobiet, Rugby Club Arka Gdynia Sekcja Damska czy MKS Mazovia Rugby

VII TURNIEJ MISTZOSTW POLSKI KOBIET RUGBY 7

Start 9:00

20 kwietnia 2024 r., sobota

Burloch Arena, Ruda Śląska Orzegów, ul. Bytomska 15

Zapasy

 

Dwa medale Mistrzostw Polski !!!!

W ubiegłym tygodniu   zakończyły się Mistrzostwa Polski Juniorek oraz Mistrzostwa Polski w zapasach kobiet do lat 23
 Na szczególne słowa uznania zasłużyła  Patrycja Cuber, która trzeci rok
z rzędu zdominowala swoją kategorię wagową, wygrywając wszystkie pojedynki przed czasem.
Patrycja potwierdziła swoją wysoką formę.
➡️Zdobywając zloty medal zapewniła sobie udział w Mistrzostwach Europy Juniorek
Paulina Danisz po bardzo emocjonujących walkach tym razem musiała zadowolić się brązowym medalem
Wracające po kontuzjach i problemach zdrowotnych Zuzanna Wrona oraz Olivia Garmulewicz, uplasowały się na pozycjach.
Gratulujemy!!!!!!!